Kordošová
28.01.11,15:17
Aké odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne ,platia členovia štatutárnych orgánov poberajúcich odmenu za výkon funkcie od 1.1.2011.
ďakujem
mariana11
28.01.11,19:33
Ak má taký právny vzťah, ktorý mu zakladá právo na príjem zdaňovaný podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona dani z príjmov napr. odmeny konateľa musí ho zamestnávateľ prihlásiť do sociálnej poisťovne do 31.1.2011. Ale odvody bude platiť podľa toho či pôjde o pravidelný príjem, alebo nepravidelný príjem. Pravidelný to znamená vyplácaný každý mesiac. Ale pozor, lebo v podstate aj štvrťročne vyplácané odmeny sú vlastne pravidelné, ale pre tento zákon sa pravidelným považuje mesačné vyplácanie.
Z pravidelných príjmov sa platia odvody ako u normálneho zamestnanca, teda nemocenské, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti.
Pri nepravidelných príjmoch sa platí len dôchodkové poistenie.
A platí aj zdravotné poistenie.
petrako
29.01.11,19:20
A pokial konatel je spolocnikom jednoosobovej sro a nepobera odmeny ani ako konatel ani ako spolocnik? Treba sa prihlasit na SP? Ja si myslim ze nie,,,,staci ak si platí ako FO ZP.
mariana11
30.01.11,06:24
A pokial konatel je spolocnikom jednoosobovej sro a nepobera odmeny ani ako konatel ani ako spolocnik? Treba sa prihlasit na SP? Ja si myslim ze nie,,,,staci ak si platí ako FO ZP.

Včera na školení prednášajúci povedal, že podľa neho treba prihlásiť. Ale že je možné, že poisťovne budú mať iné pokyny. Jedna známa sa pýtala u nás na sociálke a tam jej povedalii, že pokiaľ nepoberá odmeny, tak nemusí. Najlepšie je ak sa každý spýta vo svojej poisťovni.
pavol54
30.01.11,06:28
Včera na školení prednášajúci povedal, že podľa neho treba prihlásiť. Ale že je možné, že poisťovne budú mať iné pokyny. Jedna známa sa pýtala u nás na sociálke a tam jej povedalii, že pokiaľ nepoberá odmeny, tak nemusí. Najlepšie je ak sa každý spýta vo svojej poisťovni.
Mne zase povedali na SP, že konateľa treba prihlásiť ako poberateľa nepravidelného príjmu, a potom keď bude mať príjem tento sa rozpočíta na všetky predchádzajúce mesiace a z toho vykoná odvod .
mariana11
30.01.11,06:46
Mne zase povedali na SP, že konateľa treba prihlásiť ako poberateľa nepravidelného príjmu, a potom keď bude mať príjem tento sa rozpočíta na všetky predchádzajúce mesiace a z toho vykoná odvod .

No je to trocha divné, lebo ak k 1.1. nema konateľ žiadnu zmluvu o poberaní nejakej, hoci aj nepravidelnej, napríklad že odmenu dostane raz ročne, tak neviem, prečo by sa mal prihlásiť. Na druhej strane, zas nikto nevie či v priebehu roka nejakú odmenu dostane. To mi príde, že sa má prihlásiť len tak preventívne. Ja si myslím, že je naozaj lepšie prihlásiť každého konateľa ak nepoberá pravidelné odmeny ako poberateľa nepravidelného príjmu. Tu vám nemôže nikto nič vytknúť, že ste niečo porušili. V druhom prípade, sa to môže stať. Takže ja tiež prihlásim všetkých konateľov, aj ked povedali na sociálke, že netreba.
A áno odmena pri nepravidelnom prijme sa rozpočítava na predchádzajúce mesiace.
KEJKA
30.01.11,07:20
nuž s takým opatrným postupom zasa nesúhlasím. jednoosobová sro, jeden konateľ, nemá žiadnu zmluvu, nepoberal príjem, nemá zamestnancov.
Pracuje "za podiely na zisku", odvody si platí z iného dôvodu.
alebo neplatí, ak je študent. Takých sro je viac.
Sro teda nie je ani registrovaná na SP, a keby bol takýto postup záväzný, tak sa registrovať musí aj ako sro a potom sro prihlási konateľa a z toho dôvodu bude dávať mesačne nulové výkazy?
To je čo za nezmysel?
mariana11
30.01.11,08:28
nuž s takým opatrným postupom zasa nesúhlasím. jednoosobová sro, jeden konateľ, nemá žiadnu zmluvu, nepoberal príjem, nemá zamestnancov.
Pracuje "za podiely na zisku", odvody si platí z iného dôvodu.
alebo neplatí, ak je študent. Takých sro je viac.
Sro teda nie je ani registrovaná na SP, a keby bol takýto postup záväzný, tak sa registrovať musí aj ako sro a potom sro prihlási konateľa a z toho dôvodu bude dávať mesačne nulové výkazy?
To je čo za nezmysel?

Tak na tie výkazy som nepomyslela....takze nikoho nebudem hlásiť preventívne.:)
adams
30.01.11,08:42
Tak na tie výkazy som nepomyslela....takze nikoho nebudem hlásiť preventívne.:)
Ja mam tiez s.r.o., ktora nema ziadnych zamestnancov. Na SP nie je registrovana ako zamestnavatel. S. r. o. ma dvoch spolocnikov (PO + FO), pricom jeden zo spolocnikov je konatelom (FO). Neviem o ziadnej zmluve, ktora by zakladala vyplacanie odmien konatelovi. Pravidelne neboli vyplacane ziadne. Myslite, ze treba konatela prihlasit?
mariana11
30.01.11,08:55
Ja mam tiez s.r.o., ktora nema ziadnych zamestnancov. Na SP nie je registrovana ako zamestnavatel. S. r. o. ma dvoch spolocnikov (PO + FO), pricom jeden zo spolocnikov je konatelom (FO). Neviem o ziadnej zmluve, ktora by zakladala vyplacanie odmien konatelovi. Pravidelne neboli vyplacane ziadne. Myslite, ze treba konatela prihlasit?

Ja nebudem prihlasovať, už som sa definitívne rozhodla.Aj na základe vyjadrenia Kejky. Až ked začnú poberať nejaké odmeny.
pavol54
30.01.11,11:50
Ja nebudem prihlasovať, už som sa definitívne rozhodla.Aj na základe vyjadrenia Kejky. Až ked začnú poberať nejaké odmeny.
Každý prípad je treba posudzovať individuálne. Ak má sro zamestnancov tak je prihlásená. Nech skúsi prísť konateľ do banky že chce hypotéku alebo stavebný úver a ak im ukáže že má nepravidelný príjem alebo že robí zadarmo tak si môže isť zahvízdať do Žiliny na lampáreň. Toto zákonné opatrenie bolo prijaté pre tých čo sú za vodou a už nemusia nič, len užívať zisk a to má zase iné súvislosti. Myslím si že lepšie je konateľa prihlásiť na nepravidelný príjem a potom sa uvidí. Ale to je môj osobný názor.
junior78
30.01.11,11:58
Soc poist definuje: Podmienkami nadobudnutia postavenia zamestnanca od 1. januára 2011 bude teda existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti, vyplývajúceho z tohto právneho vzťahu. Obe podmienky musia byť splnené súčasne. Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, bude zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, bude zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.

Čo znamená: existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti
(Konateľ na základe spoločenskej zmluvy ktorá nerieši jeho odmenu spľňa všetky podmienky alebo musí byť zvlášť zmluva, rozhodnutie na určenie k poberaniu napr. nepravideľných príjmov?)

Ja to vidím takto:
1, Keď musí byť zvlášť zmluva o poberaní príjmov aby sa splnili všetky podmienky a konateľ nemá takú zmluvu vtedy neprihlásim.

2, Keď aj bez zmluvy o poberaní príjmov sú splnené podmienky tak by som prihlásil.( V tomto pripade by som musel prihlásiť každého konateľa v každom s.r.o. v ktorom figuruje)

Ja sa prikláňam k 1, bodu a nerád by som prihlasoval. Mám 1 konateľa ktorý figuruje v troch s.r.o. a nemá žiadne príjmy ani zmluvu a nechcel by som ho cez tri firmy prihlasovať a posielať nulové hlásenia. Ako vidíte?

ĎAkujem
mariana11
30.01.11,12:17
Každý prípad je treba posudzovať individuálne. Ak má sro zamestnancov tak je prihlásená. Nech skúsi prísť konateľ do banky že chce hypotéku alebo stavebný úver a ak im ukáže že má nepravidelný príjem alebo že robí zadarmo tak si môže isť zahvízdať do Žiliny na lampáreň. Toto zákonné opatrenie bolo prijaté pre tých čo sú za vodou a už nemusia nič, len užívať zisk a to má zase iné súvislosti. Myslím si že lepšie je konateľa prihlásiť na nepravidelný príjem a potom sa uvidí. Ale to je môj osobný názor.

