boro456
28.01.11,11:07
Dobrý deň !
Naša matka žila 20 rokov v jednoizbovom byte, ktorý sme so sestrou potom po matkinej smrti ( január 2010) zdedili narovnako. Nebývali sme tam. Nepodnikalo sa tam. Vlastníkmi sme sa stali v apríli 2010 po dedičkom konaní ( kataster).
O tri mesiace neskôr sme byt cez realitnú kanc. predali ( kúpnou zmluvou)
a od júla 2010 je v Katastri už vedený nový právoplatný vlastník.
Chceli by sme sa spýtať prosím,pretože tuším, že sa za všetko platí štátu.
Nemáme so sestrou nejakú povinnosť v súvislosti s týmto predajom,keď budeme robiť daňové priznanie teraz v marci 2011 za rok 2010?
Ďakujem vopred za cenné rady.
verkaz
28.01.11,10:19
Daň z dedičstva sa neplatí a ani z financií získaných jeho predajom.
bubkoch
28.01.11,10:59
Daň z dedičstva sa neplatí a ani z financií získaných jeho predajom.

toto vseobecne neplati ...

je to pravda len pokial splna podmienky oslobodenia od dane z prijmu z predaja nehnutelnosti ...
t.j. ak tam mal dedic ako vlastnik 2 roky trvaly pobyt alebo doba, pocas ktorej vlastnil nehnutelnost porucitel a dedic bola aspon 5 rokov
verkaz
28.01.11,14:47
Neviem či sa niečo zmenilo. Pred dvomi rokmi som so súrodencami zdedila po mamine byt, ktorý sme asi po pol roku predali. Nikto z dedičov tam nemal trvalý pobyt a ani sme ho nevlastnili 5 rokov. Neplatili sme žiadne dane len poplatky.
Predávala nám ho tiež realitná kancelária.
veronikasad
28.01.11,14:52
Neviem či sa niečo zmenilo. Pred dvomi rokmi som so súrodencami zdedila po mamine byt, ktorý sme asi po pol roku predali. Nikto z dedičov tam nemal trvalý pobyt a ani sme ho nevlastnili 5 rokov. Neplatili sme žiadne dane len poplatky.
Predávala nám ho tiež realitná kancelária.
prečítaj si pozornejšie predch. odpoveď. Doba 5 rokov sa sleduje spolu u poručitela aj dediča. Zrejme v ňom bývala viac ako 5 rokov tvoja matka.
verkaz
28.01.11,14:54
Áno, bola vlastníčka asi 15 rokov, tak isto ako je to v zadanej otázke.
Takže ani oni by podľa toho nemali platiť nič okrem poplatkov, ktoré už zaplatili notárovi.
veronikasad
28.01.11,14:57
súhlasím
boro456
04.02.11,09:46
Vážená a milá poraďácka spoločnosť !
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše cenné rady a ak by sa niečo zmenilo, dáme si vedieť . :-) Pekný deň a aj víkend prajem !
meha
25.01.13,10:30
Dobrý deň.Chcem sa spýtať ako je to s daňovým priznaním ak otec zomrel v roku 2012,mám osvedčenie o dedičstve.Zo súdu mi došlo zaplatiť poplatok ohľadne dedičstva a ak som správne pochopila,ide o správoplatnenie dedičského konania.Vlastníkom v katastri je ešte stále otec.Dedila som pôdu.Chcem sa spýtať či je potrebné podávať daňové priznanie aj keď ide o daň z dedičstva,ktorá je oslobodená.Na mestskom úrade mi totiž odmietli podať túto informáciu z dôvodu,že som nemala osvedčenie o dedičstve.Ja si len chcem splniť svoju povinnosť a nenarobiť si problémy.V čom by im pomohlo osvedčenie o dedičstve?