Soňa Záborská
26.01.11,12:29
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu.
Počas celého roku 2010 som bola na RD, čiže som poberala len rodičovský príspevok + rodinné prídavky.
Na základe zmluvy o dielo mi bolo vyplatené 2978 EUR.
Mám povinnosť podávať daňové priznanie a prípadne odviesť daň?
Je možné nejakým spôsobom získať v takomto prípade daňový bonus?
VRAJ - od 1.1.2011 je možné pracovať na dohodu aj rodičom na rodičovskej dovolenke pokiaľ je splnená podmienka riadnej celodennej starostlivosti o dieťa. Sú tu nejaké obmedzenia /v odpracovaných hodinách alebo výške mesačného príjmu?/ - poprosím Vás kto viete, stačí aj č. zákona, ja si kuknem.
Ďakujem moc za dobré rady čo tu vždy dostanem.
Soňa
Ďakujem za odpoveď.
wallie
26.01.11,14:14
Daňové priznanie je povinný podať:
- daňovník, ak za rok 2010 dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 2 012,85 €,
- daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za rok 2010 nepresiahli sumu 2 012,85 €, ale vykázal daňovú stratu,

podľa mňa si povinná podať daňové priznanie (rodičovský príspevok sa do príjmu v daň. priznaní nezahŕňa, zdaníš len honorár z tej zmluvy o dielo)
sroservis
26.01.11,14:21
Dobrý deň,

ja len dodám, že daňové priznanie podať musíte, avšak daň platiť nebudete, odpočítateľná položka je 4.025 EUR na daňovníka.

Všetko dobré.
Soňa Záborská
28.01.11,12:49
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, predpokladám teda že nakoľko daň mi platiť nevíjde, nebude možné si uplatniť ani daňový bonus, pochopila som správne?
Soňa Záborská
28.01.11,12:49
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pomohlo
Katarína Cigánová
28.01.11,13:26
ale ja mám za to , že máš nárok na DB aj napriek tomu , že ti nevyjde danová povinost , pretože podla §36 nárok na DB je ... ak úhrn zdanitelných príjmov je vo výške 6 násobku minimálnej mzdy / MZ bola okolo 300,-€ , / . len treba k DP priložit rodný list dietata - predpokladám , že je to dieta do 15 rokov / a žiadat DU o poukázanie DB
Soňa Záborská
28.01.11,20:36
Katka C - ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pozriem sa na ten § 36, ak by to tak bolo tak by ma to veľmi tešilo, lebo pri mojich 2 deťoch by to bolo +480 E s ktorými som nepočítala...Skusim to tak podať a potom dám vedieť ako som obišla- myslím že viac mám na ZOD to teraz rieši, tak hádam to pomohlo viacerým.
Mária.K.
29.01.11,16:20
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu.
Počas celého roku 2010 som bola na RD, čiže som poberala len rodičovský príspevok + rodinné prídavky.
Na základe zmluvy o dielo mi bolo vyplatené 2978 EUR.
Mám povinnosť podávať daňové priznanie a prípadne odviesť daň?
Je možné nejakým spôsobom získať v takomto prípade daňový bonus?
VRAJ - od 1.1.2011 je možné pracovať na dohodu aj rodičom na rodičovskej dovolenke pokiaľ je splnená podmienka riadnej celodennej starostlivosti o dieťa. Sú tu nejaké obmedzenia /v odpracovaných hodinách alebo výške mesačného príjmu?/ - poprosím Vás kto viete, stačí aj č. zákona, ja si kuknem.
Ďakujem moc za dobré rady čo tu vždy dostanem.
Soňa
Ďakujem za odpoveď.
Podmienky nároku na daňový bonus upravuje § 33 zákona o dani z príjmov:

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy /123/ alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy /123/ a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; /57/ prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti /57/ nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

To znamená, že ak príjmy na základe zmluvy o dielo budú priznávané ako príjmy z podnikateľskej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov a bude z nich vykázaný základ dane, je možné uplatniť si nárok na daňový bonus, ale ak príjmy budú priznávané ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov, nie je možné uplatniť si nárok na daňový bonus.
Soňa Záborská
30.01.11,17:52
MáriaK - príjem plynul zo ZOD uzavretej podľa Občianskeho /nie Obchodného/ zákonníka, mám za to že teda išlo o ostatné príjmy - príjmy z podnikania by boli zrejme brané ak by som mala otvorenú živnosť, takže podľa tohto teda NIE DB. Správne som pochopila?
Mária.K.
30.01.11,18:57
MáriaK - príjem plynul zo ZOD uzavretej podľa Občianskeho /nie Obchodného/ zákonníka, mám za to že teda išlo o ostatné príjmy - príjmy z podnikania by boli zrejme brané ak by som mala otvorenú živnosť, takže podľa tohto teda NIE DB. Správne som pochopila?
Áno. Správne.
chrobák
15.02.11,13:16
dobrý deň, mám podobný problém...v roku 2010 som taktiež mala zmluvu o dielo. Dostala som sa však aj k info, že ak je to príležitostný príjem, tak sa na to vzťahuje oslobodená časť cca 925 e za rok 2010....čo si teda z toho príjmu odpočítať? nezdaniteľné minimum 4025 alebo oslobodnú časť 925? čo v prípade, ak som mala aj dohodu (nezdaniteľné min.) aj ZoD (?)....vykázať si tú ZoD podľa občianskeho zákonníka ako príležitostný príjem?
wallie
15.02.11,13:51
áno, z príležitostných príjmov podľa §8 ods.1a) možno v zmysle §9ods.h )tieto príjmy ponížiť o sumu 5-násobku živ.minima čo je za rok 2010 suma 925,95 Eur.
Nezdaniteľná časť dane -4025,70 Eur sa vzťahuje na osobu daňovníka, nie na druh príjmu, je to zase niečo iné , pozri §11
takže môžeš použiť oboje, tých 4025,70 uvádzaš do r.70 daň. priznania typ B, ktoré budeš zrejme podávať
ak si mala aj dohodu a bola ti z nej zrazená zrážková daň a je to pre teba výhodné zahrnieš do daň.priznania aj takýto príjem a to do §5- zo závislej činnosti r.34, zrážková daň bude na r.99
chrobák
16.02.11,16:57
Ok, ďakujem za ozrejmenie tých rozdielov, čo sa týka nezdaniteľných súm/oslobodenej čiastky......Nevedela som, že si môžem uplatniť obe :) Z dohody mi bol odvedený klasický preddavok na daň, potvrdenie o príjme mám, takže to len prepíšem sumy do DP.
via
28.03.11,06:27
Prosím Vás ešte o radu: príjem na základe zmluvy o dielo na obkladačské práce, treba brať pri tom ohľad, že to bola osoba s pozastavenou živnosťou, ktorá by inak tieto práce vykonávala na živnosť a teda považovať to za zdaniteľný príjem? Alebo stačí že je to zmluva podľa občianskeho zákonníka a môžem to považovať za príležitostný príjem? Bola to len jedna dohoda za celý rok.
via
28.03.11,08:59
ešte by som doplnila svoju otazku .. je možné zmluvu opraviť a uviesť ju ako zmluvu o dielo v zmysle obchodného zákonníka; dal by sa potom príjem z nej jednoznačne označiť za zdaniteľný?