Nejako si v tomto príspevku sám odporuješ. Najprv napíšeš že konateľ ak ukáže v banke že má nepravidelný príjem, tak nepochodí...a potom napíšeš že je ho lepšie prihlásiť na nepravidelný príjem. Tak neviem ako to mám chápať.
mariana11
30.01.11,17:01
nuž s takým opatrným postupom zasa nesúhlasím. jednoosobová sro, jeden konateľ, nemá žiadnu zmluvu, nepoberal príjem, nemá zamestnancov.
Pracuje "za podiely na zisku", odvody si platí z iného dôvodu.
alebo neplatí, ak je študent. Takých sro je viac.
Sro teda nie je ani registrovaná na SP, a keby bol takýto postup záväzný, tak sa registrovať musí aj ako sro a potom sro prihlási konateľa a z toho dôvodu bude dávať mesačne nulové výkazy?
To je čo za nezmysel?

KEJKA, ináč teraz som sa dozvedela, že výkazy za nepravidelný príjem sa budú dávať len za tie mesiace ,ked je príjem, takze ziadne nulové výkazy.
Jozef Mihál
30.01.11,17:33
Konateľa a pod. musíte do SP prihlásiť k 1.1.2011 vtedy, ak existuje zmluva, dohoda a pod. o tom, že poberá za výkon funkcie odmenu. Ak takáto zmluva resp. dohoda neexistuje a nie je isté, kedy a či vôbec konateľ odmenu dostane, nemusíte ho do SP prihlasovať už k 1.1.2011.

V SR existujú tisíce spoločností (a každá má zo zákona konateľa) ktoré reálne nevykonávajú žiadnu činnosť, nemajú žiadnych zamestnancov - takéto sa samozrejme nebudú v SP musieť registrovať ako zamestnávatelia a nebudú prihlasovať v SP svojich konateľov...

Konateľa a pod. budete musieť prihlásiť v okamihu, kedy sa dozviete o skutočnosti, že odmenu bude mať. Po vyplatení odmeny ho zo SP odhlasovať nebudete.

Súčasne potvrdzujem, že nové výkazy poistného (nepravidelné odmeny a odmeny doplatené bývalým zamestnancom) sa posielajú len za tie mesiace, v ktorých bolo niečo zamestnancom s nepravidelným príjmom (resp. bývalým zamestnancom) vyplatené. Prázdne výkazy sa neposielajú.
mariana11
30.01.11,17:44
Konateľa a pod. musíte do SP prihlásiť k 1.1.2011 vtedy, ak existuje zmluva, dohoda a pod. o tom, že poberá za výkon funkcie odmenu. Ak takáto zmluva resp. dohoda neexistuje a nie je isté, kedy a či vôbec konateľ odmenu dostane, nemusíte ho do SP prihlasovať už k 1.1.2011.

V SR existujú tisíce spoločností (a každá má zo zákona konateľa) ktoré reálne nevykonávajú žiadnu činnosť, nemajú žiadnych zamestnancov - takéto sa samozrejme nebudú v SP musieť registrovať ako zamestnávatelia a nebudú prihlasovať v SP svojich konateľov...

Konateľa a pod. budete musieť prihlásiť v okamihu, kedy sa dozviete o skutočnosti, že odmenu bude mať. Po vyplatení odmeny ho zo SP odhlasovať nebudete.

Súčasne potvrdzujem, že nové výkazy poistného (nepravidelné odmeny a odmeny doplatené bývalým zamestnancom) sa posielajú len za tie mesiace, v ktorých bolo niečo zamestnancom s nepravidelným príjmom (resp. bývalým zamestnancom) vyplatené. Prázdne výkazy sa neposielajú.


Veľmi pekne ďakujeme za vysvetlenie.
Ešte by ma zaujímalo ak sa zruší zmluva o poberaní odmeny za výkon funkcie konateľa, alebo už nebude konateľom v spoločnosti? Vtedy treba odhlasovať?
Jozef Mihál
30.01.11,17:47
Samozrejme, vtedy treba konateľa zo SP odhlásiť.
KEJKA
30.01.11,17:48
Dobrý večer, ked ste sa zapojili, sú rôzne teorie, napr. že
* ak konateľ je riadnym zamestnancom, takže je prihlásený, teraz ho vraj treba prihlásiť ešte osobitne ako konateľa - to hádam nie?
* ak je niekto zamestnanec a aj má DIČ na príjem z nájmu, tak sa musí prihlásiť-registrovať do ZP ako SZČO....to je logické.
* ak je niekto SZČO a je z toho dôvodu registrovaný v ZP, pritom má príjem z nájmu, tak sa osobitne registrovať nemusí, správne?
* ak konateľ bude mať nepravidelný príjem, ale sro má aj riadnych zamestnancov, tak v mesiaci, ak ten konateľ nebude mať žiadny príjem, netreba zaňho vyplniť vo výkaze nulový riadok? /lebo mesačný výkaz nulový nebude-budú tam bežní zamestnanci/,.logicky mi vychádza, že nulový za konateľa sa uvádzať nebude, len aby to aj zvládol EZU systém /pardon, občas "nesystém"/
* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?
...................
prepáčte, že miešam otázky spolu, určite ich je viac, napadli ma v rýchlosti tieto.
mariana11
30.01.11,17:54
Výkazy budú dvojaké:
Masačný výkaz pre pravidelné príjmy .Preto pomenovanie mesačný

Výkaz poistného pre nepravidelné príjmy. Ten sa bude dávať len vtedy, ked bude vyplatený príjem.
Jozef Mihál
30.01.11,18:00
* ak konateľ je riadnym zamestnancom, takže je prihlásený, teraz ho vraj treba prihlásiť ešte osobitne ako konateľa - to hádam nie?

Áno, treba ho prihlásiť druhýkrát - rovnako ako je to v prípadoch, kedy je niekto zamestnanec v prac. pomere a súčasne má aj dohodu v tej istej firme.

* ak je niekto zamestnanec a aj má DIČ na príjem z nájmu, tak sa musí prihlásiť-registrovať do ZP ako SZČO....to je logické.
* ak je niekto SZČO a je z toho dôvodu registrovaný v ZP, pritom má príjem z nájmu, tak sa osobitne registrovať nemusí, správne?

Ako SZČO sa prihlasuje len jeden jediný raz - to platí pre ZP a aj pre SP. Aby nedošlo k omylu - z príjmov z prenájmu sa do SP neplatí.

* ak konateľ bude mať nepravidelný príjem, ale sro má aj riadnych zamestnancov, tak v mesiaci, ak ten konateľ nebude mať žiadny príjem, netreba zaňho vyplniť vo výkaze nulový riadok? /lebo mesačný výkaz nulový nebude-budú tam bežní zamestnanci/,.logicky mi vychádza, že nulový za konateľa sa uvádzať nebude, len aby to aj zvládol EZU systém /pardon, občas "nesystém"/

Konateľ s nepravidelným príjmom sa neuvádza na mesačnom výkaze ale na novom výkaze poistného a to len za mesiace, v ktorých má vyplatený príjem. Prázdny výkaz poistného - to sa už opakujem - sa neposiela.

* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?

Áno, ide o zdaniteľný príjem ktorý mu plynie z titulu funkcie konateľa, z ktorého sa od 1.1.2011 platí poistné na sociálne poistenie - zrejme pôjde o nepravidelný príjem - preto ho treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom.
KEJKA
30.01.11,18:14
okrem ocenenia ďakujem za jasné vysvetlenie. Áno ten nový výkaz som zaregistrovala, ale som sa ním ešte nezaoberala. Otázky a odpovede na ne chvalabohu sú zatial pre mňa čisto hypotetické.
ešte raz ďakujem.
evina
30.01.11,18:22
* ak konateľ je riadnym zamestnancom, takže je prihlásený, teraz ho vraj treba prihlásiť ešte osobitne ako konateľa - to hádam nie?

Áno, treba ho prihlásiť druhýkrát - rovnako ako je to v prípadoch, kedy je niekto zamestnanec v prac. pomere a súčasne má aj dohodu v tej istej firme.

* ak je niekto zamestnanec a aj má DIČ na príjem z nájmu, tak sa musí prihlásiť-registrovať do ZP ako SZČO....to je logické.
* ak je niekto SZČO a je z toho dôvodu registrovaný v ZP, pritom má príjem z nájmu, tak sa osobitne registrovať nemusí, správne?

Ako SZČO sa prihlasuje len jeden jediný raz - to platí pre ZP a aj pre SP. Aby nedošlo k omylu - z príjmov z prenájmu sa do SP neplatí.

