Biba
08.12.05,11:29
Ahojte, včera som bola na školení , je zase v platnosti novela k Zákonu o Dani z príjmov č 534/2005, kde sú niektoré veci platné od 15.12.2005 a niektoré od 1.1.2006, Treba si pozrieť aj prechodné ustanovenia.

http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=217:rolleyes: Biba
gotka
09.12.05,18:02
Bol doplneny § 19 o písmeno p/
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

Dobre tomu rozumiem? ze od 1.1.06 si aj zivnostnik bude môct uplatnit 55% stravneho do nakladov za kazdy odpracovany den?????
elPi
09.12.05,19:17
:D presne tak :D
Jozef Mihál
09.12.05,19:58
...otváram diskusiu o tom, čo je to odpracovaný deň u "daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2".

...a súčasne sa hlásim ako prvý do diskusie:
Je to každý jeden deň, piatok či sviatok.
sklenkova
09.12.05,20:17
a okrem toho musí to preukazovať (kúpil sijedlo a pod.,predpokladám že stravné lístky si kupovať nemusí)
Jozef Mihál
09.12.05,20:21
.-)
aha, ďalší problém, preukazovanie, prečo by to nemohli byť stravné lístky? To si akože bude odkladať účtenky z nejakej závodnej jedálne?
Evanka
09.12.05,21:09
...otváram diskusiu o tom, čo je to odpracovaný deň u "daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2".

...a súčasne sa hlásim ako prvý do diskusie:
Je to každý jeden deň, piatok či sviatok. Fajn, to je všetko pekné a potešila má tá zmena, ale v prvom momente mi napadlo to isté. Ako bude daňovník dokazovať že odpracoval najmenej štyri hodiny, aby mu prináležalo stravné? Často pracuje aj v sobotu a nedeľu. Čo s tým? Zatiaľ som to iba zbežne prečítala, žeby to bolo niekde medzi riadkami? Dúfam, že to rozprúdi diskusiu a ujasníme si to, ako to zákonodarcovia mysleli.
Jozef Mihál
09.12.05,21:50
Ehm, ja som si to prečítal medzi riadkami tak, že
ide o predvolebný darček podnikajúcim osobám. Takže stravné si od 1.1.06 uplatňujem za každý deň.

Aha, skoro som zabudol, že si budem uplatňovať 40%-né paušálne výdavky. Takže stravné nie. Tomu sa hovorí sloboda výberu.
evuša
09.12.05,21:55
Tak toto asi veľmi skoro zrušia zo strachu, že im podnikatelia prežerú všetky dane. Mimochodom a čo s obchodnými partnermi? Tých na obed po štyroch hodinách rokovania pozvať nemôžu?
Jozef Mihál
09.12.05,22:03
Keby to znelo takto:

"p) výdavky (náklady) na stravovanie svoje a svojich obchodných partnerov vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

...tak by to šlo. Ale bohužiaľ.:mee:
Marína
10.12.05,06:42
A keď odpracuje viac ako 12 hodín dostane aj bonusovú večeru. A čo pitný režim?
Zuziana
10.12.05,07:15
Tiež som bola na školení, povedala lektorka, že si treba vyčkať na usmernenie:D
ALDA
10.12.05,09:02
Keby to znelo takto:

"p) výdavky (náklady) na stravovanie svoje a svojich obchodných partnerov vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

...tak by to šlo. Ale bohužiaľ.:mee:

Obchodný partner si dá tiež do nákladov 55%. To si budeme robiť dochádzku?..A čo tie soboty a nedele-tiež odpracované to bude super:)
Myslím, si že to bude fakt iba dočasne ako Jožko hovorí-predvolebný darček.;)

