dadka6
27.01.11,10:31
dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Dňa 13.1.2011 sme uzatvorili so zamestnancom riadny pracovný pomer s 3-mesačnou skúšobnou dobou. Zamestnanec prišiel do práce 13.1. a 14.1.2011, potom už nie. V telefonickom rozhovore s jeho nadriadeným uviedol, že do práce nemôže prísť, ako je nám známe nie je ani na PN. Od 17.1.2011 do 21.1.2011 som urobila zmenu Registračným listom v Soc. poisťovni a dôvod som uviedla Absencia. Následne 25.1.2011 som zaslala zamestnancovi list do vlastných rúk s doručenkou, kde uvádzam, že jeho pracovný pomer sa v našej firme ukončil k 21.1.2011. Zatiaľ sa nám nevrátila návratka o prevzatí listu. Na základe toho som zamestnanca odhlásila zo Sociálnej aj Zdravotnej poisťovni k 21.1.2011. Postupovala som takto správne? Alebo je nutné počkať až na návratku o prevzatí listu (alebo o vrátení zásielky z dôvodu neprevzatia) a až vtedy odhlásiť zamestnanca z poisťovní? Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň, Dadka
Llívia
27.01.11,09:53
dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Dňa 13.1.2011 sme uzatvorili so zamestnancom riadny pracovný pomer s 3-mesačnou skúšobnou dobou. Zamestnanec prišiel do práce 13.1. a 14.1.2011, potom už nie. V telefonickom rozhovore s jeho nadriadeným uviedol, že do práce nemôže prísť, ako je nám známe nie je ani na PN. Od 17.1.2011 do 21.1.2011 som urobila zmenu Registračným listom v Soc. poisťovni a dôvod som uviedla Absencia. Následne 25.1.2011 som zaslala zamestnancovi list do vlastných rúk s doručenkou, kde uvádzam, že jeho pracovný pomer sa v našej firme ukončil k 21.1.2011. Zatiaľ sa nám nevrátila návratka o prevzatí listu. Na základe toho som zamestnanca odhlásila zo Sociálnej aj Zdravotnej poisťovni k 21.1.2011. Postupovala som takto správne? Alebo je nutné počkať až na návratku o prevzatí listu (alebo o vrátení zásielky z dôvodu neprevzatia) a až vtedy odhlásiť zamestnanca z poisťovní? Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň, Dadka
Aký § o ukončení prac. pomeru si uviedla? Ak to bol tento:

Zákonník práce § 72 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

bol tvoj postup správny (t.j. koniec prac. pomeru 21.1.2011 a následné odhlásenie z poisťovní). Nemusíš čakať na žiadnu návratku. V ods. 2 sa síce píše "spravidla", ale ak táto lehota nie je dodržaná, nemá to za následok neplatnosť skončenia prac. pomeru.
dadka6
27.01.11,11:48
Ďakujem. :-)
Jana3
07.04.11,06:04
Mam tiez skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe. Zamestnanec mal absencie, tvrdil, ze bol u lekara a ze bol vypisany, ale ziadne potvrdenie od lekara nedoniesol. List s dorucenkou o skonceni pracovneho pomeru v skusobnej dobe sa nam vratil. Myslim si, ze aj tak je skoncenie pracovneho pomeru platne. Lenze zamestnanec nam nevratil sluzobny mobil. Bude mat vyplatu za tri dni, mozem mu urobit zrazku zo mzdy za nevrateny telefon? V akej vyske? Podpisal protokol o prevzati telefonu. Neviem ako to mam riesit.
katka50
07.04.11,06:10
Mam tiez skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe. Zamestnanec mal absencie, tvrdil, ze bol u lekara a ze bol vypisany, ale ziadne potvrdenie od lekara nedoniesol. List s dorucenkou o skonceni pracovneho pomeru v skusobnej dobe sa nam vratil. Myslim si, ze aj tak je skoncenie pracovneho pomeru platne. Lenze zamestnanec nam nevratil sluzobny mobil. Bude mat vyplatu za tri dni, mozem mu urobit zrazku zo mzdy za nevrateny telefon? V akej vyske? Podpisal protokol o prevzati telefonu. Neviem ako to mam riesit.
Musí súhlasiť so zrážkou zo mzdy.

