Matou
26.01.11,14:24
Dobry den,

Chcem sa spytat ci je mozne zistit ci namna bol podany platobny rozkaz a ak ano ako.
ide oto ze sestre prisiel platobny rozkaz a mne nie pritom sme v istej zalezitosti postupovali rovnako.
(3 faktury v hodnote zapezpeky sme neuhradili kedze firma nam zabezpeku odmietla vratit.)

ja som sa odvtedy ale 2x stahoval a preto ak na moje meno vydal sud rozkaz tiez ako to mozem zistit?
Dakujem
focalor
26.01.11,13:30
1. staci zavolat na sud (informacne oddelenie), v ktorom mas trvaly pobyt, alebo si mal trvaly pobyt a spytat sa, ci sa voci tebe nevedu nejake sudne konania, ak by teta nechcela povedat, tak da sa to riesit cez pisomnu ziadost na sud...

2. neviem akou formou vam ten zavazok vznikol, ale ak ste zaviazani spolocne a nerozdielne, mohol zalovat len tvoju sestru...
Matou
26.01.11,13:36
Zavezok bol zvlast na jej meno aj moje meno.
Co ak pri registracii alebo zavazku bola uvedena adresa kde som byval vtedy(koly korespondencii)?
Zistitim to aj tak na sude v mieste trvaleho bydliska?
Chobot
26.01.11,13:52
Dobry den,

Chcem sa spytat ci je mozne zistit ci namna bol podany platobny rozkaz a ak ano ako.
ide oto ze sestre prisiel platobny rozkaz a mne nie pritom sme v istej zalezitosti postupovali rovnako.
(3 faktury v hodnote zapezpeky sme neuhradili kedze firma nam zabezpeku odmietla vratit.)

ja som sa odvtedy ale 2x stahoval a preto ak na moje meno vydal sud rozkaz tiez ako to mozem zistit?
Dakujem

AK si si trvalé bydlisko nahlasoval poriadne, tak si evidovaný v registri obyvateľstva a súd si ťa vie ľahko nájsť aj na zmenenej adrese. Ak si si nenahlásil nový trvalý pobyt, tak ti budú posielať poštu na poslednú známu adresu (ktorú máš evidovanú v centrálnom registri) .
Matou
26.01.11,14:05
AK si si trvalé bydlisko nahlasoval poriadne, tak si evidovaný v registri obyvateľstva a súd si ťa vie ľahko nájsť aj na zmenenej adrese. Ak si si nenahlásil nový trvalý pobyt, tak ti budú posielať poštu na poslednú známu adresu (ktorú máš evidovanú v centrálnom registri) .

Trvale bydlisko mam riadne vyplnene, prechodne bydlisko neuvadzam ani nemam vybavene.

Takze Ak som to dobre pochopil...

Pokial nejaka firma namna poda platobny rozkaz uvazda sudu aj adresu ktoru eviduje firma? alebo po vydani prikazu sud zasiela rozhodnutie na adresu trvaleho alebo prechodneho pobytu a adresa ktoru som zadal firme v tom case je irelevantna?
Chobot
26.01.11,14:27
Trvale bydlisko mam riadne vyplnene, prechodne bydlisko neuvadzam ani nemam vybavene.

Takze Ak som to dobre pochopil...

Pokial nejaka firma namna poda platobny rozkaz uvazda sudu aj adresu ktoru eviduje firma? alebo po vydani prikazu sud zasiela rozhodnutie na adresu trvaleho alebo prechodneho pobytu a adresa ktoru som zadal firme v tom case je irelevantna?

