msweb
27.01.11,12:59
Ahojte, chcem sa poradit ohladom urokov z omeskania tykajuce sa platby faktury

Ak objednavka ktoru spisujeme so zakaznikom obsahuje nie len co sa ma dodat a kedy, ale obsahuje tiez urcite dohodnute podmienky vratane urokovej sadzby za kazdy den z omeskania pri platbe faktury, musi byt urokova sadzba za kazdy den z omeskania napisana aj na fakture ktora je dodana zakaznikovi?

A musi byt potom taka faktura podpisana aj zakaznikom? alebo staci len ak je podpisana opeciatkovana len nasou spolocnostou a poslana postou zakaznikovi?

Pytam sa preto lebo v objednavke sa nachadza clanok (dole uvedeny) spolu s dalsimi a teda ma zaujima ze ak zakaznik podpise objednavku tym zaroven suhlasi aj s podmienkami objednavky vratane urokov nie?


SPOMINANY CLANOK Z OBJEDNAVKY:

Pri oneskorenej úhrade faktúry na účet č.--------/0200 hradí kupujúci úrok z každého omeškaného dňa, vo výške 0,5% zo zostatkovej ceny. Obe zmluvné strany su vyrozumené s obsahom objednávky a na znak súhlasu sa vlastnoručne podpíšu.

Prosim najdite si niekto cas a poradte mi, potrebujeme to celkom surne, lebo chceme uz zajtra tlacit nove objednavky.

Dakujem s pozdravom
Lukas
KEJKA
27.01.11,12:49
akurát by som spojenie "zo zostatkovej ceny" nahradila "z neuhradenej sumy faktúry.
K otázke sa má vyjadriť skôr právnik, ale podmienky obchodu sú stanovené jasne, nemal by byť, problém.
nerozumiem prečo by ste na faktúru nemohli jeden riadok doplniť.
msweb
27.01.11,13:18
akurát by som spojenie "zo zostatkovej ceny" nahradila "z neuhradenej sumy faktúry.
K otázke sa má vyjadriť skôr právnik, ale podmienky obchodu sú stanovené jasne, nemal by byť, problém.
nerozumiem prečo by ste na faktúru nemohli jeden riadok doplniť.


Ahoj,
ta zostatkova cena tam je preto lebo sa vzdy pred zacatim prace berie zaloha a nafakture je cela suma minus zaloha a teda zostatkova cena.

Nie je problem doplnit fakturu o jednu vetu, ale neje potom potrebne aby tuto fakturu podpisal aj zakaznik a zaslal nam to naspat?

Lukas
Mária27
27.01.11,14:00
Objednávkou uzatvárate zmluvu. Uvedený súhlas na objednávke stačí, ak to akceptujú obe strany. Dôležité je vedieť presne deň, kedy omeškanie vzniká (začína).

Obchodný zákonník
§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve. Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva. Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva.
(2) Úroky z omeškania sa stanú splatnými po uplynutí dňa alebo lehoty, ktoré sú v zmluve určené na splnenie peňažného záväzku. Ak deň alebo lehota na splnenie peňažného záväzku nie je v zmluve určená, úroky z omeškania sa stanú splatnými uplynutím 30 dní od
a) doručenia dokladu veriteľa na splnenie peňažného záväzku dlžníkom (ďalej len "doklad"),
b) odovzdania tovaru alebo služby, ak je deň doručenia dokladu neistý,
c) odovzdania tovaru alebo služby v prípade, ak dlžník dostane doklad skôr ako tovar alebo službu,
d) dňa, v ktorom sa skončilo preberanie tovaru alebo služby, ktorým sa má stanoviť, či tovar alebo služba zodpovedá podmienkam zmluvy, ak to ustanovuje zákon alebo upravuje zmluva v prípade, ak k doručeniu dokladu došlo predo dňom alebo najneskoršie v deň, keď sa takéto preberanie skončilo.
(3) Veriteľ má nárok na náhradu škody spôsobenej omeškaním so splnením peňažného záväzku, len ak táto škoda nie je krytá úrokmi z omeškania.