cayane
28.01.11,08:49
Dobrý deň,

potrebovala by som radu, som zamestnaná na trvalý pracovný pomer a popri zamestnaní mám príjmy podľa §6 za príspevky do časopisov a publikácií ako autorské honoráre. Zaujímalo by ma či si musím podávať danové priznanie a ročné zúčtovanie zdravotného aj ked som mal príjem pod 500 €. A ešte by som sa chcela spýtať ako je to od 1.1.2011 či z príjmu autorských honorárov sa budú musieť platit aj odvody alebo aké zmeny tam boli.:(

Ďakujem!
Idiotka
03.02.11,10:50
Myslím si, že ak sú tieto honoráre pre teba príjmami náhodnými, dajú sa považovať do výšky 925,95 € za príjmy oslobodené od dane. .)
(ak sa vypisuje DP, sú v tab. 3, podľa paragrafu )
A podľa poslednej informácie zo zdravot. poisťovne tento druh príjmu nezakladá účasť na zdravot. poisteni.

Čo sa týka odvodov, mám dve protichodné informácie: autor sa považuje za OSZČ, musí sa registrovať ako taká osoba v ZP, napriek tomu, že je tam ako zamestnanec, a

-musí platiť preddavky na zdrav. poistenie v minimálnej výške
-(ne)musí platiť preddavky v ňom určenej výške.

Asi by som ešte utekala do Zdravot. poisťovne (31.1.2011 deadline) a skúsila tam.
Idiotka
03.02.11,11:13
Takže čerstvá informácia od autora (predtým poistenec štátu): v zdravot. poisťovni sa registroval a preddavok si určil na 0 €.

Budúci rok ho - vzhľadom ku honorárom - čaká ročné zúčtovanie zdravot. poistenia.

A tento občan má DIČ...to tam chceli.
wallie
03.02.11,14:00
Zdaňovanie príspevkov do novín, časopisov, rozhlasu a televízie
(stanovisko pre Új SZÓ, Hospodárske noviny a Nitrianske noviny)

Príjmy za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie plynúce autorom na základe zmluvy uzavretej podľa autorského zákona, sa na účely zdanenia daňou z príjmov zaraďujú medzi príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ďalej len „zákon o dani z príjmov“ (pre zaradenie príjmu v danom prípade nie je rozhodujúce, či ide o občasných alebo pravidelných prispievateľov). Ak takéto príjmy za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie a ak nejde o umelecký výkon, plynú autorovi zo zdrojov na území Slovenskej republiky, potom v súlade s § 43 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov vyberá sa z nich daň zrážkou. Zrážku dane v súlade s predmetným ustanovením je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka (§ 43 ods. 10 zákona o dani z príjmov). Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z uvedených príjmov je podľa § 43 ods. 5 písm. b) cit. zákona príjem znížený o výdavok vo výške ustanoveného percenta pre tento príjem podľa § 6 ods. 10 ZDP (podľa platného znenia zákona o dani z príjmov je výška výdavku ustanovená na 40 % z dosiahnutého príjmu).

Podľa znenia § 43 ods. 6 a 7 zákona o dani z príjmov účinného do 31. decembra 2010 daň vybraná zrážkou z uvedeného príjmu sa považovala za preddavok na daň a daňovník si mohol tento preddavok odpočítať od dane v daňovom priznaní. V takomto prípade však v daňovom priznaní nesmel zabudnúť zahrnúť do základu dane aj príjem zdanený zrážkovou daňou. Ak suma dane vybranej zrážkou prevýšila vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, mal daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Ak daňovník daň vybranú zrážkou neodpočítal ako preddavok od dane vypočítanej v podanom daňovom priznaní, potom vybraním dane zrážkou bola jeho daňová povinnosť z uvedeného príjmu splnená. Podotýkame, že pri vyrovnaní daňovej povinnosti z predmetných príjmov za rok 2010, sa uplatní postup podľa § 43 ods. 6 a 7 zákona o dani z príjmov účinného do 31. decembra 2010.

S účinnosťou od 1. januára 2011 v dôsledku zmien vykonaných v § 43 ods. 6 a 7 zákona o dani z príjmov ostatnou novelou tohto zákona (zákon č. 548/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov), daňová povinnosť z týchto príjmov sa považuje za definitívne splnenú zrazením dane podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Daň zrazenú z uvedených príjmov preto už od 1. januára 2011 nie je možné považovať za preddavok na daň a uvedené príjmy nie je možné zahrnúť do základu dane z príjmov, znamená to, že uvedené príjmy ani daň z nich zrazenú daňovník v daňovom priznaní uviesť už nemôže. S účinnosťou od 1. januára 2011, ako sme už uviedli, sa daňová povinnosť z uvedených príjmov považuje za definitívne splnenú riadnym vybraním dane platiteľom dane, pričom pri zdanení takýchto príjmoch nie je možné uplatniť nezdaniteľné časti základu dane. Uvedený postup sa uplatní pri zdanení uvedených príjmov plynúcich daňovníkovi od 1. januára 2011.
cayane
04.02.11,06:43
Ďakujem za radu veľmi ste mi pomohli.
ciblili
15.03.12,09:51
Dobrý deň,
ak tomu dobre rozumiem tak:
- ak mam potvrdenie o odvedenej zrážkovej dani za rok 2011 v zmysle zákona 595/2003 par. 43 odst. 3 písmh)
kde príjmy boli zdanené tak už uvedené príjmy ani daň z nich zrazenú daňovník v daňovom priznaní uviesť nemôže?
- ak môže, mam dať sumu do DP B tak do ktorého riadku?
- je možnosť si uplatniť 40% paušálne dane na daný príjem.
- mám "autora" ktorý mal príjem na základe hore uvedeného par. od 01 - 11/2011 kde si aj platil ZP a SP (z predch. obdobia) a od 12/2011 je SZČO kde nemal ešte príjem.
takže DP B musí odovzdať ale "nulové".

Prosím poraďte mi nakoľko som sa s tým stretla prvý krat, vopred Vám ĎAKUJEM.
ciblili
15.03.12,10:00
Od 1.1.2012 je účinná novela 548/2011 Z.z. zákona o dani z príjmu, ktorá príjmy autorov rozdeľuje na tzv. pasívne príjmy a aktívne príjmy z autorských honorárov. Súčasne novela zákona o sociálnom poistení 521/2011 Z.z. v §293ca určila, že príjem z autorských honorárov (akýchkoľvek) za rok 2011 nie je považovaný za príjem szčo. Toto ustanovenie má za následok, že poberateľom autorských honorárov, ak nemajú iné príjmy ako szčo nemôže vzniknúť povinné poistenie szčo od 1.júla 2012 (1.10.2012), ale najskôr 1.júla 2013 (prípadne 1.10.2013, ak budú mať posunutý termín na podanie daňového priznania za rok 2012).
Z toho vyplýva, že len zdravotnú si budú platiť na základe ročného zúčtovania ktoré spraví ZP a od 1. júla prestane platiť sociálnu?