* ak konateľ bude mať nepravidelný príjem, ale sro má aj riadnych zamestnancov, tak v mesiaci, ak ten konateľ nebude mať žiadny príjem, netreba zaňho vyplniť vo výkaze nulový riadok? /lebo mesačný výkaz nulový nebude-budú tam bežní zamestnanci/,.logicky mi vychádza, že nulový za konateľa sa uvádzať nebude, len aby to aj zvládol EZU systém /pardon, občas "nesystém"/

Konateľ s nepravidelným príjmom sa neuvádza na mesačnom výkaze ale na novom výkaze poistného a to len za mesiace, v ktorých má vyplatený príjem. Prázdny výkaz poistného - to sa už opakujem - sa neposiela.

* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?

Áno, ide o zdaniteľný príjem ktorý mu plynie z titulu funkcie konateľa, z ktorého sa od 1.1.2011 platí poistné na sociálne poistenie - zrejme pôjde o nepravidelný príjem - preto ho treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom.

Dúfam, že to dobre chápem:
Ak je konateľ riadny zamestnanec, tak z titulu konateľa ho treba znova prihlásiť len ak berie nejakú odmenu z titulu funkcie konateľa alebo ....?
zuzana
30.01.11,18:23
A ak má konateľ pracov.zmluvu ako riaditeľ a má zmluvu o výkone funkcie konateľa ale neboli mu nikdy za funkciu konateľa vyplatené doteraz odmeny, treba ho prihlásiť?
Timka1
30.01.11,18:32
Dúfam, že to dobre chápem:
Ak je konateľ riadny zamestnanec, tak z titulu konateľa ho treba znova prihlásiť len ak berie nejakú odmenu z titulu funkcie konateľa alebo ....?

áno, ak poberá odmenu z titula konateľa, je potrebné ho znova prihlásiť, ak nepoberá odmenu, netreba ho prihlasovať
Timka1
30.01.11,18:34
A ak má konateľ pracov.zmluvu ako riaditeľ a má zmluvu o výkone funkcie konateľa ale neboli mu nikdy za funkciu konateľa vyplatené doteraz odmeny, treba ho prihlásiť?


záleží od toho ako je to ošetrené v zmluve o výkone funkcie konateľa, ak je v nej jednoznačne uvedené, že mu nebude vyplácaná žiadna odmena, netreba ho prihlasovať do SP

ak ani naďalej nebude dostávať žiadne odmeny - neprihlasujete ho
tinkas
30.01.11,18:40
teda ak je konateľ zároveň aj zamestnancom ale ako konateľ nepobera žiadnu odmenu , len ako zemstnanec dostava mzdzu plus chodi na zahraničné pracovné cesty čiže dostáva stravné a vreckové nemusim ho prihlásiť na SP...
mariana11
30.01.11,18:42
teda ak je konateľ zároveň aj zamestnancom ale ako konateľ nepobera žiadnu odmenu , len ako zemstnanec dostava mzdzu plus chodi na zahraničné pracovné cesty čiže dostáva stravné a vreckové nemusim ho prihlásiť na SP...

nemusíš
Timka1
30.01.11,18:48
teda ak je konateľ zároveň aj zamestnancom ale ako konateľ nepobera žiadnu odmenu , len ako zemstnanec dostava mzdzu plus chodi na zahraničné pracovné cesty čiže dostáva stravné a vreckové nemusim ho prihlásiť na SP...

takto to pán Mihál vysvetlil, citujem:

* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?

Áno, ide o zdaniteľný príjem ktorý mu plynie z titulu funkcie konateľa, z ktorého sa od 1.1.2011 platí poistné na sociálne poistenie - zrejme pôjde o nepravidelný príjem - preto ho treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom.
mariana11
30.01.11,18:51
takto to pán Mihál vysvetlil, citujem:

* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?

Áno, ide o zdaniteľný príjem ktorý mu plynie z titulu funkcie konateľa, z ktorého sa od 1.1.2011 platí poistné na sociálne poistenie - zrejme pôjde o nepravidelný príjem - preto ho treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom.

Ale tu ide o zamestnanca.Bol vyslaný ako zamestnanec nie ako konateľ. Preto si myslím , že v tomto prípade netreba prihlasovať.
Timka1
30.01.11,18:53
Ale tu ide o zamestnanca.Bol vyslaný ako zamestnanec nie ako konateľ. Preto si myslím , že v tomto prípade netreba prihlasovať.

ak dostáva vreckové z titulu zamestnanca, netreba ho ešte raz prihlasovať,

ak dostáva vreckové z tizulu konateľa, treba ho prihlásiť
pavol54
30.01.11,19:29
odvody za zamestnancov(klasických) sú: zam 35,2 zec 13,4
Ak je konateľ zamestnanec, sú odvody ako u klasického zamestnanca alebo ako u konateľa poberajúceho pravidelnú odmenu za výkon funkcie
teda zam 33,15 konateľ 12,4?
Vreckové ak je vyplatené, sú odvody ako u konateľa s nepravidelným príjmom teda zam 31,75 konateľ 11%?
ingak
30.01.11,22:53
odvody za zamestnancov(klasických) sú: zam 35,2 zec 13,4
Ak je konateľ zamestnanec, sú odvody ako u klasického zamestnanca alebo ako u konateľa poberajúceho pravidelnú odmenu za výkon funkcie
teda zam 33,15 konateľ 12,4? Myslím, že záleží z akého titulu poberá príjem - či je to príjem podľa pracovnej zmluvy alebo zmluva... kde je dohodnutá odmena konateľa.
Vreckové ak je vyplatené, sú odvody ako u konateľa s nepravidelným príjmom teda zam 31,75 konateľ 11%?

odpoveď v texte.
JAJA11
31.01.11,07:03
A ako to bude z daňového hľadiska? Odvody do poisťovní z vyplatených odmien zo zisku bude platiť firma a budú to jej náklady alebo aj tie sa budú vyplácať zo zisku ? :o
kimart
31.01.11,08:16
Vreckové ak je vyplatené, sú odvody ako u konateľa s nepravidelným príjmom teda zam 31,75 konateľ 11%?[/QUOTE]

Tiež ma toto zaujíma, no zároveň by ma zaujímalo, že keď napr. konateľovi vyplatíme vreckové vo výške 200€, z toho zaplatíme odmeny a daň, tak ako by sme počítali mzdu?
Arava
31.01.11,14:40
Prosím o radu,
Ako sa postupuje v takých prípadoch ak konateľom je vo viacerých spoločnostiach???? musí ho každá spoločnosť prihlásiť ako konateľa - zamestnanca s pravidelným alebo nepravidelným príjmom do Sociálnej poisťovne??? a z každej odmeny platiť aj Sociálne poistenie??? aj keď to bude napríklad piatich spoločnostiach???
Timka1
31.01.11,14:44
Prosím o radu,
Ako sa postupuje v takých prípadoch ak konateľom je vo viacerých spoločnostiach???? musí ho každá spoločnosť prihlásiť ako konateľa - zamestnanca s pravidelným alebo nepravidelným príjmom do Sociálnej poisťovne??? a z každej odmeny platiť aj Sociálne poistenie??? aj keď to bude napríklad piatich spoločnostiach???

áno, každá spoločnosť prihlási konateľa do SP, 5 spoločností - 5 prihlášok, a každá spoločnosť odvádza poistné
Arava
31.01.11,16:45
áno, každá spoločnosť prihlási konateľa do SP, 5 spoločností - 5 prihlášok, a každá spoločnosť odvádza poistné
Ďakujem za odpoveď, ešte mám jednu otázku: V každej teto spoločnosti by platil odvody z maximálnych vymeriavacích základov?? Keby tá odmena konateľal bola vysoká??-teda vyšia ako sú zákonom stanovené maximálne vymeriavaci základy.
Timka1
31.01.11,16:50
Ďakujem za odpoveď, ešte mám jednu otázku: V každej teto spoločnosti by platil odvody z maximálnych vymeriavacích základov?? Keby tá odmena konateľal bola vysoká??-teda vyšia ako sú zákonom stanovené maximálne vymeriavaci základy.

pokiaľ viem, tak poistné platí do výšky max. VZ zvlášť v každej spoločnosti,

ak všetky odmeny spolu presiahnu max. VZ, v poisťovni bude mať preplatok, ktorý si vyžiada späť
Arava
31.01.11,17:10
pokiaľ viem, tak poistné platí do výšky max. VZ zvlášť v každej spoločnosti,

ak všetky odmeny spolu presiahnu max. VZ, v poisťovni bude mať preplatok, ktorý si vyžiada späť
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ktorá znamená že sa bude robiť aj ročné zúčtovanie
sociálneho poistenia?
Timka1
31.01.11,17:12
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ktorá znamená že sa bude robiť aj ročné zúčtovanie
sociálneho poistenia?

