dudros5
27.01.11,18:20
Dobrý večer,

mám nasledovný problém: na rok 2011 som dostal novú nájomnú zmluvu za nebytový priestor(predajňa športových potrieb), oproti minulému roku sa mi výška nájmu zdvihla o cca 130%. Potreboval by som zaslať žiadosť o zníženie najomného, resp. chcel by som sa informovať, aké odôvodnia je možné použiť v takejto žiadosti aby bolo mojej žiadosti vyhovené.

Bol mi poskytnutý materiál(príloha príspevku), na základe, ktorého sa dá žiadať o zníženie nájmu, ide o zákon, ktorého neviem číslo a neviem, aké dôvody by mohli byť účinné.

Za všetky odpovede vopred ďakujem
Mária27
27.01.11,17:48
V prílohe nie je zákon ale VZN niektorého mesta.

V zásade platí občiansky zákonník, podľa ktorého môžeš žiadať o zníženie nájomného pri nejakých nepravidelnostiach, keď nemôžeš predmet nájmu riadne využívať. Nájom nebytových priestorov upravuje aj zákon 116/1990, kde však nájomné nie je podrobne rozoberané.

Nájomné aj podmienky zvyšovania ste si dohodli v nájomnej zmluve. Ak ste si zvyšovanie nedohodli, nemôže prenajímateľ jednostranne nájomné zvýšiť.

Občiansky zákonník

§ 671 (1) Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania.

§ 673
Nájomca nie je povinný platiť nájomné, pokiaľ pre vady veci, ktoré nespôsobil, nemohol prenajatú vec užívať dohodnutým spôsobom alebo ak sa spôsob užívania nedohodol primerane povahe a určeniu veci.

§ 674
Ak nájomca môže užívať prenajatú vec z dôvodov uvedených v § 673 iba obmedzene, má nájomca nárok na primeranú zľavu z nájomného. Prenajímateľ si však musí započítať náklady, ktoré ušetril, a cenu výhod, ktoré mal z toho, že nájomca užíval vec len obmedzene.

§ 675
Právo na odpustenie alebo na poskytnutie zľavy z nájomného sa musí uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatní do šiestich mesiacov odo dňa, keď došlo ku skutočnostiam toto právo zakladajúcim.