AAGSTUDIO
26.01.11,10:10
Som autorizovany architekt a statisticky urad SR mi vydal opravnenenie (aj ICO) na vykonavanie slobodneho povolania - architekta (zakon c. 138/1992 Zb). Zaroven som zamestnany mestom na odbore hlavneho architekta a vykonavam pracu taktiez vramci profesie - architekt. Cize zamestnavatel za mna odvadza potrebne platby do zdravotnej poistovne, soc. poistovne a stahuje mi dan z prijmov. Ako sa v tomto pripade riesi povinnost odvadzat odvody vramci slobodneho povolania - okrem danoveho priznania samozrejme? Som povinny vramci slobodneho povolania odvadzat odvody na zdravotne poistenie a do socialnej poistovne? Je nutne platit doublovane odvody? Pokial som sa totiz docital vo vyjadreni na webe PODNIKAM.SK tak podla zakona c. 461/2003 Z.z. o socialnom poisteni nie je brany prislusnik slobodneho povolania ako ZSCO a do socialnej poistovne sa teda nie je povinny prihlasit (BOHUZIAL NEVIEM PRESNE NAJST V TOM ZAKONE O AKY PARAGRAF V ZAKONE SA OPIERAJU PRI DEFINICII). Ja vykonavam cinnost vramci slobodneho povolania (tak je to presne definovane statist. uradom SR na tlacive, kt. mi vydali), ale socialka ma zaraduje ako SZCO podla § 5 pism. c) zakona č. 461/2003 Z.z. Na infolinke zdravotnej poistovne som sa zas dozvedel, ze kedze zamestnavatel odvadza za mna do zdravotnej poistovne poistne, nemusim sa prihlasit ani platit dalsie poistne vramci slobodneho povolania. Avsak podla zakona c. 580/2004 Z.z. o zdrav. poisteni ssa prislusnik slobodneho povolania berie ako ZSCO, teda je poviny prihlasit sa do Zravotnej poistovne. Tak a teraz netusim kde je pravda a ako sa mam zariadit. Velmi pekne dakujem za prospesne rady a vysvetlenia.
KEJKA
26.01.11,09:28
nemôžeš porovnávať váhu informácií na infolinke a pri okienku s údajmi v zákone.
Pekne cituješ,, že aj SP aj ZP ťa zo zákona považujú za SZČO. Registrovať sa musíš. /to som mala aj ja ako audítor - tiež sa radím do tej istej skupiny slobodných povolaní/.
odvody SP platíš až od 1.7. nasl. roka po podaní DPFO, ak ti vznikne povinnosť podľa výšky príjmu.
odvody ZP uhradíš nedoplatky na základe RZZP za predchádzajúci rok a ak ti vyjde platiť preddavky, tak tie potom paltíš od 1.7. nasl. roka.
Dátum od 1.7. znamená, že ide o odvody za júl splatné do 8.8. nasl.roka.
basha_V
07.03.11,17:29
PROSIM o radu:
pani ma pridelene DIC - financny poradca ale nemala z toho ziadny prijem za cely rok + je zamestnana cely rok u 1 zamestnavatela.
Danove priznanie typ B a RZZP typ B????? alebo ak nemala ziaden prijem z toho a nemala mesacne viac ako 2169eur tak nemusi rocne zuctovanie??
dakujem za kazdu radu!