valikaa
27.01.11,13:49
Má SZČO povinnosť podať daňové priznanie ak nemala žiadny príjem ? Zdravotné odvody zaplatené , živnosť trvala 6 mesiacov , teraz je zrušená . Iný príjem nebol žiadny . Ďakujem.
7monika5
27.01.11,13:02
Nie, nemáš povinnosť. Daňové priznanie nemusí podať daňovník, ak mal vlani príjmy len zo Slovenska, ktoré neprekročili 2 012,85 € a neuplatňuje si daňový bonus na dieťa
Indeed
27.01.11,13:10
Nie, nemáš povinnosť. Daňové priznanie nemusí podať daňovník, ak mal vlani príjmy len zo Slovenska, ktoré neprekročili 2 012,85 € a neuplatňuje si daňový bonus na dieťa

Ale ak chce, DP podať može, hoci by nemusel?

Či ?
Ester plus
27.01.11,13:14
Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu.
Indeed
27.01.11,13:15
..teda radšej PODAŤ , ako riskovať pokutu za nepodanie DP.
Ester plus
27.01.11,13:17
Ak si uplatňovala a uplatňuješ skutočné výdavky, tak ti vznikla strata.
valikaa
27.01.11,17:09
a čo vlastne daňová strata je ?
príjem nebol žiadny a výdavky akurát zaplatené zdravotné poistenie ..
DanielaSL
27.01.11,17:17
V jednoduchom účtovníctve výsledok - daňový základ tvoria príjmy mínus výdavky. Keďže príjem je nula , výdavky sú výdavky na zdravotné poistenie, tak výsledok vychádza číslo s mínusom , čiže strata. Treba podať daňové priznanie.
jadranka111
27.01.11,17:21
A čo z toho vlastne bude vyplývať pre daného SZČO, keď podá DP so stratou? Nejaká povinnosť? Predpokladám, že nebude nič platiť DU ani DU nebude nič vracať SZČO?
ivustek
27.01.11,17:29
Nebude nič platiť, ale stratu si môže umorovať potom v nasledujúcich rokoch/ak by mal živnosť aj naďalej/.
/Ale pozor - ak má stratu, nemá nárok na daňový bonus na deti/
valikaa
27.01.11,17:32
deti nemá , živnosť je zrušená ..
jana3121966
27.01.11,20:30
No a teraz mi poradte kamarat robi v USS steele na hlavny pracovny pomer firma za neho platila odvody aj robila danove priznanie.Od 1.1.2010 je popri zamestani aj na zivnosti avsak nemal ziadny prijem odvody do soc.poistovne aj do zdr.poistovne za neho platil jeho zamestnavatel dnes mu oznamili ze si ma podat danove priznanie sam?Oni ho neurobia nakolko je na zivnosti popri zamestnani u nich neplatil ako zivnostnik odvody do zp ani sp kedze bol v tom ze to robi za neho jeho zamestnavatel a bol aj v tom ze pojde na danovy urad vypisat prehlasenie ze nemal ziadny prijem diki
7monika5
27.01.11,21:04
No a teraz mi poradte kamarat robi v USS steele na hlavny pracovny pomer firma za neho platila odvody aj robila danove priznanie.Od 1.1.2010 je popri zamestani aj na zivnosti avsak nemal ziadny prijem odvody do soc.poistovne aj do zdr.poistovne za neho platil jeho zamestnavatel dnes mu oznamili ze si ma podat danove priznanie sam?Oni ho neurobia nakolko je na zivnosti popri zamestnani u nich neplatil ako zivnostnik odvody do zp ani sp kedze bol v tom ze to robi za neho jeho zamestnavatel a bol aj v tom ze pojde na danovy urad vypisat prehlasenie ze nemal ziadny prijem diki

No musí do poisťovní doplatiť za celý rok - prípadne sa aj najprv prihlásiť, ak nebol a musí si podať DP sám (samozrejme aj RZZP).....bohužiaľ
Ester plus
28.01.11,06:06
Ak zo živnosti nemal žiaden príjem, nič si nebude doplácať do SP a ZP. Podľa § 38 ods. 1 ZoDP ak nemal príjmy zo živnosti, mohol by mu urobiť RZDP aj zamestnávateľ. V každom prípade aj keby si musel urobiť DP sám je to to najmenej. RZZP si bude musieť podať ale pri súbehu zamestnania a živnosti z ktorej nemal žiaden príjem si nebude musieť platiť žiadne preddavky a nič doplácať do ZP.
Indeed
28.01.11,06:12
No a teraz mi poradte

ze pojde na danovy urad vypisat prehlasenie ze nemal ziadny prijem diki

Stačí, že podá čestné vyhlásenie,že v zdaňovacom období nemal žiaden príjem zo živnosti, či treba na to vyplniť nejaké šecialné tlačivo ?
7monika5
28.01.11,07:26
Ak zo živnosti nemal žiaden príjem, nič si nebude doplácať do SP a ZP. Podľa § 38 ods. 1 ZoDP ak nemal príjmy zo živnosti, mohol by mu urobiť RZDP aj zamestnávateľ. V každom prípade aj keby si musel urobiť DP sám je to to najmenej. RZZP si bude musieť podať ale pri súbehu zamestnania a živnosti z ktorej nemal žiaden príjem si nebude musieť platiť žiadne preddavky a nič doplácať do ZP.

No ja som tú otázku pochopila tak, že ostal pracovať v tej istej firme, len nie už ako zamestnanec, ale pracoval tam na živnosť a mesačne im fakturoval prácu...sme sa nepochopili. Sorry:)
jadranka111
28.01.11,10:11
umorovaž - znamená, že v nasledujúcich rokoch ak by mal už zisk, tak si ju môže odrátať od zisku?
DanielaSL
28.01.11,14:39
Áno
marjankaj
28.01.11,14:57
No a teraz mi poradte kamarat robi v USS steele na hlavny pracovny pomer firma za neho platila odvody aj robila danove priznanie.Od 1.1.2010 je popri zamestani aj na zivnosti avsak nemal ziadny prijem odvody do soc.poistovne aj do zdr.poistovne za neho platil jeho zamestnavatel dnes mu oznamili ze si ma podat danove priznanie sam?Oni ho neurobia nakolko je na zivnosti popri zamestnani u nich neplatil ako zivnostnik odvody do zp ani sp kedze bol v tom ze to robi za neho jeho zamestnavatel a bol aj v tom ze pojde na danovy urad vypisat prehlasenie ze nemal ziadny prijem diki

Musí podať DP.



§ 32
Daňové priznanie

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.