Vera
08.12.05,12:37
Ahojte,

máte tu niekto skúsenosti so strojčekom na zuby?? Keďže mám už viac ako 18, vyzerá to tak, že budem musieť všetko platiť. Na koľko by ma to mohlo vyjsť??
V poslednej dobe sa mi začali hodne kriviť zuby a nepáči sa mi to a nechcem, aby mi to ďalej pokračovalo...

Ď.
Chobot
08.12.05,12:14
Ahojte,

máte tu niekto skúsenosti so strojčekom na zuby?? Keďže mám už viac ako 18, vyzerá to tak, že budem musieť všetko platiť. Na koľko by ma to mohlo vyjsť??
V poslednej dobe sa mi začali hodne kriviť zuby a nepáči sa mi to a nechcem, aby mi to ďalej pokračovalo...

Ď.

Nedávno takto naprávali zuby mojej neteri. Má síce 13 rokov, ale platil to brat celé zo svojho, neviem, či preto, lebo poisťovňa nedoplácala na tento úkon, či preto, lebo to bol súkromný zubár.

Neviem aký strojček máš na mysli, ale najlepšie je dať si tie drôtiky, lebo tie máš celých 24 hodín. Taký, čo sa dáva na noc, nie je až taký účinný. Neter mala tie drôtiky a musím povedať, že teraz má zuby rovné ako nastúpená rota vojakov. Ceny drôtikov sú tiež rôzne, záleží od technických detailov, napr. tie lepiace plôšky môžu byť buď kovové alebo priesvitné. Neter ich mama tuším kovové a stélo ich to okolo 6000 plus každý mesiac pravidelné kontroly a úpravy pnutia - cca 500 SK/mesiac. Nosila to vyše pol roka, ale výsledok stál za to.

Takže ak máš naozaj záujem o vyrovnanie zubov, musíš rátať s investíciou do 10.000 SK.

Ale možno nájdeš aj lacnejšieho zubára, prípadne Ti ponúkne iné riešenie - napr. niekedy sú zuby príliš husté, najmä ak máš uzku čeľusť a vtedy na seba tlačia a nemajú miesto na rovný rast. Vtedy stačí extrahovať (pekný výraz, to aby som ťa nanaplašil trhaním zubov:D ) niektorý zub (zvyčajne 4 alebo 5) a vytvorí sa miesto a zuby sa sami zarovnajú. Len neviem, či to ešte pôjde v Tvojom veku.
Vera
08.12.05,12:34
Áno myslela som ten stály - teda fixný.
Hm s takou investíciou počítam...aj možno viac. No toho trhania sa desím a hlavne ak by to bol zdravý zub, to by sa mi asi veľmi nepáčilo. Zuby mám veľmi natesno. Zatiaľ to nie je nejako veľmi vidieť, ale ja napr medzi jednotkami mám medzierku, ale dvojka sa mi začala vysúvať hodne dopredu. A mne sa to nepáči, skôr mám strach, že sa mi to bude ešte viac tlačiť dopredu.
bepo
08.12.05,12:59
U zubára pre deti sa platí vtedy ak nemá zmluvu s poistovňou-je súkromný.To čo sa lepí na zuby stojí okolo 500 a vyššie Sk/kus a nalepenie okolo 300 Sk/kus,drôt ktorým sa to spojí tiež okolo 300.Každá kontrola je tiež okolo 300Sk.
iva
08.12.05,13:07
Myslím, že treba počítať s vyššou sumou ako 10 tisíc. Pred pol rokom som čítala (neviem či v Eve, alebo Eme, alebo nejakom ženskom časopise), že fixný strojček pre dospelého celkovom stojí aj s kontrolami a pod. do 30 tisíc. Moja dcéra (13 r.) má takýto fixný strojček už 1,5 roka. Zuby sa jej krásne vyrovnali, budúci mesiac jej to už majú dať dole, vraj ešte dostane nejaký strojček len na noc (aby sa zuby nevrátili na svoje pôvodné miesto). Pre deti do 18 rokov časť uhrádza poisťovňa. Ona chodí k zubárke, kde doplácame veľmi málo (na začiatku sme platili za nejaký rontgen hlavy, otlačky, prvé nasadenie fix.aparátu - spolu cca 2 tisíc). Pri kontrolách neplatí nič, niekedy- keď jej doktorka mení drôt, tak okolo 100 Sk. Viem však, že sú doktori, kde sa za podobný strojček platí spolu okolo 10 tisíc, nejaký lekár v TT je úplne súkromný, tak tam to stojí okolo 30 tisíc aj pre deti.
Vera
08.12.05,13:08
Bepo:
ja počítam s tým, že to budem platiť súkromne a nie cez poisťovňu. Je to na moju žiadosť. Pri tých číslach,ktoré si mi dal to vyjde len strojček cca na 12-tis. Uff. No už aby som začala šetriť :-)
pyton
08.12.05,13:09
My chodíme s dcérou k štátnej, máme nočný strojček a aj tak sme doplácali 2500,-. /Poistení sme klasika vo VZP./ Minule sa nám trochu pokrivil nejaký drôtik, vzala to akože do opravy a stálo to 500,-. Na kontroly chodíme odhadujem každé 2-3 mesiace. Vtedy trošku potočí tými drôtikmi a tak kolom dokola, vraj do 18 rokov. Chodíme tam už dosť dlho, ale ja výsledok zatiaľ nevidím.
Vera
08.12.05,13:18
To pyton:
práve pre toto je ževraj fixný strojček lepší. Dokáže vyrovnať zuby rýchlejšie...tak rok max. dva, ak sú zúbky veľmi krivé.
Ja chcem tiež fixný, nech to mám rýchlejšie za sebou. A neviem si predstaviť, že by som vedľa priateľa spala s niečim v ústach ... nebodaj aj slintala :D ...
iva
08.12.05,13:19
Pyton, najlepší by asi bol ten fixný strojček. Tam je výsledok vždy dobrý. Syn našich známych mal tak krivé zuby, že také som ozaj ešte nevidela, vyzeralo to strašne. Nosil dva roky fixný strojček - no to bol potom obrovský rozdiel. Fakt je ten, že dievčatá v tom fixnom strojčeku ("plechová huba") nevyzerajú príliš dobre, ale dá sa na to zvyknúť. A tým, že v triede je asi päť detí s takýmto strojčekom, tak im to až tak nevadí.
pyton
08.12.05,13:31
Mhm, ale ja sa zas obávam zvýšenej možnosti vzniku zubného kazu.:confused: Predsa len, pod tým strojčekom sa tie zuby asi tak dobre vyčistiť nedajú.
blcha
08.12.05,13:47
Ale dajú! Klasickú kefku si upravíš nožničkami tak, že stredové štetinky skrátiš podľa svojich nalepených briketiek. Veľmi dobre pomáha zubná niť, ale keďže s ňou je to akrobatický výkon, tak najpohodlnejší je prúd vody. K niektorým elektrickým zubným kefkám býva aj kompresor a nástavec, ktorý vytvoria silný prúd vody a nahradia tak zubnú niť. Keď už chceš toľko investovať do krásy, tak tá kefka bude skoro zadarmo ! !
Želám ti pekný úsmev!
Vera
08.12.05,13:47
Toto som si zisťovala, je treba si dávať pozor, ale ak sa poriadne umývajú zuby, nemalo by sa stať nič.
Kamoška mala na horných zuboch strojček a nemala kaz, teraz má na dolných a hovorí, že nefajčí, nepije červené víno, aby tam neostali fľaky...a samozrejme poriadne umýva zúbky :)
anitram
08.12.05,13:49
Nuz ja to zhodnotim, ze niet nad fixny strojcek. Asi tak od nejakych 7-8 rokov som mala nocny strojcek, zo zaciatku to bolievalo, tak som mala taky pocit ze sa zuby napravaju. Moj problem je ten, ze mam dvojky hore strasne vystrcene vpredu, vyzeram ako vlkodlak. Ked sa vidim na fotke, je mi az do placu, preto sa nechcem fotit a usmievat. Ale spat k strojceku.
Nosila som ho ani neviem ako dlho, potom som akosi prestala, lebo dieta si este neuvedomuje naco a berie to ako nutne zlo. Asi tak na strednej som si povedala, ze dost, ja chcem mat krasne rovne biele zubky. Vytiahla som matku k zubarke, ze chcem fixny strojcek. Neverili by ste co mi na to povedala zubarka. Na to v zivote nezabudnem, lebo to bola pre mna strasna rana a to je uz peknych 10 rokov odvtedy. Ze ci chcem byt modelka??? Ze ona mi neda ani pevny ani normalny strojcek.
Tak po znamosti sa nam podarilo vybavit celustneho ortopeda vo vedlajsej ambulancii zhodou nahod to bol jej manzel :D , ale tiez mi spravil len nocny strojcek, lbo na jednej tej dvojke mam maly kaz zdedeny po otcovi. Ale ako pyton pisal/a rovnaky postup, kazdy mesiac na kontrolu, spravil akoze nieco s drotikom a vzdy som zaplatila 72,- korun, lebo uz som nebola v kategorii deti a tvaril sa ze je to v poriadku. Tak po troch rokoch takehoto trapenia bez viditelneho uspechu som to vzdala so zavazkom, ze az zbohatnem si dam fixny strojcek, lebo som ho videla aj u 40-rocnych ludi. Minuly rok som uz chcela, ale predbezna cena bola cca 15.000 vrch aj spodok + ukony okolo, tak som to z financnych dovodov vzdala. Tento rok sa na mna usmialo stastie a otec mi prislubil nejake peniaze z dedicstva, tak idem k zubarke na kontrolu a potom ked nieco uvidim v ruke, zavolam sukromnym celustnym ortopedom, pre ktorych bude dolezity peniaz a nie to ci chce byt niekto modelkou. Pred rokom som dostala kontakt na dvoch sukromnikov v Bratislave, tak ak by ste chceli poslem cez SS, ale nemam s nimi ziadne skusenosti, tak je to zatial bez zaruky.

