Pohar
28.01.11,07:47
dobrý deň
dcéra 10,5 roka....
boli sme na vyšetrení..kontrole...po chorobe už je lepšie - brala Klabax
krvný obraz ok, len železo nižšie....
berieme aktiferin....ale chcem sa spýtať...ako ešte zvýšiť železo v krvi...
kúpila som mrazené čučoriedky....mám aj zelený jačmeň - tabletky,
zeleninu, ovocie jedáva....s tým nemáme problém...

tento týždeň sa jej na zube urobila ešte malá hnedá bodka...zuby umývame...
aj elmex gel dávame....ten zub prišiel zo dňa na deň....a mrzí ma to, dne s ideme zubárke...pýtam sa preto lebo asi nám niečo chýba...D vitamín ešte?
mala dosť ťažkú virozu...vyššie teploty a telo je dosť vyčerpané....

prosím vás ja ked som bola malá...tak ked som bola bledá mama ma dala na 1-2 opalovať aj pred horské slnko...niekde som čítala že aj to pomáha železu...D vitamínu....
dakujem za názory...
Mirica-LV
28.01.11,06:50
dcéra tiež berie aktiferrin, ale odporučil nám doktorka brať súčasne nejaké multivitamíny, nakoľko železo sa viaže aj na iné vitamíny, tým sa zvyšuje jeho účinok v organizme,
vraj nestačí telo iba dopovať železom
veronikasad
28.01.11,06:53
Mne lekárka-internistka doporučila na doplnenie železa "užívanie" kvalitnej čokolády s vysokým podielom kakaa. KO sa upravil. Užívala som aj aktiferin.
Pohar
28.01.11,07:02
Mne lekárka-internistka doporučila na doplnenie železa "užívanie" kvalitnej čokolády s vysokým podielom kakaa. KO sa upravil. Užívala som aj aktiferin.
takže teoreticky asi aj kakao...
ale čokoláda ok skusíme...
Tweety
28.01.11,07:06
takže teoreticky asi aj kakao...
ale čokoláda ok skusíme...
Všetko čo je zelené, šalát, brokolicu, špenát...., potom červené mäsko.
arizona
28.01.11,07:29
lujza.j
28.01.11,07:48
čučoriedky sú skôr na vápnik, ale inak výborná vitamínová bomba.ja užívam Vigantol.http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cu%C4%8Doriedka_oby%C4%8Dajn%C3%A1
evuš
28.01.11,08:06
Pri aktiferine je dobré nasadiť i kyselinu listovú B6 + B12, samozrejme treba veľa "zelenej" zeleniny, výborná je i cvikla - hoci nie je zelená:D
Pohar
28.01.11,09:00
no sme doma od zubárky...všetko ok
vraj dcéra má sklovinu super...takže podla mna D nebude moc problém


mám jej kúpiť tie omega mastné kyseliny, alebo nejaký rybí olej?

poradte čo je nasadiť...nech sa nejako pozviecha...
dakujem
lujza.j
28.01.11,09:32
no sme doma od zubárky...všetko ok
vraj dcéra má sklovinu super...takže podla mna D nebude moc problém


mám jej kúpiť tie omega mastné kyseliny, alebo nejaký rybí olej?

poradte čo je nasadiť...nech sa nejako pozviecha...
dakujem

ja by som to asi s konzultovala s jej lekárkou;)
Pohar
28.01.11,10:15
ja by som to asi s konzultovala s jej lekárkou;)
ved to určite že budem
ved máme nasadený aktiferin
ja som myslela nejaké osvedčené veci, ktoré ľudia už vyskúšali!
nemyslela som nič poza chrbát doktorky!!!!!!!
ludmilla
28.01.11,10:29
Na resorpcii železa z čreva sa podieľa hlavne zloženie stravy, pretože železo môže byť rôzne zúžitkovateľné v tele. Železo zo živočíšnych potravín býva veľmi dobre prijaté telom - resorpcia tvorí až 25 - 30%, naproti tomu rastlinné železo (zelenina, šaláty a ovocie) býva v čreve zachytávané horšie - resorpcia je 5%. Znamená to, že pri rastlinnom železe musí ísť o oveľa väčšie množstvá ako pri živočíšnom železe.

Najdôležitejšími zdrojmi železa sú: chlieb, mäso (predovšetkým pečeň), zelenina ( predovšetkým zelená - kapusta, špenát, cuketa, hrach, fanykel, šošovica, bôb, fazuľa), obilniny, huby a bobuľoviny.

