abcd.kates
29.01.11,11:52
ahojte,robím účtovnú závierku v JU, mám tu ale ešte najaké neuhradené prišlé faktúry z roku2006,2007, viem že sa to musí v rámci uzávierkových operácií (zvýšiť či znížiť základ dane???) Prosím poraďte mi ako konkrétne to mám urobiť, ďakujem vopred.
abcd.kates
29.01.11,14:21
Áno, pripočítavame ich k základu dane.
čiže: neuhradené došlé faktúry za 2006,2007 dám v rámci uzávierkových operácií do peňažného denníka ako iný zdaniteľný príjem?
Ingrid Ondruskova
29.01.11,14:44
ja som si myslela, že JÚ je o priamych príjmoch a výdajoch v čase/ 1 účtovný=kalendárny rok/?
t.j. ak niekomu dlžím z r.2007 sumu 10.000 EUR, nakoniec mám z tejto sumy zaplatiť daň?
andreaS
29.01.11,14:58
tiez som rovnako prekvapena z upravovania danoveho zakladu v JU...

ved ked mam neuhradeny zavazok, tak sa ani nikdy nedostal do VOZD, pretoze o jeho uhrade uctovane nebolo... tak preco by som ho mala teraz zdanit?

Podla mna tam chyba informacia, ci ide o premlcane zavazky, resp. ze dodavatel od vymahania upustil... ale nie len tak pre nic za nic...

ak sa mylim, opravte ma ;)
Stefan2005
29.01.11,15:20
Úprava základu dane vykonávajú daňovníci, ktorí zisťujú základ dane podľa § 17 ods. 1:
- písm. b) – z výsledku hospodárenia, t.j. účtujúci v sústave podvojného účtovníctva,
- písm. c) – z výsledku hospodárenia vykázaného podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo v individuálnej účtovnej závierke...
abcd.kates
29.01.11,15:21
tiez som rovnako prekvapena z upravovania danoveho zakladu v JU...

ved ked mam neuhradeny zavazok, tak sa ani nikdy nedostal do VOZD, pretoze o jeho uhrade uctovane nebolo... tak preco by som ho mala teraz zdanit?

Podla mna tam chyba informacia, ci ide o premlcane zavazky, resp. ze dodavatel od vymahania upustil... ale nie len tak pre nic za nic...

ak sa mylim, opravte ma ;)
no , to fakt teraz neviem, riadne ste ma domýlili! Ja som si myslela, že aj je neuhradený záväzok už viac ako tri roky........ :-(
Tweety
29.01.11,15:23
no , to fakt teraz neviem, riadne ste ma domýlili! Ja som si myslela, že aj je neuhradený záväzok už viac ako tri roky........ :-(
JÚ sa úprava netýka, pretože sa účtuje len o úhradených výdavkoch, nie ako v PÚ.
abcd.kates
29.01.11,15:36
JÚ sa úprava netýka, pretože sa účtuje len o úhradených výdavkoch, nie ako v PÚ.
Tweety, takže tvoj predchádzajúci príspevok, že zvyšujú základ dane NEPLATÍ?
Tweety
29.01.11,15:38
Tweety, takže tvoj predchádzajúci príspevok, že zvyšujú základ dane NEPLATÍ?
Ja som ho zrušila, neskro som si všimla, že neide o PÚ. Prepáč, ale stalo sa:).
abcd.kates
29.01.11,16:01
Ja som ho zrušila, neskro som si všimla, že neide o PÚ. Prepáč, ale stalo sa:).
Aha, dobre, takže v JU tieto záväzky len musím nechať v záväzkoch až dovtedy, kým nezanikne SZČO, že?
Laguna13
09.01.13,09:20
Možno to sem nepatrí, ale mám otázku ohľadom vysporiadania záväzku.
Jedná sa o jednoduché účtovníctvo.
Firma AB pre ktorú pracujem dostala ešte v roku 2007 faktúru za tovar od firmy XY. Časť faktúry sa uhradila ešte v roku 2007, ale kvôli zvyšnej sume 3.300 € sa doteraz s firmou XY, ktorá je momentálne v konkurze, pre nekvalitnú dodávku tovaru a náklady na jeho opravu súdila. Tovar je dávno predaný inej firme.
Koncom roka 2012 došlo medzi nimi k mimosúdnej dohode. Mali sme uhradiť 1570,- EUR na spomínanú faktúru a 143 EUR právnikovi za túto mimosúdnu dohodu. Hneď sa to aj zaplatilo z účtu v banke.

Týchto 1570,- EUR som zaúčtovala ako úhradu faktúry za tovar z r.2007.
143 EUR poplatok právnikovi som dala na 28-Iný odpočítateľný od základu dane.
Uznaná - odpustená suma 1730 € - čo s ňou? Stále mi visí na faktúre v záväzkoch. Nijaký dobropis nemôžeme čakať, mám len zápis o mimosúdnom vysporiadaní.