petrako
28.01.11,10:39
Firma kupila byt. Na ziadost o mesacne vystavovanie faktur za uhrady nakladov spojenych s uzivanim bytu tak aby bola uctovana aj DPH a na ziadost o koncorocne vyuctovanie energi a dodavok vody, nam bolo povedane ze nakolko vlastnici domu nie su platcovia DPH nie je ozne takto vystavovat doklady. Vie mi niekto poradit? Jedna sa o stary bytovy dom a byt kupeny bez DPH.
KEJKA
28.01.11,09:44
ak je správca platiteľ DPH, tak je povinný platiteľovi vystaviť faktúru s vyčíslenou DPH.
katarina.j
28.01.11,10:10
áno súhlasim s Kejkou, lebo podstatný je správca domu-či on je platcom dph, teba nemaju zaujímať vlastníci bytov....
petrako
28.01.11,10:55
Argumetovali mi s tym ze oni len vedu uctovnictvo spolocenstva a to nie je platcom DPH. Mne sa to nezda a budem rad ak mi poradite aj argumenty ako neprist o DPH. Verim ze cast sluzieb nema dph ale cast urcite ma a tu fakturuje predsa dodavatel spravcovi a on rozpocitava podla spotreby
verca2
28.01.11,13:20
V účtovníctve správcovskej spoločnosti sa iba teraz začínam orientovať, ale ak dobre viem, správca v prípade správy bytového domu koná v zmysle zákona o správe 182/1993 kde koná v mene a na účet iného. On ako správca môže byť platcom DPH, a ak platcom aj je, jediná položka, ktorú vám vo vyúčtovaní vyčísli na ZD a DPH bude jeho správcovská odmena. Ostatné položky sú pre neho podľa zákona o DPH iba prechodné položky (§22 odst 3). Pre neho to znamená, že na vstupe si z dodávateľských faktúr DPH neuplatnuje, tým pádom ani vo vyúčtovaní neodvádza DPH. Toto môže byť dôvod, prečo Vám odmietajú vystaviť vyúčtovanie s DPH.

Ak sa mýlim, tak prosím skúsenejších o opravu. Viem že na porade sa už o tomto raz písalo, tak skúste cez vyhladávač ;)
marjankaj
28.01.11,13:46
Argumetovali mi s tym ze oni len vedu uctovnictvo spolocenstva a to nie je platcom DPH. Mne sa to nezda a budem rad ak mi poradite aj argumenty ako neprist o DPH. Verim ze cast sluzieb nema dph ale cast urcite ma a tu fakturuje predsa dodavatel spravcovi a on rozpocitava podla spotreby


Ak to dodávatelia fakturujú správcovi, tak načo tam potom máte to spoločenstvo?
KEJKA
28.01.11,19:33
ja som sa tiež stretla s dvoma prístupmi,
jeden - že účtuje iba o prechodných položkách a DPH dáva len na správcovskú odmenu. majiteľ bytovky je však dev.firma=platiteľ DPH, to jej nevyhovuje, lebo z energií si nemôže odpočítavať DPH.

druhý - ten na všetky položky týkajúce sa energií uplatňuje DPH, na vodu, odvoz odpadu ai, nedáva. V tomto prípade je to pre dev,firmu výhodnejšie.
Takže zmenila správcu.
Asi oba prístupy budú v rámci zákona možné.
verca2
29.01.11,11:51
Kejka, to fakt si sa stretla s prípadom, že na časť položiek šla DPH a na časť nie? Nie som si istá, či je to potom v zmysle zákona o DPH správne...
KEJKA
29.01.11,11:54
ani ja....
petrako
29.01.11,19:16
Spolocenstvo vlastnikov bytov... si nejako mimo :-)
verca2
30.01.11,15:47
Spolocenstvo vlastnikov bytov... si nejako mimo :-)

som sa trocha nechala uniesť a nevšimla som si, že ide o SVB:-)
Tak v tomto prípade ti určite doklad s uvedenou DPH-čkou nevystavia. SVB-čka v 99-tich percentách nie sú platcom DPH a preto ti nemajú čo vyčíslovať DPH-čku vo vyúčtovaní.

skús sa ešte prelúskať tuto:
http://www.porada.sk/t22009-zoznam-tem-o-svb.html
KEJKA
30.01.11,18:33
dodávateľ je sro-čka s predmetom činnosti /okrem iných/
Správa bytového a nebytového fondu
Obstarávanie služieb spojených so správou a údržbou bytového a nebytového fondu
Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom