Miamia
28.01.11,18:21
Zdravím všetkých,

prosím vás o radu. Vystavil som faktúru s tým, že mi ju dotyčný zaplatí bankovým prevodom. Avšak potom ten človek prišiel a chce to zaplatiť v hotovosti.

Ako mám v tomto prípade postupovať? (som úplny nováčik)
Mám mu vystaviť príjmový doklad, kde účel platby uvediem číslo tej faktúry a tiež mu mám opečiatkovať a podpísať tú faktúru? Teda dám mu aj podpísanú FA a aj príjmový doklad? alebo nejako inak?

vďaka
Ľaľa
28.01.11,17:41
Ak si odberateľovi neposlal faktúru poštou (o čom by si mal zápis v knihe odoslanej pošty), tak mu ju daj osobne, nech ti podpíše prevzatie faktúry, vystav mu príjmový pokladničný doklad, kde uvedieš od koho si hotovosť prijal a číslo faktúry t.j. variabilný symbol.
ladyrs
28.01.11,17:42
Zdravím všetkých,

prosím vás o radu. Vystavil som faktúru s tým, že mi ju dotyčný zaplatí bankovým prevodom. Avšak potom ten človek prišiel a chce to zaplatiť v hotovosti.

Ako mám v tomto prípade postupovať? (som úplny nováčik)
Mám mu vystaviť príjmový doklad, kde účel platby uvediem číslo tej faktúry a tiež mu mám opečiatkovať a podpísať tú faktúru? Teda dám mu aj podpísanú FA a aj príjmový doklad? alebo nejako inak?

vďaka

Keď si Fa vystavoval, tak si to neposlal odberateľovi ? Ak Fa už má, tak mu daj len PPD,so všetkými náležitosťami. A ak si z akéhokoľvek dôvodu ešte Fa neposlal, tak mu ju daj.
Rozalka
28.01.11,17:52
1) už si niekedy vystavil PPD k faktúre?
2) čo je predmetom fakturácie?
Pýtam sa preto, či nie je povinnosť zakúpiť ERP.
Miamia
28.01.11,20:30
ďakujem za odpovede.

to rozalka: 1.) ešte nikdy
2.) predmetom su počítačové služby

v podstate za tieto služby vždy vystavím Fa (bez podpisu a pečiatky), takto to pošlem klientovi emailom a keď uhradí čiastku, tak opečiatkujem a podpíšem Fa a pošlem mu ju opäť emailom (alebo dám osobne).

Teraz sa mi ale stalo, že som nepodpísanú a neopečiatkovanú Fa poslal emailom, následne som sa ale stretol s človekom a chce mi to zaplatiť v hotovosti. Asi by som mu teda mal podpísať a opečiatkovať Fa a dať mu ju pri platbe v hotovosti spolu s príjm.dokladom. Chcem si tu ale overiť, či je môj postup správny. Bude to takto ok?


Ešte jednu vec by som sa rád opýtal? Ľaľa spomína, že by sa mi mal ten človek pri prevzatí faktúry podpísať - toto je pre mňa tiež niečo nové. Kam sa má podpísať? To vždy keď dám niekomu faktúru osobne, tak by sa mi mal niekam podpísať? sorry za pre vás iste banálne otázky..a vďaka za trpezlivosť pri odpovediach.
ladyrs
28.01.11,20:48
aha,tak preto sme to nejako nepochopili,lebo faktúry posielaš mailom a neorazítkované,resp nepodpísané...... pri osobnom doručení faktúr si zvykneme dávať potvrdzovať prevzatie faktúry,preto bolo v tom skoršom príspevku spomínané,že klientovi máš dať podpísať faktúru.... inak ten tvoj postup mi vypadá trošku nezvyčajné,lebo faktúru za dodanie alebo službu zasielame hneď po vystavení podpísanú a opečiatkovanú..... k el. pokladnici sa neviem vyjadriť,určite ti niekto poradí
Miamia
28.01.11,21:01
ladyrs, tú nepodpísanú Fa má klient hlavne kvôli tomu, aby vedel kam zaslať peniaze a do kedy (odteraz bude asi lepšie, keď to prvotné zaslanie nebudem pomenovávať faktúra, ale povedzme objednávka - zatiaľ to boli všetko ľudia, s ktorými sa osobne poznám, takže nebol problém).

prosím, a kam sa mi má podpísať ten človek čo prijal tú faktúru? ja som sa nikomu nikdy nepodpisoval, preto sa trochu čudujem a teda neviem, či na to slúži nejaká "kniha"?

čo sa elek.pokladne týka, pre tento typ podnikania ju nepotrebujem.
marjankaj
28.01.11,21:39
Ty vedieš podvojné účtovníctvo?
Miamia
28.01.11,22:38
Ty vedieš podvojné účtovníctvo?
áno (s.r.o.)
ladyrs
29.01.11,08:36
neviem teda z toho,čo si nám tu napísal,že prečo to robíš tak komplikovane....
1/ ak tie peniaze požaduješ ako záloha,pred dodaním služby alebo tovaru, potom by to mala byť záloha, tým pádom hovoríme o zálohovej faktúre
2/ ak fakturuješ po dodaní,tak stačí zaslať faktúru raz,a to hneď s všetkými náležitosťami,vrátane tvojej pečiatky a podpisu, potom už len čakáš na úhradu, a je to jedno či cez banku alebo peniaze príjmeš cez pokladňu.
dať podpísať klientovi prebratie faktúry bolo doporučené len z toho dôvodu,ak by nastali problémy s platením a následným vymáhaním.
čo sa týka príjmového pokladničného dokladu, to sme ti už myslím napísali,ale zopakujem to....... ak vedieš pokladňu,vystavíš PPD,kde uvedieš č.Fa za ktorú ti zaplatili,podpíšeš ho, ostatné veci klasika..... a k tomu tvojmu PPD môže ti dať odberateľ svoj VPD....
si účtovník alebo majiteľ firmy ?
ladyrs
29.01.11,08:38
ešte dodávam,že ty nevystavuješ objednávku,však ty si dodávateľ v tomto prípade.......
Miamia
29.01.11,09:45
ladyrs, veľmi pekne ďakujem za poradenie. som majiteľ firmy.

čo sa tej objednávky týka, spomenul som ju preto, lebo som sa s tým stretol napr. u spoločnosti, kde sme si kupovali webhosting: Na ich stránke som si naklikal čo chcem, potom mi prišla na mejl objednávka s VS, č.účtu, následne som to zaplatil a až potom mi poslali emailom opečiatkovanú a podpísanú Fa, ktorú som si vytlačil a založil. Myslím si, že toto je elegantné a zároveň nenákladné riešenie - teda pokiaľ je to legislatívne správne. Preto by som to chcel nejako podobne robiť aj ja.
ladyrs
29.01.11,10:39
ladyrs, veľmi pekne ďakujem za poradenie. som majiteľ firmy.

čo sa tej objednávky týka, spomenul som ju preto, lebo som sa s tým stretol napr. u spoločnosti, kde sme si kupovali webhosting: Na ich stránke som si naklikal čo chcem, potom mi prišla na mejl objednávka s VS, č.účtu, následne som to zaplatil a až potom mi poslali emailom opečiatkovanú a podpísanú Fa, ktorú som si vytlačil a založil. Myslím si, že toto je elegantné a zároveň nenákladné riešenie - teda pokiaľ je to legislatívne správne. Preto by som to chcel nejako podobne robiť aj ja.

domnievam sa,že v spomenutom prípade je to opačne,pretože to musí byť akože tvoja objednávka,keď si niečo objednávaš ty /webhosting v tomto prípade/

kým v tvojom prípade dodávateľom si ty, takže svoju faktúru v žiadnom prípade nemôžeš považovať za objednávku prijatú

ak už chceš pracovať s objednávkou, tak tú ti majú dať odberatelia, resp dá sa to vypísať aj spoločne, ak toho nemáš veľa

a ešte otázočka : nemáš účtovníčku ?
evina
29.01.11,10:39
Trocha naruším Tvoj, zbytočne komplikovaný systém.

