Ivex
08.12.05,10:30
Dobrý deň. Prosím, poraďte mi. Vystavil som Fa za tovar. K tejto faktúre mám aj čiastočný dobropis. Odberateľ mi uhradil len ten rozdiel na účet. Ako mám zvyšok zaúčtovať. Stačí ak si do pohľadávok ručne poznačím kompenzáciu, ale to musím urobiť v peňažnom denníku. Pracujem v AlFE. ďakujem za radu.
Mickya
08.12.05,09:48
Nepracujem v Alfe, ale ja osobne by som spravila kompenzáciu v knihe pohľadávok tak, ako píšeš.
Ak to musíš dať do denníka (aj ja mám taký program), tak sprav to ako nepeňažnú operáciu - neovplyvňujúcu daň, aby ti to v denníku nič iné neovplyvnilo. Rozdiel, ktorý Ti zákazník uhradil, zaúčtuj už normálne - ovplyv. daň, peňažná operácia.
Ja by som to riešila teda takto. Ale budem rada, ak sa tiež vyjadria skúsenejší.
skatja
08.12.05,09:56
Do peňažného sa účtujú len skutočné peniaze. Čiže skutočný príjem ovpl. ZD je len rozdiel. Všetko si vyrovnaj v knihe pohľadávok ručne. Ja účtujem dobropis mínusom.
Nemusíš ísť cez PD
Dana K.
08.12.05,10:34
Ja som v takom prípade robila Dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov a účtovala to cez interný doklad.
Mickya
08.12.05,10:54
Do peňažného sa účtujú len skutočné peniaze. Čiže skutočný príjem ovpl. ZD je len rozdiel. Všetko si vyrovnaj v knihe pohľadávok ručne. Ja účtujem dobropis mínusom.
Nemusíš ísť cez PD
Súhlasím s tebou, ale sú programy, kde musí ísť cez peňažný denník, pretože inak tam tá suma "visí", preto to riešim tak, ako som už písala.
Samozrejme sú aj programy, kde to ide a nedostane sa to do denníka.
ZuzanaP
08.12.05,12:29
Ja to v PD robím cez ID - dobropisy, tým sa mi zníži aj pohľadávka.
betka
08.12.05,17:41
Da sa to urobit aj na zaklade dohody o kompenzacii ako pisa Dana K. Ale ked si neviete dat rady v programe, mozete to vysporiadat PPD a VPD medzi Vami a odberatelom z vystavenej FA a dobropisom.