Drzim palce kazdemu kto sa odhodla na tento krok
Vera
08.12.05,13:49
To Blcha.
Ja som sa ešte nerozhodla, či to podstúpim. Zubárka hovorila, že to nie je nutné...ale keď mne sa to nepáči. Hnevá ma to, že namiesto toho aby sa mi spojili jednotky, tlačí sa mi dvoja pred ne...:confused:
Vera
08.12.05,13:52
Nuz ja to zhodnotim, ze niet nad fixny strojcek. Asi tak od nejakych 7-8 rokov som mala nocny strojcek, zo zaciatku to bolievalo, tak som mala taky pocit ze sa zuby napravaju. Moj problem je ten, ze mam dvojky hore strasne vystrcene vpredu, vyzeram ako vlkodlak. Ked sa vidim na fotke, je mi az do placu, preto sa nechcem fotit a usmievat. Ale spat k strojceku.
Nosila som ho ani neviem ako dlho, potom som akosi prestala, lebo dieta si este neuvedomuje naco a berie to ako nutne zlo. Asi tak na strednej som si povedala, ze dost, ja chcem mat krasne rovne biele zubky. Vytiahla som matku k zubarke, ze chcem fixny strojcek. Neverili by ste co mi na to povedala zubarka. Na to v zivote nezabudnem, lebo to bola pre mna strasna rana a to je uz peknych 10 rokov odvtedy. Ze ci chcem byt modelka??? Ze ona mi neda ani pevny ani normalny strojcek.
Tak po znamosti sa nam podarilo vybavit celustneho ortopeda vo vedlajsej ambulancii zhodou nahod to bol jej manzel :D , ale tiez mi spravil len nocny strojcek, lbo na jednej tej dvojke mam maly kaz zdedeny po otcovi. Ale ako pyton pisal/a rovnaky postup, kazdy mesiac na kontrolu, spravil akoze nieco s drotikom a vzdy som zaplatila 72,- korun, lebo uz som nebola v kategorii deti a tvaril sa ze je to v poriadku. Tak po troch rokoch takehoto trapenia bez viditelneho uspechu som to vzdala so zavazkom, ze az zbohatnem si dam fixny strojcek, lebo som ho videla aj u 40-rocnych ludi. Minuly rok som uz chcela, ale predbezna cena bola cca 15.000 vrch aj spodok + ukony okolo, tak som to z financnych dovodov vzdala. Tento rok sa na mna usmialo stastie a otec mi prislubil nejake peniaze z dedicstva, tak idem k zubarke na kontrolu a potom ked nieco uvidim v ruke, zavolam sukromnym celustnym ortopedom, pre ktorych bude dolezity peniaz a nie to ci chce byt niekto modelkou. Pred rokom som dostala kontakt na dvoch sukromnikov v Bratislave, tak ak by ste chceli poslem cez SS, ale nemam s nimi ziadne skusenosti, tak je to zatial bez zaruky.