1. Ani podľa zákona o účtovníctve, ani podľa zákona o DPH faktúra nemusí obsahovať podpis ani pečiatku - druhá vec je , že veľa ľudí vychádzajúc z minulosti doklad bez pečiatky a podpisu považuje za nulu .... takže to dvojité posielanie faktúr považujem úplne za zbytočné.
Takáto faktúra musí obsahovať podpisový záznam osoby zodpovednej za zaúčtovanie a účtovný prípad, t.j. teda až v Tvojom účtovníctve.

2. Faktúra musí obsahovať elektronický podpis v prípade platiteľa DPH - ale myslí sa elektronický podpis podľa zákona v prípade, že je posielaná elektronicky..

Aký postup by bol pre Teba najjednoduchší závisí aj od toho, či si platiteľom DPH alebo nie si.

http://www.porada.sk/t80911-p2-podpis-na-fakture.html

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktura-dorucena-elektonickou-postou.html
Miamia
03.02.11,11:07
informoval som sa na DÚ SR v Bratislave (pre istotu na rôznych) a bolo mi povedané, že faktúru môžem bez problémov poslať naskenovanú emailom príjemcovi a ten si ju môže vytlačiť a založiť do účtovníctva.
Tweety
03.02.11,11:09
informoval som sa na DÚ SR v Bratislave (pre istotu na rôznych) a bolo mi povedané, že faktúru môžem bez problémov poslať naskenovanú emailom príjemcovi a ten si ju môže vytlačiť a založiť do účtovníctva.
Takýto postup je v súlade s našou legislatívou už dlhšie.:)
evina
03.02.11,11:16
informoval som sa na DÚ SR v Bratislave (pre istotu na rôznych) a bolo mi povedané, že faktúru môžem bez problémov poslať naskenovanú emailom príjemcovi a ten si ju môže vytlačiť a založiť do účtovníctva.

To som Ti napísala v predchádzajúcom príspevku:)
Miamia
03.02.11,11:21
tweety, evina diky za reakcie. abudol som dopísať, že som sa na to informoval hlavne preto, či treba zaručený elek.podpis alebo nie a povedali, že netreba. pre upresnenie moja s.r.o. je platiteľom dph.
evina
03.02.11,11:30
tweety, evina diky za reakcie. abudol som dopísať, že som sa na to informoval hlavne preto, či treba zaručený elek.podpis alebo nie a povedali, že netreba. pre upresnenie moja s.r.o. je platiteľom dph.

Nuž bohužiaľ v tomto prípade platí, že nie všetko čo povie DÚ platí na 100%, alebo sa nepresne položí otázka, alebo je v zákone zbytočne nasledovný paragraf..... alebo je napísaný len pre znalých softveristov...

Platiteľ DPH musí mať od Teba v prípade, že si platiteľ faktúru podľa nasledovného paragrafu

§75 zákona


(6) Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu29) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.

P.s. Aj keď by ma potešilo, keby počítačovo znalý človek upresnil pojem nasledovné:


"Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované."

Lebo to som brala, že ide o nejaký špeciál formát alebo čo.... Ak to má byť normálny obyčajný mail, tak na čo je tu celý paragraf? teda tie zákony sú čím ďalej tým viac písané "jasne a zrozumiteľne" ....
Miamia
03.02.11,14:46
P.s. Aj keď by ma potešilo, keby počítačovo znalý človek upresnil pojem nasledovné:

evina, ďakujem za nasmerovanie na uvedený zákon. priznám sa, robím dlhe roky v IT (soft, weby, špeciálne aplikácie, digitálne podpisovanie), ale táto formulácia je tak hnusná vygrcanina (prepáčte za výraz) a totálne nič nehovoriaca, že to snáď ani nie je pravda. Po jej prečítaní by som sa nebál vystaviť i prijať nepodpísanú elek.faktúru a ísť do konfliktu s hocijakým pracovníkom DÚ, keďže tí vedia veľké trt v IT oblasti.
evina
03.02.11,15:18
evina, ďakujem za nasmerovanie na uvedený zákon. priznám sa, robím dlhe roky v IT (soft, weby, špeciálne aplikácie, digitálne podpisovanie), ale táto formulácia je tak hnusná vygrcanina (prepáčte za výraz) a totálne nič nehovoriaca, že to snáď ani nie je pravda. Po jej prečítaní by som sa nebál vystaviť i prijať nepodpísanú elek.faktúru a ísť do konfliktu s hocijakým pracovníkom DÚ, keďže tí vedia veľké trt v IT oblasti.

Do r. 2010 bolo jasne napísané, že musí byť elek. podpis. potom novelou zákona pridali tú formuláciu, o ktorej s Tebou súhlasím, že som ešte nič nezrozumiteľnejšie nečítala. Ja som jej nevenovala pozornosť - preložila som si ju, že to musí byť nejaký formát, ktorý napríklad má SP a v inom ju neprijme a pod. lebo ak by malo ísť o normálny mail, tak nechápem na čo vôbec ten paragraf tam je.
Hovorí sa, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale pýtam sa ten čo to naformuloval, čítal to po sebe? Myslela som, že znalým IT to je jasné, ale keď je to tak čo píšeš, je to fakt vrchol...
Miamia
03.02.11,18:13
som ešte nič nezrozumiteľnejšie nečítala...
jednoducho povedané, je to všetko len nešpecifický text... pokiaľ každý pojem nie je v zákone exaktne vysvetlený, tak to môže mať milión významov. Podľa mňa si ten odstavec odporuje, lebo najprv dáva možnosť elektronického podpisu (berme toto ako najvyššiu možmú preukaznosť, že som to vystavil fakt ja) no v zápätí dáva príležitosť na využitie iného "kanála", ktorý je zákonite menej dôveryhodnejší.

inak z praxe - dlhé obdobie (aj pred tou formuláciou len o zaruč.elek.podpise) chodili Fa len čisto v pdfku a po vytlačení ich daňová kontrola uznávala a doteraz s tým nebol vôbec problém. ale asi záleží na kontrolórovi... ako vo všetkom v SR...
xLuigix
18.01.12,15:24
Použijem Vašu tému, aby som nezkladal zbytočne novú ... sorr
Som "podobný začiatočnícky" prípad akurát:

Klient je zo zahraničia, ponúkol sa vyplatiť faktúru v hotovosti, lebo má pracovnú cestu "okolo".
Ide o jednorázovú platbu 400e,
som živnostník - počítačové služby konk. toto bude za grafické práce, webstránku, ak som dobre pozeral tak nepotrebujem ERP ..
vravel som, žeby bolo výhodnejšie, resp. pohodlnejšie prevodom, ale tak, ak by nepovolil pre prípad ak by to uhradil v hotovosti.
a) Musím vystaviť niečo ako potvrdenie(doklad), že som tie peniaze dostal? Aby s tým neboli problémy spätne.
b) Výkaz podám normálne? Alebo budú potrebné nejaké "doplnky"? (som regis. podľa 7a, mám ič pre daň.)

Ďakujem
sbsgabi
23.04.12,18:55
Ahojte ja sa len učím tu ked čítam čo nám poradia učtovníci alebo ľudia čo v tom vedia chodiť.

Ak tomu dobre rozumiem mám jednod. účtovníctvo nie som platca DPH a vystavím Fa napr : Faktúra č.02/2012 do faktúry napíšem dátum vystavenia,dátum splat.,forma úhrady: prevodom ,číslo účtu jeho moje ,banka..... adresa .A fakturujem vám za......a cenu napr.600€ Moja pečietka a podpis a podpis jeho .
Ale on namiesto prevodom uhradí sumu v hotovosti .