Hela
jess
11.12.05,19:23
veru, zase niečo nedomyslené a dočasné :(
sklenkova
11.12.05,21:03
No čítala som si ten zákon a odvolávajú sa na ZP,pochopila som tak, že môže si síce každý kal. deň,ale nesmie to byť viac ako trebars mes. uväzok na mesiac 162h. nadčas myslím 300h.za rok. (tak je to u nás v robote) Mňa sa to síce netýka,ale moju mladú to strašne rozčulovalo, že nemá nárok na stravné. Čo myslíte?
gotka
12.12.05,07:14
Neplaste tu s tym, ze to zrusia. Doteraz bolo nezmyselne, ze ako zivnostnik zamestavajuci inu osobu, musim tejto osobe prispiet na stravovanie, ale seba sameho "zivim" zo zdanenych penazi. Podla mna, logiku to teraz ma, je to spravodlive, ide len o preukazovanie tychto nakladov. Pracovnikovi musite "kupit obedy" alebo stravne listky, podla mna to tak bude aj u zivnostnikov. A limit odpracovanych dni môze vyplyvat zo ZP. Nezabudajte, ze aj zivnostnici sme povinni zregenerovat svoje pracovne sily, takze ziadne soboty,nedele.... :) Neprahanajte to s tou pracou!
moni112
12.12.05,13:22
Prosím o radu, či sa zmena ohľadom stravného bude týkať aj konateľov s.r.o.. Konktrétne sa mi jedná o konateľov, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti a nepoberajú žiadnu odmenu, iba sú im vyplatené podiely na zisku.
Palino
13.12.05,07:35
Prosím o radu, či sa zmena ohľadom stravného bude týkať aj konateľov s.r.o.. Konktrétne sa mi jedná o konateľov, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti a nepoberajú žiadnu odmenu, iba sú im vyplatené podiely na zisku.
Konatelia nie sú "daňovníci s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2", takže nie.
moni112
13.12.05,13:49
Aj s.r.o. podniká na základe živnostenského listu, nemohol by to byť §6 ods.1,pís.b? A podľa zákona o cest.náhradách sa v § 1,ods.2 pís.b píše poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby... Neviem či je môj názor správny,prosím opravte ma. Ďakujem
KEJKA
13.12.05,16:20
ja som bola tiež na školení a hovorili o tomto stravnom. Tiež Lektorka pripomenula, že to bude ešte usmernené. Hlavne podotkla, že ak je niekto zamestnanec aj SZČO, nemúže mať súbeh stravného v práci a ako SZČO. Kto a ako to bude preukazovať? No a problém je s týmo víkendami. Skončila s tým, že počkáme na poslancov....
KEJKA
13.12.05,16:22
tých zaujímavostí bolo viac. Upravuje sa napriklad sposob prepočtu faktúr=dobropisov ale to je DPH. Idem pohľadať vhodnejšiu tému.
AdaG
13.12.05,16:28
Ja som hovorila na chodbe s pracovníčkou DU, čo má na starosti styk a informácie pre verejnosť a tá mi povedala, že na ich školení preberali túto novelu v ponímaní, že "FO so bude môcť dať do nákladov len stravné takou formou, že si kúpi stravné lístky, nie tak, ako doteraz (od 1.11.)!?!
KEJKA
13.12.05,16:40
áno, ja si tiež myslím, že to bude tak. Ale ma zaujíma počet dní - 30-31 kalendárnych dní? Teda ak je to 100%-ná SZCO?
moni112
14.12.05,08:33
Prosím Vás skúste mi poradiť ohľadom konateľov-stravné. Doteraz som mu vyplatila stravné podľa zákona o cest.náhradách, keď vykonal prácu mimo miesta podnikania. Neviem, či sa zmena bude týkať aj konateľov. Ďakujem
ajobs
14.12.05,09:00
áno, ja si tiež myslím, že to bude tak. Ale ma zaujíma počet dní - 30-31 kalendárnych dní? Teda ak je to 100%-ná SZCO?

