Miroslava Spisakova
28.01.11,12:31
dobry den, chcem sa opytat ohladom platby DZMV za rok 2010, ked mam ako zivnostnik od 22.5.2010 zivnost pozastavenu (a som na materskej "dovolenke" :) mam zaplatit dan za cely rok 2010 alebo mam platit len alikvotnu cast za prvych 5 mesiacov roka?
vozidlo som neodhlasovala z DU, a neviem ci ma na tuto dan vplyn pozastavenie zivnosti.
vopred velmi pekne dakujem za pomoc
Zita5
29.01.11,06:43
dobry den, chcem sa opytat ohladom platby DZMV za rok 2010, ked mam ako zivnostnik od 22.5.2010 zivnost pozastavenu (a som na materskej "dovolenke" :) mam zaplatit dan za cely rok 2010 alebo mam platit len alikvotnu cast za prvych 5 mesiacov roka?
vozidlo som neodhlasovala z DU, a neviem ci ma na tuto dan vplyn pozastavenie zivnosti.
vopred velmi pekne dakujem za pomoc

Ak ste neoznámili daňovému úradu zánik daňovej povinnosti z dôvodu pozastavenia živnosti , tak ste povinná daňové priznanie z motorových vozidiel za rok 2010 podať a daňovú povinnosť uhradiť v plnej výške a nie len pomerom. Viazala sa na Vás oznamovacia povinnosť o zániku daňovej povinnosti § 90 odst.2, ktorú ste nesplnili.


6. Otázka:
Podnikateľ má na obdobie od apríla 2010 do decembra 2010 prerušené podnikanie. Má zaplatiť daň z motorových vozidiel za celý rok 2010 ?
Priznanie k dani z motorových vozidiel mal podať do 30 dní od ukončenia živnosti a v tomto termíne aj zaplatiť daň?


Odpoveď:
Daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel podľa § 89 ods. 2 zákona o miestnych daniach zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie napr. z dôvodu prerušenia živnosti. To znamená, že ak sa vozidlo prestalo používať na podnikanie napr. dňa 7.4.2010, daňová povinnosť v uvedenom prípade zanikla
30.4.2010.
Ak vozidlu zanikne daňová povinnosť v priebehu roku 2010, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania, a to do 31.1.2011. Daňovník do
výpočtu pomernej časti dane zaráta celý mesiac apríl bez ohľadu na to, že sa vozidlo prestalo používať na podnikanie 7.4.2010.
Zánik daňovej povinnosti bol daňovník povinný oznámiť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti.

P.S. Ak podáte teraz dodatočne oznámenie o zániku daňovej povinnosti , budete sankcionovaná a daň môžete zaplatiť pomerom .Treba sa rozhodnúť čo spravíte .
V roku 2011(neviem do kedy máte pozastavenú živnosť ) si tieto veci poriešte na Vašom DU .
Miroslava Spisakova
31.01.11,18:27
dakujem za odpoved.stihla som to v termine, aj priznanie aj platbu, spravkyna mi poradila zaplatit pomernu cast a dodatocne oznamit zanik, resp. prerusenie zivnosti.
Zita5
31.01.11,18:32
dakujem za odpoved.stihla som to v termine, aj priznanie aj platbu, spravkyna mi poradila zaplatit pomernu cast a dodatocne oznamit zanik, resp. prerusenie zivnosti.

Bude to dúfam bez postihu , keď Vám takto poradila :)