jacekova
29.01.11,09:45
Kúpili sme garáž v garážovej zástavbe.
Zrazu nám prišla faktúra za energiu 2010 od firmy, ktorá nám garáž predala. Nemáme s nimi spísanú absolútne žiadnu zmluvu o dodávke elektriny.
Prefakturovávajú nám podiel z ističa (fakt vo vysokej sume) a spotrebovanú energiu.

Firma má vraj jeden centrálny elektromer vo vedľajšej bytovke a každá garáž má podružný elektromer.

Pri kúpe garáži nám žiadny elektromer neukázali, o ničom nás neinformovali a nespísali s nami žiadnu zmluvu.

A teraz sa vyhrážajú žalobou, že ak nezaplatíme faktúru, odpoja nás a vyfakturujú odpojenie a pripojenie za cca 120€.

Majú vôbec na toto všetko právo, hlavne čo sa týka prefakturácie ističa?

Ďakujem za každú radu.
jelalim
29.01.11,08:50
potrebujete v garáži elektriku?
jacekova
29.01.11,08:52
potrebujete v garáži elektriku?

nepotrebujeme, ale nedali nám na výber pri kúpe garáži. proste tam bola.

nevadí ak nás odpoja, zaujíma ma len to, či musím zaplatiť tú fa.
jacekova
31.01.11,05:53
cez víkend mi "konateľ firmy" poslal zopár urážlivých mailov, že čo si o sebe myslím a podobne.
povedala som, nech dá kľudne žalobu aj na lampáreň, že ak nemá s nami žiadnu zmluvu, má smolu

urazený mi odpísal, že nás odpojí ale už ani zmienka o súde.... asi sme predsalen v práve my
Chobot
31.01.11,07:00
Kúpili sme garáž v garážovej zástavbe.

Kto je váš správca? Platíte nejaké zálohové predpisy? Máte nejakú zmluvu o správe objektu?


Zrazu nám prišla faktúra za energiu 2010 od firmy, ktorá nám garáž predala. Nemáme s nimi spísanú absolútne žiadnu zmluvu o dodávke elektriny.

V kúpnej zmluve nebolo nič o zabezpečení elektriny? Dobre si pozrela kúpnu zmluvu?


Prefakturovávajú nám podiel z ističa (fakt vo vysokej sume) a spotrebovanú energiu.

Firma má vraj jeden centrálny elektromer vo vedľajšej bytovke a každá garáž má podružný elektromer.

Pri kúpe garáži nám žiadny elektromer neukázali, o ničom nás neinformovali a nespísali s nami žiadnu zmluvu.

A teraz sa vyhrážajú žalobou, že ak nezaplatíme faktúru, odpoja nás a vyfakturujú odpojenie a pripojenie za cca 120€.

Majú vôbec na toto všetko právo, hlavne čo sa týka prefakturácie ističa?

Ďakujem za každú radu.

A v garáži máš vôbec elektrinu? Máš tam svetlo alebo zástrčku? Ak áno, nezaujímalo ťa, odkiaľ tam tečie šťava? Komu budeš za elektrinu platiť?

Ak nemáš, majú tie garáže aj nejaké spoločné priestory? Nebola spotreba v tých spoločných priestoroch?

V každom prípade by som na tvojom mieste chcel vidieť ten pomerový merač. A odmietol by som zaplatiť, pretože by som nevidel počiatočný stav a svoju spotrebu.

V každom prípade je to zvláštny prípad. Veľa vecí a skutočností nepoznáme, preto ti nikto na porade nevie dať jednoznačnú odpoveď. Musíš najprv zistiť, ako je to s tým pomerovým meračom, ako to rozpočítavajú, a potom sa podľa toho zariadiť.
jacekova
31.01.11,07:07
Ďakujem ti za odpoveď.

Firma, ktorá nám predala garáž bola voľakedy aj správcom našich bytoviek. Ale "zdupkali", nevyplatili nám preplatky a máme nového správcu.

Kúpnu zmluvu som si prečítala x-krát a nie je tam ani jedným slovom zmienka o elektrike.

