Machulka
22.05.04,22:42
Prosím Vás, kto vie poradiť? Pri vývoze tovaru do EU neplatcovi DPH, musím fakturu zaťažiť DPH, alebo az ked prekrocim limit urcený krajinou, ktorej vyvážam - Anglicko. A kde nájdem tieto limity pre registráciu v tej krajine? A miesto dodania tovaru bude aké? Slovensko, alebo Anglicko? Tovar zasielam poštou.

Nápodobne mám problém pri dovoze tovaru z Polska, ked tam idem osobne autom, zmením na Slovensku zloté a nakúpim tam tovar od platcu DPH. Mám povinnosť sa registrovať v Poľsku, alebo nemusím, keďže kupujem od plátcu DPH, on mi faktúru vystaví bez DPH a ja DPH odvediem aj uplatním v SR. Postupujem správne? Aký kurz vtedy použijem?

Ďakujem.
jessica
24.05.04,10:51
Pozri §13 ods.1 písm.a). Podľa toho je miestom dodania SR a teda daň má byť odvedená v SR. T.j. vystavuješ faktúru s DPH (zaťažíš ju o DPH).
On ako nadobúdateľ sa bude správať podľa zákona platného v Anglicku. Ak má limit pre nadobúdateľa je povinný sa registrovať pred dosiahnutím limitu, v našom zákone je to § 7 ods. 1 a § 11 ods.3 písm. b).
Čo sa týka Poľska ja si myslím, že je to tak isto ako keby ti ho poslali. Kupuješ tovar ako osoba registrovaná pre daň v SR pod svojím IČDPH a oni ti predávajú pod svojím IČDPH, tak ide o tzv.intrakomunitárne dodanie a uskutoční sa bez DPH. Na vstupe si sám vypočítaš daň a zároveň uplatníš právo na odpočítanie.
Keby si nebol reg.pre daň vtedy by sa uplatnil tzv.princíp krajiny pôvodu, teda zdanenie v Poľsku.
tibor
25.05.04,11:46
načo Ťa trápi registrácia DPH v anglii? Ty tam predsa dovážaš a malo by to trápiť toho odberateľa...,aby si to mohol odpočítať tú DPH - teda aby si mu to vystavovala bez DPH - to ale nie je Tvoj problém - on musí mať vlastné zdaniteľné plnenia podľa ktorých sa stane platcom DPH...resp. niečo podľa čoho sa stane.
robíš to dobre.

pri tom nákupe PZL - použiješ kurz nákup valuty /kurz obstarania valuty/ a ten dáš do daňových nákladov...doporučil by som to platiť bankovým prevodom - teda ak sa jedná o väčšie čiastky - neviem podorobnosti - ak sú to menšie čiastky je to takto ako to robíš výhodejšie, lebo poplatok za zahraničnú platbu je zderstvo!
nemusíš sa registrovať v Poľsku...načo
Machulka
26.05.04,18:45
Tibor, ďakujem veľmi pekne. Moc si mi pomohol. Aj Jessice ďakujem. Nečakala som takú rýchlu odpoveď, ale veľmi ma to potešilo, lebo moje zúfalstvo z novej DPH rastie každým dňom, aj školenie bolo na ....
consuelo
27.05.04,07:55
Ak by ale Machulka predávala tovar do Anglicka osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou - čiže normálnemu občanovi - musela by sa registrovať v Anglicku?
Vychádzam z §5 - tak nejak som pochopila jeho výklad na školení - samozrejme, že §5 platí pre zahraničné osoby, ktoré sú povinné sa registrovať v SR, ale asi by to malo platiť aj naopak...
Stále nemám ujasnené, kedy sa musím registrovať v iných členských štátoch - poradíte mi niekto?
RenaM
27.05.04,14:15
pre cosuelo: nemusela by sa registrovat preco by sa mala? fakturovala by so slovenskou dph
§5 hovori: ak pravnicka alebo fyzická osoba , ktora nema v tuzemsku sidlo, miesto podnikania...a zacne v tuzemsku vykonavat cinnost, ktora je predmetom dane, je povinna registrovat sa pre dan.
consuelo
27.05.04,14:22
Ja chápem, že §5 hovorí o zahraničných osobách, ktoré budú predávať tovar u nás - ale neplatí to isté, keď by som ja bola zahraničnou osobou v Anglicku? Nie je to to isté naopak? Angličan, ktorý nemá v SR sídlo a predá tu niečo občanovi, by sa u nás musel registovať a ja u nich, keď predám niečo ich občanovi, nie? Toto sa snažím si ujasniť....
Píšeš, že by som proste fakturovala so slovenskou DPH - ale potom by mal mať túto možnosť aj Angličan, keď bude fakturovať mne (teda občanovi)- mal by mi tam dať anglickú DPH a hotovo. Ale § 5 ho núti sa u nás zaregistovať... Alebo to stále zle chápem?