adejka_79
28.01.11,14:19
Dobrý deň,
chcem sa opýtať či sa mi oplatí dobrovolne sa poistiť v nezamestnanosti /nejakú minimálnu čiastku?/nakoľko viem že zamestnávateľ bude prepúšťať a pravdepodobne budem mať výpoveď z organizačných dôvodov. Vo firme pracujem 2,5r.
janaGT
28.01.11,13:41
samozrejme, že sa ti oplatí platiť si DPvNZ, budeš mať vyššiu podporu. Avšak neviem, či je práve najlepšie z minimálneho základu. Najlepšie je rozdiel medzi tvojou hrubou mzdou a maximálnym VZ. Od 1.1.platí podmienka 26 týždňov trvania dobrovoľného PvNZ.
dobrava
28.01.11,13:54
Pekný deň, a ako je to v prípade, ak SZČO, ktorá je povinne poistená, /nebola ani v TPP, ani nepoberala materský ani rodič.príspevok/ale neplatila si poistenie v nezamestnanosti a teraz by sa prihlásila na DpVN, má možnosť získať vyššiu podporu, ak by zrušila živnosť? Ďakujem.
janaGT
28.01.11,13:56
Pekný deň, a ako je to v prípade, ak SZČO, ktorá je povinne poistená, /nebola ani v TPP, ani nepoberala materský ani rodič.príspevok/ale neplatila si poistenie v nezamestnanosti a teraz by sa prihlásila na DpVN, má možnosť získať vyššiu podporu, ak by zrušila živnosť? Ďakujem.

Aby si mala nárok na podporu, budeš musieť platiť DPvNZ minimálne 24 mesiacov. Ak by si platila menej, tak nárok by ti nevznikol.

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
dobrava
28.01.11,14:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď, je možné sa prihlásiť sa na DpvN aj v prípade, ak SZČO má zrušenú živnosť a na ÚP má žiadosť o dotáciu?
janaGT
28.01.11,14:21
Ďakujem za rýchlu odpoveď, je možné sa prihlásiť sa na DpvN aj v prípade, ak SZČO má zrušenú živnosť a na ÚP má žiadosť o dotáciu?

myslím, že áno. od 1.1.11 je "zakázané" prihlásiť sa na DPvNZ invalidom nad 70% a starobným dôchodcom.
adejka_79
28.01.11,14:24
no a toto som nevedela že tam je podmienka platenia 24 tyždnov...ďakujem za radu tym padom to asi nema zmysel či? ked by som dostala vypoved k 31.1.2011 a pracovný pomer by sa teda skončil 31.3.2011 a ja by som si začala platit od 1.2.2011 tak to nestiham už dodržať tych 24 mesiacov.
adejka_79
28.01.11,14:25
oprava 26tyždnov
janaGT
28.01.11,14:27
no a toto som nevedela že tam je podmienka platenia 24 tyždnov...ďakujem za radu tym padom to asi nema zmysel či? ked by som dostala vypoved k 31.1.2011 a pracovný pomer by sa teda skončil 31.3.2011 a ja by som si začala platit od 1.2.2011 tak to nestiham už dodržať tych 24 mesiacov.

ak ukončíš PP k 31.3.11 nárok na podporu ti vzniká len z hrubých miezd, ktoré si dosiahla v posledných dvoch rokoch v zamestnaní.
Zmysel prihlásiť sa na DPvNZ by malo len vtedy, ak by si tam dodržala podmienku tých 26 týždňov trvania tohto dobrovoľného poistenia. Inak to zmysel nemá.
dobrava
31.01.11,08:56
Aby si mala nárok na podporu, budeš musieť platiť DPvNZ minimálne 24 mesiacov. Ak by si platila menej, tak nárok by ti nevznikol.

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
Ďakujem za odpoveď, takže dva roky si musí platiť, ale dosť dobre nerozumiem tej ďalšej podmienke, tých 26 týždňov. Platí táto podmienka len pre maminy, ktoré boli na RD, alebo je táto "úprava" podpory smerom vyššie možná aj u SZČO, ktorí si doteraz neplatili DPVN?
janaGT
31.01.11,09:04
Ďakujem za odpoveď, takže dva roky si musí platiť, ale dosť dobre nerozumiem tej ďalšej podmienke, tých 26 týždňov. Platí táto podmienka len pre maminy, ktoré boli na RD, alebo je táto "úprava" podpory smerom vyššie možná aj u SZČO, ktorí si doteraz neplatili DPVN?