Elektriku v garáži máme a bolo mi jasné, že niekto za ňu niekedy bude chcieť peniaze (hoci som nič o dodávke elektriky nepodpísala). Ale el. vôbec nepotrebujeme, nakoľko manžel zapne svetlo na 1 minutu ked cúva a to len v zimných mesiacoch.

Spotrebovali sme elektriku za rok 1€ (povedala som firme, že to zaplatíme, neni problém) ale oni chcú peniaze za nejaký istiť 40A, ktorý patrí vraj všetkým garážam a máme za neho zaplatiť 16€ a samozrejme aj každý ďalší rok.

Písala som maily tej firme, že nech mi ukážu nejakú zmluvu o dodávke el. alebo na základe čoho nám prefakturovávajú podiel ističa, ale dočkala som sa len urážok na moju osobu a vyhrážok žaloby na súd.

nejde mi o peniaze, ide mi o princíp a o to, že za istič, ktorý ani neviem kde je a či vôbec je nás stojí 16x viac než spotreba elektriny za rok.
Chobot
31.01.11,07:44
Ďakujem ti za odpoveď.

Firma, ktorá nám predala garáž bola voľakedy aj správcom našich bytoviek. Ale "zdupkali", nevyplatili nám preplatky a máme nového správcu.

Kúpnu zmluvu som si prečítala x-krát a nie je tam ani jedným slovom zmienka o elektrike.

Elektriku v garáži máme a bolo mi jasné, že niekto za ňu niekedy bude chcieť peniaze (hoci som nič o dodávke elektriky nepodpísala). Ale el. vôbec nepotrebujeme, nakoľko manžel zapne svetlo na 1 minutu ked cúva a to len v zimných mesiacoch.

Spotrebovali sme elektriku za rok 1€ (povedala som firme, že to zaplatíme, neni problém) ale oni chcú peniaze za nejaký istiť 40A, ktorý patrí vraj všetkým garážam a máme za neho zaplatiť 16€ a samozrejme aj každý ďalší rok.

Písala som maily tej firme, že nech mi ukážu nejakú zmluvu o dodávke el. alebo na základe čoho nám prefakturovávajú podiel ističa, ale dočkala som sa len urážok na moju osobu a vyhrážok žaloby na súd.

nejde mi o peniaze, ide mi o princíp a o to, že za istič, ktorý ani neviem kde je a či vôbec je nás stojí 16x viac než spotreba elektriny za rok.

Aha, tak sa v prípade začína vyjasňovať.

Asi aj v byte máš elektrinu, tak teda asi aj vieš, že za elektrinu platíš nielen to, čo spotrebuješ, ale aj fixnú časť za elektromer. Keďže vaša garáž je napájaná zo spoločného zdroja, tak istič na tento zdroj musíš byť dostatočne veľký. Teda spoločné náklady sú súčet spoločnej spotreby a fixný poplatok za elektromer (istič). Ty si zo spoločnej spotreby spotrebovala 1 EUR, ale tvoj podiel na fixných nákladoch je tých 16 EUR. Neviem, koľko spotrebiteľov je napojených na ten spoločný zdroj, ale ste povinní sa spolupodieľať na spoločných nákladoch. Myslím, že požiadavka firmy, na úhradu pomerných nákladov na elektrinu je oprávnená, treba si len preveriť, či výpočet pomeru je správny (nech vám ukáže jeho faktúru a koľko pomerových meračov je napojených). Keďže je to firma, je dosť možné, že tá fixná zložka je dosť vysoká (usudzujem z toho príliš silného ističa - ten je drahý...).

Takže ak nechcete odoberať elektrinu, treba mu povedať, nech vás odpojí. To, či mu zaplatíš alebo nie za rok 2010 je na tvojom rozhodnutí. Neviem posúdiť, nakoľko je to z jeho strany oprávnené (zmluva nie je, ale elektrinu ste odoberali). Podľa môjho názoru by ste mali zaplatiť (konieckoncov službu vám poskytoval a vy ste ju odoberali), keby to od vás vymáhal, tak by asi uspel na súde. (ale to je len môj názor, nepoznám bližšie okolnosti ohľadne prechodu vlastníctva tej garáže).

