dara
08.12.05,12:15
Mám takýto problém....

FO vlastnila jednu tretinu bytu, tento sa nevyužíval na podnikanie.
V roku 2004 ho druhá strana vyplatila, čo prebehlo formou kúpno predajnej zmluvy, zápisom na kastre.

FO nepodala daňové priznanie z predaja bytu.

Daňové chce podať, takže ako postupovať ?

Príjem predstavoval 100.000 Sk.

Ako vypočítať daň 3% z čiastky 100 tis? Alebo si môže odpočítať v prípade, že si neponechal doklady (notár....) 25% výdavky?

Ako správne určiť daňový základ?

Znalecký posudok, ktorý si dala vyhotoviť druhá strana pri bol na hodnotu 600 tis. Sk.


Prosím poradte. Ďakujem
Dan1
08.12.05,11:25
Ja to vidím tak, že podstatné je, akú dobu ste boli vlastníkom bytu, resp. koľko rokov ste tam mali trvalý pobyt. Tu sa to všetko začína. Pokiaľ ste tam mali trvalý pobyt min.3 roky, resp. byt vlastnili min. 5 rokov bez trvalého pobytu, tak ste od dane z príjmu oslobodený - 100.000,- nezdaňujete a nakoľko daň z prevodu a prechodu nehnuteľ. bola zrušená ani tú neplatíte.
Pokiaľ nie sú splnené časové podmienky, tak podľa mňa si tú sumu zahrniete do daňového priznania a po započítaní ďalších príjmov a uplatnení výdajov a odpoč. položiek odvediete 19% daň z príjmu. Tak by to malo byť podľa mňa.
dara
08.12.05,11:29
Ale FO už daňové priznanie za rok 2004 podala. Čo sa týka tretinového vlastníctva bytu, tak tento nebol zahrnutý do majetku podnikateľa. Vôbec mi to nie je jasné......

FO bola vlastníkom bytu cca 3 mesiace....
ajobs
08.12.05,11:35
Ale FO už daňové priznanie za rok 2004 podala. Čo sa týka tretinového vlastníctva bytu, tak tento nebol zahrnutý do majetku podnikateľa. Vôbec mi to nie je jasné......

FO bola vlastníkom bytu cca 3 mesiace....

Musí podať dodatočné daňové priznanie. A nerozumiem slovnému spojeniu "tretinový podiel vlastníctva bytu nebol zahrnutý do majetku podnikateľa"? Veď predsa hovoríme stále o prevode vlastníctva medzi fyzickými osobami ?!:confused:
Zita5
08.12.05,11:35
Ale FO už daňové priznanie za rok 2004 podala. Čo sa týka tretinového vlastníctva bytu, tak tento nebol zahrnutý do majetku podnikateľa. Vôbec mi to nie je jasné......

FO bola vlastníkom bytu cca 3 mesiace....


1/ Čiže ten byt nemal s podnikaním nič spoločné ?
2/Tvalý pobyt tam nemal ?
Dan1
08.12.05,11:36
Takže byt nebol v majetku firmy , ale vlastník na liste vlastníctva bol evidovaný ako občan? Pochopila som to správne ?
Zita5
08.12.05,11:45
Mám takýto problém....

FO vlastnila jednu tretinu bytu, tento sa nevyužíval na podnikanie.
V roku 2004 ho druhá strana vyplatila, čo prebehlo formou kúpno predajnej zmluvy, zápisom na kastre.

FO nepodala daňové priznanie z predaja bytu.

Daňové chce podať, takže ako postupovať ?

Príjem predstavoval 100.000 Sk.

Ako vypočítať daň 3% z čiastky 100 tis? Alebo si môže odpočítať v prípade, že si neponechal doklady (notár....) 25% výdavky?

Ako správne určiť daňový základ?

Znalecký posudok, ktorý si dala vyhotoviť druhá strana pri bol na hodnotu 600 tis. Sk.


Prosím poradte. Ďakujem

Čiže byt vlastnili traja vlastníci a 1/3 podielu bytu predali zostávajúcim majiteľom bytu . Bol spravený znalecký posudok na 600 000,- Sk . Podľa znal.posudku mali vyplatiť 200 000,- Sk , a nie 100 000,- Sk , alebo znalecký posudok dať vyhotoviť na nižšiu cenu .

Pokiaľ tam nemal trvalé bydlisko daň z príjmu platí z tej vyššej sumy , ktorá bola na znal.posudku . Takýto názor mám na vec ja , prosím opravte ma .
dara
08.12.05,12:16
Nie asi som to zle napísala, byt mal dvoch vlastníkov, pričom jeden zaň zaplatil 440 tis a druhý zaplatil 160 tis.
Osoba, ktorá zaplatila 160 tis. odpredala svoj podiel v tomto byte druhej osobe.
Tá osoba, ktorá ho odkúpila (tá ktorá zaplatila 440 tis.) dala spracovať znalecký posudok, ktorý bol vyhotovený na hodnotu finančnú 600 tis. Sk.

Fyzická osoba, prijala 160 tisíc Sk ako príjem z predaja nehnuteľnosti, t.j. toľko čo aj zaň zaplatila, keď ho kupovala.

Nemala tam trvalý pobyt ani nič.

Byt vlastnila ako občan.

Ako určím základ dane, čo môžem odpočítať od príjmu .....

