Mon222
27.01.11,11:40
Mám jeden problém rozbieham podnikanie v stavbarčine - strechy. Mám chlapcov ktorý sú u mňa na dohodu a chcem sa opýtať kedže pracujeme z drahým náradim ako sú vrtačky, flexky, doťahovačky atď. môžem s nimi uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti ak by nejaké náradie poškodili alebo zničili aj keď sú u mňa len na dohodu A ak áno do akej výšky im môžem učtovať škodu? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
27.01.11,10:44
Pozri § 185 a nasl. Zákonníka práce. Nie som si však úplne istá, či sa vzťahujú aj na dohodárov.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#185
Janulik M
27.01.11,10:48
Môžeš im dať hmotnú zodpovednosť, ale musíš im zdvihnúť mzdu o daný koeficient. Do akej výšky im môžeš účtovať škodu, tak to neviem....
veronikasad
27.01.11,10:53
Môžeš im dať hmotnú zodpovednosť, ale musíš im zdvihnúť mzdu o daný koeficient. Do akej výšky im môžeš účtovať škodu, tak to neviem....
pre dohodárov neplatia stupne náročnosti, ktoré sú prílohou ZP.
Llívia
27.01.11,10:58
Mám jeden problém rozbieham podnikanie v stavbarčine - strechy. Mám chlapcov ktorý sú u mňa na dohodu a chcem sa opýtať kedže pracujeme z drahým náradim ako sú vrtačky, flexky, doťahovačky atď. môžem s nimi uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti ak by nejaké náradie poškodili alebo zničili aj keď sú u mňa len na dohodu A ak áno do akej výšky im môžem učtovať škodu? Ďakujem za odpoveď.
Nie na účel, na ktorý to chceš použiť. V prípade škody alebo zničenia náradia platí:

§ 179 Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.


Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa uzatvára za iným účelom (náhrada od zamestnanca v prípade schodku, manka - t.j. že zverenú "hodnotu" vôbec nevráti):

Zákonník práce
§ 182 Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
(1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

V prípade nevráteného náradia platí toto:

§ 185 Zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov

(1) Zamestnanec zodpovedá za stratu nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov a iných podobných predmetov, ktoré mu zamestnávateľ zveril na základe písomného potvrdenia.

(2) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti úplne alebo sčasti, ak sa preukáže, že strata vznikla úplne alebo sčasti bez jeho zavinenia.

Ak si chceš vopred "poistiť" náhradu prípadnej škody na náradí, môžeš s nimi uzatvoriť dohodu o zrážkach zo mzdy

Zákonník práce § 20 Zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov

(1) Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.

(2) Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(3) Ak vznikne podľa tohto zákona alebo podľa iného pracovnoprávneho predpisu povinnosť zamestnanca zaplatiť pohľadávku zamestnávateľovi alebo ak vznikne povinnosť zamestnávateľa zaplatiť pohľadávku zamestnancovi, môže sa iná fyzická osoba alebo právnická osoba zaručiť písomným vyhlásením, že túto pohľadávku uspokojí, ak tak neurobí sám dlžník.

(4) Nárok na náhradu škody na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, a nárok na náhradu škody, ktorú zamestnanec spôsobil zamestnávateľovi úmyselne, môže zamestnávateľ so zamestnancom zabezpečiť písomnou zmluvou o zriadení záložného práva k nehnuteľnosti, ktorú zamestnanec vlastní.

Neviem ti povedať, či to vyššie uvedené platí aj pre dohodárov. Aj tak máš v prípade, že ti spôsobia dohodári škodu, nárok na jej náhradu:

Zákonník práce § 225
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.
Janulik M
27.01.11,11:18
pre dohodárov neplatia stupne náročnosti, ktoré sú prílohou ZP.
Nemala som na mysli koeficient stupňa náročnosti, keďže táto téma nie je o tom, akú má mať kto mzdu, .....ale .... o tom, že ak má zamestnanec hmotnú zodpovednosť, mal by mať za to aj viac zaplatené ( o určitý koeficient NIE o koeficient stupňa náročnosti - podľa mňa to s tým vôbec nesúvisí, takže sa mi to s tým ani nespájalo - ale sorry, ak som sa zle vyjadrila... )
ewita888
27.01.11,11:22
čo je určitý koeficient? oproti čomu sa ráta?
nemáš pravdu, odmena na základe dohôd sa neriadi minimálnou mzdou..
canbo
27.01.11,15:56
Určite zodpovedá , ak mu dokážete:
- úmysel poškodenia,....z nedbanlivosti... ,
No zodpovednosti sa nezbavíte ak ma spísanú dohodu za 100€ na mesiac (ručí do výšky troch mesačných platov ako zamestnanec)
Ak vašou smernicou mu určite používanie , uskladňovanie (spôsob,miesto ,uzamykanie, ochrana...) ,čistenie , zabezpečíte mu doklad o kontrolách
( min.:denne rýchla skúška, mesačne revízia s protokolom....) potom môžte vyžadovať čo si dohodnete." Aj morálne opotrebenie"
Ani poisťovňa ho nepoistí ako zamestnanca, - zodpovednosť za škodu iba TPP, alebo sa poistí sám cca 50€ za mesiac.
Stefan2005
27.01.11,17:26
"Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov ak bola uzatvorená dohoda o hmotnej zodpovednosti (aplikuje sa zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať a zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov)."

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=864
Stefan2005
27.01.11,17:44
Po citácii z vládneho webu predkladám aj názor, ktoré prezentujú odborári (OZ Kovo - vypracované právničkou):

DOHODA O HMOTNEJ ZODPOVEDNOSTI
- musí byť vždy písomná (a podpísaná daným zamestnancom) a uzatvára ju zamestnávateľ len so zamestnancom, ktorý ma byť za niečo hmotne zodpovedný, pričom základom pre podpísanie takejto dohody je pracovnoprávny vzťah, t.j. vzťah na základe pracovnej zmluvy, nie dohody o vykonaní práce, pracovnej činnosti, či dohody o brigádnickej práci študenta.
Hmotne zodpovedným nemôže byť mladistvý zamestnanec, nakoľko spodná veková hranica na účel podpísania tejto dohody je ohraničená vekom 18 rokov.
Predmetom dohodyo hmotnej zodpovednosti majú byť len predmety určené na obeh a obrat (peniaze, ceniny, zásoby tovaru a pod.). Osobitnú zodpovednosť nemožno založiť na zverené základné prostriedky (motorové vozidlá, palivá, palivá na kúrenie, príbory, prestieradlá a pod.). Ak by na takéto predmety bola uzatvorená so zamestnancom hmotná zodpovednosť, bola by s najväčšou pravdepodobnosťou neplatná."

http://www.ozkovo.sk/mesacnik-priority/aktualne-cislo/ZODPOVEDNOS%C5%A4%20ZAMESTNANCA%20ZA%20SCHODOK%20N A%20ZVEREN%C3%9DCH%20HODNOT%C3%81CH,%20KTOR%C3%89% 20JE%20POVINN%C3%9D%20VY%C3%9A%C4%8CTOVA%C5%A4
Mon222
28.01.11,11:44
Ďakujem Vám za radu všetkým takže z toho mi vyplynulo že na náradie s nimi nemôžem uatvoriť dohodu o hmotnej núdzi kedže sú u mňa na dohodu ale tak potom mi nevie niekto poradiť ako sa mám chrániť pred poškodením či neexistuje nejaká poistka alebo ochranná ak mi to tento dohodár poškodí či úmyselné alebo neúmyselne. Ďakujem.
Llívia
28.01.11,12:16
O núdzi nie :D :)
Je to dohoda o hmotnej zodpovednosti.
mima24
10.10.11,09:08
Dovolim si nesuhlasit s tym, ze u "dohodara" nie je mozne uzavriet dohodu o hmotnej zodpovednosti. ak sa mylim, prosim opravte ma.
Podla rozsudku NS 98/1968: Dohoda o hmotnej zodpovednosti moze byt uzareta aj pri pracach vykonavanych mimo pracovneho pomeru, konkretne pri dohode o pracovnej cinnosti. Z ustanovenia § 235 ods. 1 ZP (teraz § 223 ZP) totiz nevyplyva, ze by takato dohoda bola neplatna.