Zákoník práce §131
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
§ 131
(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.
(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 3.
(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.
(4)Zrážky zo mzdy podľa odsekov 1 a 2 a zrážky zo mzdy podľa § 20 ods. 2 možno vykonávať len v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy.
(5)Pri peňažných trestoch (pokutách) a náhradách uložených vykonateľnými rozhodnutiami príslušných orgánov a pri preplatkoch na dávkach sociálneho zabezpečenia sa poradie zrážok spravuje dňom, keď zamestnávateľovi bolo doručené vykonateľné rozhodnutie príslušného orgánu.
(6)Pri nevyúčtovaných preddavkoch cestovných náhrad, pri náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, pri náhrade mzdy za dovolenku, pri preddavkoch na mzdu alebo jej zložku a pri odstupnom, ktoré je zamestnanec povinný vrátiť preto, že sa nesplnili podmienky na ich priznanie, sa poradie zrážok spravuje dňom, keď sa začalo s vykonávaním zrážok.
(7)Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy sa poradie spravuje dňom uzatvorenia dohody. Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej s inou právnickou osobou alebo s fyzickou osobou sa poradie zrážok spravuje dňom doručenia tejto dohody zamestnávateľovi.
(8)Ak zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru k inému zamestnávateľovi, zostáva poradie, ktoré získali pohľadávky podľa odsekov 4 a 5, zachované aj u nového zamestnávateľa. Povinnosť vykonávať zrážky vzniká novému zamestnávateľovi už dňom, keď sa od zamestnanca alebo od doterajšieho zamestnávateľa dozvie, že sa vykonávali zrážky zo mzdy a pre aké pohľadávky. To isté platí aj o vykonávaní zrážok zo mzdy podľa odseku 7, ak v dohode o zrážkach zo mzdy nebol tento účinok výslovne vylúčený.
smexo
06.10.11,14:30
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe a nárok na dovolenku
Prosím vás o radu nakoľko som skončila prac. pomer v skúšobnej dobe (PP od 26.8.2011- do30.9.2011). Zamestnávateľ mi nevyplatil dohodnutú mzdu, zaslal mi výplatné pásky doporučene poštou, avšak zabudol na alikvotnú časť dovolenky (38r. pracovníčka :) ). Ako mám postupovať? A na koľko presne mám nárok dní dovolenky?
Tweety
06.10.11,15:17
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe a nárok na dovolenku
Prosím vás o radu nakoľko som skončila prac. pomer v skúšobnej dobe (PP od 26.8.2011- do30.9.2011). Zamestnávateľ mi nevyplatil dohodnutú mzdu, zaslal mi výplatné pásky doporučene poštou, avšak zabudol na alikvotnú časť dovolenky (38r. pracovníčka :) ). Ako mám postupovať? A na koľko presne mám nárok dní dovolenky?
Za ktorý mesiac nevyplatil? Aký dátum máte ako výplatný termín? Nárok na dovolenku máš len za odpracované dni, ak si odpracovala celé dni od nástupu, vznikol nárok na 1/12 z ročného nároku, je to dovolenka za odpracované dni, t.j. za každých 21 1/12.
veronikasad
06.10.11,15:22
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe a nárok na dovolenku
Prosím vás o radu nakoľko som skončila prac. pomer v skúšobnej dobe (PP od 26.8.2011- do30.9.2011). Zamestnávateľ mi nevyplatil dohodnutú mzdu, zaslal mi výplatné pásky doporučene poštou, avšak zabudol na alikvotnú časť dovolenky (38r. pracovníčka :) ). Ako mám postupovať? A na koľko presne mám nárok dní dovolenky?
kolko prac.dní si odpracovala ? Odovzdala si zápočtový list ?