tomdo
28.01.11,10:15
Prosim pomozte,

som zivnostnik a objednavam tovaz z Ciny na dalsi predaj. Tovar objednavam vzdy v hodnote od 50-130USD. Zasielka mi vzdy pride, ale nie cez colnicu, len klasicky postou (cize bez preclenia a JCD). Nebudem mat problem ked mi nahodou pride kontrola? Bol som aj na colnici, ale tam mi traja colnici potvrdili, ze ked to preslo takto cez vyclievaciu postu v BA, tak je vsetko v poriadku a ze ked nemusim platiit, tak netreba. Nema niekto takuto skusenost? Do uctovnictva si dam vzdy fakturu (bez ICO a DIC) a doklad o zaplateni z banky. Dakujem za odpoved
chivasregal1
11.02.11,17:47
Bratislavska colna pošta to pravdepodobne prepustila do režimu voľný obeh ako zasielku nepatrnej hodnoty do 22 EUR a to z dôvodu, ze neboli pri zasielke doklady ktoré by deklarovali hodnotu tovaru. Kratka definicia zasielky nepatrnej hodnoty asi od 1.4.2009. Tovar je oslobodeny od cla do hodnoty 150 EUR a od DPH do hodnoty 22 EUR. Keďže tovar sa pohybuje v hodnotach vami uvadzanými mali by ste zaplatiť minimalne DPH. Je potrebné isť na colnicu podať colne vyhlásenie (JCD) nech colnica vymeria dovozne platby a vy ich uhradte. Nesuhlasil by som vo vašom prípade s pokutou a v prípade jej uloženia by som sa odvolal.
tomdo
14.02.11,13:39
Dnes som bol na colnom urade a tam mi to potvrdili. Takze idem dat vystavit JCD (cca. na 40 faktur) a bude to aj s 20% DPH a nasledne pokuta. No ako citam sadzobnik pokut, tak sa nedoplatim. Nema tu niekto skusenost? Nikde na internete sa neviem dozvediet konkretnu sumu..vsade je iba maximalna co je cca. 66 tisic Eur.
chivasregal1
14.02.11,15:41
No sadzobník pokút neexistuje je tam uvedená sadzba len od 0 do asi 100 000 €. Ale na Vašom mieste by som so žiadnou pokutou nesúhlasil. Tovar už bol raz prepustený do režimu. Deklarantom bola vtedy pošta. Pri prepúšťaní tovaru sa vtedy vychádzalo s dokladov ktoré vtedy boli k dispozícii. Že okolnosti sa časom zmenili to je už iný problém Vy si teraz plníte svoju povinnosť (myslím, že o tom rozprava § 36b colného zákona) a oznamujete colnici zmeny ktoré nastali od vtedy a žiadate o zaplatenie všetkých dovozných platieb. Pokiaľ hodnota jednej zásielky je do 150 € tak iba DPH. V žiadnom prípade by som nesúhlasil s pokutou. Hlavne nie s blokovou a keď spíšu s Vami protokol o porušení colných predpisov tak potom Vás pozvú na právne oddelenie a tam skôr si dajú povedať a keď ani tam nepochodíte tak sa voči pokute odvolajte.
tomdo
14.02.11,17:14
a dnes som dostal aj taku radu, ze toto uz nechat tak a az odteraz robit radsej vacsie zasielky nech si to hned nechajuna na colnici a preclim a az potom mi to pustia. a ak nahodou pride kontrola a nebude sa im nieco pozdavat, tak az potom to zaplatit....tak ja teraz neviem ako mam postupovat.
chivasregal1
14.02.11,18:11
Je to jedno z možných riešení. Pokiaľ nepríde kontrola. V prípade keď príde kontrola bude dovyrub všetkých platieb na to pokuta a v prípade že škoda presiahne 266 € tak ja podozrenie s trestného činu a opletačky s vyšetrovateľom
Peter122
14.02.11,18:23
Cina = velky problem. Nie len legislativny. Pozor na nich!
tomdo
23.02.11,10:56
tak najal som si firmu...a vsetko dali na pravu mieru...uz mozem v klude spavat
Sowhat
17.03.11,16:16
tak najal som si firmu...a vsetko dali na pravu mieru...uz mozem v klude spavat