Drzim palce kazdemu kto sa odhodla na tento krok
No, tak som zvedavá ako dopadneš. Ja mám ísť v januári zubárke, uvidím ako dopadnem ...
Držím palce...
nika.sum
08.12.05,14:41
Tato tema ma dost zaujala. Pred rokom mojmu synovi zubarka odporucila nocny strojcek. Nema velmi krive zubky ale trosicku predsa. Nakolko som ja este na zakladnej skole nosila strojcek a dost dlhy cas poctivo, nestala sa na mojich zuboch ziadna zmena, rozhodla som sa, ze mu dam urobit ten fixny strojcek. Ale kedze ma zatial len 10 a este nema vsetky zuby prerezane, zubarka nam odporucila pockat. Ale tiez som pocula o vysokych sumach ale aj o super vysledkoch. Toho umyvania sa dost bojim, lebo ako so zacinajucim pubertakom, mam s nim dost problemov co sa tyka umyvania zubov, no ale co narobim, budem musiet robit riadne kontroly :).
Vera
08.12.05,15:02
No to je to, že u puberťákoch je to problém...ale ja mám 24 rokov...tam to tiež nie je sranda. V práci treba nejako vyzerať. Na to sa moc neteším. Skôr by som to brala na škole a hlavne na základke, možno na strednej by som z toho mala depky, ale keďže som mala iné - dosť závažnejšie zdravotné problémy, tak toto by ma asi nerozhádzalo.
A okrem toho, teraz to už nie je také neznámo ako keď som ja bola na ZŠ a mne to ani tam nepripadalo divné. Je to ako s nosením okuliarov....človek si zvykne
jess
08.12.05,15:11
moja 10 ročná dcéra má problémy s vývinom chrupu po zistenej chorobe štítnej žľazy....doktorka povedala, že takú diskotéku v ústach ešte nevidela , proste rastú jej kade chcú....má nosiť fixný strojček, zatiaľ sme v štádiu čakania na termín (3 mesiace) na RTG hlavy a každého zuba zvlášť, potom budeme čakať zase kým nás objedná na odtlačky a na strojček sa vraj čaká aj rok :(:o
belanicka
08.12.05,17:02
mila vera,s tyi zubnymi kazmi rataj,moja sestra ho mala dva roky,sice zuby su krasne rovne,ale 11 kazov,a to si zuby drhla aj desat krat za den,to si nevymyslam, je to pravda,tak pozor na to,a hlavne predne zuby sa jej pokazili.
bepo
08.12.05,17:49
Deťom do 18 rokov platí niečo štát,nad 18 bez šance-všetko si človek platí sám.Tie plechové brikety stoja od 300 Sk hore,existujú priesvitné tie sú od 500 vyššie.Ten fixný slúži na urobenie miesta v ústach,potom sa lepia na každý zub brikety spojené drôtom takže treba strojček na noc a potom keď je miesto tak sa hýbe zubami.Ak je miesto tak sa hneď nalepia brikety.Nosia to aj ľudia nad 40 rokov,je to kozmetická záležitosť.Čistenie zubov nie je problém,nie sú kvôli tomu kazy,najhoršie je dostať sa k doktorovi,u dobrého sa čaká aj rok na termín.
sklenkova
08.12.05,18:05
Moja dcéra to mala pred 3 rokmi a pomohlo jej to (fixný),ale musela si dať vytrhnúť 4 zdravé zuby!Platila som asi 1500,-Sk za celý čas,rok.Chodili tam dospelí tí si to platili a celá liečba okolo 30000,- ale pomohlo
Vera
09.12.05,07:54
No tak to asi počkám:
1. kým to bude fakt zlé
2. kým si na to našetrím...
Ale keď na to takto pozerám, tak prvá počiatočná investícia je tak cca 12 000,-, potom sa už postupne platí pri prehliadkach, čo nemusí tak "bolieť".