Najprv zasiela na adresu, ktorú uvedie navrhovateľ v návrhu. Ak je PL nedoručiteľný (pošta vráti, že adresát neznámy, alebo sa odsťahoval),tak súd pátra v centr. registri po aktuálnej adrese odporcu a zasiela PL na túto adresu.
Matou
26.01.11,14:40
No odkedy je pravoplatny tento platobny rozkaz?
odo dna dorucenia(prevzatia do vlastnych ruk)..ak je tam 15dnova lehota na odvolanie a mne to dorucia o 10 dni neskor lebo sa to mota na postach? ako je to?
Matou
26.01.11,15:02
Este jedna otazka k tomu...
Musi byt platobny rozkaz doruceny do vlastnych ruk alebo si to mozem najst len vhodene v schranke?
buchač
26.01.11,17:16
Este jedna otazka k tomu...
Musi byt platobny rozkaz doruceny do vlastnych ruk alebo si to mozem najst len vhodene v schranke?

V schránke nájdeš maximálne odkaz od poštára/ky , že si nebol zastihnutý doma ...;)

Jasné , že do vlastných rúk ...
Chobot
26.01.11,18:31
No odkedy je pravoplatny tento platobny rozkaz?
odo dna dorucenia(prevzatia do vlastnych ruk)..ak je tam 15dnova lehota na odvolanie a mne to dorucia o 10 dni neskor lebo sa to mota na postach? ako je to?

Lehota na podanie odporu voči PL sa počíta dňom prevzatia PL. PL sa doručuje do vlastných rúk s doručenkou, takže súd vie presne, ktorý deň si prevzal PL (ak si ho prevzal).
focalor
27.01.11,07:13
pokial nebude platobny rozkaz doruceny, sud nariadi pojednavanie, ak sa pocas pojednavania nepodari zistit pobyt zalovaneho (teda teba), a nebudu ta vediet predvolat a dorucovat ti pisomnosti, moze ti byt ustanoveny opatrovnik v tejto veci, ktory ta bude zastupovat, ale povacsine su to ludia zo sudu, ktori o veci nemaju ani sajnu, takze ani branit ta nebudu, len formalne sa zucastnia konania a nasledne moze byt rozhodnute v tvoj neprospech a exekutor si uz najde tvoj majetok, resp. ucty a pod...

osobne by som skusil sa po sude informovat, ci nie je voci mne vedene akekolvek sudne konanie...

s tym zavazkom to teraz celkom nechapem, aky to bol zavazok, aby som vedel urcit ci ide o zavazok za ktory zodpovedate spolocne a nerozdielne (t. j. zalobca moze cely dlh vymahat len od tvojej sestry a vobec nemusi postupovat voci tebe...)
Matou
27.01.11,08:32
Ako je potom mozne ze sestra to nasla v schranke..Ziadne do vlastnych ruk :confused:..

A ak bol navrh na platobny rozkaz podany v bratislave da sa zistit ci voci mne niesu vedene spory na sude v mieste mojeho bydliska ktore je mimo BA alebo na sude kde to bolo bodane?
Chobot
27.01.11,09:13
Ako je potom mozne ze sestra to nasla v schranke..Ziadne do vlastnych ruk :confused:..

A ak bol navrh na platobny rozkaz podany v bratislave da sa zistit ci voci mne niesu vedene spory na sude v mieste mojeho bydliska ktore je mimo BA alebo na sude kde to bolo bodane?


Platobný rozkaz v schránke? Obyčajný, nedoporučený list? To neverím, že by až tak fatálnu chybu spravil súd...
katarina.j
27.01.11,09:19
určite by to súd neposlal bez návratky za doručenie...nezavádza nás tak trocha aj autor témy????
Eva10
27.01.11,09:30
určite by to súd neposlal bez návratky za doručenie...nezavádza nás tak trocha aj autor témy????
Podľa mňa to bol list od vymáhačskej firmy, tváriaci sa ako platobný rozkaz. Skúšajú to takto na menej znalých aby sa dostali k peniazom.

Opýtaj sa sestry čo jej to vlastne prišlo, kto bol na obálke ako odosielateľ a aká bola podacia pošta.
Matou
27.01.11,11:37
Opravujem..

List dostala od pani u ktorej byvala predtym..ale bol to len list v ktorom ju informovali ze voci nej zacal sudny spor..

Rozhodnutie jej prislo na adresu trvaleho bydliska..
Ospravedlnujem sa...

Tym padom mi je to jasne...
Rozhodnutie prijde aj mne na adresu trvaleho bydliska ale na ktorom sude sa mozem informovat ohladom sporov vedenych voci mne pokial nedostanem rozhodnutie neviem a asi sa to ani neda zistit.?


Tym padom dakujem za odpovede a rady.
focalor
28.01.11,05:44
tak informovat sa o sudnych sporoch vedenych voci svojej osobe sa mozes informovat na kazdom sude v SR, ale podla Osp je dana prislusnost sudu tym, ze sa zaluje v mieste bydliska zalovaneho (az na presne stanovene vynimky), cize v prvom rade sa informujes na sude, ktory je v obvode tvojho trvaleho bydliska...
Kána Prá
30.01.11,20:32
Lehota na podanie odporu voči PL sa počíta dňom prevzatia PL. PL sa doručuje do vlastných rúk s doručenkou, takže súd vie presne, ktorý deň si prevzal PL (ak si ho prevzal).
Dobry den,

ja som ta sestra. :)
Mozem sa odvolat aj proti postupu firmy? resp. ako to naformulovat? je to na to sablona?
A to, ze ma nekontaktovali a rovno po 2 rokoch dali na sud za neuhradene faktury za telefon? Ale ktorych uhradu som musela predlozit uz pred 2 rokmi, pretoze telefonne cislo som ziadala previest z firmy na mna, v com mi napokon bolo vyhovene?
dakujem
Kána Prá
30.01.11,20:44
Viete mi prosim vysvetlit, preco mi v platobnom rozkaze zalobca zvysuje uroky z omeskania na 14,25% rocne podla §369 ods.1 ObZ a §3 nar.vlady sr č. 87/1995?
focalor
31.01.11,06:06
proti platobnemu rozkazu sa podava odpor, ktory musi byt odovodneny, ak su tieto podmienky splnene, sud platobny rozkaz zrusi a nariadi pojednavanie (toto vychadza z Obcianskeho sudneho poriadku)

veritel ma volnu dispoziciu so svojou pohladavkou, moze ta zalovat kedy sa mu zachce (t. j. hlavne v premlcacej dobe), takze aj po 2 rokoch je to OK, veritel ta nemusi vyzyvat na splnenie splatneho zavazku, ak bol raz splatny a si v omeskani s jeho splatenim, tak moze rovno podat navrh na sud...

v odpore treba potom odovodnit, preco je ich vymahanie nedovodne, resp. v akom rozsahu je dovodne...

