OlgaM
26.01.11,14:09
Prosím o radu: firma má sídlo v Bratislave a pobočku v inom meste napr. B.Bystrici. Zamestnenec z tejto pobočky vykonával pracovné cesty. Kam sa musí zapplatiť daň z MV za zamestnanca? Do BA alebo do BB?
Ďakujem!
Zoltán Kovács
26.01.11,13:16
BB
OlgaM
26.01.11,13:22
...a keď mám zamestnanca - pracuje v BA, pol roka mal trenčiansku značku a pol roka bratislavskú značku?
OlgaM
26.01.11,13:42
Ale ja som našla toto ne nete:

Od roku 2009 podávajú daňovníci už, hoci majú niekoľko motorových vozidiel, za ktoré budú platiť daň z motorových vozidiel.

Daňové priznania sú povinní podávať aj zamestnávatelia, ktorí platili svojim zamestnancom cestovné náhrady pri služobných cestách, ak na ne jazdili vlastnými vozidlami. T. j. zamestnanec bol držiteľom auta. Zamestnávateľ potom podáva daňové priznanie na daňovom úrade podľa sídla firmy.
Anja111
26.01.11,13:44
...a keď mám zamestnanca - pracuje v BA, pol roka mal trenčiansku značku a pol roka bratislavskú značku?


Miestna príslušnosť

Miestna príslušnosť pri podávaní daňového priznania za rok 2010

Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa
miesta evidencie motorového vozidla alebo prípojného vozidla k 31. decembru
predchádzajúceho roka. Predchádzajúcim rokom je rok, ktorý tesne predchádza roku, za ktorý
sa podáva daňové priznanie. To znamená, že daňovník dane z motorových vozidiel bude

podávať daňové priznanie za rok 2010 miestne príslušnému daňovému úradu, ktorého
miestna príslušnosť sa určí podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru 2009.

Čítaj aj ďalej...
OlgaM
26.01.11,14:02
...a to keď mám zamestnancov z 5 rôznych krajov mám dávať 5 daňových priznaní?
OlgaM
26.01.11,15:22
...aj tak som sa dočítala v DÚPP že ak je daňovníkom ZAMESTNAVATEĽ určí sa miestna príslušnosť podľa sídla zamestnávateľa/bez ohľadu na to, na ktorom dopravnom inšpektoráte je vozidlo evidované/
Zoltán Kovács
27.01.11,06:46
...aj tak som sa dočítala v DÚPP že ak je daňovníkom ZAMESTNAVATEĽ určí sa miestna príslušnosť podľa sídla zamestnávateľa/bez ohľadu na to, na ktorom dopravnom inšpektoráte je vozidlo evidované/


Tak to podaj podľa toho ako si sa dočítala v DUPP. Raz som tak spravil a nebolo to správne. To čo píše Anja111 je psrávne.
nika.sum
27.01.11,07:42
...a keď mám zamestnanca - pracuje v BA, pol roka mal trenčiansku značku a pol roka bratislavskú značku?




Miestna príslušnos

ť


Miestna príslušnos

ť pri podávaní daňového priznania za rok 2010


Správu dane z motorových vozidiel vykonáva da

ňový úrad miestne príslušný podľa
miesta evidencie motorového vozidla alebo prípojného vozidla k 31. decembru
predchádzajúceho roka. Predchádzajúcim rokom je rok, ktorý tesne predchádza roku, za ktorý
sa podáva daňové priznanie. To znamená, že daňovník dane z motorových vozidiel bude


podáva

ť daňové priznanie za rok 2010

miestne príslušnému daňovému úradu, ktorého

miestna príslušnosť sa určí podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru 2009.

Čítaj aj ďalej...


Ked si precitate prilohu co sem pripla ANJA, tak je tam jasne napisane, ze miestna prislusnost ak je danovnikom zamestnavatel je podla sidla zamestnavatela...:

V prípade daňovníka, ktorý používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ
zapísaná osoba so sídlom alebo s trvalým pobytom v zahraničí sa miestna príslušnosť riadi
trvalým pobytom alebo sídlom daňovníka (ktorým je užívateľ vozidla).
Ak ide o daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, miestna príslušnosť sa riadi podľa
sídla zamestnávateľa.
OlgaM
27.01.11,11:54
Tak že stačí podať len jedno daňové priznanie k MV, keď je firma zamestnávateľ, hoci máme zamestnancov s evidenčnými číslami z rôznych krajov.
bea
27.01.11,12:05
Treba podať len jedno DP v mieste sídla zamestnávateľa. Takto je to v Poučení na vyplnenie ako to uvádza aj Anja, ale ja pre istotu uvádzam dlhšie znenie :

Poučenie

na vyplnenie daňového priznania k dani z motorových vozidiel (ďalej len „daň“) podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov, ktorého vzor bol vydaný Opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky MF/019260/2008-72 z 9. júla 2008.



Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel predkladá daňovník (§ 85 zákona) miestne príslušnému daňovému úradu, ktorý vykonáva správu dane. Správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie motorového vozidla alebo prípojného vozidla (ďalej len „vozidla“) k 31. decembru predchádzajúceho roka.

Ak ide o vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba so sídlom alebo trvalým pobytom v zahraničí, správu dane vykonáva daňový úrad podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka na území Slovenskej republiky. Ak ide o daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa jeho sídla. Ak je daňovníkom stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí, správu dane vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky.
OlgaM
27.01.11,12:06
Už som to našla aj na stránkach DU, tak aj pre ostatných, je to tak ako píše nika.sum - príspevok 9 : [B]Ak ide o daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, miestna príslušnosť sa riadi podľa
sídla zamestnávateľa.

nika.sum - ď a k u j e m
nika.sum
27.01.11,12:55
som rada, ze to pomohlo.:)
Zoltán Kovács
28.01.11,08:49
Zaujímavé. Môjho klienta už druhý rok "nútia" podať priznanie k dani z MV podľa EČ vozidiel. Totiž firma podľa sídla patrí pod SC, ale zamestnanec má EČ blavácke....
Prvý rok sme podali priznanie v SC, dostali sme prípis, že to nepatrí k ním, ale do BA III. A odvtedy sa DP za DzMV sa podáva tam, a každý je spokojný....
OlgaM
28.01.11,09:55
No ja mám takú skúsenosť, že pracovníčky na DÚ niekedy vôbec nič nevedia,minule som volala kvôly súhrnnému výkazu k DPH a naša správkyňa mi nevedela odpovedať a kázala mi volať na oddelenie kontroly DPH a tam mi na moju otázku odpovedali,že čo oni s tým majú.Pýtala som sa, či má byť výkaz podaný do 5 pracovných dní alebo kalendárnych dní, jednoduchá otázka, ale ani to nevedeli, tak potom za čo platíme tomuto štátu dane? Majú nám vedieť poradiť, a keď volám na styk s verejnosťou, nezdvíhajú telefóny...pre istotu...
Zoltán Kovács
28.01.11,10:57
ANi správkyňa ani kontrolóri nemajú povinnosť poradiť....
nika.sum
28.01.11,20:56
Zaujímavé. Môjho klienta už druhý rok "nútia" podať priznanie k dani z MV podľa EČ vozidiel. Totiž firma podľa sídla patrí pod SC, ale zamestnanec má EČ blavácke....
Prvý rok sme podali priznanie v SC, dostali sme prípis, že to nepatrí k ním, ale do BA III. A odvtedy sa DP za DzMV sa podáva tam, a každý je spokojný....

bol spravne vyplneny paragraf? Minuly rok klient - konatel, auto evidovane podla EC v Malackach a podaval BA 5, len si ho vypisoval sam a dal tam zly paragraf, tak to tam hned opravil.
Zoltán Kovács
30.01.11,17:47
bol spravne vyplneny paragraf? Minuly rok klient - konatel, auto evidovane podla EC v Malackach a podaval BA 5, len si ho vypisoval sam a dal tam zly paragraf, tak to tam hned opravil.


Áno bol, auto zamestnanca. Uvedený v TP ako majiteľ.
nika.sum
31.01.11,10:53
Áno bol, auto zamestnanca. Uvedený v TP ako majiteľ.

Maju v tom proste na DU bordel. Podla mna by mali zmenit zakon a DzMV by sa mala platit podla sidla podnikatelskeho subjektu a bolo by po probleme.
ecuch
14.01.13,06:34
Viem, že od 1.1.2013 tento problém riešiť nemusím, ale za rok 2012 - zamestnávateľ vyplatil cestovné náhrady zamestnankyni - išla súkromným motorovým vozidlom, kde vlastníkom nie je ona, ale jej manžel. No ten manžel je tiež zamestnanec našej firmy. treba platiť cestnú daň?
Tweety
14.01.13,07:34
Viem, že od 1.1.2013 tento problém riešiť nemusím, ale za rok 2012 - zamestnávateľ vyplatil cestovné náhrady zamestnankyni - išla súkromným motorovým vozidlom, kde vlastníkom nie je ona, ale jej manžel. No ten manžel je tiež zamestnanec našej firmy. treba platiť cestnú daň?
Podľa mňa áno. Veď medzi manželmi je BSM, takže je to vlastne aj jej vozidlo. A ešte navyše je aj zamestnancom.