Atiz
28.01.11,10:56
Chcem poprosiť o radu.
S.r.o. po schválení VZ rozdeľuje čistý zisk na prídel do RF, prídel do SF a z čistého zisku vypláca odmeny členom DR 1 x ročne. Táto odmena nie je vyplácaná podľa § 5 odst. 1 písm. d) zákona o dani z príjmu (nevypláca sa z nákladov spoločnosti č. ú. 523). Túto odmenu považujem za príjem, ktorý nie je predmetom dane podľa § 3 odst. 2 písm. c). Myslím si, že nemám povinnosť prihlásiť člena DR do Soc. poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom. Lenže ma mýli § 3 zákona o soc. poistení (zárobková činnosť). Má niekto prelúskaný tento problém? Nie som si istá, či si to vysvetľujem správne. Ak sa mýlim opravte ma prosím. Ďakujem
kapadelta
28.01.11,10:30
Pokiaľ za výkon svojej funkcie ako člena DR nedostávajú žiadnu odmenu, tak nie je povinnosť prihlásiť ich do 31.1.2011 do SP. Ak som to pochopila správne, tak ide len o vyplatenie podielov na zisku, tak v tomto prípade sa bude platiť len ZP a to v RZZP.
alušik
28.01.11,11:00
Pokiaľ za výkon svojej funkcie ako člena DR nedostávajú žiadnu odmenu, tak nie je povinnosť prihlásiť ich do 31.1.2011 do SP. Ak som to pochopila správne, tak ide len o vyplatenie podielov na zisku, tak v tomto prípade sa bude platiť len ZP a to v RZZP.
Áno, ale ten člen dozornej rady vôbec nemusí mať v spoločnosti majetkovú účasť a v tom prípade to nie je podiel na zisku, ale odmena za výkon funkcie člena dozornej rady.
Atiz
28.01.11,11:47
Členovia DR nemajú v spoločnosti majetkovú účasť ani nie sú našimi zamestnancami máme s nimi uzatvorenú Zmluvu o výkone funkcie. Zatiaľ sme mali vždy zisk a VZ rozhodlo, dať im odmenu z čistého zisku. Takže odmena sa nevyplácala z nákladov podľa § 5 ods. ods. 1 písm. d). Tak neviem ako mám tomuto javu hovoriť odmena alebo podiel na zisku? Som z toho na nervy.
alušik
28.01.11,11:58
Super - sama píšete, že má zmluvu o výkone funkcie a v tej zmluve stojí čo? Prepokladám, že výšku odmeny určí valné zhromaždenie... Takže by som ho určite prihlásila na SP, pretože z tej zmluvy vyplýva, že odmena bude, hoci neviete jej presnú výšku.
Atiz
28.01.11,12:07
V zmluve sa píše "spoločnosť vyplatí členovi DR za jeho činnosť v rámci výkonu funkcie člena DR odmenu z čistého zisku spoločnosti vo výške určenej valným zhromaždením pre konkrétny rok"
Atiz
28.01.11,12:10
Takže ich prihlásim do SP ako zamestnancov s nepravidelným príjmom. A čo potom so zdaňovaním. To nezdaňujem, keď že to už raz zdanené bolo. Budem sa zaoberať iba so SP. VSZP ani nebudú riešiť, pretože ich odmena je veľmi nízka do 100,00 €
Jana Motyčková
28.01.11,20:57
V zmluve sa píše "spoločnosť vyplatí členovi DR za jeho činnosť v rámci výkonu funkcie člena DR odmenu z čistého zisku spoločnosti vo výške určenej valným zhromaždením pre konkrétny rok"
Keďže v zmluve o výkone funkcie majú určenú iba odmenu zo zisku a táto nie je príjmom zo závislej činnosti, čiže z toho právneho vzťahu nie je nárok na príjem zo závislej činnosti - nepovažujú sa teda za zamestnancov pre SP. Netreba ich prihlasovať do SP.
Rozalka
28.01.11,21:15
To platí aj vtedy, ak ide o osobu, ktorá na základnom imaní nemá účasť a dostane odmenu zo zisku?
alušik
01.02.11,05:35
Posúvam, pretože by ma to tiež zaujímalo...
Jana Motyčková
01.02.11,20:12
K štatutárovi bez majetkovej účasti :

Zamestnanec je ten, kto má na základe právneho vzťahu príjem zo závislej činnosti. Ak v zmluve o výkone funkcie (a pod.) je uvedené že má nárok iba na odmenu zo zisku a nie na inú odmenu, tak táto osoba nie je zamestnancom pre SP.

Ak by zo zmluvy vyplývala aj možnosť, že by mohol dostať odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti, je z tohoto dôvodu považovný za zamestnanca pre SP a v takom prípade odmena zo zisku vstúpi do VZ zamestnanca.
Atiz
02.02.11,11:40
Chcem sa veľmi pekne poďakovať za radu a vyriešenie mojej otázky.