pokial ide o uroky z omeskania - zmluva bola uzatvorena podla Obchodneho zakonnika predpokladam, a vyska uroku z omeskania sa urcuje podla pravidiel danych v pravnom predpise, kedy doslo 1x k omeskaniu, pricom tento urok ostava zachovany pocas celej doby omeskania....
Eva10
31.01.11,06:24
Viete mi prosim vysvetlit, preco mi v platobnom rozkaze zalobca zvysuje uroky z omeskania na 14,25% rocne podla §369 ods.1 ObZ a §3 nar.vlady sr č. 87/1995?
Ide o postup, ktorý umožňuje zákon, podľa tebou citovaných ustanovení môže požadovať 2 násobok diskontnej sadzby NBS, pokiaľ dlh vznikol do 31.12.2008 alebo základnú úrokovú sadzbu ECB ak dlh vznikol po 1.1.2009. Ak chceš oprávnenosť požadovanej úrokovej sadzby si skontroluj na stránke NBS v časti úrokové sadzby.
Kána Prá
31.01.11,07:18
A môzem, sa nejako vobec odvolat, tak aby to bolo pravoplatne? Chcela som oponovat, na to, ze tvrdia, ze ma viackrat vyzyvali a upominali, o com nemam vedomie, nic mi neprislo do schranky.
Cela komunikacia prebiehala problematicky, ak som nieco potrebovala oni sa ozvali po 2 mesiacoch mailom, telefon detto. Doklady o mojich uhradach sa snazim ziskat, pretoze to neslo z uctu, ale vkladom na pobocke ich banky. A nerada by som zaplatila len preto, ze maju neporiadok v uctovnictve( aj inych vyzyvali na uhradu, a ked im boli zaslane doklady o prevode, vsetko bolo ok).
Moze to prebehnut aj tak, ze teraz zaplatim, a ked budem mat doklad o tom, ze som zaplatila aj v minulosti (v riadnom termine) mozem od nich vymahat vsetko, co som zaplatila navyse, vratane sudnych poplatkov? Okrem ineho mi dlzia zabezpeku (zlozenu pred pouzivanim sluzby, z ktorej sa mala uhradit aj mozna podlznost, bola to ochrana pre firmu) a o nej v sudnom prikaze nie je ani slovo.
dakujem, dnes mam posledny den na vyjadrenie sa alebo zaplatenie.
Este otazka, kedze su tam uroky ako si mam byt ista, ci zaplatim spravne, mam si vyziadat potvrdenie o spravne zapaltenej sume? Co mi odporucate?
dakujem
Kána Prá
31.01.11,07:24
su tam uvedene sterilizacne a refinancne operacie, co z toho platne pre mna? Moj "ze vraj" dlh vznikol do 31.12.2008.
focalor
31.01.11,08:23
pokial dojde k uhrade, tak neskor je to mozne vymahat spat len ako bezdovodne obohatenie, a to by slo opat cestou sudu, pokial je istota, ze vymahaju neopravnene, treba sa branit uz teraz - cize podat odpor s odovodnenim a predlozenim dokladov, pripadane oznacenim dokazov pre sud, ktore ma zabezpecit (napr. vypisy z uctu veritela, na ktory mu bola platba poukazana)...
podanim odporu zacne riadne sudne konanie, ale upozornujem, ze nasledne rastu aj sudne trovy a trovy pravneho zastupenia

stava sa, ze v urcitych firmach takto skusaju, ze poslu fakturu aj duplicitne a pod. a cakaju, niekto si nevsimne a zaplati...

a pri vklade na ucet sa vydava potvrdenie, cize pokial je taky doklad, treba ho zadovazit a predlozit...

z takychto ciastkovych informacii sa tazko vychadza a poskytuje nejake komplexne riesenie...
Kána Prá
31.01.11,08:38
Dakujem, rozumiem, no 15 dni, ktore su vymedzene na reakciu, je velmi kratky cas na ziskanie dokladov o uhradach, kedze ja ich zial u seba nemam.
A co sa tyka zalobcu, on by nemal predlozit dokazy, ze som neuhradila? Mozem poziadat o odklad pre zhananie dokazov (dokladov o uhrade) v moj prospech?
Resp. moj odpor bude podany bez dolozenych dokladov, pretoze ich zahanam. je toto relevantne?

Kolko su prosim sudne trovy a trovy zastupcu? doteraz mi vycislili sumu 73 eur +16,5 eur.

dakujem

K.
focalor
31.01.11,08:57
s lehotami clovek nic nespravi, su ake su, v trestnych veciach su aj 8-dnove a 3-dnove, cize tam je to este tazsie...

ak je istota s tymi platbami, odporucam podat odpor, s odkazom na dokazy a je mozne poziadat sud, aby vyzval veritela na predlozenie vypisov z uctov (ako som uz uviedol), dlasie dokazy je mozne dolozit nasledne, ked budu k dispozicii....

