1hugo1
28.01.11,11:26
Dobrý deň,
v roku 2009 som si viedol miesto JU iba daňovú evidenciu. Môj príjem - výnos bol cca 37000,-. Chcem sa opýtať, či je možné viesť daňovú evidenciu namiesto JU aj za rok 2010, keď som v 11 a 12/2010 zamestnal zamestnanca? Tento skončil PP k 20.12.2010 a ďalej už nikoho nezamestnávam. Nastali v daňovej evidencii za rok 2010 nejaké zmeny oproti roku 2009? Keď by som pokračoval v DE uvádzam, resp. otváram evidenciu príjmov a výdavkov, pohľadávok a záväzkov, majetku zostatkami z roku 2009 alebo idem opäť "od nuly"?
Sú pre mňa nejaké výhody v tom, že vediem daňovú evidenciu oproti JU?

Ďakujem
ego.mc
28.01.11,12:04
Daňovú evidenciu môžete viesť iba za podmienok uvedených v § 6 ods. 14 a 15 ZoDP.
Do konca roku 2010 môžete evidenciu viesť.
V evidencii pohľadávok, záväzkov a majetku pokračujete tam, kde ste v roku 2009 skončili.
mondes
28.01.11,21:20
Daňovú evidenciu môžete viesť iba za podmienok uvedených v § 6 ods. 14 a 15 ZoDP.
Do konca roku 2010 môžete evidenciu viesť.
V evidencii pohľadávok, záväzkov a majetku pokračujete tam, kde ste v roku 2009 skončili.


Ale jednou z podmienok vedenia daňovej evidencie je, že nemôže mať zamestnancov. A on predsa zamestnanca mal. Opravte ma ak sa mýlim. Ďakujem.
Zita5
29.01.11,05:39
Dobrý deň,
v roku 2009 som si viedol miesto JU iba daňovú evidenciu. Môj príjem - výnos bol cca 37000,-. Chcem sa opýtať, či je možné viesť daňovú evidenciu namiesto JU aj za rok 2010, keď som v 11 a 12/2010 zamestnal zamestnanca? Tento skončil PP k 20.12.2010 a ďalej už nikoho nezamestnávam. Nastali v daňovej evidencii za rok 2010 nejaké zmeny oproti roku 2009? Keď by som pokračoval v DE uvádzam, resp. otváram evidenciu príjmov a výdavkov, pohľadávok a záväzkov, majetku zostatkami z roku 2009 alebo idem opäť "od nuly"?
Sú pre mňa nejaké výhody v tom, že vediem daňovú evidenciu oproti JU?

Ďakujem

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(15) Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky ustanovené v odseku 14, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období je tento daňovník povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) alebo evidenciu podľa odseku 10. Daňovník, ktorý sa rozhodne viesť evidenciu podľa odseku 14, je povinný túto evidenciu viesť počas celého zdaňovacieho obdobia a uchovávať ju po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.34).


Čo sa týka roku 2011 , v tomto roku už nemôžete viesť Daňovú evidenciu , lebo boli porušené podmienky i napriek tomu , že už nezamestnávate nikoho ,tak postupujete takto :


2)Daňová Evidencia - Jednoduché účtovníctvo

§ 51a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.



3)Daňová evidencia – paušálne výdavky

§ 51a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.