AnitaMartinska
08.12.05,12:53
V Zákonníku práce,par.76,odst.6 sa hovorí,že pri prvom skončení prac.pomeru,po nadobudnutí nároku na starobny dôchodok, invalidný dôchodok.....patrí zamestnacovi odchodne......podľa par.134.
Moja otazka :
Zamestnanec/ 52 ročny/ ,má PP na dobu určitu od 1.2.03 do 31.1.06.
Medzitým, od 10/04 sa stal poberateľom invalidného dôchodku.
Ak mu zamestnavateľ nepredlži PP, bude mať nárok na odchodné?
Moc ďakujem za vsetky odpovede a rady.
Anita
ajobs
08.12.05,11:59
V Zákonníku práce,par.76,odst.6 sa hovorí,že pri prvom skončení prac.pomeru,po nadobudnutí nároku na starobny dôchodok, invalidný dôchodok.....patrí zamestnacovi odchodne......podľa par.134.
Moja otazka :
Zamestnanec/ 52 ročny/ ,má PP na dobu určitu od 1.2.03 do 31.1.06.
Medzitým, od 10/04 sa stal poberateľom invalidného dôchodku.
Ak mu zamestnavateľ nepredlži PP, bude mať nárok na odchodné?
Moc ďakujem za vsetky odpovede a rady.
Anita

Podľa môjho názoru bude mať nárok na odchodné, pretože prvýkrát ukončí pracovný pomer po nadobudnutí nároku na ID.
AnitaMartinska
08.12.05,12:59
Vdaka za rýchle odpovede.Mňa mýli ten vek, ved sa este može zamestnať.
Pekny zvyšok dňa.
Anita
blcha
08.12.05,14:07
Zamestnať sa môže každý, aj dôchodca. Fakt je, že v tomto pargrafe je zádrhel. Vyslovene sa tam nespomína predčasný starobný dôchodok - a potom nevieme, či slovom "dôchodok" myslia iba riadny alebo aj predčasný dôchodok. Na poslednom školení sme dostali takéto riešenie: či odchodné priznáte alebo nie, zákon neporušíte. Takže je to na ľubovôli zamestnávateľa. Ak ale prizná, tak je to uznaným nákladom spoločnosti.
Viac by s ami páčilo, keby toto vyplácala sociálna posiťovňa. Ak som malý živnostníček a žijem z ruky do úst, kde mám zobrať ešte jednu výplatu len preto, že mám tú smolu, že som niekoho posledný zamestnávateľ? Iné je, ak niekto pracuje v jednom podniku celý život - tak si takéto poďakovanie zaslúži, čo rieši mzdová položka Odmeny pri životných a pracovných jubileách.

Invalidný dôchodca je jasne definovaný, takže nárok na odchodné jednoznačne má.
ajobs
08.12.05,18:04
Zamestnať sa môže každý, aj dôchodca. Fakt je, že v tomto pargrafe je zádrhel. Vyslovene sa tam nespomína predčasný starobný dôchodok - a potom nevieme, či slovom "dôchodok" myslia iba riadny alebo aj predčasný dôchodok. Na poslednom školení sme dostali takéto riešenie: či odchodné priznáte alebo nie, zákon neporušíte. Takže je to na ľubovôli zamestnávateľa. Ak ale prizná, tak je to uznaným nákladom spoločnosti.
Viac by s ami páčilo, keby toto vyplácala sociálna posiťovňa. Ak som malý živnostníček a žijem z ruky do úst, kde mám zobrať ešte jednu výplatu len preto, že mám tú smolu, že som niekoho posledný zamestnávateľ? Iné je, ak niekto pracuje v jednom podniku celý život - tak si takéto poďakovanie zaslúži, čo rieši mzdová položka Odmeny pri životných a pracovných jubileách.

Invalidný dôchodca je jasne definovaný, takže nárok na odchodné jednoznačne má.

Predčasný starobný dôchodok tam nepatrí, pretože sa jasne uvádza "po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok", to znamená splnenie požiadavky veku. Samozrejme táto podmienka nie je pri predčasnom starobnom dôchodku splnená, pretože do PSD sa odchádza "predčasne".
vladan
09.12.05,06:06
Predčasný starobný dôchodok tam nepatrí, pretože sa jasne uvádza "po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok", to znamená splnenie požiadavky veku. Samozrejme táto podmienka nie je pri predčasnom starobnom dôchodku splnená, pretože do PSD sa odchádza "predčasne".