Prečo sa mi začali kriviť zuby až teraz v 24?? Dosť ma to štve ...
bepo
09.12.05,10:01
Zuby sa hýbu celý život,stači ak ti v 50-ke vytrhnú tri zuby a zvyšné sa začnú posúvať do medzery
Sany
09.12.05,10:20
No, ja mám tiež skúsenosti, nakoľko obidve moje dcéry majú nejakú malú sánku na taký počet zubov. Staršia - tá ma 21 rokov mala v 13-ich rokoch fixný na horné - platili sme 3.000,- (pred 9 rokmi) a všetky ďalšie návštevy zubárky boli v cene, nič navyše. Potom ešte dostala na rok taký udržiavací - ten stál 900,-. Mladšia dcéra (teraz má 17 ) mala pred tromi rokmi tiež fixný - ten stál 5.000,- a tiež som už nič ďalšie neplatila. Ona ho mala menej viditeľný, lebo sme zvolili síce drahší, ale priesvitný, a nejako si zvykla sa veľmi nevyškierať, takže si to fakt málokto všimol, že ho má. Teraz si ide dať aj staršia dcéra znovu fixný strojček na spodné zuby, nakoľko keď sa jej založili osmičky, pokrivili sa jej dolné zuby. Doktorka jej povedala cenu 6.900,- tak teraz neviem, či my máme takú lacnú, alebo ako to je. A je to súkromná čeľustná zubárka.
dari1
09.12.05,11:02
Chodila som so synom k celustnej ortopedke, nosil fixny strojcek cca 1 rok(ako 16 rocny),tiez sme s tym cakali, kym sa vsetky zuby vytlacia, resp. ked nebude na internate, potom mu dva vytrhla, zalozila strojcek. S hygienou to bola bieda, ale da sa to, su specialne zubne kefky a ine naradicka na vycistenie, aj na odd. zubnej hygieny poradia - doporuci celustny ortoped, alekbo zubar. Teraz ma nosit nocny, ale je to bieda.
C.ortopedku sme mali super, v BA je to dr.Klimova, cena nebola vysoka, uz si ani nepamatam, ale okolo 1 tis., za kontroly atd nic.
Okrem toho sme chodili k zubnej hygienicke, alebo ako sa to volá (dentálna hygiena).
Po fixnom sa mu uzasne narovnali, mal ich super, teraz, ked to neudrziava nocnym, sa trocha posunuli.
Mimochodom, mala som kolegynu, cca 40 r., tiez nosila cca 1 rok fixny, cenu neviem, ale ma ich krasne.
Ružena
09.12.05,11:43
Dajte si pozor na trhanie zdravých zubov kvôli nasadeniu fixu. Moja koleg.bola so synom u zubára, ten povedal,že treba vytrhnúť 4 zadné zuby( z každej strany jeden) a potom nasadiť fix. Rezolútne odmietla dať vytrhnúť zdravé zuby, išla na konzultáciu inému čelust.ortopédovi a ten zuby trhať nemusel, nasadil fix a chalaň má teraz pekné zuby aj bez trhania. Takže zvažujte a konzultujte. Inak aj ja mám fix a mám po 40 - pred 2 rokmi vy vypadol miečny a teraz mi ťahajú vom trvalý ale akosi sa mu nechce von, asi mu je v ďasienku dobre - ako v perinke, potvorka...
ALA1+1
13.09.06,10:20
neviem čo si má myslieť o fixných strojčekoch. Môj zubár sa mi povedal že si môžem vybrať: či chcem mať zdravé a krivšie zuby alebo rovné a kazivé.
On má vraj skúsenosti že po čase sa začnú tie vyrovnané zuby kaziť.

Takže aj ja zatiaľ váham čo urobiť.
Gabi03
13.09.06,11:04
No, prelúskala som celú tému a tiež pridám svoju vlastnú skúsenosť.
Ešte pred 89-tim mi rodičia chceli nanútiť vkladací - nočný strojček. To som chodila na ZŠ. Ale keďže staršia sestra s rovnakým problémom sedela v zubárskom kresle skôr ako ja, a pri odbere odtlačkov to nezvládla, mňa do kresla už nedostali. Po nejakom čase (teraz sa už fakt nepamätám ako dlhom), som predsa dostala ten vkladací. Neznášala som ho, lebo som slintala, vypadával mi a aj tak som mala pocit, že mi nepomáha.
Keď sa náš zubár po 89-tom osamostatnil a otvoril si súkromnú prax, naši zistili, že robí aj ten fixný. Keďže som už s mojimi zubami vyzerala ako upír :) (horné 2-ky), a bola som múdrejšia (rozumej 14-ročná), podujala som sa na celú tortúru. Tak mi pekne pán doktor zobral otlačky, nalepil pliešky a drôtik (rozumiete mi...) a nosila som to od mikuláša (6.12.) do mojich narodenín, keď som šla na kontrolu, ale ešte mi to nechal mesiac do konca marca, takže ja som to mala necelé 4 mesiace. Potom mi ešte zozadu zubov prilepil jeden drôtik, aby si zuby zvykli. Ten som mala asi tak pol roka. Do tohto momentu naši na mňa minuly takých 10 tis. Lenže potom sa mi zuby začali vracať späť na miesto a ja som ostala nešťastná. Takže sme sa s lekárom dohodli, že celú tortúru prejdeme odznova ale za tretinu pôvodnej ceny. Znovu som mala strojček z predu, ale teraz asi aj menej ako 4 mesiace (fakt si nepamätám) a potom mi znovu dal ten zozadu. A odvedy už prešlo ... ty brďo ... 11 rokov, a stále mám ten zozadu. Občas tak raz za rok, za dva, idem "na kontrolu" keďže sa mi to "lepidlo" zoderie a treba ho doplniť (už sa mi aj kúsok drôtiku zodral za tie roky :) ). A čo sa týka čistenia a kazov zubov... Ja som si ich klasicky umývala ako vždy, plus som dostala takú srandovnú kefku, takže ja som žiadne kazy v súvislosti so strojčekom nemala. Myslím, že je to skôr genetika a životný štýl ako strojček!
Takže ja mám dobré skúsenosti, a odporúčala by som.
Evaman
13.09.06,11:35
a potom mi znovu dal ten zozadu. A odvedy už prešlo ... ty brďo ... 11 rokov, a stále mám ten zozadu. Občas tak raz za rok, za dva, idem "na kontrolu" keďže sa mi to "lepidlo" zoderie a treba ho doplniť (už sa mi aj kúsok drôtiku zodral za tie roky :) ).
Gabi, prosím Ťa, ten strojček "zozadu" to je aký :eek: , to akože z vnútornej strany zubov? A to ho máš 11 rokov:eek: , to má akú funkciu? Zišlo by sa mi totižto zrovnať tróóšičku dolné zúbky.
Gabi03
13.09.06,11:40
Gabi, prosím Ťa, ten strojček "zozadu" to je aký :eek: , to akože z vnútornej strany zubov? A to ho máš 11 rokov:eek: , to má akú funkciu? Zišlo by sa mi totižto zrovnať tróóšičku dolné zúbky.

