Rudy69
27.01.11,17:09
Moji rodičia vlastnia dom a predtým aj 3-izbový byt. Byt prepísali na jednu zo sestier(mám dve). Druhej sestre rodičia založili a šetrili stavebné sporenie. Ja som sa spolu s manželkou nasťahoval do nedokončeného 2 generačného domu rodičov kde my bolo sľúbené, že dom prepíšu na mňa ak tam ostaneme bývať so svojou rodinou a dochováme ich. Keďže dom bol nedokončený, spolu s manželkou sme doňho investovali a vzali si aj pôžičku na dokončenie bez toho aby sme časť domu vlastnili. Po určitých nezhodách sme sa odsťahovali a postavili si svoj dom. Aby sme mali peniaze na výstavbu svojho rodinného domu, dohodol som sa s rodičmi na akože odkúpení polovice rodičovského domu a tým aj jeho založením v banke. Po skolaudovaní svojho domu som mal dohodu , že zábezpeka pre banku prejde na naš dom. Záložné právo prešlo po skolaudovaní na naš dom a rodičia požadujú aby som teraz vrátil aj polovicu rodičovského domu ktorú sme akože kúpili od nich(dohoda).
Všetko by bolo v poriadku, lenže moja sestra na ktorú prepísali rodičia byt nemusela ani mňa, ani svoju druhú sestru vyplatiť z bytu. Zdá sa mi to nespravodlivé. Mám obavy, že keď vrátim polovicu rodič. domu, ozve sa sestra, ktorej darovali byt, že ich dochová, možno sa aj nasťahuje a tak na ňu prepíšu aj dom. Mne a druhej sestre tak neostane nič, preto sa neviem rozhodnúť ako navrhnúť aby to bolo spravodlivé keďže môžem teraz tuto vec ovplyvniť tým že nebudem súhlasiť s vrátením tej polovičky domu.
Prečo moja sestra nemusí nič vracať alebo vyplatiť nas dvoch súrodencov z bytu ? Mal by som svoju polovicu vrátiť a zmieriť sa s tym že raz mi po rodičoch nič nezostane? Je možne to nejako hodit na papier aby bolo zohladnene to že sestra uz vlastni nejaky majetok po rodičoch?
Ako by mal byť spravodlivo rozdelený majetok rodičov (byt a dom) medzi 3 deti s prihliadnutím na to, že ich syn s manželkou do rodičovského domu investovali na rozdiel od jeho 2 sestier? Čo by bolo spravodlivé?
Ďakujem za každý názor.
MiroslavV PF TU
27.01.11,17:05
V prvom pripade : rodicia prepisali byt na dceru za svojho zivota bol to ich majetok a mozu respktive mohli snim urobit to co uznaju za vhodne uznali za vhodne prepisat byt na jednu zo sestier. v pripade dedickeho konania ani jeden zo surodnecov a ani pozostali manzel nema narik na tento byt vzladom na tu skutocnost ze bol prepisany za ich zivota na dceru.

ta skutocnost ze dcera co ma byt sa ozve a prepisu na nu dom sa moze kludne stat a ty aj druhou sestrou nebudete mat nic ako som napisal rodiacia mozu zo svojim majetkom disponovat za zivot ako len chcu a to aj darovat predat uplne cudzej osobe a vam nic neostane

toto co napisem neviem na isto
za dalsie investoval si do domu peniaze cize v pripade dedickeho konania mas podla mojho nazoru predostne pravo vyplatit obe sestri a dom bude patrit tebe ak sa nedohodne te inak

co je spravodlive jeto relativny pojem lebo pokial ide o dedictvo cize peniaze castokrat brat nepozna brata v prvom rade mysli na rodinu

S pozdravom miroslavv student prava (berte to na zretel mozem sa mylit)
buchač
27.01.11,17:17
Krátko , rýchlo a jednoducho :

- medziľudské , respektíve rodinné vzťahy nik za Teba nevyrieši ...

- každá rada drahá ...

- MiroslavV PF TU pravdu má ...;)