ako to dali do poriadku ak sa smiem spytat?
leojozef
01.07.11,04:50
mam tiez zaujem dovazat volaco z Ciny , ale neviem sa dopracovat ku vsetkym potrebnym udajom. Dal by si mi nas eba kontakt? Mne este stale nedovoli napisat mailovu adresu, kedze nemam dostatocny pocet prispevkov....
armix
06.11.11,16:11
Ja som uz tiez kupoval tovar z ciny.Prisiel v poriadku, uz som ho aj predal a objednavam dalsi.Tiez mam zatial len zasielky do 100EUR ale rad by som to rozbehol vo vacsom a hlavne by som to rad legalizoval.O tovar je totiz zaujem. Rad by som ale vedel viac o tych fakturach, co si davas do uctovnictva.Mne totiz z ciny nic neposielaju.Len balik z tovarom a to je vsetko.Ako to zlegalizovat? A este otazocka - keby som nahodou hladal taku firmu, co to dala Tebe do poriadku, co konkretne mam gúgľovať? :)
Dakujem za info
Pekny den
R
calimero1
06.11.11,21:39
No neviem, ale mám pocit, že tie bezcolné limity sa týkajú len zásielok neobchodného charakteru. Firmy musia precliť všetko, aj za 10 EUR. Pri kontrole by bol pravdepodobne problém.
franco24
03.01.12,13:17
Nikde som nenasiel podobnu temu ani odpoved. Ako by sa uctoval tovar z ciny ktory by sa kupoval cez ebay a stale by bol len do sumy 20 eur. Bol by tim padom oslobodeny od dane a od cla? Platim by som len dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) zo zisku? Na zauctovanie mi staci screen z ebayu + bankovy vypis + paypal? Dakujem za kazdy za kazdu odpoved. Je nutna aj EORI registracia ? Dakujem Franco
Borly
03.03.12,18:15
No sadzobník pokút neexistuje je tam uvedená sadzba len od 0 do asi 100 000 €. Ale na Vašom mieste by som so žiadnou pokutou nesúhlasil. Tovar už bol raz prepustený do režimu. Deklarantom bola vtedy pošta. Pri prepúšťaní tovaru sa vtedy vychádzalo s dokladov ktoré vtedy boli k dispozícii. Že okolnosti sa časom zmenili to je už iný problém Vy si teraz plníte svoju povinnosť (myslím, že o tom rozprava § 36b colného zákona) a oznamujete colnici zmeny ktoré nastali od vtedy a žiadate o zaplatenie všetkých dovozných platieb. Pokiaľ hodnota jednej zásielky je do 150 € tak iba DPH. V žiadnom prípade by som nesúhlasil s pokutou. Hlavne nie s blokovou a keď spíšu s Vami protokol o porušení colných predpisov tak potom Vás pozvú na právne oddelenie a tam skôr si dajú povedať a keď ani tam nepochodíte tak sa voči pokute odvolajte.

Zdravím ťa chivasregal1 (http://www.porada.sk/member.php?u=208833)

Pracujem na rozbehnutí eshopu z dovozom z Číny. Účtovníčka mi však hovorí, že to nieje také jednoduché. Tak sa chcem informovať u človeka, ktorý s tým má praktickú skúsenosť ako si ty. Ako riešiš papierovú stránku tohoto podnikania. Napr.:

- sú potrebné nejaké povolenia pre dovoz?
- či je potrebné robiť nejaké hlásenia (známi musí robiť mesačné hlásenia ale dováža z inej krajiny tak neviem či to platí aj pre čínu)
- či sa to berie za intrakomunitárny dovoz čiže dovoz z číny cez iné krajiny a následný dovoz do SR
- ako je to z DPH musel si sa registrovať ako plátca?

Ďakujem ti za každú radu

môžeš ma kontaktovať na mail.: ondrejborlas@gmail.com

s pozdravom Ondrej Borláš
Snoxx
06.03.12,20:42
Rad by som zalozil eshop.najvyhodnejsie pre mna bude kupovat tovar v Cine.Na zaciatok to skusim len v malom.Mam v plane kupit tovar cez ebay od Cinskeho predajcu.Hodnota nepresiahne 150 EUR.Uz som co to precital ale stale v tom nemam jasno.Moja prva otazka je ohladne CLA.Rad by som sa vyhol niecomu podobnemu ako zakladatel tejto temy.Takze ake papiere treba vyplnit?Ako ako si to mam uctovat ked to pojde z Ebay?Dakujem
lucikemm
26.03.12,07:46
prosim ak mate tieto informacie ako je to s clom, dovozom a ci sa treba niekde registrovat a bt platca dph. prosim kontaktujte ma na lucy.mikolasova@gmail.com dakujem velmi pekne
83gene
23.11.12,17:19
Dobrý deň,z číny sme si objednali tovar-pre nás len ako vzorka, hodnota na faktúre je 255 dolárov. zamestnanec,ktorý s tým pracuje mi povedal, že nebolo treba preclievať,teda neplatili sme clo ani dph.zaujíma ma,prečo sme nemuseli platiť,ked clo sa platí nad 150 eur? je aj nejaké iné kritérium či sa tovar musí alebo nemusí preclievať? faktúru normálne zaúčtujem.nemôžeme mať v budúcnosti problém, že sme to mali mať preclené?
peter_s2
03.03.16,11:49
"zaujíma ma,prečo sme nemuseli platiť,ked clo sa platí nad 150 eur?"

podla mojho nazoru to bude preto, lebo ste zrejme kupovali tovar, ktory hoci je urceny na preclenie, podla aktualnych colnych tabuliek - teda podla colneho sadzobnika nemusi byt spoplatneny - tam su uvedene bud percenta alebo slovicko "bez" - v pripade, ze je tam "bez", znamena to, ze tovar je "precleny bez platenia cla", zaplati sa len DPH 21 % z ((ceny tovaru = 255$) + (cena dovozu))