Ale aj tak sa čudujem, že vám to faktúruje nejaká cudzia firma a nie správca vo vyúčtovaní.

A to, že fixné náklady sú 16x vyššie, než vaša spotreba elektriny je bezpredmetné. Ak iná garáž spotrebuje elektrinu za rok za 50 EUR, tak pre nich je ten pomer spotreby a fixných nákladov za istič primeraný. Len u vás je to neprimerané, lebo ste mali neúmerne nízku spotrebu. Ale aj keď napr. autom prejazdíš či len 5km alebo 50 tisíc, aj tak musíš platiť ročnú poistku a pravidelne absolvovať STK a EK. Potom ten, čo prejazdí 5km môže nariekať, že spotrebuje benzín len za 2 EUR, ale za poistku a ostatné veci musí ročne zaplatiť až 200x viac!

Len na okraj - ja mám tiež garáž v jednej bytovke (celý suterén sú garáže). V kúpno predajnej zmluve tiež nebolo nič o dodávke elektriny, len o rozúčtovaní spoločných nákladov, nemám ani osobitnú zmluvu o dodávke elektriny. Napriek tomu mi správca vo vyúčtovaní vyúčtuje môj podiel na spoločnej spotrebe elektriny - moja garáž podľa pomerového merača (ktorý je našťastie hneď vedľa garáže, teda viem si to odkontrolovať) plus spotreba elektriny v spoločnej chodbe plus rozpočítané fixné náklady - vydelené počtom garáží v objekte.
Chobot
31.01.11,08:00
Ešte doplním - ak chceš na tom ušetriť a chceš elektrinu, tak si daj zaviesť vlastný elektromer. Podľa sadzobníka ZSE vyjde pri najnižšej spotrebe fixný poplatok na 0,84 EUR/mesiac a za spotrebu elektriny 0,0703 EUR/kW. mne to vychádza, že za rok pri spotrebe 15 kW (čo je približne tvoja súčasná spotreba za 1 EUR) to bude okolo 11 EUR.

http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1217

Takže vlastne tých 17 EUR čo od teba pýta ani nie je tak prehnaná čiastka, keď odoberáte elektrinu zo spoločného zdroja.

Napr. ja platím zálohovo ročne (približne to zodpovedá spotrebe) za moju elektrinu 2,40 EUR a za spoločné náklady na elektrinu 10,80 EUR. TO aby si si vedela porovnať svoje náklady na garáž (a tiež len zažínam, keď parkujem alebo odchádzam).
jacekova
31.01.11,08:11
máš pravdu a fakt ďakujem.

mňa asi "vytočil" ten prístup firmy... pretože keď som sa opýtala v zmysle čoho nám to fakturujú, kde vlastne je elektromer a že chcem vidieť stavy, tak nasledovali len vyhrážky, nech to okamžite zaplatíme, lebo nás dajú na súd.

keby nás o tom vopred informovali pri kúpe garáže, nemuselo to zájsť až sem...takže asi zlyhala len komunikácia.
zaplatím to a nechám elektriku odpojiť.

mnohokrát vďaka
Chobot
31.01.11,08:47
máš pravdu a fakt ďakujem.

mňa asi "vytočil" ten prístup firmy... pretože keď som sa opýtala v zmysle čoho nám to fakturujú, kde vlastne je elektromer a že chcem vidieť stavy, tak nasledovali len vyhrážky, nech to okamžite zaplatíme, lebo nás dajú na súd.

keby nás o tom vopred informovali pri kúpe garáže, nemuselo to zájsť až sem...takže asi zlyhala len komunikácia.
zaplatím to a nechám elektriku odpojiť.

mnohokrát vďaka

Asi to bola len prehnaná reakcia toho majiteľa firmy. Predtým to asi tak fungovalo (že to rozpočítal majiteľom) a myslel si, že to bude aj ďalej tak. Mohol vás pri kúpe informovať, že niekde je váš pomerový merač a že sa elektrina rozpočíta.

Ale to je tak - predávajúcemu ide len o to, aby predal. Kupujúci je rád, že kúpil a nenapadne mu spýtať sa na kopec vecí, ktoré s tým súvisia.