Katy73
28.01.11,08:59
Momentálne existujeme ako 5 bytoviek (spolu 28 bytov) na jednom spoločnom pozemku. Na pozemku má každý z 28-ich svoj spoluvlastnícky podiel. Byty spravuje jeden spoločný správca, ktorý nám však vypovedal zmluvu. A teraz riešime ako ďalej. Rozhodli sme sa, že by si každá bytovka vytvorila vlastné SVB. Lenže nevieme ako vysporiadať priľahlý pozemok vo výmere 8180 m2 (zastavané plochy a nádvoria, pozemok, na ktorom je dvor). Ako zakomponovať do jednotlivých zmúv o SVB spravovanie a údržbu tohto pozemku? Potrubia na odpad (do spoločnej žumpy) prechádzajú týmto pozemkom. Čo ak dôjde napr. k prasknutiu tohto potrubia? Ako sa to bude riešiť? Vodu by sme mali mať na jar prerobenú tak, že sa budú ťahať nové prípojky, nové šachty a nové merače pre každú bytovku samostatne, ale odpad ostane starý, akurát sa na konci spraví na jar napojenie na obecnú kanalizáciu. Nevieme tieto veci s pozemkom a odpadom vyriešiť. Viete poradiť?
felix1
28.01.11,10:43
Podla mna bude najjednoduchsie zalozit jedno SVB. V zmluve sa da osetrit aby kazda bytovka mala svoj poducet ( s moznostou individualneho pristupu vlastnikov k opravam jednotl. bytoviek ) a na spolocne naklady by sa prispievalo spolocne. Samozrejme len ak nemate v ostatnych bytovkach neplaticov a nechcete platit 5x uctovnictvo, 5x predsedu a.t.d.
Katy73
28.01.11,10:53
Určite by to bolo jednoduchšie, ale nikto z tých 28 vlastníkov nechce robiť predsedu, či člena rady pre všetky bytovky spolu, lebo vidíme aké sú problémy a nezhody medzi nami. A keď my sme v bytovke ôsmy a vieme sa dohodnúť, tak nepotrebujeme k tomu ďalších 20 ľudí...
Mária27
28.01.11,11:44
Pozemok sa dá reálne rozdeliť tak, že sa zruší spoluvlastníctvo a založia sa nové. Môže sa tak urobiť dohodou všetkých spoluvlastníkov (§ 141 obč.z.) alebo súdom (§ 142). Spravovanie vyplýva zo zákona.
Katy73
28.01.11,11:57
A v tom prípade by sme sa vopred museli dohodnúť, že ktorá časť ktorému domu bude patriť? Museli by to prísť vymerať z geodézie, či kto to vytyčuje pozemky? Takže by nastalo napr., že záhrady budú patriť jednej bytovke a detské ihrisko druhej? Ja som skôr myslela, či sa nedá urobiť ešte nejaká zmluva medzi jednotlivými SVB o tom ako sa bude spravovať spoločný pozemok? Alebo je to totálna hlúposť? :)
majkii
28.01.11,11:58
Pozemok sa dá reálne rozdeliť tak, že sa zruší spoluvlastníctvo a založia sa nové. Môže sa tak urobiť dohodou všetkých spoluvlastníkov (§ 141 obč.z.) alebo súdom (§ 142). Spravovanie vyplýva zo zákona.

Trochu zamotané, pretože podľa §13 (2) Spoluvlastníci spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku sa nemôžu dožadovať zrušenia spoluvlastníctva podľa Občianskeho zákonníka.
Je to síce myslené pre prípad, že by sa vlastník bytu chcel domáhať zrušenia a vyporiadania spoluvlastníctva na psoločných častiach. Kto vie ako by sa na vec pozrel súd :)
Mária27
28.01.11,12:28
Určite sa nemôžu domáhať zrušenia spoluvlastníctva pozemku pod domom. Nezruší sa ani spoluvlastníctvo priľahlého pozemku, len sa reálne rozdelí podľa domov. To sa malo urobiť už pri prevode bytov v zmysle § 5 ods. 1 písm. d) a e). V tomto prípade nebude mať súd problém s rozdelením ale skôr s podelením.

