infans
26.01.11,10:50
Dobry den
Poprosil by som poradit
Moj otec bol zivnostnik a mal nove stroje za cca 5000Eur. Zivnost ukoncil a Ja som otvoril rovnaku firmu a prebral som jeho stroje za 5000 EUR
Ako je najlepsie urobit aby sa tieto stroje dali odpisovat ze som ich nadobudol darovanim alebo kupou ?
Podstate otcova firma som ju ja riadil a zalozil cize aj ja som za tie stroje zaplatil. Firma bola na neho lebo je v predcasnom dochodku a ja som bol zamestnany. Teraz uz nemoze byt zivnostnik a aj v predcasnom dochod a brat dochodok tak som jeho zivnost zrusil ku dnu 31,1,2011 a otvoril novu na seba ku dnu 1,02,2011
A ako to vyriesis strojmi ktore su kupene este na ocovu zivnost, aby som ich ja mohol odpisovat?

Dakujem
KEJKA
26.01.11,09:55
ked si ich prebral za 5000 EUR, to je ako by si ich kúpil za 5000 EUR. V zrušenej živnosti je to príjem, treba vysporiadať aj prípadnú DPH - v poslednom zdaňovacom období /asi mimo témy/.
že si bol v pozadí otcovej firmy, nerieš, SZČO podľa práva bol on, tak tio treba usporiadať na jeho živnosť.
u seba nadobudnutý stroj odpisuješ ako novonadobudnutý stroj.
treba vystaviť bločky o kúpe, predaji.
a_je_to
26.01.11,10:37
Sú dve možnosti, predať, alebo darovať. Predaj bol už popísaný – klasika, ale otec musí platiť dosť veľkú daň z predaja. Darovať ... mi pripadá výhodnejšie, hlavne medzi neregistrovanými pre DPH ... ani ty, ani otec nebudete platiť daň z príjmu. Ty pokračuješ v odpisovaní začatom otcom, akoby pokračoval on. Postupuješ podľa § 25, ods. 1, písm. f, ZoDP. Darovacia zmluva k dňu jeho ukončenia obsahuje fotokópiu jeho karty stroja s vyznačením už uplatnených odpisov. Ty pokračuješ ďalším riadkom odpisov na konci roka.