sat1293
28.01.11,09:54
Chcela by som vedieť od ktorých susedov potrebujem podpisy ohľadom otváracích hodin. V akej vzdialenosti od prevádzky pohostinstva majú byť?
blavaciko
28.01.11,21:38
zalezi podla VZN mesta/mestskej casti. Vseobecne plati, ze denna otvaracia doba nepotrebuje suhlasy susedov (do 22) nocna zrejme najblizsich vchodov. treba sa popytat na obecnom/mestskom urade
Danielle369
29.01.11,13:42
Otváracie hodiny schvaluje obec alebo mesto, ked je pohostinstvo v obytnej zone tak má právo skrátit zatváraciu dobu. Susedia podpisom schvalujú len otvorenie prevádzky ale nie otváracích hodín.
http://poradna.etrend.sk/poradna-pravo/nezaradene/problemovy-sused-branenie-v-podnikatelskej-cinnosti.html
blavaciko
29.01.11,14:43
Otváracie hodiny schvaluje obec alebo mesto, ked je pohostinstvo v obytnej zone tak má právo skrátit zatváraciu dobu. Susedia podpisom schvalujú len otvorenie prevádzky ale nie otváracích hodín.
http://poradna.etrend.sk/poradna-pravo/nezaradene/problemovy-sused-branenie-v-podnikatelskej-cinnosti.html

nie je zakonny dovod, aby susedia schvalovali svojim podpisom prevadzku.
V pripade, ak sa meni ucel priestoru/objektu, maju pravo podat namietky v kolaudacnom konani
ak prevadzkova doba oznamovana mestu splna VZN, je vsetko v poriadku
az v pripade ak presahuje napr. dennu dobu (6-22 vacsinou) je potrebny suhlas susedov, prip. dalsie podklady
Danielle369
29.01.11,15:01
Takže blaváčiko prikladám z mojej vlastnej skúsenosti... V meste xxx išiel podnikatel otvárať kaviareň a kedže susedia nepodpísali súhlas s otvorením kaviarne, mesto nedalo súhlas....trvalo to pol roka naťahovania a straty nervov ale mesto súhlas nedalo.
Každá obec alebo mesto má svoje zákony , čo sa týka otvaracích hodín a prevádzky
Danielle369
29.01.11,15:07
Tu je v skratke výpis ...

Obec žiada doložiť:
a) súhlas všetkých nájomníkov, ak sa jedná o priestory v obytných domoch,
b) súhlas bezprostredných susedov a dotknutých občanov príslušnej ulice ak ide
o prevádzku v rodinných domoch alebo v blízkosti rodinných domov, zariadení (napr.
škola, domov dôchodcov....),
c) stanovisko, vyjadrenie, súhlas príslušných orgánov štátnej správy, štátneho odborného
dozoru v záujme ochrany zdravých životných podmienok, zdravého spôsobu života
a práce a ochrany životného prostredia
Danielle369
29.01.11,15:12
zariadeniach.
§3
Záväzné stanovisko obce k začatiu podnikateľskej činnosti
Obecný úrad pri vydávaní záväzného stanoviska k podnikateľskej činnosti postupuje nasledovne:
1. Záujemca o podnikanie pred vydaním záväzného stanoviska k začatiu podnikateľskej činnosti v zmysle §2
ods. 2 tohto nariadenia predloží písomnú žiadosť s údajmi: meno, priezvisko, názov a právna forma, adresa
bydliska, adresa prevádzky na ktorú sa vydáva záväzné stanovisko, účel a fotokópiu dokladov:
– živnostenský list
– list vlastníctva príp. nájomnú zmluvu,
– doklad, že priestor stavebno-technicky, hygienicky vyhovuje vykonávaniu podnikateľskej činnosti
uvedenej v žiadosti (kolaudačné rozhodnutie príp. rozhodnutie o zmene užívania stavby, vyjadrenie
hygienika
– súhlas susedov resp. spoluvlastníkov nebytových priestorov2. Na základe predložených dokladov žiadosť bude predložená poslancom na vyjadrenie a na základe ich
stanoviska vydá záväzné stanovisko k podnikateľskej činnosti.
blavaciko
29.01.11,16:22
vies mi poslat link na tieto vzn? lebo mam v tom zmatok
Danielle369
30.01.11,07:10
podmienky prevádzkovania podnikatelskych cinností na území obce alebo mesta su v prvom rade urcene v VZN, ktory schvaluje obecne zastupitelstvo.
blavaciko
30.01.11,13:42
ale nie je to potom obmedzovanie podnikania? a tym padom porusovanie ustavy? podla mna to je naozaj strasne subjektivne hlavne v obciach, kde maju 5 poslancov a jedneho starostu do musi byt divocina.
Danielle369
30.01.11,15:03
toto je ťažko hodnotiť. Ked je pohostinstvo mimo obytných domov tak podnikatelovi schvália prevádzku vo všetkých bodoch.
Ale ked je napr.medzi domami, tak obec sa riadi podla svojich VZN. Si predstav že bývaš vedla pohostinstva a do tretej rána ti pod oknami niekto spieva " včera nevestáááá zajtra ženáááá".....
Sused volá políciu,podnikatel platí pokutu a starosta začne riešiť.
GOTIKADC
11.02.11,07:59
Dobrý deň, hovoríte tu o súhlase mesta..ja vlastním prevádzku kt. som teraz "chcela" prenajať a neviem, ako to dopadne. Lebo od mesta súhlas už má, ale súhlas od susedov si znova vyžaduje pani hygienička oponovala s tým, že predchádzajúci súhlas je starý od roku 2008 a že by bolo dobré obehať susedov znova. Lenže susedia súhlas dať nechcú dokonca riešia niečo ako petíciu a nabádajú k nesúhlasu ostatných.
Ja sa pýtam, aké mám ja práva prevádzka je tam už od roku 1960 funguje nepretržite len sa menili prevádzkovatelia. A teraz ju mám zavrieť? Odkiaľ mám brať peniaze na splátky úverov súvisiace s kúpou a rekonštrukciou nehnuteľnosti?
Lebo ja som prevádzku kúpila na konkrétny účel na ktorý bola pred rokmi aj vytvorená a tak je zapísaná aj na LV?...čo robiť ďalej? na aké zákony sa odvolať? Aké mám ja práva, ako podnikateľ, vlastník objektu?
ďakujem za radu
Danielle369
11.02.11,11:11
Dohodni sa s hygieničkou a oponuj že máš súhlas od mesta.
adam
11.02.11,11:37
Neviem, ale nejako sa mi nezdá, že hygiena pýta súhlas od susedov:eek:. Otvárali sme už viacero prevádzok, ale toto HG od nás nikdy nevyžadovala. Mesto, to áno...
GOTIKADC
11.02.11,11:59
neviete mi poradiť aj nejaký predpis zákon, paragraf ktorým môžem oponovať?
...s tou ženou sa dohodnúť nedá nemala som s ňou žiadny spor, ale od samého začiatku mi to pekne "okoreňuje" priam sa v tom vyžíva lebo od kedy to prevádzkujem ja sťažnosti na hluk nemali. Asi chce byť len príliš iniciatívna...
a ďakujem
adam
11.02.11,13:11
Ak už máš nejakého nájomu, nech on dá dotaz na HG, čo má pri otvorení prevádzky doložiť. Možno bude pridelení niekomu inému a ten to nebude vyžadovať. Paragraf nemám žiadny, ale nikde, ani na portáli Verejného zdravotníctva, ani na portáloch pre podnikateľov som nevidela, že by HG pýtala súhlas susedov.