bilinka
28.01.11,09:27
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci mam povinnost podat danove priznanie k dani z nehnutelnosti, ak som v roku 2010 nadobudla 1/2 bytu na zaklade dedicskeho konania.

Pravoplatnost dedicstva nam sud potvrdil 24.11.2010, kataster zapisal vlastnicke pravo az 03.01.2011.

Podla tel. rozhovoru s zamestnankynou MSU, je dolezity datum osvedcenia pravoplatnosti. Avsak v radiu som pocula diskusiu s danovackou, ktora vravela, ze podstatne je, kedy vlastnicke pravo zapise prislusna sprava katastra.

Vie mi niekto poradit?

Dakujem
ivka70
28.01.11,08:33
Tak ci tak mas ohlasovaciu povinnost do 30 dni o nadobudnuti nehnutelnosti, takze chod to ohlasit a tam ti povedia, ci platis uz tera.
Aj keby si nemala povinnost platit dan teraz ty, bude ju mat este povodny vlastnik, ktory nezije, tak ci tak to budu musiet zaplatit dedici.
bubkoch
28.01.11,08:37
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci mam povinnost podat danove priznanie k dani z nehnutelnosti, ak som v roku 2010 nadobudla 1/2 bytu na zaklade dedicskeho konania.

Pravoplatnost dedicstva nam sud potvrdil 24.11.2010, kataster zapisal vlastnicke pravo az 03.01.2011.

Podla tel. rozhovoru s zamestnankynou MSU, je dolezity datum osvedcenia pravoplatnosti. Avsak v radiu som pocula diskusiu s danovackou, ktora vravela, ze podstatne je, kedy vlastnicke pravo zapise prislusna sprava katastra.

Vie mi niekto poradit?

Dakujem

pri dedeni sa vlastnicvo nadobuda dnom pravoplatnosti osvedcenia o dedicstve (24.11.2010), od toho dna plynie 30 dnova lehota na oznamenie spravcovi dane a do 31.1.2011 mas povinnost podat danove priznanie k dani z nehnutelnosti

dnom povolenia vkladu na katastri sa vlastnicke pravo nadobuda napr. pri kúpe, pretoze v tom pripade musi vklad kataster najskor povolit, na rozdiel od osvedcenia o dedicstve, ktore kataster len zapisuje, t.j. nerozhoduje o nom
focalor
28.01.11,08:38
vlastnicke pravo sa nadobuda ku dnu smrti porucitela, aj ked zapis je neskor, cize danove priznanie v tej cast je potrebne podat....
bilinka
31.01.11,09:18
Dakujem