rabmer
27.01.11,10:38
Ahojte, neviete niekto poradiť ako je to s DPH pri mimosúdnom vyrovnaní? Pohľadávka nebola splatená celá dokonca ani polovica z nej, ale my sme DPH odviedli správne a načas správcovi dane. Je možné na základe toho nejako prísť k nadbytočne zaplatenej DPH spätne? Prípadne ako sa takýto prípad účtuje?

Za odpoveď vopred vďaka.
IvoM
27.01.11,12:27
Rabmer, buď nerozumiem otázke, alebo Ty problematike DPH. Čo sa týka účtovania môžeš byť konkrétnejší, ako ste sa mimosúdne dohodli a účtuješ v PÚ alebo JÚ?
rabmer
27.01.11,12:35
Rabmer, buď nerozumiem otázke, alebo Ty problematike DPH. Čo sa týka účtovania môžeš byť konkrétnejší, ako ste sa mimosúdne dohodli a účtuješ v PÚ alebo JÚ?
Môzem, jedná sa o to, že sme ako spoločnosť mali vykonávať služby pre odberateľa v ČR a k tomu bolo potrebné nakúpiť aj materiál. S nákupom materiálu odberateľ súhlasil, vystavili sme zaň faktúru, v danom období doviedli daň, lenže odberateľ si to rozmyslel a z realizácie prác zišlo. Úhrada za faktúru na materiál nechodila, takže sme ho nedodali, kým nezaplatia. Dlho neplatili tak sme sa rozhodli riešiť to súdnou cestou. Došlo k mimosúdnej dohode, ale na základe nej sme dostali ani nie polovicu zo základu dane. v PÚ účtujeme. Lepšie?
KEJKA
27.01.11,12:38
Ahojte, neviete niekto poradiť ako je to s DPH pri mimosúdnom vyrovnaní? Pohľadávka nebola splatená celá dokonca ani polovica z nej, ale my sme DPH odviedli správne a načas správcovi dane. Je možné na základe toho nejako prísť k nadbytočne zaplatenej DPH spätne? Prípadne ako sa takýto prípad účtuje?

Za odpoveď vopred vďaka.
žiaľ, s takýmito elementárnymi neznalosťami sa stretávam - ak som dobre pochopila otázku.
Žiadna DPH nebola zaplatená nadbytočne. Dodali ste, fakturovali ste, odviedli ste DPH.......v tomto slede chyba nenastala, tak?
problém, že odberateľ nezaplatil, že došlo k súdnemu konaniu - to už štát nezaujíma. Buď vymôžeš, alebo si za splnených podmienok, môžeš neuhradenú pohľadávku /alebo jej časť/ odpísať do daňovo uznaných nákladov v nominálnej hodnote /teda včítane DPH/. Ušetríš na dani z príjmov.
Ak ste sa však mimosúdne dohodli, tak si nemôžeš nárokovať ani to - dobrovoľne si sa svojej pohľadávky vzdal /alebo jej časti/
rabmer
27.01.11,12:47
žiaľ, s takýmito elementárnymi neznalosťami sa stretávam - ak som dobre pochopila otázku.
Žiadna DPH nebola zaplatená nadbytočne. Dodali ste, fakturovali ste, odviedli ste DPH.......v tomto slede chyba nenastala, tak?
problém, že odberateľ nezaplatil, že došlo k súdnemu konaniu - to už štát nezaujíma. Buď vymôžeš, alebo si za splnených podmienok, môžeš neuhradenú pohľadávku /alebo jej časť/ odpísať do daňovo uznaných nákladov v nominálnej hodnote /teda včítane DPH/. Ušetríš na dani z príjmov.
Ak ste sa však mimosúdne dohodli, tak si nemôžeš nárokovať ani to - dobrovoľne si sa svojej pohľadávky vzdal /alebo jej časti/
Ďakujem... a v tom prípade, ktorý spomínaš, že ak by sa to neriešilo súdnou cestou či mamosúdnym vyrovnaním, že sa môžu dať neuhradené pohľadávky alebo ich časti do daňovo uznateľných nákladov v nominálnej hodnote pri splnení podmienok... aké sú to podmienky?
KEJKA
27.01.11,12:51
prosím, použi vyhľadávač, alebo si prečítaj v zákone o daniach z príjmu, §19, 20
IvoM
27.01.11,12:52
Pozri si napríklad §20.14 ZoDP
rabmer
27.01.11,12:53
super vdaka, precitam... ved ked nieco neviem a potrebujem tak sa spytam... myslim, ze na to to tu cele je...
andreaS
27.01.11,12:58
ale zadavatel uvadza, ze material nakoniec nedodali... takze vystavili fakturu za material, ktory dodany nebol... navyse islo o fakturaciu do ČR, kde predpokladam fakturaciu oslobodenu od dph... alebo mi unikli ine suvislosti?