zatiaľ sa nerobí zúčtovanie poistenia do SP, ale v budúcnosti určite bude,

formou žiadosti sa preplatok vyžiada zo SP, ktorá mu ho poukáže na účet
Arava
31.01.11,17:55
zatiaľ sa nerobí zúčtovanie poistenia do SP, ale v budúcnosti určite bude,

formou žiadosti sa preplatok vyžiada zo SP, ktorá mu ho poukáže na účet

Ďakujem za odpoveď, u konateľov ktorí sú občania Slovenskej republiky by to bolo jednoduché - prihlásia sa ako zamestnaci s pravidelným príjmom, vzťahuje sa na nich nemocenské, dochodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti alebo s nepravidelným príjmom, vzťahuje sa na nich iba dochodkové poistenie.
Ako však postupovať v takom prípade ked konateľ je občan niektorej krajiny Europskej únie?? na Slovenku dostáva odmenu za výkon funkcie konateľa? a nepredloží formulár E 101 - čo znamená že si neprispieva do Sociálneho systému
v inej krajine Europskej únie??
LeaSl
31.01.11,20:55
Nemám celkom jasno v tom ako postupovať, ide o jednoosobovú s.r.o., konateľ bude mať nepravidelne vyplácanú odmenu, odvody do ZP, sú mi jasné, aj to, že ho treba prihlásiť do SP, v SP je prihlásený ako dobrovoľne poist. osoba, takže v mesiaci, keď mu bude vyplatená odmena okrem odvodov, ktoré platí ako dobrov. poistenec sa doplatia ešte odvody, ktoré mu vyplývajú z odmeny?
ďakujem za radu.
KEJKA
31.01.11,23:17
áno, ale teraz, ak bude povinne poistený kvôli nepravidelnej odmene ako konateľ, vyvstáva otázka, či je nutné byť ešte aj dobrovoľne poistený - má na to špeciálny dôvod?
LeaSl
01.02.11,20:34
nie, predtým chcel byť poistený dobrovoľne - kvôli dôchodku, prípadne aby mal nárok na invalidný, keby sa náhodou niečo stalo, odmeny má nízke, chcel sa vyhnúť plateniu do ZP
VieraPopluharova
01.02.11,20:44
Nemám celkom jasno v tom ako postupovať, ide o jednoosobovú s.r.o., konateľ bude mať nepravidelne vyplácanú odmenu, odvody do ZP, sú mi jasné, aj to, že ho treba prihlásiť do SP, v SP je prihlásený ako dobrovoľne poist. osoba, takže v mesiaci, keď mu bude vyplatená odmena okrem odvodov, ktoré platí ako dobrov. poistenec sa doplatia ešte odvody, ktoré mu vyplývajú z odmeny?
ďakujem za radu.

Nie v mesiaci keď mu bude vyplatena odmena, za ten mesiac zuctujes k prisluchajucemu obdobiu a budes mat jeden vykaz ako klasicky zamestnanec a druhy vykaz novy ako zamestnanec s nepravidelnym prijmom kde bude tato odmena na jednotlive mesiace k nej prisluchajuce rozpisana, ale len do vysky Max.VZ za jednotlive mesiace. Ak napr. v niektorom mesiaci mal Max.VZ uz z riadneho pracovneho pomeru tak ostatok rozpočítaš do mesiacov kde tak nebolo, moze nastat i pripad, že mal Max.VZ z klasického zamestnaneckého pomeru k vsetkym prisluchajucim mesiacom pre odmenu, tak potom na tomto vykaze odvody budu 0 z dôvodu dosiahnutia Max.VZ.
geminika
02.02.11,08:34
Chcela by som sa spýtať k danej téme odvodov, nakoľko som nenašla (alebo prehliadla) tento prípad:

Aké odvody od 1.1.2011 platí spoločník s.r.o. (konateľ), keď nie je zamestnancom s.r.o., ale pravidelne poberá odmeny a je aj SZČO a z toho odvádza odvody? Je povinný prihlásiť sa na SP a ZP a odvádza aj z tohto príjmu odvody či len zo SZČO?

Ďakujem.
JAJA11
02.02.11,08:58
Chcela by som sa spýtať k danej téme odvodov, nakoľko som nenašla (alebo prehliadla) tento prípad:

Aké odvody od 1.1.2011 platí spoločník s.r.o. (konateľ), keď nie je zamestnancom s.r.o., ale pravidelne poberá odmeny a je aj SZČO a z toho odvádza odvody? Je povinný prihlásiť sa na SP a ZP a odvádza aj z tohto príjmu odvody či len zo SZČO?

Ďakujem.

Ak má ako spoločník alebo konateľ nejaký príjem, je potrebné ho prihlásiť aj ako spoločníka (SZČO - je iná kategória a s s.r.o. nemá nič spoločné). Iba pri presiahnutí maximálnej hranice pre odvod sa skúma, z akej výšky sa má odviesť do SP :o
Kika69
02.02.11,11:39
odvody za zamestnancov(klasických) sú: zam 35,2 zec 13,4
Ak je konateľ zamestnanec, sú odvody ako u klasického zamestnanca alebo ako u konateľa poberajúceho pravidelnú odmenu za výkon funkcie
teda zam 33,15 konateľ 12,4?
Vreckové ak je vyplatené, sú odvody ako u konateľa s nepravidelným príjmom teda zam 31,75 konateľ 11%?

Chcem sa poradiť, sú tieto percentá v príspevku správne?
Nemali by byť odvody konateľa, ktorý poberá pravidelnú odmenu za výkon funkcie: zamestnávateľ 34,15 % a konateľ tak isto ako klasický zamestnanec t.j. 13,4%? Nemal by byť rozdiel len garančnom a úrazovom poistení za zamesnávateľa vo výške 0,25 a 0,80 % (spolu 1,05)?
Kika69
02.02.11,11:54
Chcem sa poradiť, sú tieto percentá v príspevku správne?
Nemali by byť odvody konateľa, ktorý poberá pravidelnú odmenu za výkon funkcie: zamestnávateľ 34,15 % a konateľ tak isto ako klasický zamestnanec t.j. 13,4%? Nemal by byť rozdiel len garančnom a úrazovom poistení za zamesnávateľa vo výške 0,25 a 0,80 % (spolu 1,05)?


Odpoviem si sama :) lebo som to už aj našla v tejto tabuľke:


http://www.eserocka.sk/prehlad_odvodov.html

Ďalší rozdiel 1% u konateľa aj zamestnávateľa je v tom, že ani jeden z nich neplatí poistenie v nezamestnanosti oproti klasickému zamestnancovi. Už mám len problém, prečo môj soft vypočítava odvody konateľa vo výške 35,2 a 13,4 % ako u zamestnanca. :(
KEJKA
02.02.11,12:13
možno ešte nemáš aktualizovanú verziu, alebo si nezadala správne parametre.
Kika69
02.02.11,12:23
možno ešte nemáš aktualizovanú verziu, alebo si nezadala správne parametre.