Veľkým pomocníkom sú čerešňová šťava, šťava z červeného hrozna, pretože obsahujú železo a zároveň vitamín C, ktorý zohráva veľkú úlohu pri vstrebávaní železa. Veľmi sa odporúča aj pomarančová šťava, ktorá je bohatá na vitamín C - ten premieňa rastlinné železo na vysokohodnotné železo, ktoré je telom lepšie prijímané.
Vitamín C a organické kyseliny (napr. kyselina citrónová) podporujú tvorbu hem-železa z non-hem železa (hem železo je vlastne živočíšne železo a non-hem-železo je rastlinné železo), práve preto by mala tvoja dcéra každú tabletu aktiferínu zapiť pohárom šťavy bohatej na vitamín C - najlepšie pomarančovej šťavy, poprípade zjesť ovocie bohaté na vitamín C, aby sa tak percentuálny pomer vstrebania železa telom zvýšil.

Pozor!
Ak je železo prijímané hneď po jedle je úplne zbytočný príjem vitamínu C, vhodnejšie je podávať ho medzi jedlami spolu s napr. pomarančovou šťavou - ide o to, aby bolo železo premenené z horšie vstrebateľnej formy čiže z trojmocného železa - jeho resorpcia je 3 - 8% na lepšie vstrebateľnú formu, čiže dvojmocné železo, ktorého resorpcia je 23%.

Potraviny znižujúce resorpciu železa z čreva:
oxaláty - (sú napr. v špenáte)
fytáty - (sú hlavne v obilninových produktoch, v ovsených vločkách a v niektorej zelenine)
tanín - čaj
káva, kakao
fosfáty - nápoje typu Coca Cola
súčasný vysoký príjem draslíku - mlieko
súčasný vysoký príjem zinku
súčasný vysoký príjem calcia - mlieko, vajcia
súčasný vysoký príjem horčíka
lieky na zníženie kyslosti žalúdka - antacidá

Tipy - zhrnutie:
- železo kombinované vitamínom C podávané medi jedlami
- železo zapiť pohárom pomarančovej šťavy
- 3 - 4 x týždenne chudé mäso (z hovädzieho je rýchlejšie vstrebateľné ako kuracieho)
- do stravy pridať vitamín C vo forme zeleniny a ovocia
- úplné obmedzenie čaju, kávy, nápojov typu Coca cola
- obmedzenie mlieka a mliečnych výrobkov
Pohar
28.01.11,10:33
Na resorpcii železa z čreva sa podieľa hlavne zloženie stravy, pretože železo môže byť rôzne zúžitkovateľné v tele. Železo zo živočíšnych potravín býva veľmi dobre prijaté telom - resorpcia tvorí až 25 - 30%, naproti tomu rastlinné železo (zelenina, šaláty a ovocie) býva v čreve zachytávané horšie - resorpcia je 5%. Znamená to, že pri rastlinnom železe musí ísť o oveľa väčšie množstvá ako pri živočíšnom železe.

Najdôležitejšími zdrojmi železa sú: chlieb, mäso (predovšetkým pečeň), zelenina ( predovšetkým zelená - kapusta, špenát, cuketa, hrach, fanykel, šošovica, bôb, fazuľa), obilniny, huby a bobuľoviny.

Veľkým pomocníkom sú čerešňová šťava, šťava z červeného hrozna, pretože obsahujú železo a zároveň vitamín C, ktorý zohráva veľkú úlohu pri vstrebávaní železa. Veľmi sa odporúča aj pomarančová šťava, ktorá je bohatá na vitamín C - ten premieňa rastlinné železo na vysokohodnotné železo, ktoré je telom lepšie prijímané.
Vitamín C a organické kyseliny (napr. kyselina citrónová) podporujú tvorbu hem-železa z non-hem železa (hem železo je vlastne živočíšne železo a non-hem-železo je rastlinné železo), práve preto by mala tvoja dcéra každú tabletu aktiferínu zapiť pohárom šťavy bohatej na vitamín C - najlepšie pomarančovej šťavy, poprípade zjesť ovocie bohaté na vitamín C, aby sa tak percentuálny pomer vstrebania železa telom zvýšil.

Pozor!
Ak je železo prijímané hneď po jedle je úplne zbytočný príjem vitamínu C, vhodnejšie je podávať ho medzi jedlami spolu s napr. pomarančovou šťavou - ide o to, aby bolo železo premenené z horšie vstrebateľnej formy čiže z trojmocného železa - jeho resorpcia je 3 - 8% na lepšie vstrebateľnú formu, čiže dvojmocné železo, ktorého resorpcia je 23%.

