ZuskaM.
27.01.11,10:14
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Mám vo vlastníctve pozemok, na ktorom staviame rodinný dom. Momentálne na ňom stojí ešte neskolaudovaná rozostavaná stavba. Pôvodné č. parcely je 1604/7, na LV to bola zapísané ako orná pôda a pôvodná výmera pozemku je 705 m2.... toto č. parcely je uvedené aj v stavebnom povolení. V § 6 odsek 4 Z. o miestnych daniach je uvedené toto:(4) Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.... Z toho mi vyplýva, že z celej výmery (t.j. 705 m2) by som mala platiť daň vypočítanú ako daň zo stavebného pozemku. Medzičasom sme však na pozemku už dom čiastočne postavili a dali sme ho kvôli hypotéke aj zapísať na katastri, kvôli čomu bol pod stavbou vyčlenený pozemok č. 1604/8. Momentálne teda na LV figurujú 2 parcely - 1604/7 s výmerou 569 m2 ako orná pôda a 1604/8 s výmerou 136 m2 ako zastavané plochy a nádvoria. Ako mám teda vypočítať daň? Mám naozaj na celú pôvodnú parcelu použiť sadzbu dane platnú pre stavebné pozemky, alebo mám brať do úvahy aktuálny stav na LV a daň vypočítať ako súčet daní z dvoch pozemkov, pričom použijem na parcelu 1604/7 sadzbu platnú pre daň z ornej pôdy a na 1604/8 sadzbu pre stavebný pozemok? Vopred ďakujem.