Keď sme už pri tom, vlastník domu pri prevode bytu vlastníkovi je povinný previesť aj pozemok, ak ho vlastní (§ 23), a to bytové družstvo bezplatne a obec (a ešte pár vymenovaných v § 17) za regulovanú cenu. Ak však vtedy pozemok nie je vyporiadaný, nikde nie je povinnosť previesť ho do spoluvlstníctva neskôr, vôbec už nie za regulovanú cenu či bezplatne. To sa teraz zneužíva najviac. Dokonca aj obce dodatočne prevádzajú pozemky pod domom za trhovú cenu. A mal by si počuť, čo pýtajú za priľahlý pozemok!
majkii
28.01.11,13:17
Za normálnych okolností by mali byť samostatne parcelné čísla pod budovami a zvyšok ako priľahlý pozemok - pozemky, Ja som zo zadania vec pochopil tak, že je jeden pozemok bez rozčleniania na parcely pod domom a príľahlej časti t.j. je jedno parcelné číslo, kde sú spoluvlastníci všetkých 5-tich bytoviek. Tu by malo dohodou dôsjť k reálnej deľbe na pozemky pod budovami a na zvyšok podľa podielov v jednotlivých domoch. Tú dohodu môžu uzavrieť len všetci vlastníci. V prípade priľahlých pozemkov by som na novovzniknutých parcelách (nie pod budovami) odporúčal zriadiť vecné bremeno tak, aby mohli užívať tieto priľahlé parcely vlastníci všetkých piatich bytoviek aby sa predišlo sporom o tom, kto bude užívať ihrisko, záhradku či dvor a pod.

V prípade návrhu na súd je otázkou kto bude navrhovateľ a kto odporca. Navrhovatelia budú teda konkrétne vlastníci a v tom prípade je otázka či súd naozaj nebude vec považoavť za domáhania sa zrušenia a vyporiadania spoluvlastníctva k spoločnému pozemku podľa §13. Zvb. len to som chcel ako námet na zamyslenie
verkaz
28.01.11,13:39
Takýchto nepodarkov sa pri predaji bytov vyskytlo veľa a zvlášť, keď sa predávali byty bez pozemkov, ktoré neboli vysporiadané.
V tomto prípade záleží len na dohode vlastníkov bytov ako to chcú vyriešiť a "spravodlivo" podeliť (tie priľahlé pozemky).
Katy73
28.01.11,16:22
Sorry, že som sa nevyjadrila jednoznačne. Pozemky sú vysporiadané. Pod budovami sú pozemky patriace výlučne vlastníkom bytov v danom dome a tie majú svoje parcelné čísla. A celý ostatný priľahlý pozemok okolo domov je pod jedným parcelným číslom a každý vlastník zo všetkých piatich domov má svoj spoluvlastnícky podiel. A práve o tento pozemok ide. Neradi by sme ho kúskovali a rozdeľovali, len nevieme ako to po právnej stránke ošetriť, kto má aké právo a povinnosti na pozemku. Ja viem, že všetci rovnaké, ale je asi potrebná nejaká dohoda ako sa budú riešiť veci ako opravy, údržba na pozemku a pod.
Mária27
28.01.11,18:27
S Neradi by sme ho kúskovali a rozdeľovali, len nevieme ako to po právnej stránke ošetriť, kto má aké právo a povinnosti na pozemku. Ja viem, že všetci rovnaké, ale je asi potrebná nejaká dohoda ako sa budú riešiť veci ako opravy, údržba na pozemku a pod.
Musíte sa zísť ako spoluvlastníci a určiť si základné nevyhnutné pravidla: upratovanie na pozemku ... Keď bude treba nejaká investícia, zídete sa znova. Právo má každý na celý pozemok,môže sa po celom prechádzať, postaviť si tam slnečník a pod., pokiaľ si na to isté miesto nebude chcieť čosi dať aj iný spoluvlastník. Všetko je o dohode podľa potreby.
Ak ho máte prevedený ako priľahlý pozenok, hlasovanie je ako na schôdzi - za každý byt 1 hlas.