Ďakujem
Zita5
08.12.05,12:41
Nie asi som to zle napísala, byt mal dvoch vlastníkov, pričom jeden zaň zaplatil 440 tis a druhý zaplatil 160 tis.
Osoba, ktorá zaplatila 160 tis. odpredala svoj podiel v tomto byte druhej osobe.
Tá osoba, ktorá ho odkúpila (tá ktorá zaplatila 440 tis.) dala spracovať znalecký posudok, ktorý bol vyhotovený na hodnotu finančnú 600 tis. Sk.

Fyzická osoba, prijala 160 tisíc Sk ako príjem z predaja nehnuteľnosti, t.j. toľko čo aj zaň zaplatila, keď ho kupovala.

Nemala tam trvalý pobyt ani nič.

Byt vlastnila ako občan.

Ako určím základ dane, čo môžem odpočítať od príjmu .....

Ďakujem

Takže podá daňové priznanie, kde prizná daň z predaja bytu .
Tieto príjmy vstupujú do " ostatné príjmy podľa §8 zákona o dani z príjmov .

Čiže predal čiastkový podiel v roku 2004 za cenu 160 000,- Sk, ktorý obstaral kúpou v roku 2003/ nadobudol do vlastníctva / za 160 000,- Sk , pričom trvalé bydlisko v tomto byte nemal, nemal ho zahrnutý v obchodnom majetku a dúfam že ho ani neprenajímal . Tento príjem nie je oslobodený podľa § 52 ods.7 zákona a preto ho zaradí medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods.1.

Čiže podľa toho, čo píšeš
do príjmu dá 160 000
do výdavkov 160 000
daň 0
dara
08.12.05,12:51
Zitka, predaj sa uskutočnil ešte začiatkom roku 2004 a kúpil ho v decembri roku 2003.
Zita5
08.12.05,13:39
Zitka, predaj sa uskutočnil ešte začiatkom roku 2004 a kúpil ho v decembri roku 2003.

Dara ja som svoj príspevok opravila .

Na príjem z predaja bytu , ktorý bol obstaraný pred 1.januárom 2004, dosiahnutý do 31.decembra 2004 sa použijú ustanovenia zákona č.366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov. Tam postupuješ podľa § 10 ods.1 písm d a následne §10 odst.4 a ods.5 .

Čiže daň mu bude vychádzať 0 , je len otázne čo s daňovým priznaním , ktoré malo byť odovzdané za rok 2004 do 31.3.2005 . Aby nedostal sankciu za nepodané DP aj keď bola daň O .

Prosím nech ma PORAĎÁCI opravia , ak sa mýlim .
dara
09.12.05,05:43
Zitka, ďakujem za radu. Ale vôbec nie som si istá...... Podľa tebe by teda daň platiť nemal?
Dan1
09.12.05,07:36
Čiže byt vlastnili traja vlastníci a 1/3 podielu bytu predali zostávajúcim majiteľom bytu . Bol spravený znalecký posudok na 600 000,- Sk . Podľa znal.posudku mali vyplatiť 200 000,- Sk , a nie 100 000,- Sk , alebo znalecký posudok dať vyhotoviť na nižšiu cenu .

Pokiaľ tam nemal trvalé bydlisko daň z príjmu platí z tej vyššej sumy , ktorá bola na znal.posudku . Takýto názor mám na vec ja , prosím opravte ma .
Nakoľko často neprispievam, neviem ako sa tam vkladá citovaný text, tak to snáď vyjde. Reagujem na ten 1/3podiel a predaj za 160.000,- toho podielu. Môj názor je : Nakoľko prevod bytu a zápis tejto skutočnosti prebehol na katastri v roku 2004 ( čo je dôležité, lebo v roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu neplatí) je predávajúci povinný zaplatiť daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti vo výške 3% zo sumy predajnej, resp. podľa znaleckého posudku. 3% sa platia vždy z tej vyššej sumy.
Predajná cena : 160.000,-
Znalecký posudok : 600.000,- pričom 1/3 podiel = 200.000,-
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľ. : 3%*200.000,-=6.000,-Sk
Predávajúci by mal podať daňové priznanie aj keď dodatočné za rok 2004 , zaplatiť daň 6.000,-Sk a čakať ako sa zachová daňový úrad.
V tomto prípade ďalšia daň t.j. daň z príjmu nehrozí, nakoľko : nákupná mínus predajná cena = 0.
Toť vše čo ja si myslím o tejto veci.
dara
09.12.05,07:41
Dan a môže si FO odpočítať od daňového základu aj neaké výdavky spojené s predajom (notárske poplatky....)?
Zita5
09.12.05,08:01
Jaj , Dara ...... jednalo sa o Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti ..... takže príspevok č. 13 Dan .... :eek: :confused:

Môžeš odpočítať len poplatok za vyhotovenie znaleckého posudku .
dara
09.12.05,08:11
Zitka, čo znamenajú tie bodky :), akože som ......

Ale nie....
Zita5
09.12.05,08:15
Dara , určite nie .....:p , to asi skôr já .......:D :D :D

To len tak .
dara
09.12.05,08:20
No ba ja, ja som to ale asi nepochopila tie ksichtíky, čo značia.....
Dan1
09.12.05,11:24
Dan a môže si FO odpočítať od daňového základu aj neaké výdavky spojené s predajom (notárske poplatky....)?
Pri dani z prevodu a prechodu nehnuteľ. podľa môjho názoru si môžeš uplatniť znalecký posudok - súhlas so Zitou v tomto. Ahoj