Potraviny znižujúce resorpciu železa z čreva:
oxaláty - (sú napr. v špenáte)
fytáty - (sú hlavne v obilninových produktoch, v ovsených vločkách a v niektorej zelenine)
tanín - čaj
káva, kakao
fosfáty - nápoje typu Coca Cola
súčasný vysoký príjem draslíku - mlieko
súčasný vysoký príjem zinku
súčasný vysoký príjem calcia - mlieko, vajcia
súčasný vysoký príjem horčíka
lieky na zníženie kyslosti žalúdka - antacidá

Tipy - zhrnutie:
- železo kombinované vitamínom C podávané medi jedlami
- železo zapiť pohárom pomarančovej šťavy
- 3 - 4 x týždenne chudé mäso (z hovädzieho je rýchlejšie vstrebateľné ako kuracieho)
- do stravy pridať vitamín C vo forme zeleniny a ovocia
- úplné obmedzenie čaju, kávy, nápojov typu Coca cola
- obmedzenie mlieka a mliečnych výrobkov
dakujem veľmi pekne
som rada že tu existujú ľudia ako vy...:)
pekný deň
ludmilla
28.01.11,10:46
dakujem veľmi pekne
som rada že tu existujú ľudia ako vy...:)
pekný deň
...niet za čo :), tiež pekný deň
alabut
28.01.11,11:22
Baby, ked nahadzem hrdzave klince po zahrade, budem mat spenatik s lepsie resopciovanym (ani napisat to neviem) zelezom?
evuš
28.01.11,11:27
alabut (http://www.porada.sk/member.php?u=71179) Dnes, 01:22 PM
Baby, ked nahadzem hrdzave klince po zahrade, budem mat spenatik s lepsie resopciovanym (ani napisat to neviem) zelezom?





:D:D:D len si potom náš Alabutko daj pozor, aby si nám celkom nezhrdzavel :D
alabut
28.01.11,11:32
Var nebude v tomto spenate viac zeleza ako v ruskej rude?
Psycholog
28.01.11,14:07
V potravě se železo vyskytuje ve dvou formách. Chemická struktura železa označovaná jako hem je přítomna v mase, rybách a drůbeži, tato forma je velmi dobře vstřebatelná. Železo v rostlinných produktech jako je např. čočka a fazole má odlišnou chemickou strukturu označovanou jako „nonhem“ železo, jež je vstřebatelná hůře. Zdrojem jsou i zelené fazolky a hrášek, kapusta, mrkev, pór, bílá ředkev, sojové boby, červená řepa, okurky, broskev, černý rybíz, švestky, borůvky, špenát, koupele v dubové kůře.
Průměrný obsah železa v některých potravinách – v mg/1 kg:
Hovězí maso 25
Vepřové maso 20
Játra hovězí 71
Vejce 21
Sýr ementál 9
Mouka pšeničná hrubá 21
Mouka žitná vysoko vymletá 48
Rýže loupaná 28
Kukuřičné zrno 24
Ovesné vločky 36
Brambory 17
Hrách 5
Kapusta 10
Mrkev 7
Rajčata 5
Špenát 70
Cibule 4
Hřiby 10
Jablka 3,5
Broskve 13
Pomeranče 5
Jahody 9
Maliny 10
Borůvky 7
Hrozny 5
Ořechy 21
Mléko plnotučné 2,5
Doporučený denní příjem: muži 10 miligramů (mg), ženy před menopauzou 18 mg.
Železo je nepostradatelné pro přenos kyslíku a „dýchání tkání“. Je základem červeného krevního barviva hemoglobinu, který váže kyslík vdechnutý plícemi a přenáší ho ke všem buňkám v těle. Především na železe záleží, nakolik bude zásobeno naše srdce, mozek, játra, svaly a jiné tkáně kyslíkem.
Příznaky z nedostatku kyslíku v těle se projeví slabostí, únavou, tíhou a bolestí ve svalech, kratším dechem, bušením srdce, závratěmi, hučením v uších, bolestmi hlavy, bolavými koutky úst, lámajícími se nehty a vlasy. Pleť je suchá a snadno se tvoří vrásky.
Synteticky vyráběné přípravky v lékárnách mají maximálně dvacetiprocentní účinnost.