ak ste pozadovali platbu vopred, mali ste to riesit preddavkovou fakturou a kym by sa neuhradila, tak by ste ani ten material nekupovali...

z nakupeneho materialu ste si dph uplatnili, ci nie?

alebo tomu zle rozumiem?
rabmer
27.01.11,13:05
ale zadavatel uvadza, ze material nakoniec nedodali... takze vystavili fakturu za material, ktory dodany nebol... navyse islo o fakturaciu do ČR, kde predpokladam fakturaciu oslobodenu od dph... alebo mi unikli ine suvislosti?

ak ste pozadovali platbu vopred, mali ste to riesit preddavkovou fakturou a kym by sa neuhradila, tak by ste ani ten material nekupovali...

z nakupeneho materialu ste si dph uplatnili, ci nie?

alebo tomu zle rozumiem?
Ten materiál bol dosť neskladný, takže, sa mal dodať až priamo pri výkone prác, odbereteľ ho odmietol, keďže si vykonanie prác rozmyslel. Materiál bol nakúpený od našej sesterskej firmy v ČR, ktorá ho kúpila od našej materskej firmy v Rakúsku ale od kiaľ ho kúpili oni už fakt netuším, pravdepodobne v Nemecku. Materiál mal byť aj podľa objednávky dodaný až na stavbu. píše sa na nej "miesto dodania a montáže - stavba xy"
rabmer
27.01.11,13:08
ale zadavatel uvadza, ze material nakoniec nedodali... takze vystavili fakturu za material, ktory dodany nebol... navyse islo o fakturaciu do ČR, kde predpokladam fakturaciu oslobodenu od dph... alebo mi unikli ine suvislosti?

ak ste pozadovali platbu vopred, mali ste to riesit preddavkovou fakturou a kym by sa neuhradila, tak by ste ani ten material nekupovali...

z nakupeneho materialu ste si dph uplatnili, ci nie?

alebo tomu zle rozumiem?
DPH sme si uplatnili, a keďže je to špecifický druh materiálu ktorý sa vyrába na zákazku a netrvá to zrovna najkratšiu dobu.
IvoM
27.01.11,13:11
Andrea, áno tiež som si to všimol v ďalšom jeho texte a je mi to divné, ale ja som odpovedal na jeho prvotnú otázku, kde tvrdil že odviedol DPH na výstupe.
andreaS
27.01.11,13:17
takze v konecnom dosledku ziadaju nahradit skodu za material, ktory kedze je specificky, je vlastne nepredajny niekomu inemu a ak dobre citam, tak aj tazko skladovatelny, takze zabera im miesto na ine veci...

Takze ak nakup bol s dph, dph uplatnena, fakturacia odberatelovi s dph, ale odberatel nezaplatil, tak nechapem, preco dph pozaduju... predpokladam, ze nakupna cena bola mensia ako predajna... takze dph z rozdielu im chyba... nie cela...

Ak vas ten material stal bez dph napriklad 5tis... ale je predajny este za 2tis ... tak by som pozadovala nahradu vo vyske 3tis od odberatela... aby som bola aspon na nule a materialu sa zbavila aby mi nezavadzal v sklade pre ine potreby.

Poucenie do buducna: bez uhradenej preddavkovej faktury neobjednavat a nekupovat specificky druh materialu...