uman
08.12.05,14:12
Dobrý deň,

moja matka je zamestnaná so zníženou pracovnou schopnosťou na 45%, poberá čiastočný invalidný dôchodok v sume 4862Sk, a je dlhodobo PN. Dátum narodenia 30.4.1949, do dôchodku by mala nastúpiť 1.11.2006.

Chcel by som sa informovať čo všetko musí spraviť ak chce odísť do predčasného dôchodku.

Na pobočke sociálnej poisťovne jej povedali, že si musí zrušiť PN, nastúpiť do práce, dať výpoveď, na úrade práce sa musí zrieknuť podpory v nezamestnanosti a súčasne sa musí zrieknuť čiastočného invalidného dôchodku. Až potom si môže požiadať o predčasný dôchodok.

Na infolinke sociálej poisťovne mi povedali, že to nie je pravda a o predčasný dôchodok si môže požiadať aj v súčasnosti a zamestnanie spolu s PN a invalidným dôchodkom jej zanikne dňom nástupu na invalidný dôchodok.

Ako je to teda? Kto má pravdu?
Ovplyvní spôsob odchodu na predčasný dôchodok výšku dôchodku?

Ďakujem
Jura
08.12.05,13:28
Re: odchod do dôchodku


Podaním žiadosti o predčasný starobný dôchodok ešte neznamená, že predčasný SD bude priznaný. Musí mať odrobených 10 rokov a jeho dôchodok musí dosiahuť 1,2- násobok životného minima. Nemusí hneď skončiť PP. Od mzdárky si zoberie ev. list a pôjde do SP požiadať o predčasný st. dôchodok. PN by mal skončiť.
uman
08.12.05,13:38
Re: odchod do dôchodku

Podaním žiadosti o predčasný starobný dôchodok ešte neznamená, že predčasný SD bude priznaný. Musí mať odrobených 10 rokov a jeho dôchodok musí dosiahuť 1,2- násobok životného minima. Nemusí hneď skončiť PP. Od mzdárky si zoberie ev. list a pôjde do SP požiadať o predčasný st. dôchodok. PN by mal skončiť.

Takze to znamena, ze ak chce poziadat o predcasny dochodok nemoze byt na PN, ale musi nastupit do prace? Ako ma postupovat ak pracu nevladze vykonavat?
Ak splna podmienky na odrobene roky a vysku dochodku bude jej priznany predcasny dochodok na 100%?
Jura
09.12.05,08:10
Ona je čiastočne invalidná, dlhodobe PN možno ju ošetrujúci lekár chystá
na celú invaliditu, potom nemusí isť do predčasného dôchodku. To nech si
vykonzultuje s lekárom.
uman
09.12.05,08:29
Ona je čiastočne invalidná, dlhodobe PN možno ju ošetrujúci lekár chystá
na celú invaliditu, potom nemusí isť do predčasného dôchodku. To nech si
vykonzultuje s lekárom.

To je uz vykonzultovane, co sa tyka lekarov odporucili jej aby zmenila zamestnanie, celu invaliditu nedostane.

Ale co sa tyka este toho dochodku, cital som ze ak by odisla na predcasny dochodok zo zamestnania dostavala by nizsi dochodok ako keby odisla ako nezamestnana.
Otazka je len ci jej priznaju predcasny dochodok aj v tom pripade ze da vypoved ona?
Jura
09.12.05,08:49
Nech si to dá vypočítať na ÚP, SV a R . Lebo suma predčasného st. dôchodku sa určuje ako aktuálna dôchodková hodnota, znížená o 0,5 %
za každých začatých 30 dní obdobia, za ktoré sa dôchodok znižuje.