Dnes som si sťahovala najnovšiu verziu, včera robili v softe nejaké opravy práve ohľadom odvodov a výkazov do SP. Parametre by som mala mať tiež správne, keď som si vytlačila kódy podľa mzdových zložiek, tak všetky kódy ako odmena konateľov, odmena štatut. zástupcov, odmena spoločníkov, členov predstavenstva atď.....mala odvody aj do gar. poist., úrazového i poisternia v nezameastnanosti. Nenašla som žiadne zaradenie podľa kódu, ktoré by tieto odvody poistného nemalo. :( Budem tam musieť zavolať.
vieraaaa
02.02.11,15:43
Tiež by som poprosila o radu v prípade konateľa, spoločníka, ktorý je zamestnancom a má pracovnú zmluvu ako zamestnanec, kde nemá uvedené žiadne iné odmeny okrem mesačného platu, ktorý má aj každý mesiac vyplatený. Odmeny za výkon funkcie konateľa nemá v priebehu roka žiadne a najskôr na budúci rok bude mať možno vyplatené podiely zo zisku. Doteraz som bola presvedčená aj na základe školenia, ktoré som absolvovala, že ho netreba prihlásiť do SP, no čím viac čítam, už som si nie taká istá, či som ho predsa nemala prihlásiť do 31.1. Mala som ho prihlásiť, alebo som urobila dobre, že som ho neprihlásila?
truch
02.02.11,15:48
Tiež by som poprosila o radu v prípade konateľa, spoločníka, ktorý je zamestnancom a má pracovnú zmluvu ako zamestnanec, kde nemá uvedené žiadne iné odmeny okrem mesačného platu, ktorý má aj každý mesiac vyplatený. Odmeny za výkon funkcie konateľa nemá v priebehu roka žiadne a najskôr na budúci rok bude mať možno vyplatené podiely zo zisku. Doteraz som bola presvedčená aj na základe školenia, ktoré som absolvovala, že ho netreba prihlásiť do SP, no čím viac čítam, už som si nie taká istá, či som ho predsa nemala prihlásiť do 31.1. Mala som ho prihlásiť, alebo som urobila dobre, že som ho neprihlásila?
Vierka, nemusela si ho hlásiť, keby ste mu vyplatili aj nejakú nepravidelnú odmenu z titulu jeho funkcie konateľa, prihlásiš ho až keď sa odmena vyplatí. Podielov na zisku sa to netýka. Keby si mu vyplatila vreckové, ale zase len ako konateľovi, prihlásiš až v mesiaci výplaty.
vieraaaa
02.02.11,15:54
Dáška, ďakujem. Ja som ho ani neprihlásila. Len už som začala pochybovať. Držala som vysvetlenia zo školenia Ing. Strýčkovej, ktorej výklad je aj v príspevku
http://www.porada.sk/1634663-post377.html
truch
02.02.11,15:57
Inak, ja som našich prihlásila ešte 27.1., keby sme im náhodou niečo chceli vyplatiť, tiež som myslela, že ak vyplatím podiely na zisku, musím prihlásiť, nie je to pravda, na ústredí SP ma informovali, že podiely na zisku nepodliehajú zdaneniu a teda ani odvodom. Jedného z konateľov, prihláseného toho 27.1. som už aj odhlásila, končil k 31.1. PP, lebo je predčasný dôchodca / o mesiac skôr sme prešli na dohodu/, lebo aj súbežný PP konateľa s nepravidelným príjmom zakladá účasť na dôchodkovom poistení,tak by mu dôchodok pozastavili, aj keď skončil riadny PP.
salsa
02.02.11,15:58
" Tiež by som poprosila o radu v prípade konateľa, kde nemá uvedené žiadne iné odmeny okrem mesačného platu, ktorý má aj každý mesiac vyplatený. Odmeny za výkon funkcie konateľa nemá v priebehu roka žiadne a najskôr na budúci rok bude mať možno vyplatené podiely zo zisku. Doteraz som bola presvedčená aj na základe školenia, ktoré som absolvovala, že ho netreba prihlásiť do SP, no čím viac čítam, už som si nie taká istá, či som ho predsa nemala prihlásiť do 31.1. Mala som ho prihlásiť, alebo som urobila dobre, že som ho neprihlásila?[/QUOTE] "

Podľa môjho úsudku z tejto novelizácie SP , treba takéhoto zamestnanca s nepravidelným príjmom prihlásiť až vtedy , keď sa príjem bude vyplácať . Napr. sa vyplatí odmena konateľa v 11/2011, tak ho prihlásim vtedy , keď sa to dozviem a rozpočítam odmenu na predchádzajúce mesiace t.j.12 mesiacov dozadu, v tomto prípade 11 mesiacov a odvediem odvod do SP...
truch
02.02.11,16:07
[/QUOTE]
Podľa môjho úsudku z tejto novelizácie SP , treba takéhoto zamestnanca s nepravidelným príjmom prihlásiť až vtedy , keď sa príjem bude vyplácať . Napr. sa vyplatí odmena konateľa v 11/2011, tak ho prihlásim vtedy , keď sa to dozviem a rozpočítam odmenu na predchádzajúce mesiace t.j.12 mesiacov dozadu, v tomto prípade 11 mesiacov a odvediem odvod do SP...[/QUOTE]


Áno, hlásiš až keď má skutočne niečo vyplatené, ako je to s tým rozpočítavaním neviem, ja by som to dala jednou sumou vtedy, keď vyplatím. Skúsim sa zajtra spýtať na prednáške p. Mihála, uvidím,či sa bude dať aj niečo opýtať:)
Kika69
02.02.11,16:18
Odpoviem si sama :) lebo som to už aj našla v tejto tabuľke:


http://www.eserocka.sk/prehlad_odvodov.html

Ďalší rozdiel 1% u konateľa aj zamestnávateľa je v tom, že ani jeden z nich neplatí poistenie v nezamestnanosti oproti klasickému zamestnancovi. Už mám len problém, prečo môj soft vypočítava odvody konateľa vo výške 35,2 a 13,4 % ako u zamestnanca. :(

Tak ja som už úplne na pochybách, poobede som bola v SP a tam mi povedali že z odvodov konateľa sa platí poistenie v zamestnanosti. Tak teraz už fakt neviem, už mám 3 verzie:

1. soft mi spraví odmenu konateľa, čo sa týka odvodov, tak isto ako klasického zamestnanca
2. podľa Porady a internetu sa neplatí ani garančné ani úrazové ani poistenie v nezamestnanosti
3. podľa pracovníčky SP sa z odvodov konateľa neplatí len GP a ÚZ

:(:(:(

Kde to prosím v zákone presne nájdem?
kattka.c
02.02.11,16:24
Kika69
02.02.11,17:02
tu je prehladna tabulka:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19638

Katka ďakujem super tabuľka z dôveryhodného zdroja. Oceňujem príspevok aspoň takto, ešte nemám 10 bodov na hodnotenie.

Takže aj podľa tejto tabuľky sa neplatí len GP a UP, poistenie v nezamestnanosti hej. Pracovníčka SP mala pravdu, ešte to aj konzultovala s kolegyňami, lebo si nebola istá.
Inak zaujímavé, že čítam viacero článkov na nete na túto tému, čo článok, to iné informácie. :rolleyes:
Arava
02.02.11,17:54
Vopred sa ospravedlňujem ale mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi konateľom a štatutárom??
truch
03.02.11,12:09
Salsa, v príspevku 56 máš pravdu s tým rozpočítaním, je to presne ako si napísala
truch
03.02.11,12:16
Vopred sa ospravedlňujem ale mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi konateľom a štatutárom??
Štatutár je niekto kto koná v mene spoločnosti, organizácie, podniku. Môže to byť napr. konateľ, riaditeľ, člen dozornej rady atď.
Mária27
03.02.11,13:17
Vopred sa ospravedlňujem ale mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi konateľom a štatutárom??
Štatutár koná za právnickú osobu s tretími osobami, ako keď koná fyzická osoba za seba ako ponikateľa. V obchodnom zákonníku je pri každom druhu obchodnej spoločnosti napísané, kto je štatutár. Štatutár musí byť zverejnený.
Napr. § 133 ods. 1 hovorí, že v s.r.o je štatutárnym orgánom jeden alebo viac konateľov. Konatelia pritom spoločnosť riadia - zodpovedajú za vedenie účtovníctva a evidencie ... Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb (§ 133 ods. 4).
Stefan2005
03.02.11,14:01
....Bol vyslaný ako zamestnanec nie ako konateľ. Preto si myslím , že v tomto prípade netreba prihlasovať.

... pravdu povediac, vôbec nie som nadšený z takto formulovaných ustanovení zákona, ak jedna a tatáž osoba podlieha takémuto rozpolteniu !
JAJA11
03.02.11,15:07
Inak, ja som našich prihlásila ešte 27.1., keby sme im náhodou niečo chceli vyplatiť, tiež som myslela, že ak vyplatím podiely na zisku, musím prihlásiť, nie je to pravda, na ústredí SP ma informovali, že podiely na zisku nepodliehajú zdaneniu a teda ani odvodom. Jedného z konateľov, prihláseného toho 27.1. som už aj odhlásila, končil k 31.1. PP, lebo je predčasný dôchodca / o mesiac skôr sme prešli na dohodu/, lebo aj súbežný PP konateľa s nepravidelným príjmom zakladá účasť na dôchodkovom poistení,tak by mu dôchodok pozastavili, aj keď skončil riadny PP.

Určite podiely na zisku nepodliehajú odvodom do SP ? :o A teda aké odmeny podliehajú odvodom do SP? :o Ja som už z toho jeleň :o
Tamila
03.02.11,15:13
Určite podiely na zisku nepodliehajú odvodom do SP ? :o A teda aké odmeny podliehajú odvodom do SP? :o Ja som už z toho jeleň :o
Sú to odmeny konateľom. Tuto prihlasovanie vysvetľuje aj p. Mihál:
http://www.porada.sk/1637962-post15.html
JAJA11
03.02.11,15:16
Sú to odmeny konateľom. Tuto prihlasovanie vysvetľuje aj p. Mihál:
http://www.porada.sk/1637962-post15.html

A z čoho sa vyplácajú tieto odmeny? :o
Tamila
03.02.11,18:33
Konateľ spoločnosti môže mať vyplácanú odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie alebo mandátnej zmluvy. Ide do nákladov firmy.
JAJA11
03.02.11,19:49
Konateľ spoločnosti môže mať vyplácanú odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie alebo mandátnej zmluvy. Ide do nákladov firmy.

