denisamka
26.01.11,16:13
Mudre hlavky prosim poradte,
korespondencne mam kurz podvojneho ucovnictva a v zadani mam otazku: Ktore riadky"Vykazu ziskov a strat" a "Suvahy" musia mat rovnaku hodnotu-nadvazuju na seba-a preco? Uvedte ich nazvy.

Pomohli by ste mi s tym, prosim?

Ja som nasla len jeden a to je "VYSLEDOK HOSPODARENIA ZA UCT.OBDOBIE.

Je tam este nieco?

Vrela vdaka
hermiona
26.01.11,15:26
R.61 /Výsledok hospodárenia za účtovné obdobie po zdanení/ vo výkaze ziskov a strát sa musí rovnať r.87 v Súvahe /Výsledok hospodárenia za účtovné obdobie /
denisamka
26.01.11,15:34
dakujem velmi pekne. Aj ja som nasla len toto. Som rada, ze som zistila, ze nie som az tak blba :)
deni10
05.03.11,19:32
Vie mi niekto prosim poradit,

HV v suvahe mam mensi o 1 euro. Bolo mi povedane aby som si navysila "Nerozdeleny zisk min. rokov" (r. 085). Po tejto uprave mam suvahu spravnu. Takze fajn, ..... HV sedi, ale moze byt na riadku 85 "bezne obdobie" a "predchadzajuce obdobie" rozdielne o to 1 euro, ked suma by mala byt rovnaka?
KEJKA
05.03.11,19:41
keby si hľadala aspoň v dnešných príspevkoch, našla by si aj inú odpoveď:
http://www.porada.sk/t23701-zaokruhlenie-vykazov.html#post1676999
Stašek
19.03.11,09:59
Možná blbosť, ale zaujímalo by ma, kto má podľa správnosti podpisovať Súvahu a Výkaz ziskov a strát na prvej strane? Sú tam tri podpisy. Stretol som sa pri rozhovoroch s inými účtovníkmi s tým, že každý dáva podpisovať iným "kompetentným" osobám. Niektorí účtovníci tam nadajú ani jeden svoj podpis. Všetko im podpisujú "šéfovia". Tak ako to je?
srska
19.03.11,10:05
Možná blbosť, ale zaujímalo by ma, kto má podľa správnosti podpisovať Súvahu a Výkaz ziskov a strát na prvej strane? Sú tam tri podpisy. Stretol som sa pri rozhovoroch s inými účtovníkmi s tým, že každý dáva podpisovať iným "kompetentným" osobám. Niektorí účtovníci tam nadajú ani jeden svoj podpis. Všetko im podpisujú "šéfovia". Tak ako to je?
ak je externý účtovník (zmluva) prvé dve kolonky zľava podpisuje účtovník. ak má dotyčný všeobecnú plnú moc (511/92, §9) môže podpisovať všetko. ak má zep je to podpísané zep-om.
Stefan2005
19.03.11,11:09
...Niektorí účtovníci tam nadajú ani jeden svoj podpis. Všetko im podpisujú "šéfovia"...

... v tvojom prípade je otázka smerovaná asi na prípady interného vedenia účtovníctva.


ak je externý účtovník (zmluva) prvé dve kolonky zľava podpisuje účtovník. ak má dotyčný všeobecnú plnú moc (511/92, §9) môže podpisovať všetko. ak má zep je to podpísané zep-om.

zo školenia k RUZ 2010 mám poznámku:
"Dodávateľská firma (účtovníctva) by nemala podpisovať účtovnú závierku – na nej má byť podpis iba štatutára firmy" a to v nadväznosti na § 5 zákona o účtovníctve:

"(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona."
Rozalka
19.03.11,11:43
Môj názor: Ten, kto zostavil výkaz (väčšinou účtovník), podpisuje sa v strede (podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky).
Stašek
19.03.11,13:08
Podľa ohlasov vidím, že to nie je také jednoznačné. A rozdiely sú aj či je to na "zmluvu", alebo účtovník v pracovnom pomere. Ja konkrétne som účtovník v pracovnom pomere v s.r.o., ale zároveň pre ďalšiu s.r.o.-čku robím "účtovné služby" - na faktúru v prospech môjho zamestnávateľa. Takže kto má podpisovať v jednom, a kto v druhom prípade? HA! Ináč, ešte som nepočul o prípade, aby sa podpisoch "vŕtal" Daňový úrad.
evina
19.03.11,13:59
Účtovníctvo vediem ja /myslím si, že to je úplne jedno, či ako SZČO alebo zamestnanec-to upravujú iné dokumenty- len u zamestnancov by sa malo vychádzať zo smernice obehu účtovných dokladov.../, zostavujem účtovnú závierku, takže podpisujem obe kolonky a podpisový záznam štatutára účtovnej jednotky dáva tiež jasný dôkaz o tom, kto je podľa zákona zovpovedný vočí napríklad DU a iným orgánom za účtovníctvo.
evina
19.03.11,14:02
... v tvojom prípade je otázka smerovaná asi na prípady interného vedenia účtovníctva.



zo školenia k RUZ 2010 mám poznámku:
"Dodávateľská firma (účtovníctva) by nemala podpisovať účtovnú závierku – na nej má byť podpis iba štatutára firmy" a to v nadväznosti na § 5 zákona o účtovníctve:

"(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona."
No veď práve, ak ma poverí, tak môžem a mala by som podpisovať - beriem tým samozrejme aj podiel zodpovednosti za svoju prácu /voči konateľovi/. Konateľ ani nevedie ani nezostavuje - ale schvaľuje a zodpovedá preto sú tam tri kolonky. O.i. aj keby na výkazoch nebol žiadny podpis zákony hovoria jednoznačne kto je za čo zodpovedný.....
evina
19.03.11,14:05
ak je externý účtovník (zmluva) prvé dve kolonky zľava podpisuje účtovník. ak má dotyčný všeobecnú plnú moc (511/92, §9) môže podpisovať všetko. ak má zep je to podpísané zep-om.

§9 zákona 511 hovorí o zastupovaní v daňovom konaní....
evina
19.03.11,14:15
evina
19.03.11,14:39
Podľa ohlasov vidím, že to nie je také jednoznačné. A rozdiely sú aj či je to na "zmluvu", alebo účtovník v pracovnom pomere. Ja konkrétne som účtovník v pracovnom pomere v s.r.o., ale zároveň pre ďalšiu s.r.o.-čku robím "účtovné služby" - na faktúru v prospech môjho zamestnávateľa. Takže kto má podpisovať v jednom, a kto v druhom prípade? HA! Ináč, ešte som nepočul o prípade, aby sa podpisoch "vŕtal" Daňový úrad.

Určite máte vo firme Smernicu na obeh a podpisovanie účtovných dokladov , a tam je to určené ...:rolleyes: a preto v oboch prípadoch okrem podpisu štatutára bude podpisovať ten istý....
srska
19.03.11,15:52
§9 zákona 511 hovorí o zastupovaní v daňovom konaní....
opravené
Stefan2005
19.03.11,17:45
No veď práve, ak ma poverí, tak môžem a mala by som podpisovať.....

Aj my sme dávnejšie podpisovali, teraz pomaly obmedzujeme množstvo podpisov; citoval som názor audítora (člena akejsi komisie pri MF) - vraj správny je citovaný postup. Prax nekomentujem, ponechávam na zvážení každého osobne...