Gabbika
27.01.11,22:52
Dobrý večer,

mám dve otázky, ktoré sa týkajú ročného zúčtovania preddavkov na daň. Ak sa nájde nejaká dobrá duša, ktorá mi poradí budem veľmi vďačná.

Prvá otázka sa týka mojej mamy, ktorej ročný zárobok neprekročil sumu 4025,70 EUR (bolo to cca 3100 EUR). Vedie si stavebné sporenie, v ktorom jej sú pripočítané kreditné úroky, dočítala som sa, že človek, ktorý neprekročí svojím príjmom zo závislej činnosti sumu 4025,70 EUR, má nárok, aby mu zrazenú daň z úrokov vrátili, ale nevieme ako má postupovať. Treba nejako kontaktovať aj sporiteľňu alebo stačí len niečo naviac vyplniť v Žiadosti o vykonanie výpočtu dane.. ?

Druhá otázka sa týka mňa, v minulom roku mi bolo pridelené DIČ, som tiež zamestnaná, ale za minulý rok mi nebol na účet pripísaný žiadny príjem z podnikania, len zo zamestnania, môže mi zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie alebo si ho musím urobiť sama? Personalistka mi totiž svojho času povedala, že ak budem mať príjmy aj mimo zamestnania dane si musím riešiť sama.

Ďakujem moc za pomoc.

Gabriela
Xanti
27.01.11,22:03
Ak by chcela mama späť daň z úroku zo stavebného sporenia musela by podať DP typ B a tým pádom by stratila nárok na zamestnaneckú prémiu. Ktorá tak bajočko môže byť v maximálnej výške.
Či mama má daň vyššiu ako je cca 180€ zamestnanecká prémia?

Čo sa týka teba, musíš si DP typ B urobiť sama, a tiež aj RZZP vo svojej zdravotnej poisťovni.
Gabbika
27.01.11,22:12
fuuha.. DP sa podáva do konca marca a RZZP do konca januára, ak sa nemýlim, takže za dva dni to musím stihnúť? A čo sa týka mamy, neviem či má daň vyššiu ako je 180 EUR, ale asi sa jej to kvôli tým pár centom z úrokov neoplatí. Ďakujem za radu.
Xanti
27.01.11,22:13
RZZP sa v ZP podáva do konca marca tiež. A určite mamine sa viac oplatí požiadať o zamestnaneckú prémiu ako o daň z úrokov.
Gabbika
27.01.11,22:18
Ďakujem moc, veľmi ste mi pomohli.. :)