Biba01
26.01.11,14:54
Dobry den, poprosila by som o radu s fakturaciou bonusu za dosiahnuty obrat r.2010.
Pri dosiahnuti urcitej vysky obratu poskytujem bonus. s akou sadzbou DPH vystavim dobropis, ak ho mozem vystavit az v 01/2011 nakolko bonus sa vypocita z obratu vsetkych zaplatenych faktur. splatnost niektorych je az v 01-02/2011.
dakujem!
Tweety
26.01.11,17:08
Dobry den, poprosila by som o radu s fakturaciou bonusu za dosiahnuty obrat r.2010.
Pri dosiahnuti urcitej vysky obratu poskytujem bonus. s akou sadzbou DPH vystavim dobropis, ak ho mozem vystavit az v 01/2011 nakolko bonus sa vypocita z obratu vsetkych zaplatenych faktur. splatnost niektorych je az v 01-02/2011.
dakujem!
Bonus-fiin., poskytnutý na základe dohody po skončení dodávky, nie je predmetom dph.
KEJKA
26.01.11,17:10
nie, že nie je, ale nemusí byť pri splnenej podmienke. že sa dvaja partneri -platitelia DPH - na tom písomne dohodnú.
K zadaniu
pokiaľ sa bonus poskytuje nie z dodávok, ale zo zaplatených faktúr, tak sa berie základ - bonus z príjmov bežného roka, nie z fakturácie. Bonus na faktúry splatné v januári-februári nasle.roka je účtovný prípad nasl.roka. Nakoľko sa však viaže na výnosy predchádzajúceho roka, treba vytvoriť rezervu /účtovnú/.
betka
26.01.11,22:38
Bonus nie je predmetom dane. Nejde ani o tovar, ani o službu. Jednoznačne, ako uvádza Tweety.

Bonus je laicky povedané, finančná úľava, že som zaplatila skôr
betka
26.01.11,22:49
Na margo skutočností je bonus definovaný ako bonus. Je to jednoznačná definícia.

Ja rozoznávam skonto, bonus, rabat.

Hryziem si opäť do jazyka.
KEJKA
26.01.11,22:55
Bonus nie je predmetom dane. Nejde ani o tovar, ani o službu. Jednoznačne, ako uvádza Tweety.

Bonus je laicky povedané, finančná úľava, že som zaplatila skôr
?????
bonus sa počíta z obratu, nie je to úľava za skorú platbu.
Je to bonus, niečo k dobru za dosiahnutie obratu podľa zadania však podmienený zaplatením. preto som sa k DPH vyjadrila tak ako som sa vyjadrila včítane možného prístupu aj z hľadiska DPPO /len náznak/

úľava za skorú platbu je skonto a tu súhlasím, že nejde o dodanie v zmysle DPH.

rabat je niečo blízke bonusu, ale poskytuje sa spravidla súčasne s dodávkou. len sa možno osobitne fakturuje.

Rabat aj bonus majú vplyv na cenu dodania, na základ DPH s určitým časovým odstupom. takže je namieste písomná dohoda, ako sa režim DPH bude riešiť.

mimotemyA hryzením si prosím neublíž, škoda by ťa bolo.mimotemy:):)
Biba01
27.01.11,09:18
dakujem za odpovede. rezervu uctovnu mam vytvorenu v r.2010 - hodnota bonusu bez dph. o fakturacii bonusu sme zmluvne dohodnuti. znamena to teda, ze to beriem ako fakturaciu bezneho roka 2011 a vyfakturujem to s 20% DPH? dakujem velmi pekne!