sudne trovy: minimalne je tam sudny poplatok vo vyske 6 % z vymahanej sumy minimalne 16,50 €, cize istina je podla toho menej ako 300 eur, a pojde tak o drobny spor (istina je menej ako 500 €), kde sud nemusi nariadit pojednavanie, a sucasne moze sud znizit alebo nepriznat trovy, ak neprimerane voci pohladavke..(toto vychadza z OSP)

no a trovy pravneho zastupenia: odkazujem na vyhlasku 655/2004, kde to zavisi opat od vymahanej sumy a poctu vykonanych ukonov, teraz tam budu 2 ukony, pricom jeden ukon bude v hodnote cca 30-35 €, ale to su vsetko informativne hodnoty...samozrejme, moze to stupnut o DPH, ak je pravny zastupca jej platcom...

veritel urcite doklady dolozil, inak by platobny rozkaz nevydali, tieto je mozne vidiet pri nahliadnuti do spisu na sude, ake tam su dokazy...
Kána Prá
31.01.11,10:24
Dakujem, do spisu som nahliadla este v decembri, a nic ine nez faktur na uhradu tam neboli prilozene.
Chobot
31.01.11,10:39
Dakujem, do spisu som nahliadla este v decembri, a nic ine nez faktur na uhradu tam neboli prilozene.

Ak si im to vkladala na účet, tak môže napísať odpor voči plat. rozkazu s tým, že v odpore uvedieš, že uvedená faktúra bola uhradená hotovostným vkladom na účet č. ..... dňa ........ (alebo aspoň približné obdobie), ale vzhľadom na dlhšie časové obdobie už nemáš doklad o vklade.

Súd (pravdepodobne) nariadi pojednávanie, kde si vyžiada dôkaz - výpis z účtu z toho obdobia, resp. potvrdenie z banky, že si realizovala vklad (dúfam, že si to vkladala pod tvojim menom....:rolleyes:). Ak tam bude tvoj vklad, máš to vyhraté. Ak nie, tak si nepreukázala zaplatenie.

Je dosť možné, že si uviedla nesprávne údaje na vkladovom lístku (napr. zlý alebo žiadny variabilný symbol) a spoločnosť nedokázala tvoju platbu identifikovať. Klienti sú niekedy hrozní - aj nám chodia na účet platby poistného bez akýchkoľvek identifikátorov. Si myslia, že oni sú jediní, ktorí platia, pritom denne sú na účte aj stovky či tisíce položiek. Bez variabilného symbolu automatizované systémy to nedokážu spárovať. Nestačí len uviesť meno, takých mien sú desiatky. A u telefónnych operátorov aj stovky.
Kána Prá
31.01.11,12:54
verim,ze som zaplatila, nemala som dovod nezaplatit, ked to bolo na mesacnej baze. Ak dodatocne zistim, ze som ozaj nezaplatila, tak budem platit vsetko.
Mam este otazku, co sa tyka ustnej dohody so zamestnancom firmy, kde som navrhovala uhradu poslednych faktur zo zabezpeky, ktoru som im zaplatila vopred. Mozem sa odvolat na to, ze tam bola ustna dohoda o vyrovnani zavazku mojou zabezpekou?
Chobot
31.01.11,13:15
verim,ze som zaplatila, nemala som dovod nezaplatit, ked to bolo na mesacnej baze. Ak dodatocne zistim, ze som ozaj nezaplatila, tak budem platit vsetko.

Teda ani sama nie si si istá, či si zaplatila alebo nie.... :rolleyes: Ty si len myslíš, že si zaplatila.

Ak nepreukážeš uhradenie, tak zaplatíš súdny poplatok, poplatok za odpor plus ak ich bude zastupovať advokát, tak aj jeho trovy. A ešte úroky z omeškania.

[QUOTE=Kána Prá;1638888]Mam este otazku, co sa tyka ustnej dohody so zamestnancom firmy, kde som navrhovala uhradu poslednych faktur zo zabezpeky, ktoru som im zaplatila vopred. Mozem sa odvolat na to, ze tam bola ustna dohoda o vyrovnani zavazku mojou zabezpekou?