Ten zozadu mal byť iba na nejaký pol roka, rok, aby sa zuby nevrátili na svoje pôvodné miesto. Poznala som babu, ktorej keď dali dole ten fixný spredu, dostala ešte taký mini na vkladanie na noc. No tak ten ja som nedostala, ale dostala som na zuby zozadu ten drôtik.
Ja ho mám preto, aby sa mi nevrátili moje drahé zúbky na svoje pôvodne miesto. Pretože, zdá sa, že si chcú žiť svoj vlastný život. :D Môj zubár ževraj má pacieta - staršieho pána, ktorý to má dlhé roky... Ale žiť sa s tým dá skoro ako bez neho.
Ak si chceš dať vyrovnať, v prvom rade ti dajú ten fixný spredu. A možno až potom ten zozadu.
maryann
13.09.06,11:51
Aj ja sa s Vami podelím o moju skúsenosť. Najskôr som "dostala" od svojej zubárky "vkladací" strojček na noc. Celkom som si naň zvykla (veď zvyknúť sa dá aj na šibenicu :)), ale u mňa bol ten problém, že mi to vôbec nepomáhalo. Takto som sa trápila 3 roky. Pri jednej kontrole mi zubárka povedala, že mám na výber - buď mi dajú fixný strojček, alebo sa musím zmieriť s tým, že budem mať krivé zuby. Ešte ma upozornila na to, že s rozhodnutím si mám švihnúť (mala som 17 rokov), lebo po 18.-stke si budem hradiť všetko sama. Ja som teda pristúpila na fixný strojček. Stálo ma to SKK 1 500,-- a nosila som ho 10 mesiacov. Musím sa priznať, že zo začiatku som sa veľmi hanbila, ale zvykla som si a potom som ho už ani nevnímala. Je s tým trošku väčšia starosť, lebo si treba umývať zúbky po každom jedle, ale to je v pohode.
Po "zhodení" fixného strojčeka som dostala ešte jeden (vraj na udržanie). Bol taký zvláštny - akoby z plastu a mala som ho najskôr nosiť celý deň, potom v noci, potom raz za týždeň atď. Teraz ho už nenosím vôbec a musím povedať, že neľutujem, že som to všetko podstúpila a dnes sa nemusím hanbiť za svoj úsmev. Ja to len odporúčam ;)
dariaL
02.10.06,05:51
Sany to je uplne super...prosim mohla by si mi dat kontakt na zu zubárku? Zatial som narazila iba na drahych sukromnych lekarov..
Sany
02.10.06,06:25
Sany to je uplne super...prosim mohla by si mi dat kontakt na zu zubárku? Zatial som narazila iba na drahych sukromnych lekarov..
Poslala som ti SS. Teraz síce chodím s dcérami inde, lebo tá mladšia to má celé nanič a podstupujeme dosť zložité iné zákroky, ale v čase, keď sme to začali riešiť, aj táto zubárka mi dala na výber dve možnosti, ja som zvolila tú ľahšiu a nebolo to dobré. Ale čo už teraz....Nemala som sa vtedy kde inde poradiť a teraz mi povedali, že sme mali ísť tou druhou cestou, už keď mala 13 rokov. Teraz má 18 a čaká nás trojročná tortúra rôznych operačných zákrokov....a začali sme už pred skoro rokom a tri máme ešte pred sebou...
Jara
02.10.06,06:53
Pripojím sa k tejto téme snáď miekomu pomôže. Bol to dlhoročný problém u mojej dcéry. V 6-tich rokoch jej mliečne zúbky nevypadavali a my sme si pozde všimli, že už ma nad mliečnými trváce a mliečné zdravé. Lekár jej porobil snímky a zistil že je hračkou prírody a mliečné zúbky má s koreňom... Nastalo trápenie vytrhávania zúbkov s injekciami, takže to bolo skutočne hororové, ale stomatológ si ju získal tak sme to zvládli. Potom jeden strojček, druhý strojček a nič nepomáhalo, sanka sa neroztiahla. Tak sa trápila do 18-tky a potom zvážil lekár že tu už pomôže len vytrhnúť 2 zdravé zuby lebo tá sánka sa už neroztiahne. Súhlasili sme a po ich vythnutí mala ešte 4 mesiace fixný strojček a bolo po utrpení. Teraz má 26 a má krásny úsmev i keď má menšiu sánku. Už to nerobí žiadne problémy. Takže niekedy je skutočne aj to vytrhnutie nevyhnutné. Najlepšia rada je teda byť presvedčený že dieťa je v rukách skutočného odborníka a riadiť sa jeho radami. Skúsil čo sa dalo,ale dal jej to do poriadku a stalo to za tu dlhoročnú procedúru. Myslím, že ak radí vytrhnúť tak vie prečo. Takže jednému možno pomôže to inému niečo iné...
bulnova
02.10.06,08:28
Moja dcéra mala v trvalom chrupe dvojku v úzadí očného zuba. Dlho odmietala
strojček. Presvedčiť sa nám podarilo až v jej 17 -tich. Zašli sme vyhľadavánej
odborníčke v KE (stáže v Izreali). Šlo to cez VšZP, ale aj tak sme hradili časť výkonov. Strojček mala asi rok a vytrhnúť jej museli zdravú štvorku. Na čistenie chrupu dostala špeciálnu kefku. Po sňatí strojčeka doporučila doplniť päťku o esteticko-funkčnú plombu, aby sa medzi zubmi nevytvárala medera. Odvtedy prešlo 5 rokov a dcéra má krásny chrup , kazy sa nevytvorili.
Sany
02.10.06,10:59
Tak sa trápila do 18-tky a potom zvážil lekár že tu už pomôže len vytrhnúť 2 zdravé zuby lebo tá sánka sa už neroztiahne.
Tá sánka sa dá roztiahnuť, ale je to dosť zdĺhavý proces. Mojej dcére nasadili také kovové čudá na horné zuby - volá sa to Hyrax a denne si to musela roztáčať po dobu jedného mesiaca, a potom to ešte mala 3 mesiace zdrôtované, aby to zrástlo. Tým si vlastne akoby lámala horné podnebie...ale roztiahli sme to. Teraz jej idú otvárať to horné podnebie a chirurgicky otvárať trojku, ktorá je niekde až pri nosovej dutine a nechce ísť dole, takže jej tam nasadia nejaký kovový neviemčo a budú jej ju sťahovať . Následne musia ísť von osmičky - operačne, lebo ešte nie sú vonku. A až vtedy uvidíme, ako to celé dopadlo a či nebude musieť podstúpiť ešte jeden zákrok - lámanie hornej čeľuste, aby ju vytvarovali tak, ako je potrebné....ale ja dúfam, že tá blbá sánka sa nejako dotvaruje tak, aby sa tomuto vyhla....
ocean
24.10.06,11:13
ahojte,
mam 10r dceru, boli sme na prvom vysetreni u zubarky, a ta hned zahlasila fixny strojcek, cena 20.000,00 - za strojcek + osetrenie na 2 roky nosenia...z toho 40% co preplaca zdravotna positovna...no mne sa to zda hrozne drahe..stalo by nas to 12.000,00 za dva roky...akoze nie ze by som chcela na dcere setrit, ale kamaratky z mensich miest to maju za 6000,00 a osetrenie je zdarma, ale v bratislave maju asi vo vsetkom 100% prirazku, alebo co...
mirecka363
06.03.08,18:08
Ahojte