Vitamin D (cholekalciferol) - rozpustný v tucích vzniká v kůži fotochemickou reakcí vlivem slunečního záření. Část ho tělo přijímá z potravin - játra, rybí tuk, ryby (makrely, sardinky, sledi, losos, tuňák), žloutek, mléko, naklíčená semena.
Při nedostatku: Deformity kostí, zubní kaz, křeče, svalová slabost. Těžký nedostatek – křivice.
Petr
ludmilla
28.01.11,14:18
... zabudla som len dodať, že je správne keď dcéra berie aktiferín, pretože pri preukázanom nedostatku železa v organizme je potrebné doplniť ho rýchlo ako je to možné. Pretože ak by bol prísun železa len potravinovou formou trvalo by to dlho.
Psycholog
29.01.11,14:02
V případě, že je železo podáváno ve formě potravinových doplňků je třeba z důvodu zajištění jeho dobrého vstřebání dodržet časový odstup 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Železo v potravinových doplňcích může mít nežádoucí účinky na trávící ústrojí (pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem či zácpu, tlak v břiše, stolice může být tmavě zbarvena), které se vyskytují asi u 10% pacientů a mohou být zmírněny užíváním přípravku současně s jídlem. Zvláštní opatrnosti je třeba při podávání železa dětem. Železo může snížit vstřebávání a tak i účinek některých současně podávaných léčiv.
Denní potřeba železa je 10 mg pro muže a 15 mg pro ženy. U zdravého jedince je příjem železa v běžné stravě plně dostačující. Důvodem ke zvýšenému příjmu železa jsou stavy spojené s jeho nedostatkem.
Nadbytek železa budete mít v tom případě, pokud ho budete nadměrně přijímat. Trvale vyšší hladina železa může zvyšovat riziko srdečního onemocnění a riziko rakoviny tlustého střeva. Zjistit hladinu železa není jednoduché. V tom případě se poraďte s Vaším lékařem.
Recept na čaj k úpravě nedostatku železa:
50g kopřiva (Fol.)
25g list černého rybízu
25g list vlaš. ořechu
10g vachta (Fol. Menyanthidis)
25g řebříček (Fol.)
50g kořen pampelišky
15g kořen puškvorce
15g šípek (Fr.)
25g jeřabina černá (Fr.)
15g květ hlohu
10g plod jalovce
25g jahodník (Fol.)
50g jablečník (Hb.)
Jedna lžička směsi na šálek (0,2 litru), vařit 3 minuty, pít 3x denně.
Dostaví-li se negativní reakce na bylinky, zmenšit dávku na polovinu a pít jen 2x denně!
Petr
Helik3
03.05.12,08:48
ahojte vraciam sa k staršej téme : práve som prišla od svojej doktorky, ku ktorej som sa odhodlala ísť po asi dvoch rokoch problémov s nedostatkom železa. Chodím totiž darovať krv (viac som vyradená ako darujem, ale rada by som pomohla) a tam ma na nedostatok vždy upozornia. Dajú mi aktiferin, alebo sorbifer, ale hľadina železa sa nie a nie dlhodobejšie upraviť. Tak ma poslali na hematológiu, urobili testy, diagnóza - silná anémia.
Doporučili mi dlhodobú liečbu u svojho lekára. Dnes mi predpísala sorbifer a potom vraj prejdeme na aktiferin, lebo potom sa vraj lepšie vstrebáva. Ďalej mám užívať kyselinu listovú a budú mi pichať 3 krát týždenne vitamín B12.
Uvidíme či to pomôže...
Tweety
03.05.12,08:50
ahojte vraciam sa k staršej téme : práve som prišla od svojej doktorky, ku ktorej som sa odhodlala ísť po asi dvoch rokoch problémov s nedostatkom železa. Chodím totiž darovať krv (viac som vyradená ako darujem, ale rada by som pomohla) a tam ma na nedostatok vždy upozornia. Dajú mi aktiferin, alebo sorbifer, ale hľadina železa sa nie a nie dlhodobejšie upraviť. Tak ma poslali na hematológiu, urobili testy, diagnóza - silná anémia.
Doporučili mi dlhodobú liečbu u svojho lekára. Dnes mi predpísala sorbifer a potom vraj prejdeme na aktiferin, lebo potom sa vraj lepšie vstrebáva. Ďalej mám užívať kyselinu listovú a budú mi pichať 3 krát týždenne vitamín B12.
Uvidíme či to pomôže... Neboj, určite pomôže, hlavne tie B12 sú super, dajú železo do poriadku.(vlastná skúsenosť)
korela
03.05.12,17:01
ahojte vraciam sa k staršej téme : práve som prišla od svojej doktorky, ku ktorej som sa odhodlala ísť po asi dvoch rokoch problémov s nedostatkom železa. Chodím totiž darovať krv (viac som vyradená ako darujem, ale rada by som pomohla) a tam ma na nedostatok vždy upozornia. Dajú mi aktiferin, alebo sorbifer, ale hľadina železa sa nie a nie dlhodobejšie upraviť. Tak ma poslali na hematológiu, urobili testy, diagnóza - silná anémia.
Doporučili mi dlhodobú liečbu u svojho lekára. Dnes mi predpísala sorbifer a potom vraj prejdeme na aktiferin, lebo potom sa vraj lepšie vstrebáva. Ďalej mám užívať kyselinu listovú a budú mi pichať 3 krát týždenne vitamín B12.
Uvidíme či to pomôže...
http://www.porada.sk/t138676-p77-co-mozem-urobit-aktualne-pre-zdravie.html#post1975107
Nokerla
03.05.12,18:55
Ak chyba zelezo, tak sa za tym moze skryvat zapalove ochorenie a je jedno akeho druhu. Vitamin D pomaha strebavaniu zeleza.