Fosio
28.01.11,03:46
Všetkých pozdravujem a mám otázku. Viem, že výpočet je podľa sadzby prísluśného VUC...mojim VUC je Bratislava a spadám do kategorie osobných automobilov so zdvihovým objemom motora nad 1200 cm3 do 1500cm3 vrátane, teda ročná sadzba cestnej dane je 105,89 eur....otázka znie...keď však vznik daňovej povinnosti nastal až dňom 1.9.2010 (to sú teda len 4 mesiace z celého roku 2010), tak výpočet urobím nasledovný?...105,89 / 12 * 4 ??? ...to je 35,30 eur (zaokruhlene)...a toto teda napíšem do tlačiva a uhradím?...sumu 35,30eur?....dobre tomu rozumiem alebo nie?...ďakujem vopred za kompetentnú odpoveď
Fosio
Andre1983
28.01.11,04:41
Rozumieš tomu správne, výpočet je OK. Keďže si vozidlo začal využívať až v 09/2010, platíš iba pomernú časť dane za 4 mesiace. A pokiaľ si používal iba toto jedno vozidlo, nebudeš ani platiť preddavky na daň v nasledujúcom období, t. j. v roku 2011.
gioellix
28.01.11,08:41
zdravim, ja by som sa chcela spytat doplnujucu otazku, ak vznik danovej povinnosti nastal v polovici mesiaca, povedzme od 15.9, takisto sa plati dan za 4 mesiace?
dakujem vopred
Anja111
28.01.11,08:45
zdravim, ja by som sa chcela spytat doplnujucu otazku, ak vznik danovej povinnosti nastal v polovici mesiaca, povedzme od 15.9, takisto sa plati dan za 4 mesiace?
dakujem vopred
Áno.
Andre1983
28.01.11,09:29
zdravim, ja by som sa chcela spytat doplnujucu otazku, ak vznik danovej povinnosti nastal v polovici mesiaca, povedzme od 15.9, takisto sa plati dan za 4 mesiace?
dakujem vopred

Presne tak, pretože zákon o miestnych daniach číslo 582/2004 v znení neskorších predpisov v § 91 (6) hovorí, že: "Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznanie. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie." Preto napríklad aj používanie vozidiel zamestnancov na služobné účely nie je veľmi výhodné z pohľadu platenia dane z motorových vozidiel. Stačí, aby zamestnanec použil svoje súkromné vozidlo na služobné účely jediný raz v mesiaci a musíte platiť daň za celý mesiac.
gioellix
06.02.11,12:46
Ahojte, predsa len este otazka, uz sice po podani DP, ale...
Mate niekto skusenost s prihlasovanim dovezeneho jazdeneho vozidla na firmu a

odkedy sa moze ohlasit vznik danovej povinnosti - resp zacat uzivat na firmu?

Vozidlo sme doviezli na prevoznych znackach 13.11.2010 - normalne znacky s

ktorymi sa moze jazdit 30 dni, zaplatena docasna poistka - vsetko na firmu...,

vznik dan. povin. sme ohlasili do 30 dni - uviedli sme od 16.11.- hlasili sme

15.12 (teda 2 mesiace pre vypocet dane), prihlasenie na SK SPZ a TP boli vydane

1.12.
Uctovnicka vsak vyplnila DP len za 1 mesiac, lebo vraj pokial nebol vydany SK TP,

vozidlo nemoze byt uzivane na firemne ucely. Okrem toho ze sa DP teraz nezhoduje

s oznamenim datumu vzniku dan.povinnosti, bol jej postup spravny? Vozidlo je

predsa mozne zaradit do majetku dnom kupy aj so vsetkymi nakladmi spojenymi s

dovozom a prihlasenim, a teda ho uzivat hned... Alebo sa mylim?
Dakujem za odpovede.