jajka
08.12.05,06:15
Ahojte poraďáci, chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu.
Som SZČO popri zamestnaní, mám zamestnanú maminu, ktorá je na starobnom dôchodku. Chcela by som vedieť, čo je z hľadiska platenia odvodov (nielen odvodov) výhodnejšie: zostať SZČO alebo previesť firmu na maminu. Ešte by som chcela vedieť, či by to nemalo negatívny vplyv na jej dôchodok.
Ďakujem krááááásne a želám príjemný deň.:) :) :)
ajobs
08.12.05,09:40
Ahojte poraďáci, chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu.
Som SZČO popri zamestnaní, mám zamestnanú maminu, ktorá je na starobnom dôchodku. Chcela by som vedieť, čo je z hľadiska platenia odvodov (nielen odvodov) výhodnejšie: zostať SZČO alebo previesť firmu na maminu. Ešte by som chcela vedieť, či by to nemalo negatívny vplyv na jej dôchodok.
Ďakujem krááááásne a želám príjemný deň.:) :) :)

Závisí to od mnohých skutočností-ročný obrat firmy (má vplyv na výšku odvodov) a zdaňovanie, možný konflikt záujmov s tvojím zamestnaním apod. V zásade pokiaľ ide o mamkin dôchodok, tam žiadne podnikanie nemá negatívny vplyv.
Existuje možnosť založenia s.r.o. napr. s 2 spoločníkmi (ty+mama), pričom konateľom by mohla byť tá z vás, komu by to bolo momentálne výhodnejšie. Ak by konflikt záujmov tvojej firmy a zamestnania vylučoval konateľstvo, mohla by byť konateľom mamka, pričom keby mala iba konateľskú zmluvu (nie pracovnú) platila by iba zdravotné poistenie (podľa výšky odmeny za výkon konateľstva-nemusí to byť minimálna mzda, môže byť aj nižšia suma), odvody do sociálnej poisťovne by neplatila vôbec.
Zatiaľ toľko, ak chceš nejaké podrobnosti, upresni čo by si rada vedela.
jajka
09.12.05,15:04
Ja mám povolenie na podnikateľskú činnosť od zamestnávateľa. Mne ide o to, že keď mama ako dôchodca si založí živnosť, či je to pre mňa výhodnejšie (firma je moja) ako keď podnikám ja popri zamestnaní. Lebo sa mi zdá dosť nezmyselné platenie odvodov zo zamestnania a aj zo živnosti, keď zisk nie je až taký veľký a zároveň platenie odvodov aj za mamu.

Pekný večer a víkend!!! :):):)
ticiana
09.12.05,16:08
Platenie odvodov sa nevyhneš po podaní daňového priznania. Samozrejme zaleží aj od obratu.
Dôchoca už od 1.9.2005 neplatí do zdravotnej poisťovne, ale do socialnej poisťovne platí podľa dosiahnutého obratu za rok starobné, nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu ktorý je od 1.10.2005 6900 SK Neplatí invalidné a poistenie v nezamestnanosti.
ajobs
10.12.05,11:44
Ja mám povolenie na podnikateľskú činnosť od zamestnávateľa. Mne ide o to, že keď mama ako dôchodca si založí živnosť, či je to pre mňa výhodnejšie (firma je moja) ako keď podnikám ja popri zamestnaní. Lebo sa mi zdá dosť nezmyselné platenie odvodov zo zamestnania a aj zo živnosti, keď zisk nie je až taký veľký a zároveň platenie odvodov aj za mamu.

Pekný večer a víkend!!! :):):)

Platí to, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku pri forme s.r.o.-minimálne odvody (len ZP).
ajobs
10.12.05,11:48
Platenie odvodov sa nevyhneš po podaní daňového priznania. Samozrejme zaleží aj od obratu.
Dôchoca už od 1.9.2005 neplatí do zdravotnej poisťovne, ale do socialnej poisťovne platí podľa dosiahnutého obratu za rok starobné, nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu ktorý je od 1.10.2005 6900 SK Neplatí invalidné a poistenie v nezamestnanosti.

Ticiana, odkiaľ máš tvrdenie, že pracujúci dôchodca neplatí ZP ? Neplatí iba vtedy, ak v roku 2005 dosiahne príjem do 13.000 Sk, v roku 2006 to bude 41.400 Sk. Pokiaľ ide o sociálnu poisťovňu, tak v prípade SZČO to je tak ako píšeš, v prípade zamestnanca sa platia všetky odvody okrem invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
ivan01
10.12.05,13:04
Ticiana, odkiaľ máš tvrdenie, že pracujúci dôchodca neplatí ZP ? Neplatí iba vtedy, ak v roku 2005 dosiahne príjem do 13.000 Sk, v roku 2006 to bude 41.400 Sk.

Aby dôchodca neplatil do ZP, nemyslim preddavky ale v ročnom zučtovaní odvody nie je ten príjem nahodou 27820 bez odvodou do ZP ? (27820:2,14=13000) resp. 2006 bude 88596,- sk
ticiana
10.12.05,13:06
Ano máš pravdu, výchádzala som z mojej praxe presnejšie som to prepočítala na vymeriavacích základov mojích živnostníkov.
Ešte by som chcela dodať že tých 13000 sa netýka celého roka ale iba posledných 4 mesiacov roku 2005.
ďakujem za opravu nechcela som zavádzať
jajka
11.12.05,20:05
Ďakujem veľmi pekne za informácie.:):):):)