ty si napísala, že si si doteraz neplatila žiadne poistenie v nezamestnanosti,
to znamneá, že aby si mohla z neho čerpať, musíš ho platiť min. 24 mesiacov, to je podmienka zo zákona,
a 26 týždňov sa vzťahuje na tých, ktorí si už platia, resp. platili a chcú si podporu "vylepšiť, zvýšiť" tak tam potom platí podmienka min. 26 týždňov aby sa im to dobrovoľné poistenie započítalo k inému poisteniu v nezamestnanosti
bendy
24.04.11,11:15
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa informovať ako to je. O mesiac nastupujem na MD s druhým bábom a ked tak rozmýšlam do budúcnosti mám strach, že si hneď po rodičovskej dovolenke prácu nenájdem keďže som bola predtým nezamestnaná, resp. som pracovala v zahraničí. Ako dlho si treba platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti aby som mala po skončení rodičovskej dovolenky nejakú podporu?Mám sa prihlásiť už teraz a ešte aký vymeriavací základ odporúčate? Prípadne platí to isté ako pri DNP? Ze môžem platiť z minima a neskôr sa odhlásiť a následne prihlásiť z maxima??Vopred veľmi pekne ďakujem za radu.
rodina1
24.04.11,11:30
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa informovať ako to je. O mesiac nastupujem na MD s druhým bábom a ked tak rozmýšlam do budúcnosti mám strach, že si hneď po rodičovskej dovolenke prácu nenájdem keďže som bola predtým nezamestnaná, resp. som pracovala v zahraničí. Ako dlho si treba platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti aby som mala po skončení rodičovskej dovolenky nejakú podporu?Mám sa prihlásiť už teraz a ešte aký vymeriavací základ odporúčate? Prípadne platí to isté ako pri DNP? Ze môžem platiť z minima a neskôr sa odhlásiť a následne prihlásiť z maxima??Vopred veľmi pekne ďakujem za radu.
Pre nárok na poskytnutie dávky v nezamestnanosti platí, že v posledných troch rokoch musíš aspoň dva roky platiť poistenie v nezamestnanosti. Záleží len na tebe, aký si stanovíš VZ. Z toho ti potom bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti.
Výška dávky v nezamestnanosti je 50% z denného vymeriavacieho základu.
pivko
29.12.11,17:05
Otázka.
Zamestnakyňa pred materskou odpracovaných cca 10 rokov, potom materska a RD , po skončení RD bola 2 dni v robote a potom neplatené voľno cca pol roka. Platí si DPvN a v januáry bude mať splnenú podmienku 270 dni dobrovoľného poistenie. /tak že nárok na podporu z DPvN/ ´Je potrebné aby nastúpila po neplatenej dovolenke ešte do práce ,alebo jej možem dať výpoveď počas NV?
dobrava
29.12.11,17:34
Dobrý večer, dlho som tu nebol ... Takže po "letmom" preštudovaní problematiky dobrovoľného poistenia som dospel k názoru, že ako SZČO, ktorý si začal platiť DPvN od septembra 2011 /pre prípad, ak by zrušil živnosť/ môže toto poistenie zrušiť, pretože si platil úplne zbytočne. A teda čo by bolo preňho najlepšie, aby sa "zabezpečil" pre prípad, kedy nebude mať prácu a zruší živnosť?
1. variant: odhlásiť sa z platenia DPvN, ktoré platil od 09/2011 a prihlásiť sa k 1.2.2012 /ak platil od 09/2011 do dnes sa mu nebude počítať a teda platil úplne zbytočne?/
2 variant: neodhlasovať sa, však SP mu DPvN zruší automaticky k 30.1.2012?
A čo potom? Veď väčšina živnostníkov si aj tak poistenie v nezamestnanosti neplatí, keďže to je dobrovoľné a tí, ktorí si platia, tak platia preto, pretože myslia na "zadné", keď nebudú mať prácu a nie preto, aby na tom získali!
Ďakujem za rady.
Mila123
29.12.11,17:40
1/ak si SZČO povinne platiaci aj ďalšie fondy, máš možnosť si platiť i naďalej PvN, vo výške 2% bez ďalšieho balíka poistenia, a aby si mal aj dobu započítanú pre prípadné vyplácanie dávky v nezamestnanosti (iba v tomto poistení je povinnosť zaplatiť v termíne, ak bude jeden deň po termíne, neráta sa ti do doby poistenia a SP vymôže platnu aj cez exek.) :D:D:D
pivko
29.12.11,17:49
Otázka.
Zamestnakyňa pred materskou odpracovaných cca 10 rokov, potom materska a RD , po skončení RD bola 2 dni v robote a potom neplatené voľno cca pol roka. Platí si DPvN a v januáry bude mať splnenú podmienku 270 dni dobrovoľného poistenie. /tak že nárok na podporu z DPvN/ ´Je potrebné aby nastúpila po neplatenej dovolenke ešte do práce ,alebo jej možem dať výpoveď počas NV?
Posúvam
veronikasad
29.12.11,18:15
Otázka.
Zamestnakyňa pred materskou odpracovaných cca 10 rokov, potom materska a RD , po skončení RD bola 2 dni v robote a potom neplatené voľno cca pol roka. Platí si DPvN a v januáry bude mať splnenú podmienku 270 dni dobrovoľného poistenie. /tak že nárok na podporu z DPvN/ ´Je potrebné aby nastúpila po neplatenej dovolenke ešte do práce ,alebo jej možem dať výpoveď počas NV?
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuje 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch. Ak počas RD trval pracovný pomer, trvalo aj poistenie v nezamestnanosti. Doplň prosím obdobie trvania rod.dovolenky.

