NOKIA
26.01.11,13:35
Chcem sa spýtať, čo platí od 1.1.2011? plati zamestnanec a zamesnávateľ odvody do SP a ZP z preplatkov z RZZP za 2010? alebo sa z toho platí iba daň? prípadne aj paragraf poprosím. dik.
junes
26.01.11,19:10
Možno som úplne vedľa, túto otázku som ešte neriešila, ale tuším som ešte minulý rok započula, že preplatok z RZZP vráti ZP už bez zrazenej dani , t.j. asi sa na tento príjem vzťahuje zrážková daň a potom by automaticky nebol zahrňovaný do prijímov zvyšujúcich základ dane. Kedysi sa tento preplatok zarátaval ako príjem zvyšujúci základ dane medzi "ostatné príjmy" (v JU), ale tuším niekedy v r. 2009 sa to zmenilo.
Takže neviem... ale tiež by ma zaujímalo
Luba
29.01.11,19:27
Samé otázky a žiadne odpovede - ja pridám tiež otázku a budem dúfať v odpoveď:

V r.2010 mala zamestnankyňa preplatok na RZZP, ktorý jej bol vyplatený v mzde za 6/2010 a bol pripočítaný k VZ na preddavkovú daň zo ZČ. Nebol zahrnutý ani do VZ pre ZP, ani do VZ pre soc.odvody. Teraz mi však MRP - mzdy zahŕňa vo výpočte ELDP tento preplatok do ročného VZ zamestnankyne. Čo je podľa mňa nezmysel, nie? Môžete sa prosím k tomu niekto vyjadriť? Postupovala som pri preplatku v 6/10 správne?
Ďakujem vopred.
Jana Motyčková
29.01.11,20:22
Chcem sa spýtať, čo platí od 1.1.2011? plati zamestnanec a zamesnávateľ odvody do SP a ZP z preplatkov z RZZP za 2010? alebo sa z toho platí iba daň? prípadne aj paragraf poprosím. dik.
Nie, neplatí.
ZP - v novele §10b ods.1 písm. a) a odvolávka 18) na §5 ods.1 písm. a) až h) .... zákona o dani z príjmov. (vrátené poistné je písm. i))
SP - v novele §3, ods.1 písm. a) a odvolávka 5) - obdobne ako pri ZP.
Jana Motyčková
29.01.11,20:24
Samé otázky a žiadne odpovede - ja pridám tiež otázku a budem dúfať v odpoveď:

V r.2010 mala zamestnankyňa preplatok na RZZP, ktorý jej bol vyplatený v mzde za 6/2010 a bol pripočítaný k VZ na preddavkovú daň zo ZČ. Nebol zahrnutý ani do VZ pre ZP, ani do VZ pre soc.odvody. Teraz mi však MRP - mzdy zahŕňa vo výpočte ELDP tento preplatok do ročného VZ zamestnankyne. Čo je podľa mňa nezmysel, nie? Môžete sa prosím k tomu niekto vyjadriť? Postupovala som pri preplatku v 6/10 správne?
Ďakujem vopred.
Je to nezmysel, v.r.2010 nešiel preplatok z rzzp do VZ ani pre ZP ani pre SP.