Ďakujem za odpoveď. Teraz mi však nie je celkom jasné, teda z odmien na základe mandátnej alebo podobnej zmluvy sa od 1.1.2011 platia odvody do ZP a do SP.
Vyplatenie podielu na zisku - z toho sa platí len do ZP? :o
truch
04.02.11,06:35
Ďakujem za odpoveď. Teraz mi však nie je celkom jasné, teda z odmien na základe mandátnej alebo podobnej zmluvy sa od 1.1.2011 platia odvody do ZP a do SP.
Vyplatenie podielu na zisku - z toho sa platí len do ZP? :o

Z podielov na zisku sa neodvádza nič, ostatné odvody v tabuľke
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645
JAJA11
04.02.11,06:43
Z podielov na zisku sa neodvádza nič, ostatné odvody v tabuľke
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645

Čiže spoločníkov vyplácať len z podielov na zisku. Je to najjednoduchšie a najlacnejšie. :o
truch
04.02.11,06:56
Čiže spoločníkov vyplácať len z podielov na zisku. Je to najjednoduchšie a najlacnejšie. :o
akurát nie je jasné dokedy:D stačí zmena v zákonoch a zase budeme hľadať spôsob ako im niečo vyplatiť :mee:
grammatika
04.02.11,08:06
" Tiež by som poprosila o radu v prípade konateľa, kde nemá uvedené žiadne iné odmeny okrem mesačného platu, ktorý má aj každý mesiac vyplatený. Odmeny za výkon funkcie konateľa nemá v priebehu roka žiadne a najskôr na budúci rok bude mať možno vyplatené podiely zo zisku. Doteraz som bola presvedčená aj na základe školenia, ktoré som absolvovala, že ho netreba prihlásiť do SP, no čím viac čítam, už som si nie taká istá, či som ho predsa nemala prihlásiť do 31.1. Mala som ho prihlásiť, alebo som urobila dobre, že som ho neprihlásila? "


" až vtedy , keď sa príjem bude vyplácať . Napr. sa vyplatí odmena konateľa v 11/2011, tak ho prihlásim vtedy , keď sa to dozviem a rozpočítam odmenu na predchádzajúce mesiace t.j.12 mesiacov dozadu, v tomto prípade 11 mesiacov a odvediem odvod do SP...

Na úplne 1.prednáške nám bolo povedané, že ak mu bola odmena po prvýkrát vyplatená v 11/2011, čiže ho prihlásiš až v 11/2011, tak sa nebude rozpočítavať za predchádzajúce mesiace (sledovanie max.VZ), ale uplatní sa max. VZ len za 1 mesiac 11/2011. Ale nemože sa tento konatel/štatutár odhlásit a mal by byt stále prihlásený...
samo zv
04.02.11,08:16
Keď tak čítam info, tak mi vyvstáva otázka, či návrh: Štatutárovi zrušiť pracovnú zmluvu na riaditeľa, nechať mu len funkciu štatutára s určenou pravidelnou odmenou a potom už netreba platiť úrazové a garančné.? Či dačo prehliadam v predpisoch? Dopĺňam, že myslím najmä šatutárov v neziskových organizáciách-riaditeľov. Ušetrilo by sa pár eur na úrazovom a garančnom poistení.
blondy
04.02.11,08:16
Z podielov na zisku sa neodvádza nič, ostatné odvody v tabuľke
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645
je rozdiel, či konateľ má alebo nemá aj podiel v spoločnosti
http://www.porada.sk/1618076-post4.html
truch
04.02.11,10:27
"



Na úplne 1.prednáške nám bolo povedané, že ak mu bola odmena po prvýkrát vyplatená v 11/2011, čiže ho prihlásiš až v 11/2011, tak sa nebude rozpočítavať za predchádzajúce mesiace (sledovanie max.VZ), ale uplatní sa max. VZ len za 1 mesiac 11/2011. Ale nemože sa tento konatel/štatutár odhlásit a mal by byt stále prihlásený...
Včera nám hovorili, že ak vyplatím nepravidelný príjem prvýkrát v 11/2011, musím ho hneď prihlásiť - od 1.1.2011 a jeho príjem v 11. mesiaci rozpočítať od januára.
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19699
blondy
04.02.11,10:43
Ak má v zmluve o výkone funkcie napísané, že mu bude odmena vyplatená v 11/11, tak ho treba prihlásiť od 1.1. a potom rozpočítať na 1-11 pri vyplatení odmeny. Ak to nemá zatiaľ v zmluve, resp. zmluva o poberaní odmeny za výkon funkcie nie je, netreba ho prihlasovať
truch
04.02.11,11:03
Ešte nám p.Mihál odporučil, aby sme urobili písomné dohody s konateľmi, že nebudú v tomto roku poberať odmeny. Je to potrebné preukázať SP, ak by vykonávala kontrolu a vy nemáte konateľov prihlásených.
evamarcisinova
04.02.11,12:45
Práve dnes riešim ten istý prípad. Volali mi zo SP, že mám zlý výkaz pretože som štatutárovi nezrazila aj odvody na poistenie v nezamestnanosti. Mám opraviť a doručiť im opravný výkaz. Vychádzala som takisto z tabuľky odvodov ktorú sme dostali spolu so Zákonmi 2011. Ako to vlastne je?
truch
04.02.11,15:15
Práve dnes riešim ten istý prípad. Volali mi zo SP, že mám zlý výkaz pretože som štatutárovi nezrazila aj odvody na poistenie v nezamestnanosti. Mám opraviť a doručiť im opravný výkaz. Vychádzala som takisto z tabuľky odvodov ktorú sme dostali spolu so Zákonmi 2011. Ako to vlastne je?

Majú pravdepodobne nahlásený pravidelný príjem, vtedy platia odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ak by mali nepravidelný príjem , odvody na poistenie v nezamestnanosti by neplatili.
srska
05.02.11,10:04
Majú pravdepodobne nahlásený pravidelný príjem, vtedy platia odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ak by mali nepravidelný príjem , odvody na poistenie v nezamestnanosti by neplatili.
tu sú uvedené rôzne príklady: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19708
VieraPopluharova
05.02.11,10:21
Pozri temu tabuľka odvodov do ZP a SP tam mas link na prehľadnu tabuľku platenia odvodov od 1.1.2011
srska
05.02.11,11:23
Ak konateľovi, ktorý je v SP prihlásený od 01.01.2011 s nepravidelným príjmom spoločnosť v 12-tom mesiaci vyplatí 1x za rok odmenu 36000 eur platí, že táto odmena sa rozpočíta spätne na mesiace 01 – 11/2011 t.j. Odvody do SP sa odvedú na DP+RFS 11x z max. vymeriavacieho základu t.j. z 2978 eur.


1.Ako je to v prípade ak spoločnosť vyplatí odmenu tomu konateľovi za 01/2011 za podmienky, že už v roku 2011 mu nebude žiadna odmena vyplatená t.j. 36000 eur je vyplatené za 01/2011 . Odvod do SP je len 1x z 2978 eur?
2. To isté ako v bode 1 ale k 31.01.2011 konateľa spoločnosť odhlási zo SP – po vyplatení 1x odmeny nebude poberateľom nepravidelného príjmu.
grammatika
05.02.11,13:19
Ak konateľovi, ktorý je v SP prihlásený od 01.01.2011 s nepravidelným príjmom spoločnosť v 12-tom mesiaci vyplatí 1x za rok odmenu 36000 eur platí, že táto odmena sa rozpočíta spätne na mesiace 01 – 11/2011 t.j. Odvody do SP sa odvedú na DP+RFS 11x z max. vymeriavacieho základu t.j. z 2978 eur.


1.Ako je to v prípade ak spoločnosť vyplatí odmenu tomu konateľovi za 01/2011 za podmienky, že už v roku 2011 mu nebude žiadna odmena vyplatená t.j. 36000 eur je vyplatené za 01/2011 . Odvod do SP je len 1x z 2978 eur?
2. To isté ako v bode 1 ale k 31.01.2011 konateľa spoločnosť odhlási zo SP – po vyplatení 1x odmeny nebude poberateľom nepravidelného príjmu.
1. áno presne tak, zatiaľ podľa platného zákona sa rozpočítava vždy spätne k januáru daného roka.
2. v roku 2012 už mu nebude vyplatená žiadna odmena? Čiže nebude mať už žiadnu zmluvu, kde by bola zmienka o odmene?
srska
05.02.11,16:59
1. áno presne tak, zatiaľ podľa platného zákona sa rozpočítava vždy spätne k januáru daného roka.
2. v roku 2012 už mu nebude vyplatená žiadna odmena? Čiže nebude mať už žiadnu zmluvu, kde by bola zmienka o odmene?
add2: bude mať len 1x 36000 vyplatené za 01/2011 a k 31.01.2011 bude odhlásený zo SP a aj zmluva bude napr. koncipovaná tak, že po 31.01.2011 nebude poberateľom odmeny za výkon funkcie konateľa.
truch
05.02.11,20:04
add2: bude mať len 1x 36000 vyplatené za 01/2011 a k 31.01.2011 bude odhlásený zo SP a aj zmluva bude napr. koncipovaná tak, že po 31.01.2011 nebude poberateľom odmeny za výkon funkcie konateľa.
Myslím si, že ak je odmena vyplatená k 31.1.2011, zaplatí len raz z maximálneho základu a ak v roku 2011 nebude mať už inú odmenu, tak to aj zostane. Netreba ani odhlasovať, keď bude mať vyplatenú ďaľšiu odmenu až k 31.1. 2012, zase ušetrí:)
srska
05.02.11,21:08
Myslím si, že ak je odmena vyplatená k 31.1.2011, zaplatí len raz z maximálneho základu a ak v roku 2011 nebude mať už inú odmenu, tak to aj zostane. Netreba ani odhlasovať, keď bude mať vyplatenú ďaľšiu odmenu až k 31.1. 2012, zase ušetrí:)
no to som chcel vedieť či to nieje v rozpore s momentálne platnou legislatívou :)
grammatika
06.02.11,08:53
nie v rozpore s momentálnou legislatívou to nie je
Jozef Mihál
06.02.11,15:48
srska
06.02.11,16:05
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/02/06/konatelia-a-ini-statutari-a-socialne-poistenie/