Ja som iba siedmačka na ZŠ ale cez letné prázdniny mi majú nasadiť strojček na 1a pol roka . V ôsmom ročníku ho mudem mať tiež a viem , že niektorí moji spolužiaci sa zo mňa budú vysmievať .
mirecka363
06.03.08,18:29
Ahojte

Ja som iba siedmačka na ZŠ ale cez letné prázdniny mi majú nasadiť strojček na 1a pol roka . V ôsmom ročníku ho mudem mať tiež a viem , že niektorí moji spolužiaci sa zo mňa budú vysmievať .
BXLmiami
06.03.08,19:58
ahojte,
mam 10r dceru, boli sme na prvom vysetreni u zubarky, a ta hned zahlasila fixny strojcek, cena 20.000,00 - za strojcek + osetrenie na 2 roky nosenia...z toho 40% co preplaca zdravotna positovna...no mne sa to zda hrozne drahe..stalo by nas to 12.000,00 za dva roky...akoze nie ze by som chcela na dcere setrit, ale kamaratky z mensich miest to maju za 6000,00 a osetrenie je zdarma, ale v bratislave maju asi vo vsetkom 100% prirazku, alebo co...
Mam na uctovnickom fore vysvetlovat ako sa stanovuju ceny?Najom v Blave sa predsa nedá porovnať s najmom v Hornej Dolnej.Tiež sestry a technici maju vyššie platy.atd,atd.:)Mimochodom,som lekár,ale k zubárovi,ktorý by mi nedal doplácať by som v dnešnej dobe nešla.Viem ako platia poistovne,ak je niekto len na nich,rozhodne z toho nemôže zaplatiť kvalitný materiál a kvalitné prístroje.
M3G
06.03.08,20:02
Ahojte

Ja som iba siedmačka na ZŠ ale cez letné prázdniny mi majú nasadiť strojček na 1a pol roka . V ôsmom ročníku ho mudem mať tiež a viem , že niektorí moji spolužiaci sa zo mňa budú vysmievať .

Ja mám strojček už asi 3 roky, aha :D.

Už som ho mal mať pred rokom dolu, avšak tak som si naň zvykol, že sa mi nechce ho dole dávať, už hlavne novému imidžu, ktorým tento strojček pôsobí....no a ani nebol čas....neustále to u zubára naťahujem, prehlasujem termíny a pod....neboj, nebudú sa Ti vysmievať, skôr Ti budú závidieť, že máš krásne zuby:D


Inak stálo ma to za tie 3 roky asi 25.000 Sk(hore aj dolu), čo je vcelku v pohode cena. Poisťovňa mi nič nepreplácala nič(vzhľadom na môj vek)
mikeg
25.04.08,16:48
ves nedavaj si trhat koli strojceku ziadne zuby mne vytrhli dva a teraz ked som zmenila celustnu ortopedku tak mi povedala ze to bolo zbytocne ze teraz mam mensiu hornu klenbu oproti dolnej to sa da spravit aj bez trhania
mikeg
25.04.08,16:49
Ahojte,

máte tu niekto skúsenosti so strojčekom na zuby?? Keďže mám už viac ako 18, vyzerá to tak, že budem musieť všetko platiť. Na koľko by ma to mohlo vyjsť??
V poslednej dobe sa mi začali hodne kriviť zuby a nepáči sa mi to a nechcem, aby mi to ďalej pokračovalo...

Ď.
no jasne les si ho daj ale ni vyberaci podla mna to je blbost bo mne to nezabralo len co ma v noci z toho zuby boleli fixny je lepsi
Ofélia
26.04.08,14:02
Strojček u súkromníka stojí cca 6000 - vrch, 6000 - spodok, každá návšteva , raz mesačne, pregumičkovanie, dotiahnutie strojčeka cca 950 prvé návštevy, potom cca 500 Sk.

U zmluvného lekára je to 3000 - vrch, 3000 - spodok, kontroly sú zadarmo, nič sa neplatí.

Po odstránení fixného strojčeka sa používa silikonová dlaha na noc.
U súkromníka -3000 SK
Zmluvného = 1000 SK

Nemyslite si že keď si dáte strojček na zuby že budete mať perfektný chrup. Áno pokiaľ budete mať strojček chrup bude pekní, ale keď vám ho dajú dole, zuby sa pomaly začnú uvoľňovať a zmenia "trochu" svoju pozíciu.
Nežiadúce účinky strojčekov sú aj také, že vám ťah, ktorý spôsobuje zmenu postavenia koreňov, môže odumrieť hociktorý zub, poväčšine ten ktorý je veľmi odklonení, ale nie je to pravidlo že musí odumrieť zub. Je to len ako pri liekoch, nežiadúci účinok.
lindusaaa
26.04.08,17:37
Ja som mala fixny, asi rok a pol a mala som ho biely, takze ani to nevyzeralo ako "plechova huba" a z dialky to nebolo vidiet vobec.
A co sa tyka tej zvysenej moznosti vzniku zubneho kazu, tak ani s tym som nejake problemy nemala a ani teraz nemam nejako pokazene zuby. Skor by som sa bala citlivosti. Mam ich citlive na sladke(najma na cokoladu). Ale pouzivam pastu elmex(zelenu) a pomaha to a este maju aj taky gel na zuby. A teraz su vselijake medzizubne kefky...takze tie zuby sa daju dobre vycistit, len to trochu dlhsie trva.
janaGT
12.05.08,08:08
dcéra má ísť kvôli strojčeku na panoramatický RTG, resp. potrebuje taký snímok.
Ako sa to robí?
Je to bolestivé?
lindusaaa
12.05.08,08:40
dcéra má ísť kvôli strojčeku na panoramatický RTG, resp. potrebuje taký snímok.
Ako sa to robí?
Je to bolestivé?

