i&g
26.01.11,10:51
Vyplňam DP priateľovi, ktorý pracuje v Anglicku, nie je rezidentom a tu žiada DB. Čo mám uviesť do riadkov 76 a 77?
Prosím o urýchlenú odpoveď. Vďaka!
mondes
31.01.11,19:03
Zdravím Vás, poprosila by som Vás o radu. Daňovník mal počas roka 2010 živnosť, ktorú k 1.7. pozastavil, následne sa zamestnal vo Švajčiarsku a od oktobra si opäť otvoril živnosť na Slovensku. Ako budem postupovať pri DP? Musím požiadať potvrdenie o príjme zo Švajčiarska? Ako to uvediem do DP? Ovplyvní tento príjem zo Švajčiarska výšku základu dane? Ďakujem Vám za odpovede.
Marína
31.01.11,19:35
Vyplňam DP priateľovi, ktorý pracuje v Anglicku, nie je rezidentom a tu žiada DB. Čo mám uviesť do riadkov 76 a 77?
Prosím o urýchlenú odpoveď. Vďaka!
Dobre rozumiem, že je rezidentom SR? Ak áno, riadok 76 a 77 nevyplňuje, tieto riadky sú určené pre nerezidentov SR.
20) Vypĺňa sa, ak ide o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou na území Slovenskej republiky, ktorý si uplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 8 zákona, daňový bonus podľa § 33 ods. 10 zákona vrátane daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7 zákona, ktorý uplatňuje postup podľa § 46 zákona.

Zdravím Vás, poprosila by som Vás o radu. Daňovník mal počas roka 2010 živnosť, ktorú k 1.7. pozastavil, následne sa zamestnal vo Švajčiarsku a od oktobra si opäť otvoril živnosť na Slovensku. Ako budem postupovať pri DP? Musím požiadať potvrdenie o príjme zo Švajčiarska? Ako to uvediem do DP? Ovplyvní tento príjem zo Švajčiarska výšku základu dane? Ďakujem Vám za odpovede.
Bez potvrdenia sa nedá priznať zdaniteľný príjem. Do DP sa uvádza v odd. V. Podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Švajčiarskou konfederáciou platí vzájomný zápočet dane, takže ovplyvní. Podľa ZDP § 45 sa však môže rozhodnúť, že príjmy budú zo zdanenia vyňaté. Bližšie viď § 45 ods. 1 a 3 (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#45).
mondes
01.02.11,12:47
Dobre rozumiem, že je rezidentom SR? Ak áno, riadok 76 a 77 nevyplňuje, tieto riadky sú určené pre nerezidentov SR.
20) Vypĺňa sa, ak ide o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou na území Slovenskej republiky, ktorý si uplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 8 zákona, daňový bonus podľa § 33 ods. 10 zákona vrátane daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7 zákona, ktorý uplatňuje postup podľa § 46 zákona.

Bez potvrdenia sa nedá priznať zdaniteľný príjem. Do DP sa uvádza v odd. V. Podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Švajčiarskou konfederáciou platí vzájomný zápočet dane, takže ovplyvní. Podľa ZDP § 45 sa však môže rozhodnúť, že príjmy budú zo zdanenia vyňaté. Bližšie viď § 45 ods. 1 a 3 (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#45).

Ďakujem za odpoveď, ale potom kvôli čomu platí vzájomný zápočet medzi SR a Švajčiarskom, keď si môžem vybrať aj vyňatie príjmov? Je predsa logické, že si vyberiem to, čo mi neovplyvní ZD. Existuje nejaký prípad, kedy si musí daňovník uplatniť vzájomný zápočet, alebo stále si môže vyberať? Ešte raz vďaka za odpoveď.
mondes
01.02.11,19:53
Prosím Vás vysvetlí mi to niekto? Vďaka.
Marína
01.02.11,20:23
Ak by si bola pozrela cez link príslušné znenie zákona, ktoré som ti vo svojom predchádzajúcom príspevku doporučila § 45 ods. 1 a 3 (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#45) , zistila by si, že uvedené platí len pre príjmy zo závislej činnosti.
mondes
01.02.11,20:37
Aha, myslím, že rozumiem, ale ešte poprosím pre ujasnenie. Ak daňovníkovi popri SZČO plynú aj príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia, tak si môže vybrať vyňatie príjmov, aj keď v zmluve medzi štátmi je uvedený zápočet? A ak daňovníkovi plynú príjmy zo zahraničia zo živnosti, tak vtedy sa musí riadiť tým, akú zmluvu ma SR s konkrétnym štátom uzavretú? Ďakujem veľmi pekne.
Marína
02.02.11,07:58
Zaujímavá otázka. Osobne mi z daného ustanovenia zákona vyplýva možnosť kombinácie vyňatia príjmov(závislá činnosť) a zápočtu dane(príjmy z podnikania). Hádam sa ešte niekto vyjadrí.
Ešte doplním, že vyňatie príjmov, ak aj podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia vyplýva zápočet dane, je možné len v tom prípade, ak tieto príjmy boli v druhom štáte preukázateľne zdanené.
Danielisko
08.03.11,16:29
Ahojte potrebovala by som poradit. Chcem podat danove priznanie za rok 2010, lenze pracovala som v zahranici a tam som odvazdala aj prislusne odvody.Teda aj dan. Otazka je, kde mam poslat danove priznanie? Tu normalne na SVK alebo do tej krajiny kde som pracovala? Pracovala som tam iba 4 mesiace a moj prijem bol 4722 Libier. Dakujem vopred.
ego.mc
08.03.11,16:43
Na Slovensku.