zzuzanna
28.01.11,13:12
Dobry den, potrebovala by som usmernit s problemom dodania sluzby z hladiska dph.
S.r.o. - platca- IC DPH slovenske, ma poskytnut sluzbu - navrh a realizaciu zahrady sukromnej osobe - nepodnikatelovi - obcanovi SR. Problem, pri ktorom som sa zastavila je, ze zahrada patri k rodinnemu domu, ktory sa nachadza na uzemi Luxemburska.
Je tato sluzba posudzovana ako sluzba vztahujuca sa k nehnutelnosti a tym padom by sa s.r.o. mala prihlasit na danovom urade v Luxembursku a odviest dph v tejto krajine (par.16 ods.1). Alebo by sa to dalo posudzovat ako bezna sluzba a s.r.o. vystavi zakaznikovi fakturu so slovenskou dph a odvedie ju do statneho rozpoctu v SR (par.15 ods.2).

Mohli by ste niekto prosim vas napisat svoj nazor? Velmi by som to ocenila. Neviem sa rozhodnut co s tym a pohnut z miesta :)
Dakujem
Zuzana
lenkam68
28.01.11,18:49
Ja by som to posudzovala ako práce na nehnuteľnosti.
zzuzanna
28.01.11,19:03
Myslis? Priamo v zakone to sice nie je medzi tymi vymenovanymi sluzbami k nehnutelnosti, ale tiez som neista.
To by znamenalo, ze s.r.o. sa musi zaregistrovat na danovom urade v Luxembursku, podat tam danove priznanie a odviest dan?
lenkam68
31.01.11,05:57
Zrejme by bolo najrozumnejšie dať dopyt na DÚ, pretože ani ja som si nie úplne istá, je to len moje stanovisko. Niekedy je fakt problematické určiť, čo všetko súvisí s nehnuteľnosťou a čo sa posudzuje ako samostatná služba.
zzuzanna
31.01.11,07:53
Hej presne, ani ja sa neviem rozhodnut. V piatok som aj posielala na DÚ dopyt, tak uvidim, co mi napisu.
zzuzanna
31.01.11,07:54
Nemate nahodou este niekto s tymto nejake skusenosti?
lenkam68
31.01.11,08:22
Hej presne, ani ja sa neviem rozhodnut. V piatok som aj posielala na DÚ dopyt, tak uvidim, co mi napisu.
Daj vedieť, ako Ti odpovedal DÚ.
zzuzanna
07.02.11,18:04
DÚ uz dlhsie neodpoveda, kolko to zvycajne trva?
Prislo mi cislo mojho dopytu, tak hadam raz mi pride aj odpoved na otazku.
lenkam68
08.02.11,05:13
DÚ uz dlhsie neodpoveda, kolko to zvycajne trva?
Prislo mi cislo mojho dopytu, tak hadam raz mi pride aj odpoved na otazku.
Odpovedajú cca za tri týždne.
zzuzanna
17.02.11,12:24
Pripajam vyjadrenie drsr:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. je miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Medzi tieto služby sa okrem iného zahŕňajú aj služby architektov. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v inom členskom štáte, miesto dodania je iný členský štát a dodanie služby je predmetom dane v tomto členskom štáte. V prípade, že sa jedná o službu, ktorá je poskytnutá nezdaniteľnej osobe, musí sa slovenský dodávateľ zaregistrovať v inom členskom štáte a zdaniť službu daňou iného členského štátu. Poľnohospodárske práce ako sú napr. sejba, orba, kosba, žatevné práce, zber úrody a pod. sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Rovnako lesnícke práce ako je napr. výsadba lesných škôlok, výsadba stromov, výrub stromov a pod. sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Z uvedeného vyplýva, že podľa citovaného ustanovenia sa posudzujú služby, ktoré môžu byť vykonávané len v súvislosti s dotknutou nehnuteľnosťou, na ktorej sa vykonávajú a ktorá predstavuje základný prvok pre vykonávanie uvedených prác. Miestom poskytovania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľný majetok je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.