Je jedno, na čom si sa dohodla ústne alebo nie, dôležité je len to, či si zaplatila alebo nie. Oni tvrdia, že si nezaplatila, teraz je na tebe dokázať, že si zaplatila. Vieš to dokázať alebo nie? Ak nie, tak to musíš zaplatiť.

To je to, keď ľudia kvôli úspore na bankových poplatkoch platia rôznymi možnými spôsobmi svoje účty, len nie cez svoj bankový účet. Keby si to hradila prevodom, tak máš jasný dôkaz a vieš to preukázať výpisom z tvojho účtu. Ja si viem pozrieť na účte aj 3 roky dozadu, kedy som čo kam platil. Všetky dôležité veci platím z účtu, potom sa mi nemôže stať, že mi budú tvrdiť, že niečo nie je uhradené.
Kána Prá
31.01.11,13:29
Hej najlepsie, je platit z uctu, alebo scanovat vklady.
Otazkou pre mna stava, ci zaplatit teraz a po ziskani potvrdeni, ze som pohladavky uz raz zaplatila sa odvolat na neopravnene obohacovanie, alebo sa odvolat teraz. Zalobca je advokat, ktory zastupuje danu firmu.
Co by ste mi odporucali? Z pohladu nakladov?
ked sa odvlam s dokazom budem moct vymahat spat uroky, sudne trovy, atd z predosleho jednania?

dakujem
Eva10
01.02.11,07:02
su tam uvedene sterilizacne a refinancne operacie, co z toho platne pre mna? Moj "ze vraj" dlh vznikol do 31.12.2008.
Pozri tuná:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-nbs/zakladna-urokova-sadzba-nbs-limitna-urokova-sadzba-pre-dvojtyzdnove-repo

Tretí stĺpec "Diskontná sadzba (p.a.)"
Chobot
01.02.11,08:39
Hej najlepsie, je platit z uctu, alebo scanovat vklady.
Otazkou pre mna stava, ci zaplatit teraz a po ziskani potvrdeni, ze som pohladavky uz raz zaplatila sa odvolat na neopravnene obohacovanie, alebo sa odvolat teraz. Zalobca je advokat, ktory zastupuje danu firmu.
Co by ste mi odporucali? Z pohladu nakladov?
ked sa odvlam s dokazom budem moct vymahat spat uroky, sudne trovy, atd z predosleho jednania?

dakujem

Je to len na tebe. Ak zaplatíš, a potom zistíš, že už si raz zaplatila, tak budeš ťahať za kratší koniec - budeš musieť tie peniaze vymáhať. AK nezaplatíš, a preukáže sa, že si už zaplatila, nevzniknú ti ďalšie náklady - celé trovy sporu si zaplatí žalobca.

Ak ale sa preukáže, že si predtým nezaplatila, tak zaplatíš dlh, úroky, trovy na advokáta. AK sa rozhodneš teraz zaplatiť a nepodať odpor, tak aj tak musíš už zaplatiť sumu, ktorá je na platobnom rozkaze (aj s úrokmi), nie len samotný dlh. Ak podáš odpor, tak sa ti náklady ešte zvýšia o poplatok za odpor.

Je to len na tvojom rozhodnutí a presvedčení, že si to už zaplatila.
Mária27
01.02.11,08:56
Viete mi prosim vysvetlit, preco mi v platobnom rozkaze zalobca zvysuje uroky z omeskania na 14,25% rocne podla §369 ods.1 ObZ a §3 nar.vlady sr č. 87/1995?
V roku 2008 znel § 369 ods. 1 obchodného zákonníka:
1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

Základná úroková sadzba sa do roku 2002 volala diskontná sadzba. Do 28.10.2008 bola v tom roku základná úroková sadzba 4,25 %, teda úrok z omeškania podľa obchodného zákonníka bol 4,25 + 10 = 14,25 %.