len pre upresnenie, podľa zákona o sociálnom poistení, § 65, nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dovŕšil dôchodkový vek, čiže sú to dve podmienky, nielen veková ... ustanovenia o predčasnom starobnom dôchodku sú v § 67 ... Zákonník práce hovorí o starobnom dôchodku, čiže hlasujem za to, že ak mi zamestnanec odchádza do predčasného starobného dôchodku nemá nárok na odchodné
blcha
09.12.05,09:00
Skúste sa opýtať iného právnika a povie vám niečo iné. Vo vašom prípade by takýto predčasný dôchodca dostal odchodné kedy? Keď dovŕši stanovený vek? Vtedy sa jeho predčasný dôchodok automaticky preklopí na dôchodok. Alebo nikdy? Ak zamestnáte dôchodcu, budete spätne zisťovať, koľko mal pred Vami zamestnaní a v ktorom mu odchodné už vyplatili alebo nevyplatili??
Ja netvrdím, že nemáte pravdu. Len som poukázala, že situácia s odchodným nie je jednoznačná. Niekde som čítala aj stanovisko sociálnej poisťovne, že k predčasnému dôchodku patrí odchodné.
Jednoducho si musíme vybrať sami a niesť za to aj zodpovednosť.
vladan
09.12.05,09:56
Skúste sa opýtať iného právnika a povie vám niečo iné. Vo vašom prípade by takýto predčasný dôchodca dostal odchodné kedy? Keď dovŕši stanovený vek? Vtedy sa jeho predčasný dôchodok automaticky preklopí na dôchodok. Alebo nikdy? Ak zamestnáte dôchodcu, budete spätne zisťovať, koľko mal pred Vami zamestnaní a v ktorom mu odchodné už vyplatili alebo nevyplatili??
Ja netvrdím, že nemáte pravdu. Len som poukázala, že situácia s odchodným nie je jednoznačná. Niekde som čítala aj stanovisko sociálnej poisťovne, že k predčasnému dôchodku patrí odchodné.
Jednoducho si musíme vybrať sami a niesť za to aj zodpovednosť.

ja by som to videla z inej strany ... predčasný dôchodca zaplatí "daň" za predčasný odchod do dôchodku v podobe nenároku na odchodné ;) ... druhé zdôvodnenie nepriznania odchodného predčasnému dôchodcovi by som ospravedlnila asi takto: prečo má dostať odchodné niekto kto odpracoval o pár rokov menej ako ten, čo odpracoval plných napr. 44 rokov (62-18)? ... nechcem sa hádať, iba chcem obhájiť svoj názor
ajobs
09.12.05,11:08
Skúste sa opýtať iného právnika a povie vám niečo iné. Vo vašom prípade by takýto predčasný dôchodca dostal odchodné kedy? Keď dovŕši stanovený vek? Vtedy sa jeho predčasný dôchodok automaticky preklopí na dôchodok. Alebo nikdy? Ak zamestnáte dôchodcu, budete spätne zisťovať, koľko mal pred Vami zamestnaní a v ktorom mu odchodné už vyplatili alebo nevyplatili??
Ja netvrdím, že nemáte pravdu. Len som poukázala, že situácia s odchodným nie je jednoznačná. Niekde som čítala aj stanovisko sociálnej poisťovne, že k predčasnému dôchodku patrí odchodné.
Jednoducho si musíme vybrať sami a niesť za to aj zodpovednosť.

Problém "preklopenia" predčasného starobného dôchodku na starobný dôchodok je právna udalosť daná § 69, ods. 2 zákona 461/2003 o soc. poistení a je podmienená dovŕšením dôchodkového veku. Takže to podporuje Vladkinu aj moju teóriu, že odchodné je viazané jednoznačne na odchod do starobného dôchodku, a to na prvé skončenie PP.
A je samozrejmé, že ak zamestnávate dôchodcu, potom platí právna domnienka, že odchodné mu už vyplatili v tom zamestnaní, v ktorom skončil prvýkrát pracovný pomer po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok.
vladan
09.12.05,12:02
ešte jedna obhajoba odchodného ma napadla - nemali zákonodarci na mysli funkciu odchodného ako nejakú odmenu za to, že človek makal tak dlho a vydržal vlastne až po zákonom stanovenú vekovú hranicu?
Jura
09.12.05,12:23
Od 1.2.2003 do 31.1.2006 má uzavretý PP na dobu určitú. Od októbra/2004
sa stal inv. dôchodcom, ale neskončil PP ďalej pracuje. Keď sa mu skončí
PP 31.1.2006 tak je to prvé skončenie PP po nadobudnutí nároku na inv. dô-
chodok a patrí mu odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného
zárobku podľa § 134.
vladan
09.12.05,12:26
Od 1.2.2003 do 31.1.2006 má uzavretý PP na dobu určitú. Od októbra/2004
sa stal inv. dôchodcom, ale neskončil PP ďalej pracuje. Keď sa mu skončí
PP 31.1.2006 tak je to prvé skončenie PP po nadobudnutí nároku na inv. dô-
chodok a patrí mu odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného
zárobku podľa § 134.

podľa mňa to isté tvrdí ajobs v jeho príspevku č. 2
ajobs
10.12.05,20:59
Naša diskusia okolo uvedeného problému bude asi vyriešená NR SR, kde sa v rámci prerokovávaného zákona o BOZP chystá pozmeňovací návrh poslancov, ktorým sa do ZP doplní ako podmienka na vyplatenie odchodného aj predčasný starobný dôchodok.
Je to síce predčasné:D :D ( to sa mi podarilo ), ale legislatívny proces je rozbehnutý tak, že po schválení by uvedená zmena mala platiť od 1.2.2006.
deha
30.11.07,06:41
Môže mi presne prosím niekto uviesť je planá povinnosť odchodného pre dôchodcov, ktorým zákonom to prvý krát začalo platiť? Veľmi ďakujem!
Jozef Mihál
30.11.07,07:00
1.1.2003
deha
24.12.07,17:48
Z prvého príspevku vonkoncom nejde vyčítať ten dátum, nemohol by mi niekto skutočne fundovane povedať odkedy presne platí povinnosť platiť dôchodcom odchodné? Riešime totiž niečo spätne a neviem sa dopátrať pravdy!Ďakujem.