Tak sa nič nerobí on my vystavý výdajkový pokladničný doklad bez DPH a ja mu dám príjimový pokl.doklad.

A do penazneho deníka uvediem úhrada hotovosť .
Ja si ešte na spodok každej Fa čo vystavím alebo aj čo zaplatí napíšem ceruzov ako bola uhradená dátum a sumu tak sa kontrolujem 2 x a je to rýchlejšie ktonemá Alfa účtovníctvo.
Je to zle?
sbsgabi
23.04.12,18:58
ahojte zle som napísala príjmový má to byť PPD a VPD-výdajkový pok. doklad
Rozalka
23.04.12,18:59
Ahojte ja sa len učím tu ked čítam čo nám poradia učtovníci alebo ľudia čo v tom vedia chodiť.

Ak tomu dobre rozumiem mám jednod. účtovníctvo nie som platca DPH a vystavím Fa napr : Faktúra č.02/2012 do faktúry napíšem dátum vystavenia,dátum splat.,forma úhrady: prevodom ,číslo účtu jeho moje ,banka..... adresa .A fakturujem vám za......a cenu napr.600€ Moja pečietka a podpis a podpis jeho .
Ale on namiesto prevodom uhradí sumu v hotovosti .

Tak sa nič nerobí on my vystavý výdajkový pokladničný doklad bez DPH a ja mu dám príjimový pokl.doklad.

A do penazneho deníka uvediem úhrada hotovosť .
Ja si ešte na spodok každej Fa čo vystavím alebo aj čo zaplatí napíšem ceruzov ako bola uhradená dátum a sumu tak sa kontrolujem 2 x a je to rýchlejšie ktonemá Alfa účtovníctvo.
Je to zle?
Či to je zle záleží od toho, čo je predmetom fakturácie:
ak si ZŤP alebo ide o službu, ktorá nie je vymenovaná v prílohe - v poriadku
ak nie si ZŤP a predávaš tovar alebo služby vymenované v prílohe zákona, je zle: nemôžeš prijať hotovosť bez ERP
Dav
23.04.12,19:08
Či to je zle záleží od toho, čo je predmetom fakturácie:
ak si ZŤP alebo ide o službu, ktorá nie je vymenovaná v prílohe - v poriadku
ak nie si ZŤP a predávaš tovar alebo služby vymenované v prílohe zákona, je zle: nemôžeš prijať hotovosť bez ERP
Ak nemôžeš prijať platbu v hotovosti, zober klienta do banky, aby ti peniaze vložil na účet, alebo mu vypíš poštovú poukážku (vklad na účet) a choď s ním na poštu.
Maxinka
15.08.12,09:13
Ahojte,mňa by zaujímal opačný príklad:
-ak dostaneme FP a SZČO chce aby sme mu danú FP zaplatili v hotovosti, ale naša fi. nemá povinnosť mať ERP - môžme vybrať peniaze z účtu a zaplatiť mu za služby?
Ďakujem
Rozalka
15.08.12,09:21
Ahojte,mňa by zaujímal opačný príklad:
-ak dostaneme FP a SZČO chce aby sme mu danú FP zaplatili v hotovosti, ale naša fi. nemá povinnosť mať ERP - môžme vybrať peniaze z účtu a zaplatiť mu za služby?
Ďakujem
Ak platíte za faktúru, ktorú pre Vás vystavil Váš dodávateľ, nie je podstatné, či Vy musíte mať ERP, ale ak on musí mať a zaplatíte mu, musí Vám dať doklad z ERP.
Ak jeho služby nepodliehajú evidencii ERP stačí, ak vystaví PPD.
kubkokubko
22.09.12,20:46
Dnes sme odviezli auto jednemu kamaratovi so servisu a pytal sa nas, ci budeme chciet uhratit fakturu prevodom alebo cez PPD. Podla mna by zivnostnik prevadzkujuci autoservis ak prijme peniaze za fa v hotovosti mal dat doklad z ERP, nie? Ak by sme to zaplatili na zaklade PPD bol by to pre nas postacujuci doklad na odpocet DPH a na uznanie platby ako danoveho vydavku ak nema spravnu formu? Ak to takto nespravne robil doteraz, co s tym ... okrem nakupu ERP... Dakujem za radu
kubkokubko
01.10.12,04:09
Ahojte poradaci, pozeram, ze mi zatial nemal nikto cas odpovedat na otazku a uz mam znova tu istu, lebo sme to kupene auto dali vycistit, umyt a nalepit folie, budu nam davat fakturu, podla toho, co som si nastudovala tieto sluzby podliehaju povinnosti evidencie ERP, dufam, ze som studovala spravne. Ak mi ako neznaly zakona bude tiez chciet za urhradu fa vystavit PPD, budem si na zaklade toho odpocitat DPH a bude to pre mna v danovy vydavok ak tento danovy doklad nebude mat zakonom predpisanu formu? Dakujem za odpoved a za vas cas.
c.s.i.
01.10.12,05:27
Dobré ráno, úhrada faktúry z autoservisu je cez RP. DPH si odpočítavaš s faktúry a nie s PPD. Keď nemá pokladňu, tak mu urob úhradu prevodom,alebo vkladom na BU.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
kubkokubko
01.10.12,07:45
Dobré ráno, úhrada faktúry z autoservisu je cez RP. DPH si odpočítavaš s faktúry a nie s PPD. Keď nemá pokladňu, tak mu urob úhradu prevodom,alebo vkladom na BU.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby

Ja viem, ze DPH sa odpocitava z faktury, kedze uctujeme v systeme JU, tak musi byt zaplatená, nie? A aby sme si tu fakturu mohli dat do nakladov ovplyvnujucich ZD, tak musi byt zaplatena a ak je zaplatena na zaklade PPD neopravnene a mal byt k tomu doklad z ERP, tak si to budem moct uplatnit ako zaplateny danovy vydavok, ked k tomu bude zly danovy doklad? Moj manzel sa stale smeje, ze co stresujem s dokladmi, normalne sme kvoli uctovnym dokladom mali vcera rodinnu hadku, teda len taku malu, ale bola. Dakujem za opodved.
truch
01.10.12,11:20
Ja viem, ze DPH sa odpocitava z faktury, kedze uctujeme v systeme JU, tak musi byt zaplatená, nie? A aby sme si tu fakturu mohli dat do nakladov ovplyvnujucich ZD, tak musi byt zaplatena a ak je zaplatena na zaklade PPD neopravnene a mal byt k tomu doklad z ERP, tak si to budem moct uplatnit ako zaplateny danovy vydavok, ked k tomu bude zly danovy doklad? Moj manzel sa stale smeje, ze co stresujem s dokladmi, normalne sme kvoli uctovnym dokladom mali vcera rodinnu hadku, teda len taku malu, ale bola. Dakujem za opodved.
Máš pravdu, servis ti vystaví fa a vydá doklad o úhrade v hotovosti - blok z RP, kde bude napísané č. fa. Ak by ti vydal len papierovú príjemku, je to v rozpore so zákonom.
Tamila
01.10.12,11:56
Ja viem, ze DPH sa odpocitava z faktury, kedze uctujeme v systeme JU, tak musi byt zaplatená, nie? A aby sme si tu fakturu mohli dat do nakladov ovplyvnujucich ZD, tak musi byt zaplatena a ak je zaplatena na zaklade PPD neopravnene a mal byt k tomu doklad z ERP, tak si to budem moct uplatnit ako zaplateny danovy vydavok, ked k tomu bude zly danovy doklad? Moj manzel sa stale smeje, ze co stresujem s dokladmi, normalne sme kvoli uctovnym dokladom mali vcera rodinnu hadku, teda len taku malu, ale bola. Dakujem za opodved.

DPH si môžeš odpočítať aj bez zaplatenia faktúry, to je jedno, či máš JÚ alebo PÚ.
Do výdavkov si ju dáš až po zaplatení.