Bolestive to urcite nie je. Sice ja som bola na "obycajnom", ale RTG vysetrenie vo vseobecnosti bolestive nie je. Urcite sa netreba bat.
Prikladam link, tam si pozri hlavne ten zaciatok http://jamrichdenta.sk/img/panorama.pdf .
Je to v postate ako "obycajny", len vylepseny a aj snimky budu lepsie.
janaGT
12.05.08,09:15
Bolestive to urcite nie je. Sice ja som bola na "obycajnom", ale RTG vysetrenie vo vseobecnosti bolestive nie je. Urcite sa netreba bat.
Prikladam link, tam si pozri hlavne ten zaciatok http://jamrichdenta.sk/img/panorama.pdf .
Je to v postate ako "obycajny", len vylepseny a aj snimky budu lepsie.

ďakujem.
tiny77
12.05.08,10:38
panoramaticky je taky ze si opries celo a bradu o opierku a RTG pristroj ti prejde dookola ako zem okolo slnka, ty si slnko :) a jazyk si drzis medzi zubami a chvilinku nedychas :) pri tom vsetkom stojis :)
janaGT
12.05.08,10:44
panoramaticky je taky ze si opries celo a bradu o opierku a RTG pristroj ti prejde dookola ako zem okolo slnka, ty si slnko :) a jazyk si drzis medzi zubami a chvilinku nedychas :) pri tom vsetkom stojis :)

Až také jednoduché?
Som si myslela, že je niečo dajú do pusy, ja som bola raz na obyčajnom RTG a dali mi do úst takú akoby poduštičku a pamätám si, že ma z toho dosť napínalo. A dcéra je taký bojko, tak som chcela vedieť, čo ju čaká.
jess
12.05.08,10:44
panoramaticky je taky ze si opries celo a bradu o opierku a RTG pristroj ti prejde dookola ako zem okolo slnka, ty si slnko :) a jazyk si drzis medzi zubami a chvilinku nedychas :) pri tom vsetkom stojis :)

a v pohode to zvládajú aj deti:):):)...moja dcéra už niekoľko krát:D
janaGT
12.05.08,10:55
a v pohode to zvládajú aj deti:):):)...moja dcéra už niekoľko krát:D

super, tak to zvládne.
Diduska_DCA
13.08.08,19:31
Mám 13rokov ale nepáčia sa mi moje zuby. Obidve 3jky mi narástli vyššie ako ostatné zuby, ale to až tak vidieť nie je. Najviac mi vadí to, že mám tie zuby špicaté a v dolnej časti zuba sú väčšie medzery . Upraví mi nočný strojček zuby aj do normálneho tvaru (nie špicatého) ? Ďakujem za odpoveď :)
Chobot
13.08.08,19:48
Mám 13rokov ale nepáčia sa mi moje zuby. Obidve 3jky mi narástli vyššie ako ostatné zuby, ale to až tak vidieť nie je. Najviac mi vadí to, že mám tie zuby špicaté a v dolnej časti zuba sú väčšie medzery . Upraví mi nočný strojček zuby aj do normálneho tvaru (nie špicatého) ? Ďakujem za odpoveď :)

Fixačný strojček ti tvar zuba neupraví. Môže upraviť len jeho polohu alebo natočenie, ale nie tvar.
Black481
17.11.08,15:06
Ano ja mam skusenost z fixnym strojcekom a poviem vam moj nazor. Je to absolutne zbytocna vec nosim ho uz 2 roky mam 17 rokov a nebol mesiac ktory by som nemal zodrate z vnutra lica popripade od zamockov z vnutra pery dasna trpia ziavne zapaluju sa mi sem tam a nebol mesiac ktory by som nebol u doktora a nepytal pod 500sk otvorim usta este sa ma ani nechyti uz je tam 150 sk vymeni mi drotik z gumkami otazka 5 minut bum pod 1000sk nejde a mam strojcek aj na hornych aj na spodnych zuboch na horne mi pripevnil pananenalny obluk alebo nejak tak sa to pise a ako to dopadlo? dal mi ho velky a on mi zarastol do podnebia proste sa tam vtlacil asi si viete predstavit tie bolesti v noci a cez den ani nevravim ked osm do niecoho zahryzol tak on sa tam pohol a to bolo strasne utrpenie samozrejme ze sa mi to zapalilo a zacalo hnisat prisiel som stym ku nemu do ordinacie a ked to videl tak mu trosku zredlo pretoze to bola jeho robota vytiahol to "vytrhool" v tej chvyli som asi umrel nachvylu alebo ja neviem a dal mi vyplachnut usta nejakou hovadinou co palila a to bolo vsetko a takato mesiaren STALE . Dalsia vec Zuby mudrosti sa mi zatlacili posuvanim spodnej celuste uplne do zadu a povedal HH mali sme to vybrat na zaciatku pretoze tie zu by mam uplne vzadu a mam ist na operaciu. Kazdy mesiac po posunuti bolest celych ust to je sice nromalne ked sa zuby posuvaju ale aj tak a mimochodom aj tak si budem musiet cvaknut aj strojcek na noc pretoze ten mi to bude udrzovat cize keby osm si vybral strojcek na noc na zaciatku zazrakom mi ho staci nosit iba cez noc a napravil by sa mi. NEDAVAJTE SI FIXNY STROJCEK a rodicia detom to nedavajte tiez ak ste si isty ze mate dobreho stomatologa nech sa paci ja mam stmy strasnu skusenost. A len to rpedlzuje a predlzuje NIKDY VIACEJ NIKDY by som si nedal strojcek fixny . :mad::mad::mad::mad::mad:
enitt
25.06.09,13:10
ahoj.mne dnes prave dali strojcek..tak si zvykam...zatial som zaplatila350 €.bude to este tazke si na to zvyknut...ale tento krok ma za sebou....
pasuliatko
25.06.09,19:49
ja som mala nočný strojček na horné aj dolné zuby, postupom času som ho prestala nosiť, mala som aj trvalý strojček na dolných zuboch.a nikdy viac by som sa na to nedala. lebo mi to nepomohlo v ničom. zubárka mi vytrhla 2 zuby čo som kludne mohla ešte mať a platili sme ťažké peniaze a okrem toho to ani nebolo v BA. ako česť výnimkám možno niektorím pomôžu ale ja mám len zlé skúsenosti.
pasuliatko
25.06.09,20:15
Mám 13rokov ale nepáčia sa mi moje zuby. Obidve 3jky mi narástli vyššie ako ostatné zuby, ale to až tak vidieť nie je. Najviac mi vadí to, že mám tie zuby špicaté a v dolnej časti zuba sú väčšie medzery . Upraví mi nočný strojček zuby aj do normálneho tvaru (nie špicatého) ? Ďakujem za odpoveď :)