V mesiaci, ktorý má 30 dní to bude 30 dní, v mesiaci, ktorý má 31 dní, to bude 31 dní, inak to môže byť už len vo februári (28-29).;)
betka111
14.12.05,15:21
AdagG píše v prísp. č. 22, že ... nie tak ako doteraz od
1.11. To mi asi ušlo. Od 1.11. ako môže dať SZČO stravné do výdavkov?
Ďakujem pekne.
tonkat
14.12.05,15:43
áno, ja si tiež myslím, že to bude tak. Ale ma zaujíma počet dní - 30-31 kalendárnych dní? Teda ak je to 100%-ná SZCO?


Aj ja som bola dnes na školení a p. Faiglová povedala, že si máme všimnúť zvlášť tieto slová v novele:
najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89
a to znamená, že žiadnych 30-31 dní, - ani zamestnanec nemôže pracovať v jednej firme toľko dní v mesiaci, takže riadiť sa zákonníkom práce. Hovorila aj príklad, že keby zamestnanec na 5 hodín denne bol aj SZČO, tak môže si uplatniť len z jedného stravné, zákon hovorí iba o tom, že nemôže byť súbeh - teda stravné aj tam, aj tam. A samozrejme zakúpenie stravných lístkov
betka111
14.12.05,17:31
Milá AdagG, môžem sa opýtať, prečo spomínaš dátum
1.11. v súvislosti so stravným SZČO?
Ďakujem, Betka
dara
15.12.05,06:15
Takže ako to vlastne je ? SZČO kto stanoví za koľko dní má nárok na stravné ? Alebo vychádzať podľa toho koľko je v mesiaci pracovných dní? A stravné sa dá v plnej výške do nákladov ?
NOKIA
02.01.06,12:43
Prajem Vám všetkým úspešný Nový rok 2006, a novoročný dotaz - máte už niekto úplné znenie zákona o dani z príjmov so zapracovaním poslednej novely 534/2005 , teda platnej od 15.12.2005 a 1.1.2006? Vďaka
radka01
10.01.06,05:58
Ahojte vsetci tato moja sprava bude asi od veci ale neviem sa dostat na zadanie novej temy neviem preco. Potrebujem surne poradit ak som minuly rok 2005 predala byt v ktorom som mala trvale bydlisko viac ako 5 rokov a vlastnicka som tiez dlhsie budem platit dan z prijmu alebo dan z nehnutelnosti, musim podat danove priznania ? a kde na Danovy urad alebo do konca januara na Mestsky urad ? Prosim Vas poradte mi niekto.
Dakujem
Muška
10.01.06,11:47
Daň z príjmu nebudeš platiť. Podľa Tvojho zadania - splňaš podmienky podľa
paragrafu 9 ZoDP:

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom

Na Miestny úrad /kde sa nehnuteľnosť nachádza/ oznám, že si ju predala. Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musí do 31.1.2006 podať nový vlastník.
KONZULTA BC
26.01.06,16:33
Bol doplneny § 19 o písmeno p/
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

Dobre tomu rozumiem? ze od 1.1.06 si aj zivnostnik bude môct uplatnit 55% stravneho do nakladov za kazdy odpracovany den?????
..výdavky na stravovanie,najviac vo výške stanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu t.j.podľa zákona č.283/2002 Z.z, v znení novely je za 5-12 hodín .... t.j. maximálne vo výške 89 Sk ?Je to alternatíva č.1
č.2-ZDP §19 upravuje ďalej/ 55 % z 89 Sk do nákladov/výdajov/ a zbytok osobná spotreba ?Existujú dve možné alternatívy ?Výklad je tu podľa mňa nejednoznačný aj keď chcem akceptovať 55 % do výdajov z 89Sk-dieta.
Muška
26.01.06,17:01
miloB557
26.01.06,20:42
Tu máš odpovede http://www.porada.sk/t16413-p2-stravne-listky-od-112006.html
Ďakujem Ti.Už rozumiem.Len mi vŕta v hlave čo je výhodnejšie pre SZČO stravný lístok,alebo ak pracujem mimo bydliska 5 až 12 hod.je pre mňa výhodnejšie zúčtovat si do nákladov celé diety vo výške 89 Sk , nie ?
Hovorím za Konzultu.