add2: bude mať len 1x 36000 vyplatené za 01/2011 a k 31.01.2011 bude odhlásený zo SP a aj zmluva bude napr. koncipovaná tak, že po 31.01.2011 nebude poberateľom odmeny za výkon funkcie konateľa.
predpokladám pán minister, že takto je to korektné podľa platnej legislatívy a odvod bude len 1x z 2978 eur. (berte to ako príklad)
GABAZ
09.02.11,13:32
Veľmi súrne by som potrebovala poradiť : Robím výplatu v Pohode pre konateľa s pravidelnou odmenou, ktorý je zároveň aj zamestnancom. V Pohode bude pracovník zalozený 2x - raz ako zamestnanec, raz ako konateľ. Ako zamestnanec má vysokú mzdu, ktorá presahuje max. vymeriavacie základy pre všetky poistenia a teraz mám dilemu, ako mu zraziť poistné z titulu konateľa. V podstate ide o dva pracovné pomery, pričom už v prvom prekročí vymeriavacie základy. Keď som správne pochopila na blogu pána Mihála, tak na sociálne poistenie zamestnanca by som mala zraziť z oboch vzťahov do výšky max.VZ a na sociálne poistenie zamestnávateľa sa max.VZ posudzuje z každého vzťahu osobitne.
Nie je mi jasné, ako postupovať pri zdravotnom poistení. Možno mal už niekto taký prípad.
UBIKA25
09.02.11,13:41
Môžem sa aj ja opýtať ako je to s odmenamy - jubilejné -životné, pracovné, aké odvody sa z toho platia? ďakujem
dúfam, že som správne položila otázku, pretože mzdy moc nerobím...stále sa niečo nové učím..
UBIKA25
10.02.11,06:35
Môžem sa aj ja opýtať ako je to s odmenamy - jubilejné -životné, pracovné, aké odvody sa z toho platia? ďakujem
dúfam, že som správne položila otázku, pretože mzdy moc nerobím...stále sa niečo nové učím..

skušam ešte raz
UBIKA25
10.02.11,13:53
Môžem sa aj ja opýtať ako je to s odmenamy - jubilejné -životné, pracovné, aké odvody sa z toho platia? ďakujem
dúfam, že som správne položila otázku, pretože mzdy moc nerobím...stále sa niečo nové učím..

hm este raz to skúšam dakujem
Andyke
10.02.11,14:12
peru
08.03.11,07:50
tu je prehladna tabulka:


Dobry den,
tabulka je sice prehladna, no v rozpore napriklad s touto tabulkou:
eserocka.sk/prehlad_odvodov.html

Hlavne ma trapi konatel s pravidelnymi prijmami - poistenie v nezamestnanosti.

Len dnes som zistil (moja chyba), ze nemozem poberat davky v nezamestnanosti, ak som spolocnik v nejakej firme. :(

Som spolocnik, konatel bez odmeny a spravil som zo seba aj zamestnanca vo svojej firme, aby som si vsetko poctivo platil. No a poctivo si platim 7 rokov poistenie v nezamestnanosti a teraz zistim, ze ak pridem o zakazky a robotu, tak si mozem ist piskat, ak nezavriem firmu (ktora moze byt v strate). Som sklamany.

Chcel by som po novom zrusit pracovny pomer a byt konatelom s pravidelnym prijmom - ale nechcem platit poistenie v nezamestnanosti.

Pre lahke pocitanie - mesacna odmena konatela 100Eur
Zamestnavatel Zamestnanec
10 4 zdravotne
1,4 1,4 nemocenske
14 4 starobne
3 3 dochodkove
4,75 0 solidarita
Ostatne nula.

Minimalny vymeriavaci zaklad pre zdravotne nie je - netreba doplatit v rocnom zuctovani 2012. Minimalny vymeriavaci zaklad pre socialku nie je.

Mylim sa niekde?
JANA LC
12.03.11,06:18
Preštudovala som si príspevky a čo sa týka môjho prípadu, vyšlo mi toto:

Jednoosobová s.r.o.-konateľ- nie je v spoločnosti v postavení zamestnanca- nedostáva odmenu za výkon svojej funkcie ani pravidelnú, ani nepravidelnú
NEMUSÍ SA PRIHLÁSIŤ DO SP OD 01.01.2011.

V roku 2011 mu bude vyplatený podiel na zisku za roky 2008,2009.
NEMUSÍ PLATIŤ 14% DO ZP /ZDRAV.POISŤ./

Je to správne?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Chcela by som si doriešiť staré nerozdelené zisky, lebo od 01.01.2011 treba platiť z vyplatených podielov na zisku 14% do ZP, tak aby som to mala očistené, z čoho treba, a z čoho ešte nie.

Ďakujem za odpoveď.
JAJA11
12.03.11,07:58
Preštudovala som si príspevky a čo sa týka môjho prípadu, vyšlo mi toto:

Jednoosobová s.r.o.-konateľ- nie je v spoločnosti v postavení zamestnanca- nedostáva odmenu za výkon svojej funkcie ani pravidelnú, ani nepravidelnú
NEMUSÍ SA PRIHLÁSIŤ DO SP OD 01.01.2011.

V roku 2011 mu bude vyplatený podiel na zisku za roky 2008,2009.
NEMUSÍ PLATIŤ 14% DO ZP /ZDRAV.POISŤ./

Je to správne?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Chcela by som si doriešiť staré nerozdelené zisky, lebo od 01.01.2011 treba platiť z vyplatených podielov na zisku 14% do ZP, tak aby som to mala očistené, z čoho treba, a z čoho ešte nie.

Ďakujem za odpoveď.

Súhlasím, aj mne to tak vychádza.
Odvody do ZP z vyplateného zisku sa budú odvádzať až zo zisku vytvoreného v roku 2011, ktorý bude vyplatený až v roku 2012, teda prvýkrát dostane ZP peniaze až pri ročnom zúčtovaní v roku 2013. Všetky ostatné podiely spoločníka na zisku budú vyplácané po starom.
JANA LC
12.03.11,11:06
Vie mi prosím niekto pomôcť s týmto?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Plné znenie otázky je v príspevku 98.
Ďakujem!
JANA LC
14.03.11,07:49
Vie mi prosím niekto pomôcť s týmto?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Plné znenie otázky je v príspevku 98.
Ďakujem!

____________
Nakoľko mi nikto neodpovedal, ešte raz som sa pozrela do starších príspevkov, pokúsim sa teda odpovedať sama:

dôchodca je oslobodený od podávania DP do polovice nezd.č..
v roku 2011 mu bude vyplatený podiel na zisku cca 1.500,- € za roky 2008,2009.

1., tento príjem je oslobodený od dane z príjmu aj od odvodu do zdrav. poist. teda nemám o čom rozmýšľať

2., keďže je to dôchodca / to je jedno či je invalid, alebo starobný d./ od 01.01.2011 za znižuje nezd. časť na 3.559,30€, suma 1.500,- € neprevyšuje polovicu nezd. časti , nemusí podávať DP.

Ak ma nikto v tomto neutvrdí, pôjdem sa spýtať do sociálky, a aj tak mám na to ešte čas.

Ďakujem za odpoveď!
coro
24.03.11,18:52
Prosím Vás o odpoveď, lebo už dlho a stále márne sa snažím nájsť ako to je a tento prípad (aj keď sa mi zdá normálny) nikde neviem nájsť. Hlavne ma zaujíma prihlásenie do zdravotnej poisťovne ktoré bolo/nebolo povinné do 31.1.

