borec25
26.01.11,19:57
Prosím Vás,
vie mi niekto poradiť
som zamestnanec a zamestnávatel plati za mna odvody a popri tom mám príjem z priležitostného ubytovania. Nie som registrovany na Danovom úrade tz. nemam priradene DIC. V minulom roku tj. 2010 som podával len oznamenie na danovom úrade ze môj príjem z príležitostného ubytovania v roku 2010 nebol vyssí ako 5 x 185,19 € (suma životného minima platná k 1.1.2010) = 925,95 €. Teraz nastala zmena pre rok 2011. Nemám ani živnosť. Čo by som mal pre tento rok 2011 robiť. Jedná sa mi o prihlásenie do Zdravotnej a socialnej poistovne alebo registrácia na Živnostenský úrad. Alebo je tam nejaka výnimka. alebo je tam stanovena nejaka hranica ktoru ak prekročim tak sa musim registrovať. ak ano a kde sa treba registrovať?
Surne DAKUJEM

Michal
Ester plus
27.01.11,06:33
[QUOTE=borec25;1633376]Prosím Vás,
vie mi niekto poradiť
som zamestnanec a zamestnávatel plati za mna odvody a popri tom mám príjem z priležitostného ubytovania. Nie som registrovany na Danovom úrade tz. nemam priradene DIC. V minulom roku tj. 2010 som podával len oznamenie na danovom úrade ze môj príjem z príležitostného ubytovania v roku 2010 nebol vyssí ako 5 x 185,19 € (suma životného minima platná k 1.1.2010) = 925,95 €. Teraz nastala zmena pre rok 2011. Nemám ani živnosť. Čo by som mal pre tento rok 2011 robiť. Jedná sa mi o prihlásenie do Zdravotnej a socialnej poistovne alebo registrácia na Živnostenský úrad. Alebo je tam nejaka výnimka. alebo je tam stanovena nejaka hranica ktoru ak prekročim tak sa musim registrovať. ak ano a kde sa treba registrovať?
Surne DAKUJEM

Pri prenájme nemusíš mať živnosť. Je to podnikanie podľa § 6 ods. 3. V SP nenahlasuješ nič ani na živnostenskom úrade. Mal by si požiadať len o pridelenie DIČ na DÚ. Ak ho nadobudneš ešte v januári tak potom do 31.1.2011 sa zaregistruj aj v príslušnej ZP ako SZČO z titulu poberania príjmov. Ako zamestnanec žiadne preddavky na ZP z titulu prenájmu platiť nebudeš. Odvody do ZP vysporiadaš až v RZZP za rok 2011.
wallie
27.01.11,11:33
treba rozlišovať či ide o poskytovanie ubytovacích služieb, alebo ide o prenájom,
ubytovacie služby zahŕňajú krátkodobé prechodné ubytovanie za odplatu a sem patrí ubytovanie : hotely, penzióny, ubytovne, chatky, ale aj ubytovanie v súkromí, ide o ubytovanie turistov. Na ubytovacie služby treba vybaviť živnosť na živnostenskom úrade.

prenájom podľa §6 ods.3
ide o dlhodobý prenájom svojho bytu, domu inej fyzickej osobe na základe zmluvy o prenájme, tu sa živnosť môže ale nemusí vybaviť.