anika5555
26.01.11,11:32
Dobry de, ako to je so zrusenim bezpodieloveho vlastnictva, musi byt pritomny aj manzerl pri tom? opracuje dlhodobo v zahranici, mam problemy s nim a bojim sa, ze vyrobi tam nejaky problem, nejaku skodu a budem to musiet platit, byvame v rodinnom dome, ktory ale uz je prepisany na deti, ale co ked urobi tam nejaku havarku a sposobi velku skodu, pracuje ako sofer na kamione, urobil uz dost problemov, preto sa bojim, aby som dosledky neznasala aj ja , ako manzelka, kedze zijeme v spolocnom manzelstve, nie sme rozvedeni, vdaka
a_je_to
26.01.11,10:50
Laická odpoveď – právnu priechodnosť si over u nejakého právnika : Môžeš dať návrh súdu na rozdelenie bezpodielového vlastníctva v ideálnej polovici z nejakého racionálneho dôvodu. Ak si živnostníčka, alebo on, tak ako dôvod postačuje, že jeden z manželov podniká. Ak on z cudziny nepríde na pojednávanie, myslím že stačí, ak z cudziny pošle súdu úradne overené stanovisko, že s tvojím pripojeným návrhom súhlasí. To pre hladký priebeh musí byť.
Nevýhodou je, že ak by niečo vyparatil, tak tú jeho polovicu z každej exekuovateľnej veci budeš musieť odkúpiť od exekútora.
buchač
26.01.11,11:21
Dobry de, ako to je so zrusenim bezpodieloveho vlastnictva, musi byt pritomny aj manzerl pri tom? opracuje dlhodobo v zahranici, mam problemy s nim a bojim sa, ze vyrobi tam nejaky problem, nejaku skodu a budem to musiet platit, byvame v rodinnom dome, ktory ale uz je prepisany na deti, ale co ked urobi tam nejaku havarku a sposobi velku skodu, pracuje ako sofer na kamione, urobil uz dost problemov, preto sa bojim, aby som dosledky neznasala aj ja , ako manzelka, kedze zijeme v spolocnom manzelstve, nie sme rozvedeni, vdaka

...mi nevrav , že nie je poistený ...:confused:

Profesijná zodpovednosť
Poistenie profesijnej zodpovednosti za škodu umožňuje účinné a rýchle uspokojenie nárokov na náhradu škody, ktorá vyplýva zo zvýšeného rizika niektorých činností. Pre viaceré z týchto činností ukladá priamo zákon povinnosť uzatvoriť poistenie pred začiatkom činnosti, resp. pred zápisom do príslušného registra. Takéto činnosti môže poistený vykonávať len na základe zvláštneho oprávnenia.

Poistenie sa vzťahuje na zodpovednosť poisteného za škodu vzniknutú inému pri výkone profesijnej činnosti vykonávanej podľa príslušných právnych predpisov. Z tohto poistenia má poistený právo, aby poisťovňa za neho nahradila škodu vzniknutú inému na ušlom zisku.
Ponúkame Vám tieto druhy poistenia profesijnej zodpovednosti:
poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone činnosti komerčného právnika, exekútora, správcu konkurznej podstaty, daňového poradcu, geodeta a kartografa,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri vykonávaní účtovného poradenstva a vedení účtovníctva,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone advokátskej, auditorskej, projektovej, notárskej, veterinárnej činnosti,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone strážnej služby,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone činnosti prevádzkovateľa neštátneho zdravotníckeho zariadenia, činnosti zasielateľa, rybárskej stráže, poisťovacieho makléra, dražobníka
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri vykonávaní vnútroštátnej a medzinárodnej prepravy tovaru,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla,
poistenie zodpovednosti za colný dlh,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú chybným výrobkom,
poistenie zodpovednosti za škodu z výkonu práva poľovníctva,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú činnosťou manažérov, členov predstavenstva, výkonných riaditeľov alebo iného štatutárneho orgánu.