Odkedy si platí dobrovolné poistenie v nezamestnanosti ?
pivko
29.12.11,19:14
Pracovny pomer pred MD 10 rokov pocas materskej a RD nebol preruseny , koniec RD v den dovršenia 3r. /9.6.2011/dieťaťa. Počas RD , od marca si plati DPvN.
mikieva
30.12.11,09:54
Dobrý deň, ja mám tiež podobný problém. OD roku 2010 robim na živnosť, avšak od l.2.2012 cestujem do zahraničia najmenej na tri mesiace. Neviem či mam zastaviť živnosť a začať platiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba.Nakoľko sa zákon zmeni, či by nebolo vyhodnejšie aj naďalej si nechať živnosť a platiť do konca juna odvody (160 €). Môžete mi poradiť? Ďakujem
veronikasad
30.12.11,10:55
Dobrý deň, ja mám tiež podobný problém. OD roku 2010 robim na živnosť, avšak od l.2.2012 cestujem do zahraničia najmenej na tri mesiace. Neviem či mam zastaviť živnosť a začať platiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba.Nakoľko sa zákon zmeni, či by nebolo vyhodnejšie aj naďalej si nechať živnosť a platiť do konca juna odvody (160 €). Môžete mi poradiť? Ďakujem
Podobný problém asi nemáš. Si v téme poistenie v nezamestnanosti a to živnostník povinne neplatí. Ak živnosť zrušíš a nezaeviduješ sa na UP, musíš sa v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatitel.
dobrava
30.12.11,21:14
1/ak si SZČO povinne platiaci aj ďalšie fondy, máš možnosť si platiť i naďalej PvN, vo výške 2% bez ďalšieho balíka poistenia, a aby si mal aj dobu započítanú pre prípadné vyplácanie dávky v nezamestnanosti (iba v tomto poistení je povinnosť zaplatiť v termíne, ak bude jeden deň po termíne, neráta sa ti do doby poistenia a SP vymôže platnu aj cez exek.) :D:D:D
Ďakujem za odpoveď, takže dobre tomu rozumiem, že ak si SZČO platí všetky povinné odvody do SP + DPvN, jeho sa tento nový zákon netýka, tzn., že si bude platiť aj naďalej a v prípade zrušenia živnosti mu bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti z VZ, ktorý si platil? Teda netreba tu žiadne prerušenie, alebo zrušenie a následne sa prihlásiť na "nový balík poistení"?.
A čo v prípade, ak zruší živnosť trebárs v januári 2012, odhlási sa zo SP z platenia povinných odvodov a bude si platiť len DPvN? Ako sa mu bude potom vypočítavať dávka v nezamestnanosti, ak by opätovne zrušil živnosť trebárs za 3 -4 roky a zaregistroval by sa na úrade práce?
Ďakujem.
Mila123
31.12.11,04:47
Ďakujem za odpoveď, takže dobre tomu rozumiem, že ak si SZČO platí všetky povinné odvody do SP + DPvN, jeho sa tento nový zákon netýka, tzn., že si bude platiť aj naďalej a v prípade zrušenia živnosti mu bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti z VZ, ktorý si platil? Teda netreba tu žiadne prerušenie, alebo zrušenie a následne sa prihlásiť na "nový balík poistení"?.
A čo v prípade, ak zruší živnosť trebárs v januári 2012, odhlási sa zo SP z platenia povinných odvodov a bude si platiť len DPvN? Ako sa mu bude potom vypočítavať dávka v nezamestnanosti, ak by opätovne zrušil živnosť trebárs za 3 -4 roky a zaregistroval by sa na úrade práce?
Ďakujem.

podmienkou na PvN - iba toto vybrané poistenie je aby to bola povinne poistená SZČO, keď zrušíš živnosť si stále povinne poistená SZČO? nemyslím....
pivko
12.01.12,09:43
Zamestnanec dostal výpoveď ku dňu 9.1.2012 , následne sa bol prihlásiť na Úrad práce. Može už teraz zrušiť platenie DPVN?
podmienku platenia 26 týždňov má splnenú.
Mila123
12.01.12,09:54
dôvod prerušenie DNP je aký?
pivko
12.01.12,10:13
ukončenie PP a prihlasenie sa na Urad prace.
Mila123
12.01.12,10:15
nechce už byť DNP ? pretože zrušiť si DNP môže kedy chce, nie je to viazané ničím.....
pivko
12.01.12,11:13
Mila123 asi si nerozumieme , ona si platila doteraz dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

9.1.2012 dostala výpoveď , DPVN aj tak končí v terajšej podobe 31.1.2012 ale podľa mňa je už zbytočné platiť do konca mesiaca keď má splnenú podmienku 26 tyždňov platenia , aby jej z toho vypočítali podporu.
pivko
13.01.12,05:34
Zamestnanec dostal výpoveď ku dňu 9.1.2012 , následne sa bol prihlásiť na Úrad práce. Može už teraz zrušiť platenie DPVN?
podmienku platenia 26 týždňov má splnenú.
Posúvam:mee:
Jozef 19
13.01.12,12:09
podmienky pre splnenie:

dobrovoľné nemocenské poistenie - DNP treba minimálne 270 dni
dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti - DPvN treba minimálne 730 dni