reneme
27.01.11,22:04
Zdravím, mam otázku. Moze sa podat urcenie otcovstva aj ked je uz dieta plnolete? Mam 23 rokov, v rodnom liste mam uvedenu matku aj otca. Otec zomrel ked som mal 9 rokov. Neskor som zistil,ze to bol adoptivny otec, moj biologicky otec este stale zije. Sme v kontakte a teraz ma chce uznat za svojho. Da sa to ked uz som plnolety? Nebude mat z toho nejake pravne nasledky? Po smrti adoptivneho otca som dostaval do 18tich sirotske?treba ho vratit?Dakujem za odpoved.
ondrejvla
27.01.11,21:11
Zdravím, mam otázku. Moze sa podat urcenie otcovstva aj ked je uz dieta plnolete? Mam 23 rokov, v rodnom liste mam uvedenu matku aj otca. Otec zomrel ked som mal 9 rokov. Neskor som zistil,ze to bol adoptivny otec, moj biologicky otec este stale zije. Sme v kontakte a teraz ma chce uznat za svojho. Da sa to ked uz som plnolety? Nebude mat z toho nejake pravne nasledky? Po smrti adoptivneho otca som dostaval do 18tich sirotske?treba ho vratit?Dakujem za odpoved.

Trošku ma dostal do rozpakov tento príspevok, mám otázku, to bol až tak zlý k tebe adoptívny otec? A čo adoptívna matka? Všetko vymažeš zo svojho života? A čo tvoja vlastná matka, kde bol vtedy tvoj otec, keď si bol daný na adopciu? Teba trápi len sirotské? To nemusíš vrátiť, pretože ten otec, ktorý ťa vychoval a po ktorom poberáš sirotské ťa uznal za svojho. Je pekné, že teraz má tvoj otec o teba záujem, ale je mi ľúto tvojej adoptívnej matky... Ale holt, aj taký je život.
Xanti
27.01.11,21:25
Vlasti,
on nikde nepíše, že aj matka bola adoptívna. Skôr bola slobodná mamička a vydala sa. A jej manžel si adoptoval jej dieťa.
MiroslavV PF TU
28.01.11,05:49
Ano otcovstvo sa da urcit ale jedine sudnou cestou v opacno pripade ho nemusis donutit aby siel na testy.

sirotske vratit nemusis vzhladom na skutocnost ze tvojimi rodicmi podla prava su tvoji adoptivny rodicia a nebudes ich musiet vratit ani po tom co dude uznany za biologickehootca skutocny otec podla testov.

pravne nasledky no otec bude mat pravne nasledky a to take ze v pripade problemov v zivote , zeby si sa nevedel o seba postarat mu sud moze prikazat vyzivovaciu povinnost voci tebe a aj ty budes mat vyzivivaciu povinnost voci nemu za predpokladu ze tak urci sud. taka situaciu kludne moze nastat

neviem ako sa to bude riesit ci ti vydaju novy rodny list a bude tam adoptivna matka a biologicky otec toto ozaj netusim kazdopadne si myslim ze to pojde cez sud

S pozdravom miroslavv student prava (berte to na zretel mozem sa mylit)
focalor
28.01.11,05:59
ja len strucne hodim §§ zo zakona o rodine:
(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.

(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.

(3) Ak jeden z rodičov nežije, môže dieťa podať návrh na zapretie otcovstva proti druhému rodičovi; ak nežije ani jeden z rodičov, návrh nemožno podať.

Cize navrh je mozne podat, ale sud bude posudzovat, ci je to v tvojom zaujme a podla toho otcovstvo povodneho adoptivneho otca poprie a nasledne moze urcit otocvstvo,

toto treba brat s rezervou, s rodinnym pravom nepracujem...
reneme
28.01.11,06:40
No par veci musim dat na pravu mieru...v rodnom liste mam biologicku matku. Xanti to vystihla temer presne. Je komplikovane vysvetlovat vztahy v rodine,zvlast v tej nasej...Napisal som len to ,co je podstatne v com potrebujem poradit. "Odsudzovanie" v tomto prípade nehra rolu..a nemyslim si ,ze by som "adoptivnemu" otcovi tymto nejako ukrivdil.
MiroslavV PF TU
28.01.11,08:05
[QUOTE=focalor;1635085]ja len strucne hodim §§ zo zakona o rodine:
(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.

(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.

(3) Ak jeden z rodičov nežije, môže dieťa podať návrh na zapretie otcovstva proti druhému rodičovi; ak nežije ani jeden z rodičov, návrh nemožno podať.

Cize navrh je mozne podat, ale sud bude posudzovat, ci je to v tvojom zaujme a podla toho otcovstvo povodneho adoptivneho otca poprie a nasledne moze urcit otocvstvo,

hmmm myslim ze tot sa ho netyka tu ide o zapretie otcovsta a jemu ide oto aby toho (biologickeho) otca mal aj na papieri k tomu zapretiu mohlo dost ked bol maly
focalor
28.01.11,10:03
[QUOTE=focalor;1635085]ja len strucne hodim §§ zo zakona o rodine:
(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.

(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.

(3) Ak jeden z rodičov nežije, môže dieťa podať návrh na zapretie otcovstva proti druhému rodičovi; ak nežije ani jeden z rodičov, návrh nemožno podať.

Cize navrh je mozne podat, ale sud bude posudzovat, ci je to v tvojom zaujme a podla toho otcovstvo povodneho adoptivneho otca poprie a nasledne moze urcit otocvstvo,

hmmm myslim ze tot sa ho netyka tu ide o zapretie otcovsta a jemu ide oto aby toho (biologickeho) otca mal aj na papieri k tomu zapretiu mohlo dost ked bol maly

tak kym ma v rodnom liste uvedeneho adoptivneho otca, tak sa za neho povazuje a kym to nebude poprete, do rodneho listu mu nikoho ineho ako otca nezapisu.... nie som zbehly v rodinnom prave, ale toto sa mi zda ako urcite riesenie
verkaz
28.01.11,10:23
Jeho otec je stále ale ak dal súhlas pre adopciu a vo veci rozhodol súd, tak je to treba znovu riešiť cestou súdu.
ondrejvla
29.01.11,16:42
Xanti (http://www.porada.sk/member.php?u=96276) 27-01-11, 11:25 PM
Vlasti,
on nikde nepíše, že aj matka bola adoptívna. Skôr bola slobodná mamička a vydala sa. A jej manžel si adoptoval jej dieťa.

__________________________________________________ ________

Ahá, to mi nenapadlo, , môže to byť aj tak...