http://www.poistim.sk/profesijna-zodpovednost/
anika5555
26.01.11,17:34
Poisteny za profesioanlnu zodpovednost ma, ale sa bojim, napr. ze rozbuje kamion, sposobi veelke skody.....a ako bude dalej? dom uz sice nema, ani ziadny majetok...ale napr. nebudem aj ja splacat jeho dlh, ked on uz napr. nebude robit, ma problemy s alkoholom, preto sa bojim a podpisat podielove vlastnictvo mi nechce....a neviem co dalej mam robit, mam 4 deti a mam strach
Mária27
26.01.11,17:57
Môžeš dať návrh na zrušenie BSM, ale začni tými závažnými dôvodmi (alkohol aj v práci,dlhy), nie obyčajnými obavami o možný vznik škody. Také riziko podstupuje v manželstve každý.


§ 148 občianskeho zákonníka
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
anika5555
26.01.11,18:02
vdaka, OK...ale urobim to aj bez manzela????lebo on mi nechce take daco podpisat...som uz zufala, nakolko uz som raz splacala a teda este splacam jeho dlhy.......
Mária27
26.01.11,18:54
Dohodou by sa aj tak dalo BSM len zúžiť. Zaniknúť môže len smrťou a rozhodnutím súdu z tohto dôvodu. Ešte jeden dôvod by si mohla mať - pri podnikaní manžela.

Za závažné dôvody podľa § 148 možno považovať márnotratné správanie sa manžela, poškodzovanie hospodárskych záujmov rodiny, aktívne riziko vyvolávané alkoholom najmä pri povolaní vodiča a pod. Keďže BSM je zákonné, pripraviť si treba dôkazy závažných dôvodov. Nejde o jeho súhlas ale o závažnosť situácie.
anika5555
28.01.11,06:48
Dakujem Maria, mozno mi budes vediet poradit aj v tomto. ja sa len bojim to, ze ked manzel urobi nejaky problem v cudzine, tak budem spalcat ja jeho dlh, ked nebude robit, ci ako...exekucia mu uz nemoze nic zobrat, pretoze nic hmotne nevlastni, ale ako by to bolo...nepreslo by to na mna.....????
Mária27
28.01.11,11:29
Manželia zodpovedajú spoločne a nerozdielne len pri spoločných veciach. Manželove dlhy (aj spôsobená škoda a pod.) sú len jeho. Avšak pri výkone rozhodnutia (exekúcii), ak vznikli počas manželstva, môžu byť uhradené aj majetkom v BSM.
Do BSM nepatria len nehnuteľnosti, ale všetko, čo ste v manželstve spolu nadobudli, napr. nábytok.
Takže po zrušení BSM od teba nemôžu žiadať úhradu manželovho dlhu alebo škody ním spôsobenej.

§ 145
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
anika5555
28.01.11,12:29
A co mam robit v mojom pripade, ked nechce mi to ist podpisat a pouziva alkohol pri praci....je sofer kamionu, jazdi ipty za volantom, nbemam na neho ziadny dosah, ani rozviest sa nechce, ani bezpodielove vlasstnictvo zrusit.....existuje nejaka cesta???
Ice dive
28.01.11,12:45
...mi nevrav , že nie je poistený ...:confused:

Profesijná zodpovednosť
Poistenie profesijnej zodpovednosti za škodu umožňuje účinné a rýchle uspokojenie nárokov na náhradu škody, ktorá vyplýva zo zvýšeného rizika niektorých činností. Pre viaceré z týchto činností ukladá priamo zákon povinnosť uzatvoriť poistenie pred začiatkom činnosti, resp. pred zápisom do príslušného registra. Takéto činnosti môže poistený vykonávať len na základe zvláštneho oprávnenia.