Som normálny občan SR, spoločník jednoosobovej sro, jej konateľ, a v nej aj normálny zamestnanec so mzdou na tpp.
Ako Konateľ nemám žiadnu odmenu za konateľstvo.
Ako Spoločník som nedostal už dlho nič a ani nič nedostanem aspoň tento rok lebo podiel na zisku zo straty nevytvorím.
Ako Zamestnanec som normálne prihlásený, platím odvody, posielam výkazy.

Bol som povinný prihlásiť sa druhý krát do Zdravotnej poisťovne?
Pochopil som správne že do Sociálnej netreba, kým nie je žiadny príjem okrem TPP?
KEJKA
24.03.11,19:00
podľa mňa netreba sa nikde hlásiť, všetky registrácie máš vyriešené.
Liw73
05.03.12,14:27
prosím o radu, člen DR a predseda predstavenstva majú pravidelný príjem... odvázda odvody zamestnávateľ aj člen DR a PP do ZP? samozrejme odvody do SP sú jasné. Do SP povinne odvádzajú NP,povinné DP( IP SP RFS ) a povinné PvN. dakujem za odpoved. Pekný den
krajnakova
13.06.12,06:40
Mam otazky k teme:

Je mozne, aby jednoosobova sro nemala zamestnanca a cinnost vykonaval v podstate len konatel bez pravidelnej odmeny? Spolocnost existuje od 2010 kedy dosiahla nepatrny zisk, zisk je aj v 2011. Teraz nastava otazka- staci vyplatit konatelovi nepravidelnu odmenu raz rocne ked je znamy HV? Odmena bude vyplatena teraz v 2012, tj postupujem podla odvodovej povinnosti podla 2012?
Podiel na zisku vyplateny spolocnikovi za rok 2011 nepodlieha ziadnym odvodom?

Mam odlozene DP do konca juna. Mozem vyplatit podiel na zisku za 2010 spolocnikovi? Nie je tam povinnost nieco nahlasovat/prihlasovat/platit?

Dakujem.
krajnakova
13.06.12,06:44
este som zabudla dodat- konatel nie je spolocnikom! dik!
KEJKA
13.06.12,07:17
konaateľ nie je spoločník, takto si to doplnila. Tá odmena nie je zo zisku, ale riadna odmena za prácu - aj ked nepravidelná, správne?
Konateľ je zamestnaný niekde inde?

Mam otazky k teme:

Je mozne, aby jednoosobova sro nemala zamestnanca a cinnost vykonaval v podstate len konatel bez pravidelnej odmeny? ...............áno
Spolocnost existuje od 2010 kedy dosiahla nepatrny zisk, zisk je aj v 2011. Teraz nastava otazka- staci vyplatit konatelovi nepravidelnu odmenu raz rocne ..........stačí
ked je znamy HV? ........aj ked nie je známy
Odmena bude vyplatena teraz v 2012, tj postupujem podla odvodovej povinnosti podla 2012?
áno, ale ak je to za rok 2011, urob do r.2011 rezervu na odmenu
Podiel na zisku vyplateny spolocnikovi za rok 2011 nepodlieha ziadnym odvodom? podlieha odvodu do ZP-viac pozri tému týkajúcu sa tejto problematiky.

Mam odlozene DP do konca juna. Mozem vyplatit podiel na zisku
za 2010 spolocnikovi?.môžeš..ozaj 2010-ten nepatrný?
Nie je tam povinnost nieco nahlasovat/prihlasovat/platit?........netreba

Dakujem.
krajnakova
13.06.12,07:57
Konatel je este SZCO. Tam si plati dovody...
Co sa tyka odmeny-prave uvazujem ze najlepsie je ho jednorazovo vyplatit zo zisku (podiel)- teda ak to dovoluje spolocenska zmluva? Musim to preverit.

V opacnom pripade by sa jednalo o jednorazovu-nepravidelnu odmenu.

O podiel na zisku by slo o ten nepatrny...za rok 2010. V 2011 to bude viac.
megyzah
13.06.12,08:36
Môžete mi prosím poradiť, spoločník v s.r.o. , kde zároveň bol aj zamestnancom ku koncu júna 2012 sa ide ako zamestnanec odhlásiť a pôjde na úrad práce. Mne logicky vyplýva z toho, že bude treba aj ukončiť činnosť celej s.r.o., nie? Nemôže ostať spoločníkom v s.r.o. ( aj keď bez príjmu ) a zároveň sa evidovať na úrade práce?
megyzah
13.06.12,10:00
Môžete mi prosím poradiť, spoločník v s.r.o. , kde zároveň bol aj zamestnancom ku koncu júna 2012 sa ide ako zamestnanec odhlásiť a pôjde na úrad práce. Mne logicky vyplýva z toho, že bude treba aj ukončiť činnosť celej s.r.o., nie? Nemôže ostať spoločníkom v s.r.o. ( aj keď bez príjmu ) a zároveň sa evidovať na úrade práce?
Prosím neporadíte, viem, že je to také zamotané, podľa mňa nemôže jeho s.r.o. fungovať ďalej, a pritom on ako jediný spoločník sa evidovať na úrade práce, ale pre istotu...
grammatika
13.06.12,10:33
Môžete mi prosím poradiť, spoločník v s.r.o. , kde zároveň bol aj zamestnancom ku koncu júna 2012 sa ide ako zamestnanec odhlásiť a pôjde na úrad práce. Mne logicky vyplýva z toho, že bude treba aj ukončiť činnosť celej s.r.o., nie? Nemôže ostať spoločníkom v s.r.o. ( aj keď bez príjmu ) a zároveň sa evidovať na úrade práce?

Podľa zákona o službách zamestnanosti:
§ 5 odst.d) hovorí, že za samostatne zárobkovú činnú osobu sa považuje fyzická osoba, ktorá je spoločníkom sro.
§ 6 odst.2 hovorí, že na úrade práce sa môže evidovať občan, kt. neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

a zároveň v prihláške na úrad
viď :http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Ziadost_o_zaradenie_do_evidencie_uchadzacov_o_zame stnanie.pdf musí čestne prehlásiť, či vykonáva SZČ.

Čiže evidovať sa nemôže, nakoľko vykonáva SZČ ako spoločník...
VieraPopluharova
13.06.12,10:54
Podľa zákona o službách zamestnanosti:
§ 5 odst.d) hovorí, že za samostatne zárobkovú činnú osobu sa považuje fyzická osoba, ktorá je spoločníkom sro.
§ 6 odst.2 hovorí, že na úrade práce sa môže evidovať občan, kt. neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

a zároveň v prihláške na úrad
viď :http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Ziadost_o_zaradenie_do_evidencie_uchadzacov_o_zame stnanie.pdf musí čestne prehlásiť, či vykonáva SZČ.

Čiže evidovať sa nemôže, nakoľko vykonáva SZČ ako spoločník...

gramatika,

a nie je to, že niesmie byť konateľom, bo ja som mala 2, zrušili konateľstvo, dali prehlasenie, že ako spoločníci nepoberajú žiadny príjem ani odmeny, skrátka nič a riadne ich zaevidovali na UPSVaR a dostávali i podporu v nezamestnanosti....
grammatika
13.06.12,11:21
gramatika,

a nie je to, že niesmie byť konateľom, bo ja som mala 2, zrušili konateľstvo, dali prehlasenie, že ako spoločníci nepoberajú žiadny príjem ani odmeny, skrátka nič a riadne ich zaevidovali na UPSVaR a dostávali i podporu v nezamestnanosti....
toto hovorí zákon:

§ 5 Zákon o službách zamestnanosti
Samostatne zárobkovo činná osoba
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
grammatika
13.06.12,11:27
http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Ziadost_o_zaradenie_do_evidnecie_UoZ.pdf
kde čestne prehlasuje osoba, že nie je spoločníkom, a nie či dosahuje príjem ako spoločník.
grammatika
13.06.12,11:30
ale súhlasím, takisto poznám osobu, ktorú evidovali ako spoločníka a dostal podporu v nezamestnanosti. ale myslím, že je to v rozpore so zákonom a s jeho čestným prehlásením...
Jana Motyčková
14.06.12,06:54
.. a zákon je v rozpore so zdravým rozumom - konateľ môže byť na ÚP, ale spoločník, aj keď žiadnu činnosť pre spoločnosť nevykonáva, nemôže.
Katarina
14.06.12,07:17
Prosím neporadíte, viem, že je to také zamotané, podľa mňa nemôže jeho s.r.o. fungovať ďalej, a pritom on ako jediný spoločník sa evidovať na úrade práce, ale pre istotu...

Pokiaľ je spoločníkom s.r.o. sa nemôže registrovať na úrade práce, ak sa chce registrovať musí z s.r.o vystúpiť.
megyzah
18.06.12,05:03
Ďakujem všetkým, teraz je mi to jasné!