Daduľa
08.12.05,13:42
30.04-.2005 FO SZČO, začala stavať budovu. Celá budova bude obstaraná dodvateľským sposobom a uhrádzaná plne z úveru.
Postupy účtovania §35 os.2 pis.h, vraví, ze účtovná jednotka sa môže rozhodnúť, že úroky z úveru budú tvoriť súčeť obstarávacej ceny,do doby jeho zaradenia do užívania-ak sa rozhodne.
Budova bude asi skolaudovaná a zaradená do užívania k 31.05.2006.
Pochopila som to spravne, že do tejto doby, čiže do 31.05.2006 , ked sa rozhodnem, že úroky budú tvoriť súčať obstarávacej ceny budem úroky účtovať na účte 042, a po zaradení do užívania normálne do nákladov???
sarmantna
08.12.05,12:44
Áno, budete to účtovať ako obstaranie a keď sa budova zaradí do používania, tak formou odpisov sa to dostane do nákladov. Alebo druhý spôsob, už teraz účtovať úroky do nákladov a potom po celý čas.
Daduľa
08.12.05,13:17
Mam asi dlhsie vedenie. Čiže ak sa rozhodnem, že úroky ktoré nám teraz banka strháva, podľa toho kolko úveru prečerpáme dávať na obstarávanie až do uvednia do používania,a tie úroky, ktoré budeme mať splácať po prečerpaní úveru, po dobu ďalších 10rokov uz pojdu do nákladov? alebo aj tie budú tvorich súčasť obstarávacej ceny??
blcha
08.12.05,13:52
Ak sa teraz rozhodneš, že úroky účtuješ ako náklad, tak takto budeš účtovať celý čas, čo budete mať úver. Toto riešenie by som ti doporučila, načo si budeš kmplikovať život? Ak ste aj v strate, tú si pohodlne odpočítaš v ďalšom priznaní.
Ninna
08.12.05,14:26
Podľa mňa, môže úroky od banky účtovať do obstarávacej ceny len do času kým nebude budova skolaudovaná- zaradená do užívania. Po kolaudácii budú úroky vstupovať priamo ako výdavok.!
blcha
09.12.05,08:53
No veď práve! Tak keď si môže vybrať, nech si vyberie to jednoduhšie, no nie?
Ninna
10.12.05,14:48
Až nato blcha, že keď už máš nejaký úver z banky čerpaný musíš každý štvrťrok a aj celý rok pekne predkladať banke výkazy ako k daňovému priznaniu. No neviem či sa im bude pozdávať strata. Tak že nie je jednoduchšie stratu obísť ako sa dá?
Lotarka
12.12.05,11:01
Ďakujem Vám za potvrdenie, že sa môžeme rozhodnúť kam budeme účtovať úroky z úveru pri stavbách.
Jednu takú sme skolaudovali a teraz sa rozhodujeme podľa daňového základu čo s úrokmi.