Poistenie sa vzťahuje na zodpovednosť poisteného za škodu vzniknutú inému pri výkone profesijnej činnosti vykonávanej podľa príslušných právnych predpisov. Z tohto poistenia má poistený právo, aby poisťovňa za neho nahradila škodu vzniknutú inému na ušlom zisku.
Ponúkame Vám tieto druhy poistenia profesijnej zodpovednosti:
poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone činnosti komerčného právnika, exekútora, správcu konkurznej podstaty, daňového poradcu, geodeta a kartografa,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri vykonávaní účtovného poradenstva a vedení účtovníctva,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone advokátskej, auditorskej, projektovej, notárskej, veterinárnej činnosti,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone strážnej služby,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone činnosti prevádzkovateľa neštátneho zdravotníckeho zariadenia, činnosti zasielateľa, rybárskej stráže, poisťovacieho makléra, dražobníka
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri vykonávaní vnútroštátnej a medzinárodnej prepravy tovaru,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla,
poistenie zodpovednosti za colný dlh,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú chybným výrobkom,
poistenie zodpovednosti za škodu z výkonu práva poľovníctva,
poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú činnosťou manažérov, členov predstavenstva, výkonných riaditeľov alebo iného štatutárneho orgánu.

http://www.poistim.sk/profesijna-zodpovednost/
no a okrem toho každý kamión musí mať aj PZP, takže sú kryté aj škody na majetku a zdravý tretím stranám.
Mária27
28.01.11,13:02
A co mam robit v mojom pripade, ked nechce mi to ist podpisat a pouziva alkohol pri praci....je sofer kamionu, jazdi ipty za volantom, nbemam na neho ziadny dosah, ani rozviest sa nechce, ani bezpodielove vlasstnictvo zrusit.....existuje nejaka cesta???
Veď podaj návrh na zrušenie BSM na súd sama.
kaja296
25.07.11,10:27
Zdravím všetkých poraďákov,
nechcem zakladať novú tému s touto problematikou,keďže ten môj sa tiež sa týka podielového vlastníctva, len trocha inak:
....som rozvedená,s exmanželom máme podiel 1/1 na byte, z ktorého sa sťahujem.Bývalý je problémový typ,preto som sa rozhodla,že ja budem tá čo odíde,keďže s rozumnou dohodou, predajom alebo vyplatením má probém.Zobrala som úver a kúpila byt,kam sa sťahujem aj som synom...
Moja otázka znie:
-aké mám povinnosti voči nehnuteľnost,i v ktorej už nebudem bývať?(kým sa teda nezruší pod.vl.alebo sa neh.nepredá)Hm,možno blbá na pohľad,isté však je,že na réžii sa musím podieľať,aj keď v nej nebývam.Problémom je aj skutočnosť,že byt nemá merače ani na kúrení ani na vodu.Bola som osobne na SBD,ale ani neopisujem neznalosť pani kompetentnej,od ktorej som očakávala,že mi nejako poradí. Môj laický rozum mi navráva,že na kúrení asi polovicou,na vode polovicou % z úniku,no a plyn,elektrinu si ex zaplatí v plnej výške sám.
Môže ma prosím niekto opraviť,doplniť.Vďaka:)
Mária27
25.07.11,11:54
Podiel 1/1 by malo byť ešte bezpodielové spoluvlastníctvo (do vyporiadania BSM), pri podielovom spoluvlastníctve je každého 1/2. Nenechali ste si to prepísať?

Ak ste spoluvlastníci a exmanžel bude využívať aj tvoju časť, mal by ti za to platiť, niečo ako nájomné. Ty by si mala platiť predovšetkým nevyhnutné náklady na udržiavanie nehnuteľnosti: správu, fond opráv, poistné ... Energie, smeti a pod. by si mal platiť sam. Aj to kúrenie nech si platí, lebo tam býva - bolo by rovnaké, ako keby tam bol sám.
Ak ti nebude on nič platiť, nemusíš ani ty jemu, lebo on by ti mal platiť asi viac.
kaja296
25.07.11,12:09
ďakujem:)
kaja296
25.07.11,12:13
[QUOTE=Mária27;1805116]Podiel 1/1 by malo byť ešte bezpodielové spoluvlastníctvo (do vyporiadania BSM), pri podielovom spoluvlastníctve je každého 1/2. Nenechali ste si to prepísať?

každého je polovica bytu ,je to podielové vlastníctvvo....nepatrí do BSM