bud rád/a ja nemám jednu trojku a v skoro 21 rokoch mám stále mliečnu trojku :D:D:D
alla66
25.06.09,20:50
bud rád/a ja nemám jednu trojku a v skoro 21 rokoch mám stále mliečnu trojku :D:D:D
všímaj si dátum posledného prihlásenia člena, na ktorého reaguješ:)


ahoj.mne dnes prave dali strojcek..tak si zvykam...zatial som zaplatila350 €.bude to este tazke si na to zvyknut...ale tento krok ma za sebou....

Neboj...vydržíš pre pekný úsmev:D...dcéra nosila strojček...výsledkom sú pekné rovné zuby:)
pasuliatko
26.06.09,06:45
[QUOTE=alla66;1084423]všímaj si dátum posledného prihlásenia člena, na ktorého reaguješ:)

:D:D:D
msa
29.09.10,11:30
ahojte ja mám takýto problém: Mám 12ročného syna, ktorý má už teraz veľmi krivé a husto narastené zuby. Dnes sme boli na čeľustnej ort. , kde nám pani doktorka povedala, že 1. buď mu tie zuby ostanú krivé , alebo 2. mu musí vytrhnúť všetky štyri štvorky, čo sa mi zdá strašne drastické, keďže ich má úplne zdravé. Iná možnosť nie je. Vraj to mám ešte 2-3 roky nechať tak a potom nech sa on rozhodne. Takže teraz neviem, či je lepšie mať krivé zuby alebo pre krásny úsmev trhať štyri zdravé zuby. čo by ste urobili vy? ďakujem za odpoveď a názor.
hnedoočka
29.09.10,11:38
ahojte ja mám takýto problém: Mám 12ročného syna, ktorý má už teraz veľmi krivé a husto narastené zuby. Dnes sme boli na čeľustnej ort. , kde nám pani doktorka povedala, že 1. buď mu tie zuby ostanú krivé , alebo 2. mu musí vytrhnúť všetky štyri štvorky, čo sa mi zdá strašne drastické, keďže ich má úplne zdravé. Iná možnosť nie je. Vraj to mám ešte 2-3 roky nechať tak a potom nech sa on rozhodne. Takže teraz neviem, či je lepšie mať krivé zuby alebo pre krásny úsmev trhať štyri zdravé zuby. čo by ste urobili vy? ďakujem za odpoveď a názor.

dala tie zuby preč i keď s ľútosťou, lebo sú zdravé. I mojej dcére poťahali zdravé zuby ,aby jej vyrovnali chrup a potom i synovi.Dnešná populácia s tým má dosť problémy, strojčeky už bežne vidíš a našťastie nik z detí sa tomu nevysmieva.
books
29.09.10,11:42
ahojte ja mám takýto problém: Mám 12ročného syna, ktorý má už teraz veľmi krivé a husto narastené zuby. Dnes sme boli na čeľustnej ort. , kde nám pani doktorka povedala, že 1. buď mu tie zuby ostanú krivé , alebo 2. mu musí vytrhnúť všetky štyri štvorky, čo sa mi zdá strašne drastické, keďže ich má úplne zdravé. Iná možnosť nie je. Vraj to mám ešte 2-3 roky nechať tak a potom nech sa on rozhodne. Takže teraz neviem, či je lepšie mať krivé zuby alebo pre krásny úsmev trhať štyri zdravé zuby. čo by ste urobili vy? ďakujem za odpoveď a názor.

Ja by som ich nedala vytrhnúť.
Aj môj syn mal veľmi krivé zuby,mal ich za sebou narastené,pokrivené,zle otočené.
Chodím s ním do TN a zuby má všetky a už sú aj vyrovnané.A neverila som zubárovi,že sa to bude dať aj bez trhania.Dnes jeho zuby sú krásne rovné.
Myslím si,že sa treba poradiť s viacerými zubármi.
hnedoočka
29.09.10,12:00
Ja by som ich nedala vytrhnúť.
Aj môj syn mal veľmi krivé zuby,mal ich za sebou narastené,pokrivené,zle otočené.
Chodím s ním do TN a zuby má všetky a už sú aj vyrovnané.A neverila som zubárovi,že sa to bude dať aj bez trhania.Dnes jeho zuby sú krásne rovné.
Myslím si,že sa treba poradiť s viacerými zubármi.

skúsiť môže, ale ak sú zuby natesno, tak sa asi ťažko vytvorí miesto...a ostať s krivými zubami znamená i ničiť si zubnú sklovinu....
ale viac hláv viac vie....:)
moja sa radila na dvoch miestach a v postupe sa zhodli....takže asi nebolo iné východisko.:confused:
lujza.j
29.09.10,14:01
dnešná doba je taká, že je dobré sa postarať a investovať do zubov, tiež by som volila konzultáciu z viacerými dental. ortop.;)
Denisa Šimová
15.08.11,11:25
Dobrý deň, nevie mi niekto odporučiť nejakého dobrého zubára v Žiline, čo robí strojčeky aj pre dospelých?