lucra
08.12.05,14:48
Dobrý deň,

poprosila by som o vyjadrenie sa k danému problému:

Naša spoločnosť mala v prenájme budovu, vykonala na nej technické zhodnotenie (elektroinštalácie)v 5/2004, podľa nájomnej zmluvy náklady na toto zhodnotenie sme hradili sami a taktiež sme toto technické zhodnotenie odpisovali (bolo našim daňovým výdavkom). K 30.9.2005 sme vypovedali nájomnú zmluvu a technické zhodnotenie sme sa rozhodli bezodplatne ponechať vlastníkovi objektu (prenajímateľovi).
Nie je uzatvorená zmluva o darovaní a ani žiadna iná, ktorá by sa týkala tohto technického zhodnotenia.
Da sá toto vyradenie považovať za vyradenie likvidáciou?
Je zostatková cena technického zhodnotenia daňovým alebo nedaňovým výdavkom?
Treba k tomuto bezodplatnému ponechaniu vystaviť nejakú zmluvu ak áno akú alebo dodatok k nájomnej zmluve
betka
08.12.05,18:17
TZ vykonane a uhradene najomcom moze najomca odpisovat, ak su splnene podmienky par. 24 odst.2. zakona o dani z prijmov. Zakladnou podmienkou je suhlas vlastnika -prenajmatela na zaklade pisomnej zmluvy a skutocnost, ze VC HM u vlastnika nie je zvysena o tieto vydavky.
Vykonane TZ zaradi najomca do prislusnej OS, kde je zaradeny HM.
Ak je TZ hradene najomcom a nim aj odpisovane na zaklade pisomnej zmluvy a najomca sa s prenajimatelom v pripade ukoncenia najomneho vztahu a vratenia predmetu najmu dohodnu, ze ZC TZ prenajimatel najomcovi neuhradi ani od neho za dohodnutu sumu neodkupi, potom je ZC z hladiska zak.o dani z prijmov u prenajimatela nepenaznym prijmom podliehajucim dani z prijmov v roku ukoncenia najomnej zmluvy a u najomcu je v plnej vyske danovo neuznanym vydavkom.
Marika x
05.01.06,12:03
Jasné a ako je to s DPH pri technickom zhodnotení, ktorú sme si v roku 2004 uplatnili keď sme v roku 2005 ukončili nájomnú zmluvu?
ALBO
05.01.06,13:53
Jasné a ako je to s DPH pri technickom zhodnotení, ktorú sme si v roku 2004 uplatnili keď sme v roku 2005 ukončili nájomnú zmluvu?

Ak to TZ predáte =DPH odvediete z predajnej ceny (§22 ods. 1)
Ak ho darujete= DPH zo zostatkovej ceny
Ak ho zlikvidujete= nič
adus
24.02.09,09:17
Zdravím všetkých a prosím o radu skúsenejších.
V roku 2005 sme vykonali TZ v prenajatých priestoroch (so súhlasom prenajímateľa). Nájomnú zmluvu sme ukončili 31.10.2008, ale prenajímateľovi sme nefaktúrovali ZC. Konateľ sa rozhodol to neriešiť, iba vyradiť.
K 31.10.2008 som účtovala mesačný odpis 551/081.
ZC účtovnú som zaúčtovala 551/081 v sume 119.663,-Sk a vyradenie TZ 081/021 v celej sume 145.040,-Sk.
ZC daňová mi zostala 123.284,-Sk (s tým, že za r.2008 si neuplatňujem daňový odpis).
Viem, že niečo je pripočítateľná položka, ale neviem, čo všetko vstupuje do DPPO. Na ktoré riadky DPPO mi to vstupuje?
Prosím o pomoc...
Ďakujem.
Andrea
adus
24.02.09,10:15
posúvam
Karlítko
25.02.09,11:42
Dobrý deň, chcem sa opýtať môže technické zhodnotenie nájomca so súhlasom prenajímateľa odpredať ďalšiemu nájomcovi, a ko bude ďalší nájomca opisovať toto tehnické zhodnotenie? Bude pokračovať v odpisovaní, alebo ho bude odpisovať na novo 20 rokov?
Katarina
25.02.09,17:53
Začne ho odpisovať z OC t.j. kúpnej ceny. Rok nadobudnutia bude prvým rokom odpisovania.