erikasvk
27.01.11,20:04
Prosim kto mi vie poradit ako sa ma zauctovat v jednoduchom uctovnictve ked manzel ma prenajaty priestor od najomcu a plati sa zan 400 € mesacne. Platba odchadza z nasho uctu, lenze v tom priestore su dalsie dve zivnostnicky ktore davaju manzelovi po 133 € mesacne kazda. Takze kazdy plati rovnako. Ako sa to ma zauctovat aby to bolo spravne..... Dakujem vsetkym za odpoved.
Melnick
27.01.11,19:28
Prosim kto mi vie poradit ako sa ma zauctovat v jednoduchom uctovnictve ked manzel ma prenajaty priestor od najomcu a plati sa zan 400 € mesacne. Platba odchadza z nasho uctu, lenze v tom priestore su dalsie dve zivnostnicky ktore davaju manzelovi po 133 € mesacne kazda. Takze kazdy plati rovnako. Ako sa to ma zauctovat aby to bolo spravne..... Dakujem vsetkym za odpoved.

a) Zmluva je na manžela na 400,00 € pri úhrade bankou dáš ako výdavok ovplyvňujúci ZD - úbytok z BÚ. Následne dostane ( tiež predpokladám na základe zmluvy a súhlasu o takomto postupe ďalšieho prenájmu)od svojich kolegýň po 133,33 €, čo bude príjem ovplyvňujúci ZD.

- 400 + 133,33+ 133,33 = -133,34 čiže táto výsledná suma bude VOZD v JÚ Tvojho manžela.

b) Alebo môžeš hneď rozúčtovať sumu na tri časti: VOZD sa bude rovnať 133,34 a VNZD sa bude rovnať 266,66 a následne príjmy od kolegýň budú PNZD .
Výsledok bude rovnaký a manžel si nebude umelo navyšovať príjem.
Zita5
27.01.11,19:31
Prosim kto mi vie poradit ako sa ma zauctovat v jednoduchom uctovnictve ked manzel ma prenajaty priestor od najomcu a plati sa zan 400 € mesacne. Platba odchadza z nasho uctu, lenze v tom priestore su dalsie dve zivnostnicky ktore davaju manzelovi po 133 € mesacne kazda. Takze kazdy plati rovnako. Ako sa to ma zauctovat aby to bolo spravne..... Dakujem vsetkym za odpoved.

Ako to majú zmluvne dohodnuté, myslím tým manžel s prenajímateľom a.....manžel so živnostníčkami .Alebo prenajímateľ so živnostníčkami .
Má vôbec manžel povolenie prenajímať prenajatý priestor tretej osobe ?
Treba na to mať širší pohľad , v zdaní je málo informácií.
Treba sa zamerať o čom pojednávajú zmluvy (ak teda nejaké sú ) a podľa toho postupovať .

Inak sa nedá zodpovedať Vaša otázka zodpovedať .
Melnick
27.01.11,20:23
Zitka, takéto zmluvy bežne majú sprostredkovatelia poistenia.Ja som mala sedem ďalších prenajímateľov u mojej klientky a so súhlasom istej poisťovne, ktorej priestory patrili. Nie je to nič výnimočné.
Kočka rieši zaúčtovanie a nie zmluvy - tie podľa mňa poriešené má.
marjankaj
27.01.11,20:38
Zitka, takéto zmluvy bežne majú sprostredkovatelia poistenia.Ja som mala sedem ďalších prenajímateľov u mojej klientky a so súhlasom istej poisťovne, ktorej priestory patrili. Nie je to nič výnimočné.
Kočka rieši zaúčtovanie a nie zmluvy - tie podľa mňa poriešené má.

Ak to poriešené má, tak nech to zaúčtuje. My do toho bez tých zmlúv nevidíme, tak sa ani nemôžeme vyjadriť.:confused:
Melnick
27.01.11,21:39
Ak to poriešené má, tak nech to zaúčtuje. My do toho bez tých zmlúv nevidíme, tak sa ani nemôžeme vyjadriť.:confused:
Však sa pýtala, ako zaúčtovať a na to som jej odpoveď dala.
marjankaj
27.01.11,21:49
Však sa pýtala, ako zaúčtovať a na to som jej odpoveď dala.

No nie je to jedno. Zaúčtovať do príjmov, alebo stornovať výdavky?:eek:
Ľahko môže prekročiť stanovený obrat pre platiteľa DPH.:confused:
Melnick
27.01.11,22:04
No nie je to jedno. Zaúčtovať do príjmov, alebo stornovať výdavky?:eek:
Ľahko môže prekročiť stanovený obrat pre platiteľa DPH.:confused:

Je to v mojej odpovedi za b)
marjankaj
27.01.11,22:08
Je to v mojej odpovedi za b)

Ale to b) bude bez zmluvy veľmi ťažko dokazovať:eek:
Melnick
27.01.11,22:10
a) Zmluva je na manžela na 400,00 € pri úhrade bankou dáš ako výdavok ovplyvňujúci ZD - úbytok z BÚ. Následne dostane ( tiež predpokladám na základe zmluvy a súhlasu o takomto postupe ďalšieho prenájmu)od svojich kolegýň po 133,33 €, čo bude príjem ovplyvňujúci ZD.

- 400 + 133,33+ 133,33 = -133,34 čiže táto výsledná suma bude VOZD v JÚ Tvojho manžela.

b) Alebo môžeš hneď rozúčtovať sumu na tri časti: VOZD sa bude rovnať 133,34 a VNZD sa bude rovnať 266,66 a následne príjmy od kolegýň budú PNZD .
Výsledok bude rovnaký a manžel si nebude umelo navyšovať príjem.
:eek:
marjankaj
27.01.11,22:14
:eek:
No práve tento predpoklad mne chýba.:eek:

A ak jej tá suma prišla na účet bez zmluvy(to je zase môj predpoklad) Tak je problém.:eek:

Dala iba jeden príspevok a tam je to akosi veľmi stručné.
erikasvk
28.01.11,08:03
Manzel ma zmluvu s prenajimatelom a aj urobeny dodatok ze moze prenajat tretej osobe. A zaroven ma manzel aj urobenu zmluvu so zivnostnickami. Dufam ze to pomoze. tak mam uctovat sposobom a alebo b??? dakujem vam vsetkym
Melnick
28.01.11,13:15
Erika , ak zvážime, že jeho zmluva s prenajímateľom je na 400,00 € potom sa prikláňam k možnosti "a" - ďalšie dôsledky navyšovania príjmov si dúfam uvedomuješ, ak si účtovníčka. V prípade, že nie, oslov nejakú účtovníčku zo svojho okolia. Veď auto tiež neopravuješ manželovi ak nie si autoopravár, alebo áno?:eek:

mimotemyprepáč za tohoto :eek: smajlíka, ale marjankaj ich sem dal toľko, že sa mi žiada dať im kamaráta.:D
Marína
28.01.11,13:17
Prikláňam sa k spôsobu účtovania a)
Stále ešte nevieme, či zúčastnené strany (nie) sú platiteľmi DPH a ak áno, ktoré. Ak nájomca nie, je to jednoduché, ak platiteľom je, tiež je rozhodujúce ako sa podľa príslušného ustanovenia Zák. o DPH rozhodol postupovať. Následne z jeho rozhodnutia môže podľa § 50 vyplývať pomerné odpočítanie dane.

§ 38
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.
(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Zita5
28.01.11,16:23
Vidím, že ste super ;) oceňujem Vás všetkých :).